Kombi Cihazları Yaygın Sorunları ve Çözümleri

Kombi Cihazları Yaygın Sorunları ve Çözümleri sorunlarına yardımcı olması için her zaman eğitimli bir servis çağırmanızı tavsiye etsek de, birçok teknisyen saat başı ücret alır. Bunu göz önünde bulundurarak, sorunu teşhis edebilir ve bir onarım rezervasyonu yapmadan önce birkaç ön adım atabilirseniz, uzmana zaman kazandırabilir ve servisinizin maliyetini düşürebilirsiniz.

Kombi Arıza Giderme Kılavuzu

En yaygın Kombi sorunlarının ne olduğunu, bunları nasıl teşhis edeceğinizi ve bir mühendisi aramadan önce hangi adımları atmanız gerektiğini öğrenmek için sorun giderme kılavuzumuza bakın. Bir kombi, evinize merkezi ısıtma ve kullanım sıcak suyu sağlamalıdır. Musluklardan sıcak su aldığınızı fark ettiyseniz ancak merkezi ısıtma yoksa, bir sorun var demektir.

Kombi Hakkında Arızarını Ve Hatalarını Aşağıdaki sayfalarımızda Listeledik :

Kombi Cihazları Yaygın Sorunları

En Yaygın 10 Kombi Problemi

Yaygın kazan sorunları hakkında bilgi edinerek kendinizi bilgilendirin. Düzeltmek için bir çözüm ile her zaman karşılaşacağınız ilk 10 listesi.

Isıtma Veya Sıcak Su Yok

Birçok olası sebep olabilir. Kırık bir diyafram, valf veya termostat. Başlamak için iyi bir yer termostatı kontrol etmektir. Sorun termostat değil de bir parça arızalıysa (vana, hava kilidi veya diyafram), bunları değiştirin ve kombiniz tekrar çalışmaya başlayacaktır.

Su Sızıntısı

Bir kazan, çeşitli sorunlar nedeniyle su sızdırabilir. Sebebini belirlemek için suyun nereden sızdığını öğrenmek önemlidir. Genellikle, kazanın basınç valfi veya pompa contası gibi dahili bir bileşeni bozulduğunda olur. Sızıntı, basınç valfinden kaynaklanıyorsa, bu, kazan basıncının yüksek olduğu anlamına gelir. Öte yandan, pompa contasından geliyorsa, değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bazen kazan, tankın veya boruların etrafından sızdırıyor. Bu, korozyon veya yanlış montaj nedeniyle olur.

Düşük Kazan Basıncı

Su kaçağı, vananın kırılması veya radyatörlerin hava alması gibi nedenlerle bir kazan basınç kaybetmeye başlar. Kazan basıncını kontrol etmek çok basittir. Tek yapmanız gereken yerleşik basınç göstergesine bakmak. İğne 1’in altında ise kazan basıncı düşük demektir. Muhtemelen bu nedenle merkezi ısıtma sistemi düzgün çalışmıyor.

Kazanda görünür sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Herhangi birini bulursanız, kayıtlı bir mühendisi arayın. Sızıntı yoksa, kazan basıncını sıfırlayın. Talimatlar için kazanınızın kullanım kılavuzunu takip edin.

Kazan Kapanıyor

Bazen kazan iyi açılıyor ancak arada devreye giriyor veya kapanıyor. Bu aynı zamanda düşük basınç nedeniyle olur. Bu sorunu yaşadığınızda, basınç göstergesini kontrol edin. İğne 1’in altındaysa, kazanı yeniden basınçlandırmanız yeterlidir. Kazan basıncı iyiyse, radyatörlerin havasının alınmasıyla sabitlenebilecek hava sıkışması olasılığı vardır.

Olağandışı Kazan Gürültüsü

Kazanın düşük bir uğultu üretmesi normaldir. Ancak, daha yüksek ve alışılmadık bir ses çıkarıyorsa, bu ciddi bir sorunun işareti olabilir. Kazanın ıslık çaldığını veya guruldadığını duyacaksınız. Kazan, borularda veya kazanın kendisinde hava sıkıştığında ıslık çalar. Radyatörlerin havasını almak bu sorunu çözer. Kazan gurglıyorsa, su akışını bozan bir yerde donmuş bir boru var demektir. Donmuş boruyu bulmak ve sorunla ilgilenmek için bir gaz güvenliği mühendisini aramanız gerekebilir. Bu gürültüyü düzeltmeli.

Pilot Işığı Yok

Bir kazandaki pilot ışık, brülörü açık tutan küçük mavi bir alevdir. Sönmeye devam ederse, kazan verimli çalışmayacaktır. Bu genellikle termokupl bozulduğunda ve gaz beslemesini bozduğunda olur.

Işığı yeniden yakmaya çalışırken, gaz beslemesini sorun olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Gaz musluğu açık olmasına rağmen kazan gaz almıyorsa, bu bir mühendis çağırmanız gerektiğinin bir işaretidir. Kılavuzdaki talimatları izleyerek pilot ışığı kendiniz de yeniden yakabilirsiniz.

Donmuş Yoğuşma Boruları

Tüm kazanlarda yoğuşma borusu bulunur. Bu boru, atık gaz sonucu oluşan asidik suyu kazandan dışarı taşır. Genellikle, boru dışarıdaki drenaja gider. Boru, konumuna bağlı olarak kışın donabilir.

Boru donmuşsa, kombiniz bir uyarı bildirimi veya hatalı bir kod gösterecektir. Yoğuşma borusu, evin dışına kanalizasyona giden plastik bir borudur.

Sorunu çözmek için donmuş borunun üzerine sıcak su torbası, ılık bez veya ısıtma paketi yerleştirin. Ayrıca borunun üzerine sıcak su dökebilirsiniz. Boru sabitlendikten sonra kazanı yeniden ateşlenmeye başlayacak şekilde sıfırlayın. Bu sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Ancak kendinizi güvende hissetmiyorsanız, bir ısıtma mühendisini arayabilirsiniz.

Radyatörler Isınmıyor

Radyatörler ısınmadığında bunun nedeni sistemde biriken çamur veya hava olabilir. Bazen radyatörün sadece alt kısmı ısınır. Bu durumda radyatörün hava alması gerekir. Radyatörlerin havasını alma işlemi basittir, yardım için bir ısıtma mühendisine ihtiyacınız yoktur.

Bazı radyatörler ısınıyor ve bazıları ısınmıyorsa, dengelenmesi gerekebilir. Radyatörleri dengelemek için tüm radyatörlerdeki vanaları ayarlayın. Bu, radyatörlerin her birinin etkili bir şekilde çalışması için yeterince sıcak su almasını sağlar.

Sorun denge veya hava tahliyesi ile ilgili olmadığında, biriken çamurun radyatörlere sıcak su akışını engelleme olasılığı vardır. Çamuru kendi başınıza temizlemeye çalışmayın. Bir ısıtma mühendisi çağırın. Sistemi temizlemek ve çamuru gidermek için kimyasal yıkama kullanırlar.

Termostat Sorunları

Termostat, ısıtmayı açıp kapatıyorsa veya doğruluğunu kaybediyorsa, bu, değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Bazen termostat iyidir, sadece aşağıdakiler gibi bazı sağduyu kontrollerini gözden kaçırdınız:

Termostatın açık olduğundan emin olun
Ayarının (zaman ve program) doğru olduğundan emin olun

Ev daha sıcak olduğunda ve termostat, kazanın evi ayarlanandan daha yüksek sıcaklıkta ısıtmasına izin vermediğinde termostat sorunları ortaya çıkar. Bu durumda, sıcaklık ayarlarından memnun kalana kadar yeni bir artışı artırın.

Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri geçerli değilse, termostatınız bozuk veya doğruluğunu kaybediyor demektir. Bu sorunu çözmek için yeni bir tane satın alın.

Sıcak Su Çalışmıyor, Ama Isıtma Yapıyor (Veya Tam Tersi)

Daha eski kazan üniteleri genellikle bu soruna neden olur. Genellikle bir hata vardır – bir yön değiştirme valfi. Sıcak suyun musluklara filtrelenmesinden bir yön değiştirme vanası sorumludur. Isıtmadan da sorumludur. Sıcak suyu önce musluklara odaklar. Musluklar kapalıyken evi ısıtmak için sıcak su kullanır. Valf, çamur ve birikinti nedeniyle zamanla sıkışır. Bu olduğunda, ya sıcak su kaynağını ya da ısıtmayı etkiler.

Isıtmada çamur varsa, ılık su alırsınız ancak ısıtma olmaz. Öte yandan, çamur sıcak su tarafındaysa, ısınma alırsınız ancak ılık su olmaz. Bu sorunu çözmek için, kimyasal bir yıkama gerçekleştirmesi için bir ısıtma mühendisini arayın.

Kazan Bakımı İçin İpuçları

Kazan sorunları dağınık olabilir. Kombinizin bakımını düzenli olarak yaparsanız birdenbire ortaya çıkmazlar. Bu bakım tavsiyesi yardımcı olabilir: Yıllık Kombi Servisi: Diğer tüm cihazlar gibi, kombiler de yıllık servis yapıldığında iyi ve daha uzun süre çalışır. Kazanın bakıma alınması aslında kazanın garantisinin geçerli olmasını sağlar. Isıtma mühendisi kazanın servisine geldiğinde, sızıntılar veya olağandışı sesler gibi karşılaştığınız sorunları vurgulayın. Bu, sorun tırmanmadan veya kazanınız tamamen bozulmadan önce hasarı azaltacaktır.

Basıncı Gözlemleyin:  Zamanla kazanlar basınç kaybetmeye başlar. Kazanın basıncını kontrol etmeyi rutin hale getirin. 1 ile 1.5 arasında olmalıdır. İğne 1’in altındaysa, suyu tamamlayın. Kazan basıncının nasıl artırılacağını öğrenmek için kılavuza ulaşın.

Kazanı İyi Havalandırın: Kazanınız kapalı bir alana yerleştirilmiş olabilir. Kazanın etrafına yerleştirilmiş başka nesneler varsa, bu bir sorun olabilir. Bazı kazanların uygun havalandırmaya ihtiyacı vardır. Etraflarına nesneler yerleştirmek hava akışını kısıtlar. Ünite oksijeni aç bırakacak ve bu nedenle verimliliğini kaybedecektir. Kısıtlı hava akışı üniteye bile zarar verebilir.

Kombinizin iyi havalandırılan bir odaya yerleştirildiğinden emin olun. Kazan havalandırmasıyla ilgili üretici kılavuzuna bakın.

Radyatörleri Kontrol Edin: Radyatörlerin bakımı  kazanın verimini artırabilir. Radyatörler düzgün çalışıyorsa ünitenin daha fazla çalışması gerekmeyecektir. Radyatörlerin içine zamanla hava girer. Yaygın belirtiler arasında sıcak bir radyatörde soğuk bir yama veya hiç ısınmayan radyatörler bulunur. Bu sorunu çözmek için radyatörün havasını alın. Radyatörün bakımının bir parçası da radyatörlerin altında biriken çamuru kontrol etmektir. Herhangi bir çamur görürseniz, sisteminizi yıkaması için bir mühendis çağırın.

Evinizi izole edin : Kazanın verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak için evinizi iyi yalıtın. Isının evden kaçmasına neden olabilecek deliklerden ve boşluklardan kurtulun. Kapıları ve pencereleri, hava akımı engelleyiciler ekleyerek kapatabilirsiniz. Çatı ambarı veya baca bacası gibi savunmasız alanları seçin. Pencereler kötü durumdaysa, onarın veya değiştirin. Isı tutulmasını artırmak için evin etrafına yalıtım yerleştirin.

Doğru Sıcaklığı Bulun:  Isıtma ve sıcak su ihtiyaçları gün boyunca değişmeye devam ediyor. Her zaman sıcak suya ve sıcak bir yuvaya ihtiyacınız olmayacak. Bu nedenle uzmanlar, siz uyurken veya evde yokken sıcaklığın 18 santigrat derecede tutulmasını tavsiye ediyor. Diğer zamanlarda, sıcaklığı maksimumda 21 santigrat derecede tutun.

Mühendis İhtiyacı Olan Kazan Sorunları: Tüm kazan sorunlarını kendi başınıza çözemezsiniz. Bazı yoğun problemler, gaz güvenliği sertifikalı bir ısıtma mühendisi gerektirir. Aşağıdaki kombi sorunlarıyla karşılaştığınızda bir mühendis çağırmanın zamanı gelmiştir:

Servisi Aramadan Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

Bir servisi aramadan önce, kolayca çözebileceğiniz bir sorun için bir profesyonel aramadığınızdan emin olmak için kombinizi kontrol etmeniz en iyisidir. Kazanınızı aşağıdakiler açısından kontrol edin:

Gaz beslemesini kontrol edin. Bunun için gazla çalışan diğer tüm cihazları kontrol edin. Çalışıyorlar mı? Değillerse, şebekede bir sorun vardır ve bunun için bir mühendise ihtiyacınız olacaktır. Güç kaynağını kontrol edin. Bazen sigorta atıyor ve basit bir sıfırlama sorunu çözebilir. Isıtma kontrolünü kontrol edin. Kılavuzu çıkarın ve termostatın nasıl doğru şekilde ayarlanacağını görün. Bazen, her şeyin sıfırlanması gerekir ve kazan tekrar çalışmaya başlar.

Kazan basıncını kontrol edin. Düşük basınç, kazanın verimsiz çalışmasına veya tamamen durmasına neden olur. Manometredeki bar 1’in altına düştüğünde kazanın doldurulması gerekir. Sistemi kendiniz su ile doldurabilirsiniz. Nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, bir mühendis arayabilirsiniz.
Sıfırlama düğmesine basın. Bazen, sadece üniteyi sıfırlayarak küçük sorunlar ortadan kalkar. Bunu denediğinizden emin olun. Sorun devam ederse, bir ısıtma mühendisine başvurun.
Özet

Kombi sorunlarının çoğu, ısıya ve sıcak suya en çok ihtiyaç duyduğunuz kış aylarında ortaya çıkar. Kombi evdeki en önemli cihazlardan biri olduğu için, tüm haneler ortak kazan sorunları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Pahalı onarımlardan kaçınmak için bunların nasıl düzeltileceğini bilmek de yararlıdır.

Kazanın, bileşenlerinin ve ısıtma sisteminin bakımını yaparak kazan sorunlarını en aza indirebilirsiniz. Diğer zamanlarda, bazı kazan sorunları kaçınılmazdır. Bir ısıtma mühendisini çağırmaktan başka seçeneğiniz yok. İhtiyaç duyulduğunda, gaz güvenliği sertifikalı bir ısıtma mühendisi çağırın. Sorunu çözmek için doğru becerilere sahip deneyimli bireylerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi