Home / Klima / Klimanız Çalıştırılırken Tasarruf Yolları

Klimanız Çalıştırılırken Tasarruf Yolları

Klimanız Çalıştırılırken Tasarruf Yolları Hesap makinesi üzerinde yeşil piggy bank Sıcaklık arttıkça, elektrik faturası da artar. Yaz aylarında klimanızı çalıştırmak oldukça pahalıya; ancak bu basit ipuçlarıyla, biraz para kazanmak için rahatınızdan fedakârlık kurmanız gerekmeyecek.

Klima Doğru Boyut Olduğundan emin olun

Elektrik faturanızı en aza indirirken konforunuzu en üst düzeye getirmeye gelince, boyut önemlidir. Çok büyük bir klimayı satın alırsanız, para atabilirsiniz. Bununla birlikte, çok küçük bir klima satın alırsanız, alanınızı verimli bir şekilde soğutmuyorsunuzdur. Doğru boyutta klima sistemine sahip olmak anahtardır. İster bir pencere klima ünitesine ya da taşınabilir bir klima ünitesine sahip olun, soğumaya çalıştığınız alan için AC’nin doğru BTU sayısına sahip olduğundan emin olmanız gerekir .

Filtreleri Temizleyin

A / C’nizdeki en son filtreleri temizlediğinizi hatırlayamıyorsanız, bu iyi bir işaret değildir. En önemli bakım işi, filtreleri rutin olarak temizlemek veya değiştirmektir . Tıkalı, kirli bir filtre normal hava akışını engeller ve ünitenin verimliliğini önemli ölçüde azaltır. Kirli bir hava filtresinin temizlenmesi veya değiştirilmesi, klimanızın enerji tüketimini yüzde 5 ila 15 oranında düşürecektir.

Bazı filtre türleri tekrar kullanılabilir ve diğerleri de değiştirilmelidir. Yaz sezonunda her ay filtreleri temizlemelisiniz veya değiştirmelisiniz. Klimanız sürekli kullanılıyorsa, tozlu koşullara maruz kalırsa veya evde bir köpek, kedi veya başka tüylü bir evcil hayvanınız varsa filtreleri daha sık kullanmanız gerekebilir.

Filtrelerin kontrolüne ilaveten, yılda bir kez evaporatör bobinine bakmalı ve gerektiğinde temizlemelisiniz.

Doğru Sıcaklık ve Modu Ayarlayın

Çoğu profesyonel, sıcaklığın yalnızca birkaç derecede değişecek şekilde ayarlanmasının verimlilik için en iyi olduğunun kabul edilmesi gerekir. Kimsenin evde olmadığı zaman, sıcaklığı birkaç dereceye getirin. İnsanlar etrafındayken bırakın.

Klima cihazınızı otomatik olarak da ayarlayabilirsiniz. Ünitenizi sürekli hareket ettirdiğinizde, sistem buharlaştırıcı bobininde yoğuşan suyu boşaltma şansına sahip olmayacaktır. Bunun yerine, onu evinize geri üfleyecektir. “Otomatik” modda, ünite, biriken yoğunlaşmayı her kapatışında kurtarma ve kaldırma şansına sahiptir. Fikir, konforlu bir sıcaklık muhafaza etmektir. Sıcaklığı düşürdüğünüzde bir alanı daha hızlı soğutmamasını, ancak daha fazla enerji kullandığını unutmayın.

Geceleri klimanıza ara verin. Akşamları sıcaklık düştüğünde, pencerelerinizi açın ve soğuk havayı dolaştırmak için fanlar kullanın. Hayranlar , bir klimadan çok daha az enerji kullanır. Sabahları, soğuk havayı içeri sokmak için pencereleri kapatmalısınız.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi