Home / Klima / Klima Sıcak Ayarı

Klima Sıcak Ayarı

Klima kumandası ile hangi ayarlar yapılabilir? Sorusunun yanıtını aşağıdaki detaylı incelememizde bulabilirsiniz. Klima kumandasını kullanma konusunda sıkıntı yaşayanlar artık çözüme ulaşabilir. Klima kumandanız ile Sıcak soğuk ayarlarını, Zaman ayarını, Nem alma konumunda çalıştırma ayarlarını Kolayca yapabiliriz.

Klima Sıcak Ayarı nasıl yapılır

Klimanızın fonksiyonlarına göre değişiklik gösterebilen ayarlar içerisinde eğer hava temizleme özelliği var ise uzaktan kumanda ile bu ayarları da kolaylıkla yapabiliriz. Aslında klimanın modeline, şekline, markasına ve yüklenen özelliklere göre kumandaya komutlar yüklenmiştir.

gfds

O doğrultuda kumandalar kendi aralarında çok çeşitli ve farklıdırlar. Ama genelinde yukarıda sizlere sunduğumuz ayarlar yapılır. Klima kumandası ile fan hızını, ortamın ısısını yükseltip alçaltabilir, On / Off düğmeleri ile açıp kapatabiliriz. Timer düğmesi sayesinde zaman ayarlamalarını yapabiliriz.

Klima sıcaklık ayarı kaç olmalı

genelde kullanılan ortam sıcaklığı 24- 28 olması gerekir, Klima  konumlarında sıcak soğuk ayarlarını yaparken ingilizce terimlerle ya da geometrik şekillerle karşılaşabiliriz. Kimilerinde heat/cool kimilerinde ise kar ya da güneş işaretiyle bu ibareler gösterilir. Klima kumandasını kullanırken muhakkak suretle klima kullanma kılavuzu detayları incelenmelidir. Çünkü klima kumandasına her marka, model ve çeşide göre ayrı özellikler yüklenebilir. Ayarlarımızı bu konumlara göre yaparsak her zaman istediğimiz seviye de bir sıcaklığa ulaşmış oluruz.

KLİMANIN ÇALIŞTIĞI ORTAMIN HAVA KALİTESİ ÖNEMLİ

Klimaların kendi iç sistemindeki suyun buharlaşması ve tekrar makineye dönüp su olması şeklinde bir çalışma düzeneğine sahip olduğunu bildiren  şunları kaydetti: Klimalar bunu yaparken dışarıdaki havayı da kullanıyor. Bu nedenle bulunduğunuz ortamın havasının kalitesi çok önemlidir. Eğer ortamda nem yüksekse ve çok sayıda asılı toz parçacıkları varsa klima bu havayı kullanarak tekrar ortama verecektir. Bundan da özellikle alerjik hastalıkları olanlar etkilenir. Astım hastalarının da bu tür ortamlarda ataklarının artığı bilinmektedir.”

TEMİZLİĞİ YAPILMAYAN KLİMALAR HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

Klimaların evlerde bulunan her eşya gibi temizliğinin önemli olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Evci, klimanın perdelerindeki ve iç yapısındaki tozların temizlenmesi gerektiğini, havadan kaynaklanan ya da klimaların içerisinde üreyen mantarların, hava akımıyla insan vücuduna girdiğini ve mantar rahatsızlıklarının artışına neden olabildiğini söyledi.

HER MEKANA KLİMA TAKILMAMALI

Çalıştırılan her klimanın dış ortama verdiği ısının da hesaplanması gerektiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Evci,şunları söyledi: Günümüzde iklim değişikliği nedeniyle enerji ve ısı tasarrufuna geçmemiz gerekiyor. Tükettiği elektriği de göz önünde bulundurarak klimaları bulunduğu ortamın boyutuna uygun seçmeliyiz. Çok büyük bir klimayı küçük bir odaya koyduğumuzda klimanın ortama vereceği soğuk hava o odanın kapasitesinden fazla olacaktır. Bu nedenle odada bulunan insanlar daha çabuk hasta olabilir ve daha fazla enerji israfı gerçekleşir.” (alıntı)

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi