Home / Elektronik / Led Tv Çözünürlük Kaç Olmalı

Led Tv Çözünürlük Kaç Olmalı

led tv dikkat edilmesi gereken

Led Tv Çözünürlük Kaç Olmalı Ekranda resim bilgisi taşıyan nokta (benek-piksel) sayısını ifade eden bu özellik kuşkusuz ki çok önemlidir. Soldan sağa nokta sayısı (sütun) x Yukarıdan aşağı nokta sayısı (satır) olarak gösterilir. 30’lu yıllarda üretilen ilk televizyonların 405 satır olduğunu unutmayınız. Zamanla 441, 455, 525, 625, 819 satırlar söz konusu olmuştur. Dijital televizyonlarda (ve standart DVD’lerde) 480 satır standart olmuştur. HDTV nedir, nasıl seçilir”) isimli 2005 tarihli yazımızda burada anlatmıştık.

led tv dikkat edilmesi gereken

İzlediğimiz görüntüdeki satır ve sütün sayısı çekimin yapıldığı kameradan başlayarak aradaki tüm yayın cihazları ve alıcı taraftaki cihazlardan geçtikten sonra en son TV cihazına ulaşır. O nedenle aradaki cihazlardan herhangi birinin bu çözünürlüğü desteklememesi halinde izleyicinin TV’sinin yüksek çözünürlükle olmasının bir anlamı yok. Ancak yayıncılar yüksek çözünürlükle (HDTV) yayınları yapmaya başladıktan sonra alıcı cihazların da buna uyma ihtiyacı başlamıştır.

led tv hangi marka tercih edilmeli

led tv hangi marka tercih edilmeli Eğer bana birkaç sene önce sorsa idiniz yüksek çözünürlükle alıcıya gerek yok derdim. Ama şimdi yüksek çözünürlükleri “tercih etmelisiniz” diyorum. Çünkü izleyebileceğiniz yeterince yayın artık var ve üstelik bununla da kalmayacak, sayısı artmaya devam edecek görünüyor. Alacağınız bir televizyonu önümüzdeki 10 yıl boyunca kullanacağınızı düşünürsek bu belirgin kalite farkından kendinizi mahrum etmenizin bir anlamı olmayacaktır. Tıpkı renkli yayınlar çıktıktan sonra siyah beyaz televizyon satın almak gibi denilebilir. led tv hangi marka tercih edilmeli

4k Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

4k Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Ultra yüksek çözünürlükle (UHDTV) bir ekranında gösterilen dergilerin üzerindeki yazılar raftaki kadar yoğun ayrıntılarıyla görülebilir. Ayrıntı miktarı standart bir ekranın tam 64 katıdır.

Öte yandan HDTV’nin tam 16 katı olup 7680×4320 gibi bir çözünürlüğü ifade eden UltraHD (UHDTV) veya super Hi-Vision çözünürlüklerinde burada bahsetmemiz anlamsız. Bunların hayatımıza girmesi için belki en az bir 10 yıl daha beklememiz gerekecek.

FlatTV’ler çıktığından bu yana esas olarak 1280×720 (HD ready) ve 1920×1080(Full HD) olmak üzere iki tür çözünürlükte satılıyor. HD Ready modellerin çözünürlüğü ister İnternet ister BluRay veya DVD olarak elde edeceğiniz HD görüntülerin gerçek çözünürlüğünü size yansıtmaya yeterli değil. Aslında izlenebiliyor, eski cam tüplü (CRT) televizyonlarda dahi izlenebiliyor. Ama yüksek çözünürlük avantajını göstermiyor. HD olarak izleyeme dikten sonra HD yayının size bir avantajı yok. Nokta sayısı 1920×1080 olan bir televizyon ise küçük ekranlı olsa dahi yakından izlediğinizde yüksek çözünürlük avantajını tam olarak görebilmenizi sağlar.  4k Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Piyasada pek çok 4K TV var. Peki 4K televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu videoda yeni Teknolojileri ve 4K TV alımında önemli olan pek çok detayı sizler için değerlendirdik.

4K TV alırken nelere dikkat edilmeli

4K TV alırken nelere dikkat edilmeli Eğer satın aldığınız televizyonun, doğal çözünürlüğü 3840 x 2160 piksel ise aldığınız televizyon 4K çözünürlüğünü destekleyen bir televizyondur. 4K yayınları izlemeniz için, satın aldığınız televizyonun içerisindeki dahili uydu alıcının da 2160p 50i özelliğinde olması gerekiyor. Eğer 50i değil de 30i seviyesinde bir dahili uydu alıcıya sahipse televizyonunuz, mesela TRT 4K yayınları gibi pek çok 4K yayını izleyemiyorsunuz.

Piyasadaki bazı televizyonların da 4K adı altında, daha düşük çözünürlüklere sahip olduğu da biliniyor. O yüzden doğal çözünürlüğe ve uydu alıcısına dikkat etmeniz gerekiyor.

Curved kavisli televizyonlar

Curved kavisli televizyonlar Kavisli televizyonlar da belli bir süredir hayatımızda. Artık küçük büyük fark etmeden, monitörlerden dev televizyonlara kadar pek çok ekran ölçüsünde kavisli ekranları görebiliyoruz. Kavisli ekranlar, insandaki derinlik algısını daha da geliştirirken, görüş açısını ideal pozisyonda tutmamızı sağlıyor.

Televizyon HDR teknolojisi nedir

Televizyon HDR teknolojisi nedir Kameralarda gördüğümüz HDR teknolojisi, artık televizyonlarda da karşımızda. Görüntüyü koyu, orta ve açık kontrast değerlerinde değerlendirip ve birleştiren HDR teknolojisi, iyi bir panel ile beraber gelişmiş görüntüler bizlere sunuyor. Özellikle HDR 1000 gibi özellikler oldukça önemli. HDR 1000 ile, televizyonun 1000 nit parlaklığında panele sahip olduğunu anlıyoruz.

Dikkatinizi Çekebilir

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ?

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ? Bilgisayarın yavaş çalıştığı çeşitli nedenler açıklanmakta ve yavaş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi