Home / Klima / Klima Neden Su Püskürtür Veya Neden Sızıyor ?

Klima Neden Su Püskürtür Veya Neden Sızıyor ?

Klima Neden Su Püskürtür Veya Neden Sızıyor ? klima temel olarak bir nem gidericidir. Buharlaşma bobinlerinde sürekli buharlaşmayı ısıtmak için havanın ısısını dışarı çıkarak çalışır. Bobinlerin etrafındaki hava soğudukça, havadaki nem damlacıkları oluşturmak için sargılarda yoğunlaşır. Oradan su, bir drenaj tavası içine damlar ve borulardan bir boru ağıyla dışarıya veya sıhhi tesisat sistemine aktarılır. Su, ünitenin önünden tükürmeye başladığında, genellikle drenaj sistemindeki bir sorunu gösterir, ancak bunun gerçekleşmesi için başka nedenler vardır.

Duvar veya pencereye monte edilen klimanızın dış tarafından su tükendiğini fark ederseniz, endişelenmeyin – bu normaldir. Sirkülasyon fan bıçağı, tahliye tavasından suyu toplayan ve kondenser serpantinlerine karşı sarkan bir askı halkası ile donatılmıştır . Bu serpantinler ısınır, çünkü içindeki soğutucu akışkan, evaporatif bobinlere girmeden önce yoğunlaştırıcı tarafından sıkıştırılır. Slinger halkasından gelen su spreyi kondansatör serpantinlerini soğutarak kondansatörün aşırı ısınmasını önler. Slinger halkasından suyun bir kısmının ünitenin arkasından tükenmesi alışılmadık bir durum değildir.

İçiriye Su damlatıyor

Duvar veya pencere üniteniz varsa, dışarıda su tükürmek normal olabilir, ancak evin içinde su tükürmek yasaktır. Ünitenin altından damlayan ya da aslında havada uçuyor olsun, bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir. Neyse ki, sık sık sorunu kolayca kendiniz çözebilirsiniz.

Klima Su Damlatıyor

Drenaj Sistemi Blokajı: Drenaj sisteminde bir tıkanıklık olduğunda, su dışarıya veya sıhhi tesisatın içine giremez, böylece tavada toplanır, bu da sonunda taşmaya başlar. Sirkülasyon fanı tarafından üretilen kuvvet bu suyun bir kısmını havaya fırlatabilir ve ön ızgaradan dışarı itebilir, ancak genellikle su sadece zemine damlar. Bu sorunun çözümü, ıslak / kuru bir vakum kullanarak drenaj hortumundan gelen tozu ve kiri emmektir. Drenaj tavasının altındaki tıkanıklıkları arayın ve bunları çıkarın.

Çatlak Drenaj Tavası : İçerideki suyun damlacığını gördüğünüzde, neden aşınmış veya çatlamış bir drenaj tavası olabilir. Epoksi yapıştırıcı ile plastik tavalardaki çatlakları tamir edebilirsiniz, ancak aşınmış metal tavaların değiştirilmesi gerekir. Plastik tavaları değiştirmek, onları tamir etmeye çalışmaktan daha kolaydır.

Yanlış Eğim : Duvar ve pencere klimaları dışarıya hafif bir eğimle kurulur, böylece su bu şekilde akacaktır. Ünite yanlış kurulum veya vites değiştirme nedeniyle içeriye doğru eğimliyse, su tahliye tavasının önünde toplanabilir ve üzerine dökülebilir. Eğimi bir seviyeyle kontrol edin ve gerekirse düzeltin.

Bobin Dondurarak : Buharlaşan bobinler buzlanabilir ve buz eridiğinde, ünitenin önünden su damlayabilir ve yine fanın kuvveti damlanın bir spreye dönüşmesine neden olabilir. Bobinler bu sebeplerden dolayı buzlanır:

  • Hava filtresi kirli. Bu, soğutma bölmesi içindeki hava dolaşımını azaltır. Filtreyi en az ayda bir kez temizlemeli veya değiştirmelisiniz .
  • Soğutucu seviyesi çok düşük. Bu kendini düzeltebileceğin bir şey değil. Yasaya göre, lisanslı bir klima servis teknisyeni bunu yapmalıdır.
  • Dış sıcaklık çok soğuk. Klimalar soğuk havalarda kullanılmamalıdır. Genel olarak, eğer klimanızın dış sıcaklığı 62 derece Fahrenheit altındaysa , bobinler muhtemelen donar.
  • Diğer mekanik problemler sorumludur. Örneğin, fan fanı düzgün çalışmıyor olabilir. Dondurarak başka nedenleri ortadan kaldırırsanız, sorunu teşhis etmek için bir profesyonel görevlendirme zamanı.

Merkezi Hava Sisteminden Su Tüketimi

Merkezi bir soğutma sistemi, bir pencere kliması ile aynı şekilde çalışır, ancak bobinler, kondenser ve üfleyici, soğutma deliklerinden uzakta bulunur. Sonuç olarak, su tükenmesini serin bir hava menfezinden görmek nadirdir, ancak damlıyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse, nedenlerigenellikle aynıdır: tıkanmış tahliye hattı, kirli hava filtresi veya düşük soğutucu şarjı. Kirli hava filtresi ve düşük soğutucu şarjı donmayaneden olabilir ve erime suyu tahliye sistemine aşırı yüklenebilir.

Suyun havalandırma kanallarından damlaması için dördüncü bir sebep var: yetersiz kanal yalıtımı. Kanal içindeki hava soğuk, dışarısı ise sıcaktır. Sıcak havadaki nem dış duvarlarda yoğunlaşabilir ve damlacıklarından havalandırma deliğine doğru sızabilir. Havalandırmanın dış tarafındaki yalıtımın arttırılması, bunun olmasını engeller.

Su merkezi bir hava sisteminin dış kondenser ünitesinden tükürüyorsa, endişelenecek bir şey yoktur. Drenaj tıkanıklıklarını kontrol etmek zarar görmese de muhtemelen sadece halkadır. Bunu rutin bakımın bir parçası olarak ayda bir yapmalısınız.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi