Home / Kombi / Kombi Çalışıyor Radyatörler Isınmıyor ?

Kombi Çalışıyor Radyatörler Isınmıyor ?

Kombi Çalışıyor Radyatörler Isınmıyor ? Açıklamalı Çözümleri Kazanınız çalışıyorsa ancak radyatörler hala soğuksa, bunun nedeni olası bir arızalı kazan pompasıdır, merkezi ısıtma kontrolleriniz arızalıdır veya sisteminizde hava vardır.

Hatalı pompa

Pompanın çalışıp çalışmadığını kontrol ederek, pompanın üst kısmına dokunduğunuzda ya da yavaşça kapatıp kapatıp açamayacağınızı ya da dikkatlice dinleyip dinlemeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Motor çalışıyorsa, o zaman bir gaz güvenlik mühendisi ile temasa geçmeniz gerekecektir.

Arızalı termostat veya zamanlayıcı

Termostat veya zamanlayıcının işlevini test etmek için, termostat zamanlayıcısı minimum ayardayken, kazanı açmanız gerekir, kazan alev almamalıdır. Bu testin amaci için, sicaklik, yalnizca sicaklik ayarini maksimuma çiktiginizda yanmali, bu isi isitma isinin sogutucusuna gönderilmis oldugunu kontrol edecektir.

Kombi patladığında, termostatı minimum değere kadar çeviriniz, eğer kazanda termostatın çalışmaması durmuyorsa veya zamanlayıcının değiştirilmesi gerekiyorsa, Gaz Emniyeti Kayıtlı bir Mühendis ile temasa geçmeniz gerekecektir. Merkezi ısıtma sisteminizde havanın sıkışmasına neden olabilir. Bu bir hava kilidi olarak bilinir. Merkezi ısıtma sisteminde havanın yaygın nedenleri yanlış doldurma veya bir noktada hava çekilmesidir.

Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Hava, merkezi bir ısıtma sisteminde sıkışarak hava kilidi oluşturarak sistemin etrafında ısı oluşmasına neden olabilir. Bir sistemin doldurulması veya havanın bir noktada çekilmesi sırasında havanın sıkışmasına neden olan birincil nedenler yanlış sıraya uymaktadır. Sistemi üst kattaki radyatörleri kapatmadan kısa bir süre önce yeniden doldurduysanız, alt kattakiler doldurulurken, boşaltma ve tekrar çalıştırmadan daha iyi olabilirsiniz.

Radyatörlerin Hava Yapması

Isıtma havası kilidini çıkarmak için, ilk adım radyatörleri doğru sıraya göre boşaltmaktır. Kazanı kapatın ve elektrikleri ayırın. Bunu yaparken pompanın çalışmadığı önemlidir. Kilitleme vanalarını kapatırken, bitirdiğinizde aynı miktarda açabileceğiniz şekilde gereken dönüş sayısını not edin. Bu, sistemi dengede tutmanızı sağlar. Üst kattaki radyatörleri kapatın ve önce alt katlarda çalışın. Devredeki ilk radyatörden başlayın.

Geri dönüş vanası kapalı ve akış valfi açıkken, herhangi bir havanın kaçmasına izin vermek için radyatörün üstündeki boşaltma valfini açın. Bu hava serbest bırakıldığında, su akış borusu üzerinden değiştirilir. Açık bir sisteminiz varsa, besleme borusu tarafından su besleme hattından ve çatı katındaki genleşme deposundan doldurulur. Mühürlü (imha edilmemiş bir sistem) üzerinde, basıncı genellikle kazanın altında bulunan doldurma halkası aracılığıyla doldurmanız gerekecektir.

İlk radyatörden hava temizlendikten sonra, her iki radyatör vanasını ve boşaltma vanasını kapatın. Devredeki ikinci radyatöre geçin ve işlemi tekrarlayın. Alt katlardaki radyatörlerin hepsi bir kez kestikten sonra, üst kattaki radyatörlere geçin ve daha önce olduğu gibi bunları bir kez havalandırın. Tüm radyatörler üzerinde çalıştığınız zaman, onlardan tüm havayı ortadan kaldıracaksınız.

Tüm boşaltma valflerinin kapalı olduğundan emin olun, radyatör vanalarını sistemdeki ilk radyatörden başlayarak bir defa açın – kilitleme valflerini kapatmak için kullanılan aynı sayıda dönüşle açmayı unutmayın.

Sirkülasyon Pompasında Hava

Merkezi ısıtma sirkülasyon pompasını bulun ve bunu da boşaltın. Bu, ya ana pompa gövdesi üzerinde merkezi olarak konumlandırılan oluklu başlı vida ile ya da ayrı bir boşaltma vidasıyla olacaktır. Sadece vidayı gevşetin, tamamen geri almayın. Varsa serbest bırakılan havayı duyacaksınız ve sonra bir su damlası göreceksiniz. Havalandırma valfini veya merkezi vida kafasını kapatın.

Merkezi Isınmanın Toplanması

Isıtma havası kilidi serbest bırakıldığında, sistemdeki suyu doldurmanız gerekir. Açık hava tahliye sisteminiz varsa, besleme ve genleşme sarnıcının çalıştığından ve sistemi tamamladığından emin olun. Sarnıçtaki su seviyesi normal noktasında olmalıdır.

Eğer bir sisteme sahip değilseniz, su kaynağını kazanın altında bulunan doldurma döngüsü ile doldurmanız gerekecektir. Bunu aşamalı olarak yapın, böylece aşırı basınç altında olmayın. Normalde basınç yaklaşık 1 bar olacaktır, ancak kazan üreticinizin bilgilerini kontrol edin ve buna göre ayarlayın.

Isıtıcıyı tekrar açın ve tüm radyatörlerin ısındığından emin olun. Bitirdikten sonra sistemi tekrar dengelemeniz gerekiyorsa.

Sisteminize bağlı olarak, sistemin diğer kısımlarında hava serbest bırakmaya dikkat etmesi gereken otomatik hava tahliye valfleri de olabilir.

Radyatörleri Dengeleme

Hava kilidi çözüldükten sonra radyatörlerin dengelenmesi için gitmeniz gerekebilir. Bunun amacı, devrenin etrafındaki ısı dağılımını sağlamaktır. Dengeleme olmadan, sistemin başlangıcına en yakın olan radyatörlerin adil paylarından daha fazlasını alacağını ve en uzak radyatörlerin düzgün şekilde ısınmayacağını göreceksiniz. Akışı daha yakın olanlarla sınırlayarak, tüm radyatörlere eşit bir dağıtım sağlayabilirsiniz.

Hava Almayı işlemini tekrarlayın

Isıtma bir ya da iki günlüğüne koştuktan sonra, yol boyunca ilerleyen herhangi bir havanın çıkması için tüm radyatörleri tekrar yuvarlaklaştırmaya devam edin.

Sistemin Drenaj ve Yeniden Doldurulması

Yukarıdaki adımların sırasını takip ettikten sonra, hala bir hava kilidi vardır ve ısıtmanız yoktur, tüm sistemi boşaltmaktan ve yeniden doldurmaktan daha iyi olabilirsiniz, bunun doğru sırada yapıldığından emin olursunuz – alt kattaki radyatörler önce üst kattaki radyatörler tarafından takip edilir . Alt kattakileri sadece ilk olarak doldurarak, devrede herhangi bir havanın yukarı doğru itilmesini ve böylece kapana sıkışmamasını sağlayabilirsiniz. Bütün radyatör sistemini bir kerede doldurarak havanın sıkışmasına ve serbest kalmasına neden olabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Kombi Nasıl Sıfırlanır Nasıl Resetlenir ?

Kombi Nasıl Sıfırlanır Nasıl Resetlenir ? Kazanınızı nasıl sıfırlayacağınızı bilmek mi gerekiyor? Bir kazan kilitlendikten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi