Home / Klima / Klimalarda Nem Alma Modu Nedir Ne İşe Yarar ?
Klimalarda Nem Alma Modu

Klimalarda Nem Alma Modu Nedir Ne İşe Yarar ?

Klimalarda Nem Alma Modu Nedir Ne İşe Yarar Klimalar özellikle sıcaklıklar gülünç derecede yüksek olduğunda çok kullanışlı cihazlardır. Soğuk olduğunda, bununla ilgili bir şeyler yapabilirsiniz – mümkün olduğunca çok sıcak kıyafet giyin. Bununla birlikte, sıcaklık dayanılmaz derecede yüksek olduğunda, bu konuda yapabileceğin çok şey var.

Kıyafetlerin kaldırılmasının sınırları vardır. Hayatınızı kolaylaştırmak için evinizde ve ofiste serin havanın devam etmesini sağlayacak iyi bir klima sistemi gerçekten kullanışlıdır. Peki ya nasıl kullanılacağı hakkında hiçbir fikrin yoksa? Örneğin, günümüzde çoğu klimada bulunan kuru mod işlevini nasıl kullanacaklarını çok az kişi biliyor.

Nem alma modu nedir ?

Kuru mod genellikle serin mod ile karşılaştırılır ve karıştırılır. Bir dereceye kadar kendilerini farklı hissetmiyorlar. Bununla birlikte, fonksiyon açısından çok farklıdır ve sonuç – uzaktan kumanda bile size söyleyecektir. Uzaktan kumandada kuru mod, bir su damlası olan sembolle gösterilir, diğer taraftan serin mod sembolü sıklıkla bir kar puludur. Belirtildiği gibi kuru fonksiyon, tüm klimaların ortak bir özelliği değildir. Çoğunlukla bazı çeşit merkezi klima üniteleri ve pencere üniteleri üzerindedir. Kuru modun ana noktası, bir odadaki nemi azaltmaktır. Muhtemelen bildiğiniz gibi, nem artışı sıcaklığın artmasına neden olur. Nemli olduğunda,

Yani, temelde kuru fonksiyon, nemi düşürerek bir odadaki sıcaklığı düşürür. Bu fonksiyon, örneğin yağmurlu mevsimlerde nemli olduğunda, yılın o zamanlarında en uygundur. Bu mevsimlerde sıcaklıklar soğuk havaya duyulan gereksinimi gerektirmeyecek kadar sıcak olmayabilir. Bununla birlikte, nem yüksek ve oldukça sinir bozucu. Dikkat çeken bir nokta da, kuru modun odanın içindeki tüm nemi kaldırması gerekmediğidir.

Klima Nem Alma Modu çalışması

Klima kuru moddayken, fan ve cihazın diğer iç parçaları çalışacaktır. Bununla birlikte, ünite herhangi bir soğuk hava üflemez. Odadaki hava aircon’u geçer ve buhar buharlaştırıcı üzerinde yoğunlaşır. Daha sonra kuru hava üniteden çıkıp odaya geri dönecektir. Kuru modun bu çalışması bir nem almaç ile neredeyse benzerdir. Tek başına bir nem alma cihazı, ev geliştirme veya donanım mağazasında hemen bulunabilir. Bu, büyük bir odada çalıştığınız durumda kuru modda çalışan klima cihazından daha iyidir. Klima yalnızca nemden yalnızca bir kısmını ortadan kaldıracaktır ve hepsini değil.

Termostatın 250 ° C’ye ayarlandığını ve odanın nem oranının yaklaşık% 90 olduğunu varsayarsak, klima o odada sıcaklık 250 C olana kadar nemi düşürecektir. Klima devredeyken, fan havayı emmek için çalışmaya başlayacak ve nemin yoğunlaşmasını kolaylaştırmak için kompresör devreye giriyor. Oda sıcaklığı 250’ye düştükten sonra hem fan hem de kompresör duracaktır. Nem tekrar tekrar yükselir ve sıcaklık da yükselir. Sıcaklık 260 C’ye ulaştığında ünite tekrar çalışmaya başlar – döngü tekrarlanır.

Serin veya kuru – hangisi daha iyi ?

Soğutma modu, kuru moda hemen hemen benzer çalışır, ancak sıcaklıklar 250C’ye düştüğünde kompresör durur ve fan yalnız kalır. Kuru modda, bağıl nemi rahat% 60 tutmakla ilgilidir. Bu hem serin hem de kuru modda olur, ancak kuru modda bu değer korunur. Serin modda, fan çalışmaya devam ederken nem önemli derecede artmaya devam eder. Kuru modu kullanmanın avantajları şunları içerir:

• Odadaki nemi önemli ölçüde düşürme • Gerçekten soğutma olmadan rahat sıcaklıkların korunması • Enerji tasarruflu

Kuru mod oda gerçekten serinletmiyor. Soğutma etkisi, ünitenin aslında odanın soğutulması değil fazla nem giderilmesinden gelir. Klima ünitenizin kuru işlevini kullanarak enerji faturalarında daha az para harcayacaksınız. Sıcaklıkları rahat tutmanın gerçekten etkili bir yoludur.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi