free
web stats
Salı , Aralık 12 2017
Home / Genel / Masaüstü Bilgisayarda Klavye Nasıl Temizlenir? No ratings yet.

Masaüstü Bilgisayarda Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavyeler elimizin altında sık kullanıldığı için çok kirlenir. Tuşların altına giren ufak parçalar, oluşan tozlar klavyeyi kolay bir biçimde kirlettiği gibi mikropların barınması içinde uygun olan ortamı yaratır. Bu sebeple hem temiz bir görüntü açısından hem de sağlık açısından klavyelerin temizliği çok önemlidir.

Masaüstü Bilgisayarda Klavye Nasıl Temizlenir?

Masaüstü Bilgisayarda Klavye Nasıl Temizlenir

  • Masaüstü klavyeyi temizlemeden önce bilgisayara bağlı olan tüm bağlantı kablolarını çıkartın. Klavyeyi ters çevirin ve zarar görmeyecek şekilde arkasına vurun. İçinde biriken artıklar ve tozlar bu şekilde pratik olarak dökülmüş olacak.
  • Bunun dışında klavyenin içinde olan kırıntıları temizlemek için derecesi minimuma ayarlanmış elektrik süpürgesini de kullanabilirsiniz.
  • Eğer klavyenin temel temizliği yeterli gelmemişse, kulak temizleme çubuğu ile klavyelerin arasını temizleyebilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem ise plastik yüzey temizleyicisi ile yapılan temizliktir. Bunun için bir miktar plastik yüzey temizleyicisini mikrofiber bezin üstüne sıkın. (Klavyenin üstüne sıkmanız durumunda klavyeye zarar verebilir ve kullanılamaz hale getirebilirsiniz.) Klavyenin tuşlarına bastırarak yatay olarak silin.
  • Klavyeyi kapsamlı bir şekilde temizlemek istiyorsanız öncelikle klavyeyi ters çevirin. Arkasında bulunan vidaları sökün. Parçalara ayırın ve öncelikle çıkan klavye pedini yine mikrofiber bez yardımıyla silin. Klavyelerin tuşlarını tek tek sökün ve kulak temizleme çubuğuyla yüzeyde bulunan kirleri temizleyin. Söktüğünüz tuşları bir suyun içine atıp çalkalayarak da temizleyebilirsiniz. İyice kuruduktan sonra tekrar parçaları geri takın. Tuşları takarken yerlerine dikkat etmeniz gerekir. Bu işlemden sonra tuşların yerleri dağılıp klavye işlevini kaybedebilir. Bu yüzden bu işlemi sizlere önermiyoruz.

Bu Makale Faydalı Oldumu ?

Dikkatinizi Çekebilir

Telefon Kılıfları Zararlı Mı?

Telefon Kılıfları Zararlı Mı? Günlük hayatımızın hemen hemen her anında yanımızda olan telefonları korumak için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir