Home / Kombi / kombi Kullanımında Tasarruf nasıl yapılır ?

kombi Kullanımında Tasarruf nasıl yapılır ?

kombi Kullanımında Tasarruf nasıl yapılır ?  hepimiz dışarıdaki hava sıcaklığı düştükçe ve akşamları daha da uzadıkça merkezi ısıtmamıza başladık. Isıtma kontrollerinizi etkili bir şekilde kullanmak, evinizin doğru ve en konforlu sıcaklığa kadar ısıtılmasını sağlarken enerji tüketiminizi de azaltır.

Tasarruflu Kombi Kullanımı

Burada uzman enerji danışmanımız , merkezi bir ısıtma sistemi için farklı ısıtma kontrollerini ve bu kışdan en fazla nasıl yararlanacağını açıklıyor. Isıtma sisteminizin kontrolleri iki farklı kategoriye ayrılır:

  1. Sıcaklık Kontrolleri
  2. Zamanlama Kontrolleri

Yani ısıtma kontrollerinin faydaları nelerdir?

Enerji Tasarruf Güvenine göre,   iyi ısıtma kontrollerine uymanın birtakım faydaları vardır. Bunlardan bazıları:

  • Isıtma işleminizin ne zaman yapılacağını ve daha iyi maliyet kontrolü sağlamanızı planlayabilirsiniz.
  • TRV (Termostatik Radyatör Vanaları) ile odaları farklı sıcaklıklara ısıtabilirsiniz.
  • Gazla ısıtılan tipik bir 3 yatak odalı ev için ortalama tasarruf:

Aksiyon Yıllık Potansiyel Tasarruf
Oda termostatı ve TRV radyatör kontrollerini kurma ve doğru kullanma 80- £ 165 Yıl
Sıcak su deposu ceketinin takılması 25-35 TL
Oda termostatınızı 18-21 derece arasında tutmak £ 85- £ 90 yıl

Sıcaklık Kontrolleri

Oda Termostatları

Bu, ısıtma sisteminin havayı ısıtacağı sıcaklığı kontrol eder. Hava sıcaklığı termostatta ayarlanan istenen sıcaklığa ulaştığında, kazan kapanır. Sıcaklık istenen sıcaklığın altına düştüğünde tekrar açılır.

Doğalgaz ve Kombi Tasarruflu Kullanma

Tavsiye edilir en verimli çalışmasını 18-21 derece arasında senin termostat ayarı tutmak. Daha az mobil olan daha yaşlılar için bu, yaklaşık 22-23 dereceye çıkarılmalıdır. Yaygın bir yanlış anlama, oda termostatınızı tam olarak açmak evinizi daha hızlı ısıtır. Kazanınız sadece bir hızda çalışır ve sıcaklığı tamamen boşa harcar, sadece yakıtı boşaltır ve evi rahatsız edici derecede sıcak yapar.

Bazı modern ısıtma kontrolleri artık zamanlayıcı ve termostatı birleştirerek günün farklı zamanları için farklı sıcaklıklar ayarlamanıza izin veriyor.

Termostatik Radyatör Vanaları (TRV’ler)

Termostatik Radyatör Vanaları, radyatörden su akışını düzenleyerek odanın sıcaklığını kontrol etmenizi sağlar. Bunlar genellikle 1’den 5’e kadar olan sıcaklık ayarlarına sahiptir. Örneğin, gün içinde zamanınızın çoğunu alt katlarda geçirirseniz, alt katlardaki radyatörlerde TRV’leri 3 veya 4’e ayarlayabilir ve üst kattaki radyatörleri 2’de bırakabilirsiniz.

Çok soğuk odalar nemli ve kalıp geliştirebildiğinden radyatörleri tamamen ayrı odalarda açmak iyi bir uygulama değildir. Bunun yerine, radyatörleri kullanmadığınız odalara alçaltın ve kapıyı kapalı tutun. 

Silindir Termostatları

Kaynak: thegreenage.co.uk

Kaynak: thegreenage.co.uk

Sıcak suyunun bir silindirde depolandığı sistemlerde, termostat ihtiyaç duyulandan daha sıcak olmasını engeller. Su ayarladığınız sıcaklığa ulaştığında, kazandan gelen ısı beslemesi kapatılacaktır.

Silindir termostatları genellikle su silindirinizin yanında bulunur. İşaretlenmiş sıcaklık ölçekleri vardır; Eğer 60 ila 65 derece bunları ayarlamanız gerekir.

Kombi Termostatı

Kazanınız genellikle üzerinde, sayılarla veya Min ile Maks arasında bir kadrana sahip olacaktır. Bu, kazandan radyatörler yoluyla pompalanacak suyun sıcaklığını ayarlar. Bu ne kadar yüksek ayarlanırsa, sistem daha çabuk ve daha etkili bir şekilde evinizi ısıtır.

Modern kazanların çıkış sıcaklığını ayarlayabileceğiniz bir dijital kadranı olacaktır. Kombiler için, radyatörlerin çıkış sıcaklığının 75 dereceye ve su sıcaklığının 60 dereceye ayarlanması tavsiye edilir.

Sıcaklık Kontrolleri

Programlayıcı veya zamanlama kontrolü

programcı

Bir zamanlayıcı veya programlayıcı, ısındığınızda ve sıcak su geldiğinde ve söndüğünde kontrol etmenizi sağlar.Isıtmanın haftanın her günü için günün farklı saatlerinde gelmesini programlayabilirsiniz.

Isıtmanın erken gelmesini istiyorsanız, genellikle manuel bir geçersiz kılma düğmesi vardır. Programlarınızı ayarlamadan önce programlayıcıdaki zamanlayıcının doğru olduğunu kontrol edin.

Suyunuzu sadece ihtiyacınız olduğunda ısıtın. İyi yalıtılmış bir sıcak su silindiri veya tankı su ısıtıcısını daha uzun süre tutacak ve böylece ısıtmanız gereken süreyi azaltacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir

Radyatörlerin Neden Altı Soğuk Üstü Sıcak

Radyatörlerin Neden Altı Soğuk Üstü Sıcak Önümüzdeki 2 dakika içinde, radyatörlerin niçin üste üste geldiklerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi