Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kombi Arızaları Onarım Yardımı

Kombi Arızaları Onarım Yardımı En yaygın Kombi sorunlarının neler olduğunu, bunları nasıl teşhis edeceğinizi ve bir servis aramadan önce hangi adımları atmanız gerektiğini öğrenmek için sorun giderme kılavuzumuza bakın. Isıtma ve kazan sorunlarınız bu makalede ele alınmamışsa, lütfen bir yorum bırakın ve mümkün olan en kısa sürede cevaplayacağız.

En Yaygın Kombi Sorunları

Arıza ve Bununla birlikte, bazı problemler bir profesyonel gerektirir, bu nedenle şüpheniz varsa, kayıtlı bir Gaz Güvenliği servisine yardımına başvurun. Kazan sorunlarınızı teşhis edip hızlı ve güvenli bir şekilde tamir edebilecekler.  Kazanlarda ortaya çıkabilecek pek çok sorun ve her sorun için dikkate alınması gereken pek çok faktör vardır. Kombinizle ısınma sorunları yaşıyorsanız, bazen sorunu giderebilir ve kısa sürede yedekleyip çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kazanlarla uğraşmak çok tehlikeli olabilir.

Kombi Arızaları Onarım Yardımı Kombinizin, bileşenlerinin ve ısıtma sisteminin bakımını yaparak kazan sorunlarını en aza indirebilirsiniz. Diğer zamanlarda bazı kazan sorunları kaçınılmazdır. Bir ısıtma ustası aramaktan başka seçeneğiniz yok. İhtiyaç duyulduğunda, gaz emniyeti sertifikalı bir ısıtma mühendisi arayın. Sorunu çözmek için doğru beceriye sahip deneyimli kişilerdir.

Radyatörünüzün havasını nasıl alırsınız

 • Radyatörünüz üstte soğuk hissediyorsa, bunun nedeni hava alma vidası ile tahliye edilmesi gereken sıkışmış hava olabilir. Aşağıdaki adımlar süreci açıklamaya yardımcı olacaktır.
 • 1.Merkezi ısıtma sisteminizi kapatarak başlayın. Merkezi ısıtma pompasını çalışır durumda bırakırsanız, bu sisteme daha fazla hava çekilmesine neden olabilir ve radyatörden hava alma söz konusu olduğunda sıcak suyun fışkırdığını görebilirsiniz.
 • 2.Aletlerinizi toplayın: İhtiyacınız olan tek şey, bir kurulama bezi gibi kuru bir bez ve suyu toplamak için bir kase veya tepsi. İhtiyacınız olan tek özel kit parçası, çoğu yapı marketten ucuza alabileceğiniz bir radyatör anahtarıdır.
 • 3.Radyatörünüzün üst köşesindeki kare boşaltma vidasını bulun ve çanağı veya tepsiyi doğrudan radyatörün tabanında bunun altına yerleştirin.
 • 4.Ardından, radyatör anahtarını hava alma vidasının üzerine yerleştirin (sıkıca oturmalıdır), başka bir bezle örtün ve anahtarı yaklaşık yarım tur saat yönünün tersine yavaşça çevirin (hava alma vidasını çıkarmayın). Hava dışarı çıktıkça bir tıslama sesi duyacaksınız. Bu noktada, su damlamasını veya sıçramasını önlemek için bezi yakın tutun.
 • 5.Tıslama durduğunda ve su yavaşça damlamaya başladığında, vidayı tekrar sıkın ve valfe aşırı sıkmamaya ve hasar vermemeye dikkat edin.
 • 6.Isıtma sistemini tekrar açın. Kazanınızda bir manometre varsa, kazan basıncını kontrol edin. Üreticinizin talimatlarında belirtildiği gibi optimum seviyenin altındaysa, kombinizdeki doldurma döngüsünü kullanarak tamamlamanız gerekebilir. Bu genellikle kazanınıza giden ana su kaynağındaki bir musluk veya koldur. Daha fazla bilgi için Sisteminizin basıncını kontrol edin konusuna bakın .

 • 7.Son olarak, tüm radyatörlerin eşit şekilde ısındığını ve hava alma valflerinden hiçbirinin sızdırmadığını kontrol edin. Bazı radyatörlerin havasını ikinci kez almanız gerekebilir, ancak sorun hala çözülmediyse, bir ısıtma mühendisi ile iletişime geçin.
 • Bakım ipuçlarını ve sorun giderme kılavuzunu zaman zaman güncelliyor ve mümkün olduğunca faydalı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu web sitesinin bakım ve sorun giderme bölümünün amacı size genel rehberlik sağlamaktır. Lütfen talimatlarımızı dikkatlice okuduğunuzdan ve uyguladığınızdan emin olun ve 18 yaşından büyük olmadığınız, bunu yapma yetkisine sahip değilseniz ve bakımı tamamlayabileceğinizden emin değilseniz bakım veya sorun giderme işlemlerini üstlenmeyin. Şüpheniz varsa, herhangi bir eylemde bulunmayın ve bir cihazda gaz yakıt varsa, yardım için bir Gas Safe mühendisine başvurun.

  Bu web sitesi profesyonel tavsiyelerin yerini tutmayı amaçlamaz ve şunları içermez:
  – ürününüzün başarısız olabileceği her nedeni kapsamaz;
  – ürününüz için yapılabilecek tüm bakımı kapsar;
  – kullanım kılavuzunuzdaki veya ürün üreticinizden gelen tavsiyelerin yerini alınız.

  Sizi veya bir başkasını tehlikeye atarsa ​​veya sizin veya başka bir kişinin malına zarar verebileceğini düşünüyorsanız herhangi bir bakım gerçekleştirmeyin veya sorun giderme kılavuzunu kullanmayın.

Pilot ışık değişiklikleri

 • Gaz kazanınızdaki pilot ışık söndüyse, genellikle kazanın ön tarafında veya kazan kapısının içinde nasıl yeniden yakılacağına dair talimatlar vardır (pilot ışıklar genellikle 18 yaşın üzerindeki kazanlarda bulunur). Veya kullanım kılavuzunuza bakın.
 • 1.Hafif bir hava akımı, fazla havanın gaz kaynağınıza girmesine ve pilot ışığınızın yanmasına veya sarı veya turuncu yanmasına neden olabilir. Bu, bir pilot ışığın sarı yanmasının en yaygın nedenlerinden biridir ve mülkünüzün hava akımına karşı dayanıklı hale getirilmesi ve kazan kapağının uygun şekilde sabitlenmesinin sağlanmasıyla çözülebilir.
 • 2.Herhangi bir havalandırma deliğini veya bacayı kapatmadığınızdan emin olun, kazan kapağını sökmeyin veya çıkarmayın veya Gaz Güvenliği kaydı değilseniz, kazanın herhangi bir dahili mekanizmasına müdahale etmeye çalışmayın.
 • 3.Pilot ışığınız sarıysa veya hafif sarı veya turuncu bir tonda olsa veya normalden daha uzun olsa bile, bir karbon monoksit işareti olabileceğinden, cihazınızı mümkün olan en kısa sürede incelemek için gaz emniyeti sağlayan bir mühendis ayarlamalısınız. .
 • Bakım ipuçlarını ve sorun giderme kılavuzunu zaman zaman güncelliyor ve mümkün olduğunca faydalı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu web sitesinin bakım ve sorun giderme bölümünün amacı size genel rehberlik sağlamaktır. Lütfen talimatlarımızı dikkatlice okuduğunuzdan ve uyguladığınızdan emin olun ve 18 yaşından büyük olmadığınız, bunu yapma yetkisine sahip değilseniz ve bakımı tamamlayabileceğinizden emin değilseniz bakım veya sorun giderme işlemlerini üstlenmeyin. Şüpheniz varsa, herhangi bir eylemde bulunmayın ve bir cihazda gaz yakıt varsa, yardım için bir mühendisine başvurun.

Gürültülü kazan veya borular

 • Birçok merkezi ısıtma sistemi az miktarda gürültü çıkarır, boru tesisatını oluşturan bileşenlerin çoğu ve ilgili altyapı metalden yapılmıştır, metal ısınırken veya soğurken genişledikçe ve daralırken her zaman belirli bir miktarda gürültü olacaktır. Daha yüksek ve daha kalıcı seslerin kalifiye bir tesisatçı tarafından araştırılması gerekebilir. Aşağıdakiler, merkezi ısıtmanızın çıkardığı bazı tipik seslerdir.

 • 1.Gürültülü merkezi ısıtma sistemi
  Merkezi ısıtma sisteminiz olağandışı sesler çıkarıyorsa, bunlara neden olabilecek birkaç şey vardır. Sistemin su seviyesi düşük olabilir. Açık bir sisteminiz varsa, genellikle çatı boşluğunda bulunan besleme ve genleşme tankını kontrol edebilirsiniz . Su seviyesi, tuvaletteki sarnıca benzer bir küresel vana ile kontrol edilir, bu nedenle su seviyesi biraz düşük görünüyorsa, yeterli su seviyeyi yükseltene kadar topa hafifçe bastırabilirsiniz. kazan basıncını artırmanız gerekir.
 • Çoğu ısıtma sistemi 1 ile 1,5 bar arasındaki bir basınçta çalışır (özel basınç için kazan el kitabınıza bakın).Sisteminizde zamanla çamur birikmesi (bir pas ve kireç karışımı) birikebilir, bu da lıkırdamaya neden olabilir. Yanlış takılan borular, ısındıklarında borular genişledikçe çarpmalara neden olabilir. Aşağıdaki belirtilere bir göz atın ve yardımcı olup olmadıklarına bakın, yoksa bir mühendis ziyareti düzenlemek için bizimle iletişime geçin.
 • 2.Borular ses çarpıyor Sorun termostatta olabilir. Isıtmayı kapatın, termostatı aşağı ayarlayın ve sistemin soğumasını bekleyin. Sistem soğuduğunda, sistemi tekrar açın ve termostatı maksimuma getirin. Termostatın ‘klik’ sesini duymazsanız, bizimle iletişime geçmeniz gerekecek ve bir mühendisin ziyaret etmesini ayarlayacağız.
 • Alternatif olarak, sıcak su musluğunu çalıştırdığınızda borularınızdan çarpma sesi duyarsanız, bu, boruların doğru şekilde sabitlenmediği anlamına gelebilir. Gürültüyü ortadan kaldırmak için, destekleyici kirişler ve ahşap işçiliği ile temas ettikleri boruların etrafına biraz keçe sarın. Borular ve doğrama arasındaki boşlukları genişletmeniz gerekebilir.
 • 3.Isıtma sistemi  lıkırdıyor radyatörlerin hava tahliyesi Isıtma sisteminizden gelen guruldama sesleri, sıkışan havadan kaynaklanıyor olabilir. Bu, sıcak suyun radyatörlerin her yerine ulaşmasını ve rahatsız edici seslerin oluşmasını engeller. Hava, bir radyatör tahliye anahtarı kullanılarak kolayca tahliye edilebilir (daha fazla bilgi için radyatörlerdeki soğuk noktalar: radyatörünüzün havasının nasıl alınacağı konusuna bakın)

  • Hava alma anahtarını hava alma vanasına yerleştirin (radyatörün üstünde solda veya sağda bulunur)
  • Anahtarı saat yönünün tersine yarım tur çevirin
  • Hapsolmuş herhangi bir hava kaçacaktır
  • Vanadan su damlamaya başladığında
  • Anahtarı saat yönünde yarım tur çevirin
  • Kazanınızın bir basınç göstergesi varsa, 1 ile 1.5 bar arasında çalıştığından emin olun, sisteminizin yeniden basınçlandırılması gerekebilir. Daha fazla bilgi için Sisteminizin basıncını kontrol edin konusuna bakın .

  Isıtma sistemi hala ‘lıkırdıyorsa’, başka bir yerde hava hapsolmuş olabilir, evdeki diğer radyatörlerin havasını almayı deneyin.

 • 4.Isıtma sistemi ‘lıkırdama’ – tıkalı yoğuşma borusu Isıtma sisteminizdeki ‘ lıkırdama’ seslerinin bir başka nedeni, yoğuşma borusunun tıkanması olabilir (daha fazla bilgi için, donmuş yoğuşma borusunu önleme konusuna bakın) Kazanda bir hata kodu veya uyarı ışığı olup olmadığını kontrol edin. Hata kodları ve uyarı göstergelerinin bir listesi için kazan kılavuzunu kontrol edin. Dışarıdaki hava soğuksa ve yoğuşma borusu gecikmemişse, yoğuşma borusu donmuş olabilir.

  • Elinizi yoğuşma borusu boyunca gezdirin ve herhangi bir soğuk nokta hissedip hissetmediğinizi görün.
  • Soğuk alan boyunca ılık (sıcak kaynamadan – bu boruyu bölebilir) dökün. Alternatif olarak, eritmek için borunun üzerine bir ısıtma pedi veya sıcak su şişesi koyun.

  Bu sorunu çözmezse lütfen bizimle iletişime geçin.

 • 5.Isıtma sistemi boşaltma Isıtma sisteminiz çırpınıyor ve / veya gıcırdıyorsa, bunun nedeni kireç ve demir oksitten (pas) oluşan çamur birikmesi olabilir. Sistemin bu çamurdan temizlenmesi, sistemin bir sistem temizleyicisi ve çamurun mümkün olduğunca çoğunu yıkamak için yeterli hacimde suyla yıkanmasını gerektirecektir. Bu en iyi şekilde bir profesyonel tarafından yapılır, tavsiye için bizimle iletişime geçin.

Sızdıran radyatör veya borular

 • 1.Radyatör sızıntı radyatör gövdesi sızıntı, bu genel olarak iç korozyon bir belirtisidir ve ne yazık ki değiştirilmesi olacağı anlamına gelir. Aynı zamanda, sızıntıya neden olan parçacıkları gidermek için sistemin yıkanması gerekecektir.
 • 2.Sızdıran boru bağlantısı Sızıntı radyatör vanası bağlantısındaysa, gereken tek şey yavaşça sıkmak olabilir. Sızdıran vana veya lehimli bir boru bağlantısı ise, bu bir mühendis ziyareti gerektirir.
 • 3.Sızdıran borular

  • Sızıntı bir bağlantı noktasındaysa, somun anahtarı ile biraz sıkmak sorunu çözebilir.
  • Sızıntı lehimli bir bağlantıdaysa, bir mühendis ziyareti tarafından tedavi edilmesi gerekecektir.
  • Boru sızdırıyorsa, borunun bir mühendis tarafından değiştirilmesi gerekecektir.

Isıtma yok

 • 1.Termostatı kontrol edin Termostat ayarının, ısıtmayı etkinleştirmek için yeterince yüksek olduğundan emin olun. Ayar ortam oda sıcaklığının altındaysa, ısıtma devreye girmez.
 • 2.Zamanlayıcıyı kontrol edin Zamanlayıcının doğru ayarlandığından emin olun, sabah ve akşam saatlerinin doğru şekilde ayarlandığından emin olun. Zamanlayıcılar Kapalı, Sürekli Açık, Bir Kez, İki Kez çalışacak şekilde ayarlanabilir – açma / kapama zamanlayıcı ayarlarının beklediğiniz gibi olup olmadığını iki kez kontrol edin.
 • 3.Pilot ışığını kontrol edin Kazanın ön tarafında pilot ışığının yanıp yanmadığını görmek için bir görüş deliği bulunmalıdır, aksi takdirde bir hata kodu pilot ışığın söndüğünü gösterebilir. Pilot alev söndüyse, kazanın ön tarafında veya kazan kapısının içinde nasıl yeniden kapatılması gerektiğine dair talimatlar bulunmalıdır (pilot ışıklar genellikle 18 yaşın üzerindeki kazanlarda bulunur). Kombide bulamazsanız talimatlar kullanım kılavuzunda da yer alacaktır.

Üst kattaki radyatörler soğuk

 • 1.Üst kattaki soğuk radyatörlere çatı katındaki besleme ve genleşme tankındaki düşük su seviyeleri neden olabilir.
 • 2.Bu genellikle sistemdeki su seviyelerinin düşük olmasından kaynaklanır. Çatı katındaki besleme ve genleşme deposunun boş olup olmadığını veya seviyenin düşük olup olmadığını kontrol edin. Bu, tuvalet rezervuarlarında bulunanlara benzer türde bir küresel vana ile beslenir. Su seviyesi çok düşükse, bilyeye hafifçe bastırmak valfi açacak ve önce tanka ve ardından sisteme taze su girmesine izin verecektir.

  Bu sorunu çözmezse, bir mühendis ziyareti düzenlemek için bizimle iletişime geçin.

Soğuk radyatörler

 • Bir radyatörün düzgün çalışmadığını fark ederseniz, tekrar çalıştırmak için bu kontrol listesini gözden geçirin.

  Bu ipuçları yardımcı olmazsa, bir mühendis ziyareti düzenlemek için bizimle iletişime geçin.

 • 1.Radyatör vanalarını kontrol edin Vanaların tümünün açık olduğundan emin olun.
 • 2.Kilitleme valfini kontrol edin Kilitleme valfi , plastik kapağa itilerek veya bir vida ile yerinde tutulan plastik bir kapakla korunur. Koruyucu kapak çıkarıldıktan sonra, mili ayarlanabilir bir anahtarla döndürerek valfi ayarlayabilirsiniz. Bu vanalar yalnızca tüm radyatörler dengelendiğinde ayarlanır.
 • 3.Termostat vanasını kontrol edin Termostat vanası 0 olarak ayarlanmışsa, radyatör ısınmayacaktır. Termostat vanasını maksimum değerine çevirin ve radyatörün ısınmasını bekleyin.
 • 4.Valflerin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Valfler doğru ayarlanmışsa ve radyatör hala ısınmıyorsa, valfler pas ve kireçten oluşan çamurla tıkanmış olabilir. Bu durumda, ısıtma sisteminizin yıkanması veya bir sistem temizliği yapılması gerekebilir. Mühendis ziyareti için bizimle iletişime geçin.
 • 5.Radyatörlerin hava alması gerekip gerekmediğini kontrol
  edin Elinizi radyatör yüzeyinin üzerinde gezdirirseniz ve yalnızca alt kısım sıcaksa, bu, sıcak suyun tüm radyatörü doldurmasını engelleyen üstte hava hapsolduğu anlamına gelebilir. Radyatörün havasını almak için yapmanız gerekenler:

  • Merkezi ısıtmayı kapatın ve radyatörlerin soğumasını bekleyin
  • Havalandırma valfini bulun, bu, radyatörün üst kısmında sağ veya sol tarafta bulunur
  • Hava alma vanasının ortasındaki kare radyatör boşaltma vidasını belirleyin
  • Elinizde bir radyatör hava alma anahtarı bulundurun (düz uçlu bir tornavida kullanılabilir, ancak doğru anahtarın hava alma vidasına zarar verme olasılığı daha düşüktür)
  • Serbest bırakılacak herhangi bir damlamayı yakalamak için bir paçavra

  Radyatörün havasını almak için:

  • Paçavrayı boşaltma deliğinin altına yerleştirin
  • Hava alma anahtarını hava alma valfi vidasının üzerine koyun
  • Hava alma anahtarını saat yönünde yarım tur çevirin
  • Radyatörde hava varsa hava alma deliğinden dışarı çıkacaktır.
  • Hava alma deliğinden su damlamaya başladığında, hava alma anahtarını saat yönünün tersine tam bir turun yarısı kadar geri çevirin

  Merkezi ısıtma sistemini yeniden başlattığınızda radyatörün üst kısmı hala soğuksa, sistemin su beslemesinin tamamlanması gerekebilir. Daha fazla bilgi için Sisteminizin basıncını kontrol edin başlığına bakın veya bir mühendis ziyareti düzenlemek için bizimle iletişime geçin.

 • 6.Isıtmanın açık olup olmadığını kontrol edin Isıtma sisteminin açık olduğundan ve kontrol ederken zamanlayıcının çalışacak şekilde ayarlandığından emin olun.
 • 7.Besleme genleşme tankını kontrol edin – üst katta soğuk radyatörler Evinizin üst katında bulunan soğuk radyatörler genellikle besleme ve genleşme deposunun boş olduğu anlamına gelir.

  • Sarnıç genellikle küçük tank olan çatı katında bulunur.
  • Kuruysa, rezervuarın yeniden doldurulması gerekecektir.
  • Rezervuarı yeniden doldurmak için küresel vanaya hafifçe vurun, su rezervuarı doldurmaya başlamalı ve küresel vanayı yüzdürmeye yetecek kadar su olduğunda durmalıdır.
  • Suyun genişlemesi için yeterli alan olması gerektiğinden, tamamen doldurmayın.

  Sarnıç dolduktan sonra, etkilenen radyatörlerin havasını almanız gerekecektir. Küresel vananın doğru çalıştığından emin olmak için önümüzdeki birkaç gün boyunca taşmayı kontrol edin, eğer damlarsa, gerekirse kontrol etmesi ve değiştirmesi için profesyonel bir tesisatçı çağırın.

 • 8.Merkezi ısıtma pompasını kontrol edin – alt kattaki soğuk radyatörler Eğer üst kattaki radyatörleriniz soğuksa ve hava alma sürecinden geçtiyseniz, büyük olasılıkla merkezi ısıtma pompası arızalanmıştır. Bir mühendis ziyareti düzenlemek için bizimle iletişime geçin.

Enerji tasarrufu ipuçları

 • 1.İşte evinizi sıcak tutmak ve paradan tasarruf etmek için bazı ipuçları
 • 2.Çatı yalıtımı Çatı alanınızda yalıtım yoksa, ısıtmaya harcadığınız paranın çoğu buradan geçerek kaybolacaktır. Yalıtım döşemek, ısıtma faturalarınızı azaltmanın uygun maliyetli bir yoludur. Yalıtımınız bir süre önce kurulmuşsa, mevcut derinlik olup olmadığını kontrol etmeye değer olabilir. Hatta yalıtımınızı şartnameye yükseltmek için bir hibe bile alabilirsiniz.
 • 3.Sıcak tutma Akşamları radyatörünüzün verimini en üst düzeye çıkarmak için perdeleri radyatörün arkasına sıkıştırarak tüm ısının pencerelerden dışarı değil odaya girmesini sağlayabilirsiniz.
 • 4.Termostatınızı kısın Termostatınızdaki sıcaklığı sadece bir derece düşürerek yılda 500-1000 tl kadar tasarruf edebilirsiniz.
 • 5.Sıcak suyu boşa harcamayın Sıcak suyu nasıl kullandığınız konusunda daha akıllı olmak, yıl boyunca çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir.

  • Akan musluktan ziyade bir kasede yıkamak
  • Etkili bir duş başlığı takmak
  • Bir duş zamanlayıcısı, duş sürelerini bir dakika azaltarak yıl boyunca çok fazla enerji tasarrufu sağlayacaktır.
 • 6. Evinizde hava akımına dayanıklılık kullanın Taslaklar, üşümeye karşı koymak için ısıtmanızı olması gerekenden çok daha yükseğe ayarlamanıza neden olabilir. Taslakları azaltmak, termostat ayarını düşürmenize ve yıl boyunca önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmanıza olanak sağlayabilir. Dış kapılara, posta kutularına ve pencerelere hava akımı hariç tutucular eklemek, evinizi daha az sıcak tutmanıza ve enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687