• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima Cihazları Yaygın Sorunları ve Çözümleri Yaz ve Kış sezonunda klima ünitelerinin kullanımı önemli ölçüde artmaktadır. Ancak, klimalarını çalıştırdıktan sonra sorun yaşayan birkaç ev sahibi var. Böyle bir hareketsiz dönemden sonra, klimalarla ilgili birkaç sorun olabilir ve ünitelerinizi tekrar kullanmadan önce iyi bir kontrol yaptırmanız önemlidir.

Klima Arıza Giderme Kılavuzu

Tüm elektrikli cihazlar gibi, klimalar da düzenli bir ayara ihtiyaç duyar . Akıllı Klima denetleyicileri gibi bazı akıllı aygıtlar , bakım sorunları konusunda sizi güncel tutar ancak kendi başınıza kontrol etmeniz de önemlidir. Bu, olası sorunları önceden yakalamanıza yardımcı olur, böylece bunlar yolda masraflı bir onarım haline gelmez. Klimanızın mükemmel durumda çalışmasını sağlamak için bazı yaygın klima sorunlarını okuyun.

Aşağıdaki Sayfalardan Tüm Markalara Ulaşabilirsiniz :

Klima Cihazları Yaygın Sorunları

Filtre

Klimaların düzgün çalışmamasının tipik nedenlerinden biri tıkalı veya kirli bir filtredir. Hava filtrenizi ne sıklıkta değiştireceğiniz konusunda üreticinin önerilerini izleyin. Bazıları aylık, bazıları üç ayda bir, bazıları ise yeniden kullanılabilir ve kirlendiğinde temizlenmesi gerekir. Bir filtrenin temizlenmesi gerekip gerekmediğini belirlemenin bir yolu, içinden herhangi bir ışık geçip geçmediğini kontrol etmektir. Değilse, temizlemenin zamanı geldi. Kirli filtreler sadece hava akışını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda AC ünitesinin donmasına da neden olabilir.

Termostat

Bir diğer kolay çözüm ise termostatınızın (evinizin sıcaklık ayarını kontrol eden) açık, içinin temiz, düz, güneş ışığından etkilenmemiş ve doğru ayarda olduğundan emin olmaktır. Sorun devam ederse, başka bir sorun olabilir.

Soğutucu Kaçakları

Tüm soğutma klima sızıntı başlar , ünitesi doğru gerçekleştirmez ve sıcaklık dalgalanır. Sızıntının yeri onarım maliyetini etkileyeceğinden, bunun eğitimli bir AC teknisyeni tarafından yıllık olarak incelenmesi tavsiye edilir.

Drenaj

Filtre gibi, tahliye hattı da kir, toz ve tiftikle tıkanabilir. Tıkanırsa, tahliye tavası dolar ve su sızarak AC ünitesine veya tavanızın etrafındaki her şeye zarar verebilir .

Kesiciler veya Sigortalar

Kesiciler ve sigortalar, AC ünitesinin motorunu veya kompresörünü aşırı ısınmaya karşı korur. Genellikle bir motor öldüğünde, HVAC teknisyeninin kontrol ettiği ilk parçalardan biri devre kesicidir.

Kapasitör

Kondansatörler olmadan kompresöre ve fanlara güç veren motorlar çalışmaz. Başlatma kapasitörü motoru etkinleştirmek için bir sarsıntı gönderirken, çalıştırma kapasitörü motorun çalışmasını sağlamak için bir dizi sarsıntı sağlar. Her ikisi de yanarsa AC ünitesi verimli çalışmayacaktır.

Kompresör

Kompresör, soğutucuya enerji uygular ve ısı değişimini gerçekleştirmek için onu bobinlerden geçirir. Eğer kompresör çalışmıyorsa , AC ünitesi evinizi serin olmaz. Yeterli soğutucu yoksa, kompresör ısınacak ve sonunda tutukluk yapacaktır. Çok fazla varsa, soğutucu kompresöre geri döner ve bu da kompresörün arızalanmasına neden olabilir.

Evaporatör Bobinleri

Evaporatör serpantinleri havadaki ısıyı emer ve bir dizi hava kanalı kullanarak soğuk hava olarak kümese geri gönderir. Bobinler aşınabilir, ancak içeride yer alırlarsa, genellikle yalnızca üç yılda bir bakım gerektirirler .

Kondenser Bobinleri

Kondenser serpantinleri kompresörle birlikte dışarıda bulunur, böylece elemanlardan dolayı kirlenebilirler. Genellikle yılda bir kez bir su hortumu ile temizlenebilirler, ancak çok kirlenirlerse bir HVAC teknisyeninin bunları kimyasal bir temizleyici ile temizlemesi gerekecektir.

Aşınmış Kontaktör

Bir AC ünitesinde kompresör, fan motoru ve kondenser fan motoru için kontaktörler bulunur. Motorları ve kompresörü çalıştıran bir elektrik bağlantısı yaparlar. Kontaktör üzerinde ark ve çukurlaşma varsa elektrik akımının motorları çalıştırması zorlaşır.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687