Home / Klima / Klima Yaz Kış Yıllık Bakım Hazırlanması Kontrol Listesi
Klima YazKış Yıllık Bakım Hazırlanması Kontrol Listesi

Klima Yaz Kış Yıllık Bakım Hazırlanması Kontrol Listesi

Klima Yaz Kış Yıllık Bakım Hazırlanması Kontrol Listesi Klima Yaz/Kış Yıllık Bakım Hazırlanması Kontrol Listesi HVAC sisteminiz evinizin en önemli parçalarından biridir. Ailenizi kışın ılık, yaz aylarında serinletir, ancak sistem rutin muayene ve bakım almazsa verimli bir şekilde çalışmaz. Bakımın uzun süre devam etmemesi maliyetli onarımlara veya tam bir değiştirme gerekliliğine neden olabilir.

Klimanız Hazır mı? Öğrenmek İçin Bu Kontrol Listesini Kullanın.

Daha da kötüsü, bazı HVAC sorunları tehlikeli durumlar yaratabilir. Düzgün bir bakım, sisteminizin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve ailenizi rahat ve güvenli bir yerde tutmaya devam eder ve hatta tasarruf sağlayabilir. Ünitenizi güncel tutmanıza ve doğru şekilde çalışmanıza yardımcı olması için bu HVAC bakım kontrol listesini kullanın.

Klima İç Üniteyi İnceleyin

Ünitenizin kapalı kısmı etkin olabilmesi için iyi ve birlikte çalışması gereken birçok hareketli parçadan oluşmaktadır, bu nedenle her birini titizlikle kontrol etmeniz çok önemlidir. Kontrol etmelisin:

Hava Filtreleri
Filtreler aylık olarak temizlenmeli ve sisteme kir çekilmemesi için her üç ayda bir değiştirilmelidir.

Üfleyici Grubu
Üfleme tertibatı, üfleme tekerleği ve üfleme motorunu ve yuvalarını içerir. Temiz tutmak, evde düzgün hava akışını sağlar.

Brülör Grubu
Gerekirse brülör grubunu temizlemek ve ayarlamak için fırça veya küçük bir vakum eki kullanın.

Dış kısmı Temizleyin
Birimin kasası temiz olmalıdır.

Yanıcı Malzeme
HVAC ünitenizin kapalı kısmının yakınlarında yangın tehlikesi bulunmadığından emin olun.

Yanma Üfleyici Konut
Yanma üfleme yuvası, tiftik ve diğer küçük parçacıkları kolayca toplayabilir ve düzenli olarak temizlenmelidir.

Kanal Yapısı
Kanalizasyonunuzda, evinizin havayı dışarıya çekmesine neden olan sızıntıları kontrol edin. Bodrum ve tavan arasına özellikle dikkat edin. Henüz yapmadıysanız, sızıntıları önlemek ve evinizin rahat olmasını sağlamak için kanalınızı mühürle ve izole ediniz.

Elektrikli Bileşenler
Elektrikli bileşenler, güvenli bir şekilde kurulması ve doğru güç değerine sahip olması gereken elektrik bağlantı kesme kutusunun yanı sıra gerektiğinde denetlenip sıkıştırılan tel bağlantılarını da içerir.

Evaporatör Bobini
Evaporatör bobininin incelenmesi, boşaltma tavasını kontrol etmeyi ve boşaltma hatlarını yoğuşa sokmak için bir yıkama ve yosun muamelesi yapmayı içerir. Gerektiğinde bileşenleri temizleyin ve değiştirin.

Baca Sistemi
Fırının doğru bağlandığından emin olun. Herhangi bir korozyon belirtisi bulursanız, gerekirse değiştirin.

Gaz Sızıntıları
HVAC üniteniz doğal gazla çalışıyorsa, emniyet tehlikelerini önlemek için sızıntı olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Isı Eşanjörü ve Isıtma Elemanları
Isı eşanjörünü ve ısıtma elemanlarını muayene edin. Hasar varsa veya bir bölüm sızdırıyorsa değiştirin.

Motor
HVAC ünitenizde eski bir motor varsa, zaman zaman yağlanmanız gerekir. Ayrıca, fanın kemerinin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olun ve gerekirse değiştirin.

Güvenlik Cihazları
HVAC üniteniz, emniyet düzenekleriyle donatılmış olarak gelir; bunların hepsi de düzgün çalışıyor olmalıdır.

Sistem Çalışırken
Sistem çalışırken birkaç teftiş yapmalısınız. Kontrol etmeyi unutmayın:

Ampul Sıcaklıkları

Islak ve kuru ampul sıcaklıkları kapalı ortamda kontrol edilmeli ve kuru termometre sıcaklıkları açık havada kontrol edilmelidir.

Karbon Monoksit
Karbon monoksiti düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Ailenizin güvenliğini sağlamak için bir karbon monoksit dedektörü takmayı düşünün.

Gaz Basıncı
Gaz hattı ve gaz manifoldunun doğru gaz basıncında çalıştığından emin olun. Gerekirse ayarlayın.

Kokular
Olağandışı kokuları kontrol edin. Eğer kokuyorsanız, kaynağını kontrol edin ya da henüz yapmadıysanız bir profesyonelle görüşün.

Kapanma
HVAC ünitenizin doğru ve gecikmeden kapandığından emin olun.

Devreye Alma
Ünitenin normal şekilde çalıştığından ve derhal çalışmaya başlamasını sağlayın.

Termostat
Doğru sıcaklık sağlamak için termostat düzgün çalışmalı ve doğru kalibre edilmelidir.

Havalandırma delikleri
Evdeki her havalandırma deliğine hava akışı sağlandığından emin olun. Eğer yoksa tıkanıklığı gösterebilir.

Klima Dış Üniteyi İnceleyin

HVAC ünitenizin açık kısmı, iç bölüm kadar önemlidir. İç mekan bölümü olduğu kadar kontrol edilmelidir. Kontrol etmeyi unutmayın:

Ana Temel Pan
Taban tavasını, kanalizasyon kanallarının tıkanmadığından emin olmak için kontrol edin. Gerekirse herhangi bir pisliği veya diğer engelleri kaldırın.

Kabine
Ünitenizin kabin muhafazasındaki yaprakları veya pislikleri çıkarın.

Rulo Fan
Bobinlerdeki yaprakları, dalları ve kirleri temizleyin ve çıkarın. Bu verimliliği ve ömrünü artıracaktır.

Kompresör ve Boru
Kompresörün borusu hasar görmemelidir ve amperaj ve volt çekme için doğru seviyelerde çalışmalıdır. Çalışan tel bağlantılarına sahip olmalıdır.

Kontrol Kutusu
Kontrol kutusunun kablo bağlantıları ve diğer bileşenlerin hasar görmemesi ve verimli çalışması gerekir. Buna kontaktörler, devre kartları ve kutuda göreceğiniz birkaç bileşen de dahildir.

Fan Motoru ve Bıçakları
Motor ve bıçakları aşınma veya geniş hasar açısından inceleyin. Tıpkı içteki motorun ihtiyacı olduğu gibi eski dış motorların yağlanması gerekir. Gerekirse kayış gerginliğini kontrol edin.

Soğutucu Akışkan
HVAC ünitenizin soğutma sıvısı uygun basınç ile çalışmalıdır ve doğru seviyede olmalıdır. Çok fazla soğutucu atık israf etmekle birlikte sisteminiz olabildiğince verimli çalışmadığı anlamına geliyor.

Çevre Bölgesi
Açık hava klima cihazınızı çevreleyen çevre bölgesinden kir, yaprak, dal, çocuk oyuncakları ve diğer tehlikeli çimler dağınıklığını giderebilirsiniz.

Havalandırma Tesisat İle Havalandırma

Bazı durumlarda, tasarruf etmenin tek yolu yeni bir birime para harcamaktır. Ünite sürekli bozulursa veya 10 yaşından büyükse ekipmanın değiştirilmesi gereklidir. Yeni HVAC üniteleri enerji açısından verimli ve Energy Star sertifikalı olup, Çevre Koruma Kurumu tarafından onaylanan ve aşamalı olarak kullanılmaması riski taşımayan ve bazı aileleri yılda 115 $ ‘a kadar tasarruf ettikleri bilinen soğutucu kullanmaktadır.

Yeni bir üniteye ihtiyacınız olmasa bile, programlanabilir bir termostat eklemeyi düşünün . Bu basit değişiklik, evinizin sıcaklığını evde kimsenin olmadığı uzun sürelerde daha düşük olacak şekilde ayarlamamıza olanak tanır ve bu, yılda 180 $ civarında bir tipik hane tasarrufu sağlar.

Artık bir HVAC bakım kontrol listesine sahip olduğunuzdan, muayeneye başlamanın zamanı geldi. Elektrikli veya gazlı parçaları veya deneyimli olmadığınız diğer şeyleri kontrol etmek için bir profesyonel çağırın . Doğru planlama ve bakım ile, HVAC üniteniz yıllarca sürecek.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi