Home / Klima / Klima Soğutmuyor Arızaları Ve Nedenleri
Klima Soğutmuyor Arızaları Ve Nedenleri

Klima Soğutmuyor Arızaları Ve Nedenleri

Klima Soğutmuyor Klima HVAC Sorun Giderme

Klima Soğutmuyor Arızaları Ve Nedenleri Çalışmakta olan bir kompresör olduğunda, ancak klima ünitesi serin hava üretmiyor ise, potansiyel olarak bu soruna neden olabilecek birçok şey var. Kontrol edilmesi ve temizlenmesi gereken ilk alanlar kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Bunlar, herhangi bir ev sahibinin erişebileceği düzeltmelerdir.

Klima Neden Soğutmaz

Evde daha kullanışlı ev bakım becerileri olan ev sahiplerine, kendin yapabilecek diğer seçenekler de mevcuttur. Bu seçenekler tükenirse, klima çalışırken ancak soğutma yapmamak için ne yapmanız gerektiğini daha iyi bir şekilde teşhis etmek için profesyonel bir klima teknisyeni getirmenin vakti gelmiş olabilir .

Klima Soğutmuyor İse Kolay Basit Düzeltmeler

En kötüye gitmeden önce, sıklıkla klima verimliliğini düşüren genel ve hatalı arıza kaynaklarının bu hızlı ve kolay listesinden geçin. Bu listede oldukça hızlı bir şekilde çalışmalısınız.

Aşağıda açıklanan şeyleri kontrol etmeye başlamadan önce, teşhis işleminizi kolaylaştırmaya yardımcı olması için aşağıdaki işlemleri yapdığınızdan emin olun.

Tüm pencerelerin ve kapıların kapalı olduğundan emin olun.
Besleme ve dönüş havalandırma deliklerinizin açık ve engelsiz olduğundan emin olun.
Termostatınızın soğumaya ve oda sıcaklığının altına düşürülmesine dikkat edin.
Nemlendiricilerinizin kapalı olduğundan emin olun.
Bazı üniteler, dış ünitemizde soğutucu akış hattının yakınında kırmızı bir sıfırlama düğmesi olabilir. Eğer bunu bulabiliyorsanız, itmeyi deneyin. Bazen basit bir sistem sıfırlaması sorunu düzeltir.

Duvar Klima HVAC

Klima Temel Bakım

Düzenli, düzenli bakım, klimanızın enerji verimliliğini ve soğutma verimini artıracaktır. Zayıf çalışan bir HVAC sistemi elektrik faturasını önemli ölçüde artırabilir, aynı zamanda sizi yaz aylarında serin tutmazsınız. HVAC ünitenizi bakım ve temizleme aynı zamanda maliyetli onarım ve değiştirme olasılığını azaltacaktır. Bu, farkında bile olmadan arka planda en üst noktasında klimanızın çalışmasına olanak tanır.

Ünitenizdeki bu parçaların her birinin temizlenmesi ve incelenmesi, her ayın en azından ve daha sık kalın filtreleriniz varsa veya HVAC birimi aşırı mesai çalışırken sıcak mevsimlerde yapılmalıdır. Bunu düzenli HVAC bakım rutininizin bir parçası olarak tutmak maksimum performans, daha az tamir maliyeti ve daha uzun bir ürün ömrü sağlayacaktır. Bu bakım kalemlerinin hepsi gecikmiş ise, bu görevleri yerine getirmek, ısıtma ve soğutma verimliliğinizi yüzde 25’e kadar artırabilir.

Bunu evinizin rutinine dahil edemiyorsanız, ünitenizi sizin için düzenli aralıklarla bakım ve onarım yapmak için lisanslı bir HVAC teknisyeni kiralamayı düşünün .

Sorunu kendi başınıza çözmeye karar verirseniz, ünitenizin kontrol etmeniz gereken birkaç bölüm vardır ve tamamlamanız gereken bakım görevleri. Adres verdiğinizden emin olun:

Klima Filtrenizi Temizleyin

Önce, HVAC ünitesinin gücünü kapatın. Filtreniz hava tedarikörü kabininde bulunur ve ön kapıdan kolaylıkla erişilebilir olacaktır. Yıkanabilir bir filtreye yatırım yapmayı düşünün. Yüksek kaliteli yıkanabilir filtreler, klima ünitenizin kullanım ömrü boyunca sizi sürdürecek kadar 15 yıl sürebilir.

Rulo etrafında buz görürseniz, filtrenizi temizlemeyi veya değiştirmeyi bitirmeniz yeterlidir, kapatın ve gücü tekrar açın. Buz, hava akışının aşırı derecede azalmasıyla ilgili yaygın bir işarettir ve buharlaştırıcı bobininin tamamen çalışmasını önleyebilir. Hava akışı tekrar sağlandığında, birkaç saat içinde erir. Bu, tek başına klima cihazınızın soğutma kapasitesinde önemli bir artışa neden olabilir.

Klima HVAC İç bölümünü temizleyin

Ardından, yoğunlaştırıcıyı, buharlaştırıcıyı, filtreleri ve bobini temizleyin. Bunlar kirli ve kirden tıkanmışsa, ünitenizdeki hava akışı kısıtlanabilir, bu da biriminizin verimliliğini ciddi olarak etkileyebilir. Zamanla bu, aşırı ısınmış, aşırı işlenmiş ve hasar görmüş bir kompresörün maliyetli onarımlarla sonuçlanmasına veya hatta klima sisteminin değiştirilmesine neden olabilir.

Klima Elektrik Kablolarınızı Kontrol Edin

Tüm HVAC onarımlarının yaklaşık yüzde 85’i elektriksel problemlerden kaynaklanmaktadır. Ünitenizdeki tüm kabloları, özellikle bir prize bağlı kablo bağlantılarını incelediğinizden emin olun. Açılmış bir kesiciniz veya patlamış bir sigortanız varsa, şimdi bir elektrikçiyi getirmenin vakti gelmiş demektir.

Klima Kanalizasyonunuzu kontrol edin

Kanalizasyonunuzun temel işlevi, HVAC’nin üretmek için çok çalıştığı soğutulmuş nihai ürünü teslim etmek ve dağıtmaktır. Kanalizasyonunuz çatlamışsa ya da uygun sızdırmazlık özelliği yoksa, varlığınızın farkında olmadan havaleniz çevrenizdekileri verimsiz bir şekilde tüketiyor olabilir. Durum buysa, iyi haber, hâlâ sağlıklı, iyi işleyen bir klima sistemine sahip olduğunuzdur. Kanalizasyonunuzun soğuk havanızı verimli bir şekilde doğru yere yönlendirmesini sağlamak için tüm contaları iyice incelediğinizde emin olun.

Klima Soğutucu Sızıntılarını Kontrol Edin

Soğutucu akışkan , sisteminizin can damarıdır. Bu aşırı iç ısıyı emer ve dışarıda bırakan maddedir. Soğutucu akışkanınızın tek işi bu sabit devri yürütmektir. Bununla birlikte, soğutucu akışkanınızın bile zaman zaman bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli bir şekilde korunmazsa, ünite küçük kaçaklar geliştirmeye başlayacaktır. Sızıntılar da basitçe yaşlılığın bir sonucu olabilir. Yönetilmeyen bırakılırsa soğutucu akışkan sızıntıları, HVAC’nizin çalışması kabiliyetini ciddi şekilde engelleyebilir.

Peki, HVAC çalıştığında ne yaparsınız, ancak kendiniz yap seçeneklerinizi tamamladıktan sonra soğutamıyor musunuz? Klimanız hâlâ ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, soğutucu akışkan seviyenizi kontrol etmek üzere bir teknisyen planlamak kesinlikle önerilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi