Home / Beyaz Eşya / Kurutma Makinesi Nasıl Kurulur ?

Kurutma Makinesi Nasıl Kurulur ?

Makinelerinizi Kurmadan Önce

Yıkama ve Kurutma Makinesi Satın Alma

Kurutma Makinesi Nasıl Kurulur ?  İlk önce, siz veya aileniz için doğru yıkama ve kurutma makinesini seçin . En büyük cihaz mağazaları satılan malları teslim eder, bu yüzden bir kamyonu kiralamak ve eve getirmek için işçileri işe almak için endişelenmenize gerek kalmaz. Buna ek olarak, eğer paranız varsa, bu işçileri size, yıkayıcı ve kurutucuyu yüklemek için ödeyebilirsiniz. Veya, kendiniz yüklemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Gerekirse Sıcak ve Soğuk Su Hatlarını Çalıştırın

Yıkayıcı ve kurutucuyu evinizin yeni bir alanına monte ediyorsanız , cihazlara sıcak ve soğuk su hatları çalıştırmanız ve kesme vanaları ile sonlandırmanız gerekebilir .

Varsa, su basıncı şokunu kontrol etmek için kesme vanası ile gelen su kaynağı arasına bir su çekiç tutucu takın. Su çekiç arestörü, borulara çarpma ve bastırmayı ortadan kaldıracaktır. Evinizin su basıncı, inç kare başına yaklaşık 60 pound kalmalıdır. Emin değilseniz, su basıncı göstergesiyle kontrol edebilirsiniz.

Makinelerinizi yerleştirin

Yıkayıcı ve kurutucuyu konumlandırırken, onlara zarar vermelisiniz, böylece kendinizi incitme. Seçtiğiniz yerin bir seviye kullanarak tamamen düz olduğundan emin olun, aksi takdirde yıkayıcı, sıkma sırasında çamaşır odanızda “yürüyebilir”. Buna ek olarak, çamaşır makinesinin “ayaklarını” bile sabit kalmasını sağlamak için ayarlayabilirsiniz.

Tüm hortum bağlantılarının ve kablolarının kaynaklarına güvenle ulaşabileceğinden emin olun. Özellikle uzatma kablosu kullanmayın, özellikle kurutucuda. Hortumlar ve havalandırma delikleri, su veya hava akışını zorlamadan veya kısıtlamadan kaynaklarına ulaşmalıdır.

Gücü Kesin

Kurulumdan önce, makineleri, makinenizdeki uygun devre kesiciyle kuracağınız alana giden gücü kesin. Bu adımı atlamayın veya kurulum sırasında elektriksel olarak şok olmuş olabilirsiniz.

Bir yıkayıcı yükleme

Hortumları Takın

Sıcak ve soğuk bağlantıları gözlemleyerek hortumları uygun çıkışlarına takın. Güvenli hale getirmek için silikon bant kullanın. Ek olarak, bazı modern çamaşır makinelerinde su bastırma valfı vardır. Bunu, kullanıcı el kitabındaki talimatlara göre bağladığınızdan emin olun.

Boruları Kurun

Mevcut bir çamaşır lavabosuna sahipseniz, drenaja izin vermek için yıkayıcının kanalizasyonunu kenara bağlayabilirsiniz. Değilse, mevcut bir drenaj sistemine bağlanan 2 inçlik bir polivinil klorür veya PVC borusu – bir standpipe kullanmalısınız. Bu standpipes’ı en yakın sıhhi tesisat prizinden alabilir veya bunları sıfırdan inşa edebilirsiniz.

 Gerekirse Bir Tuzak Kurma

Bir standpipe ihtiyacınız varsa, bir tuzak kurmanız gerekecektir. Stand borusu, tuzak üzerinde 18-30 inç olmalıdır, tuzak taban seviyesinin 6-8 inç üzerindedir.

 Yıkayıcıyı Açın

Yıkayıcıyı takın, devre kesiciyi yıkayıcıya takın ve su vanalarının açık olduğundan emin olun. Ardından, yıkayıcıyı doldurmaya başlamak için makineyi açın. Herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Eğer bulamazsanız, çamaşır makinesini başarıyla kurdunuz.

Gaz Kurutucu Takılması

Uyarı: Gazla çalışma konusunda rahat değilseniz veya aşina değilseniz, bir profesyonel arayın. Özellikle herhangi bir sızıntıyı nasıl tespit edip düzeltebileceğinizi bilmiyorsanız, gazla çalışmak tehlikeli olabilir.

Kurutucunun kurulum yöntemi, bir gaz veya elektrikli cihazınızın olup olmamasına bağlı olacaktır. Gaz kurutucu, 240 voltluk bir yerine 120 voltluk bir fiş kullandığından, bir gaz kurutucu elektrikten daha verimli bir enerjidir. Ancak, uygun bir gaz beslemesine sahip değilseniz ve çamaşırhanenizde havalandırmıyorsanız, bir elektrikli kurutucu takmak isteyebilirsiniz.

Gaz kaynağını bağlayın

Kesiciler ve gaz vanası dahil olmak üzere her şey kapalıyken, gaz kaynağını kapatma valfine bağlayın. Ekstra güvenlik için gaz tesisatı için üretilmiş silikon bant kullanın. Daha sonra, esnek gaz besleme hattını kurutucuya bağlayın.

Gaz Sızıntılarını Kontrol Edin

Gaz donanımını 50 ila 50 oranında sıvı deterjan ve su kullanarak sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Ana gaz kesme vanasındaki gazı çevirin. Herhangi bir gaz bağlantısının etrafında kabarcıklar görürseniz, bağlantı parçasının sıkı olduğundan ve kabarcık oluşmadığından emin olun. İşiniz bittiğinde, tekrar gazı kapatın.

Kurutucuyu Havalandırın

Metal kanallı boru takarak kurutucuyu havalandırın. Prize ulaşmak için uygun uzunlukları kullanın. Daha sonra, tüm dirsekleri ve bağlantı parçalarını takmak için sac-metal vidalar kullanın ve bağlantıları koli bandıyla sarın. Asla bir kurutucuyu tarama alanına veya tavana boşaltmayın. Bunu yapmak küf ve küf oluşmasına neden olabilir.

Güç kablosunu takın

Güç kablosu önceden takılmamışsa, aşağıdaki “Elektrikli Kurutma Ünitesi Takma” bölümünde bulunan aynı yönergelere uyarak bir tane takın. Daha sonra, güç kablosunu takabilir, gazı ve elektriği açabilir ve kurutucunuzu test edebilirsiniz.

Elektrikli Kurutucu Takılması

Bir gaz besleyiciniz olmadığı için bir elektrikli kurutucu kullanmayı seçtiyseniz, aşağıdaki adımları kullanarak bir tane yükleyin.

Uyarı: Elektrikle çalışma konusunda rahat değilseniz veya tanıdık değilseniz, bir profesyonel arayın. Proje zor olmasa da, yüksek voltajlı elektrikle çalışacaksınız.

Doğru Güç Kablosunu Satın Alın

Bazı kurutucular güç kablosuyla gelmez çünkü daha eski evler genellikle üç uçlu 220 volt prizler kullanırlar, daha yeni olanlar ise 200 uçlu dört uçlu priz kullanırlar. Çamaşır odanızın hangi prize sahip olduğunu belirleyin ve uygun kabloyu satın alın.

Güç Kapalı Olduğundan Emin Olun

Depoyu kurmadan önce, kurutucunun çıkışının kapalı olduğundan emin olun.

 Dört Uçlu Kordon takın

Üç uçlu bir kordonunuz varsa, sonraki adıma geçin. Dört uçlu bir kablo takmak için, beyaz, siyah ve kırmızı kablo tellerini kurutucuya uygun olanlara bağlayın. Yeşil toprak telini kurutucunun yeşil toprak vidasına bağladığınızdan emin olun. Topraklama vidasından çalışan herhangi bir bakır bandı veya yeşil kabloyu beyaz kurutma teline çıkarın.

Üç Uçlu Kablo Takın

Üç uçlu bir kabloyla, kurutucunun kırmızı telini dış kablolardan birine bağlayın. Diğer dış kabloyu siyah kabloya bağlayın ve ardından merkez teli beyaz kurutma teline ve topraklama vidasına bağlı toprak kayışına bağlayın.

Havalandırma Hortumunu Takın

Hortum kelepçeleri kullanarak havalandırma hortumunu havalandırma kanalına ve kurutucunun girişine takın.

Kurutucuyu Test Edin

İşiniz bittiğinde, kurutucuyu fişe takıp gücü tekrar açabilirsiniz. Çalıştığından emin olmak için elektrikli kurutucuyu test edin.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi