Home / Klima / Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak bir soru, “Evimin içinde AC su sızıyor Neden bu sorunun birçok nedeni vardır.

Klima Su Damlatması

Klima Neden Su Damlatır ? Ama önce evinizin daha fazla zarar görmesini önlemek için AC termostatınızı “Kapalı” konuma getirin. Bunun neden olduğunu anlamak için, öncelikle AC’nizde suyun nasıl oluştuğunu bilmeniz gerekir.

Su klimada neden oluşur ?

AC’nizin iç ünitesinde, üzerinde üflenen ılık havayı soğuran evaporatör bobini (sağda resimde) bulunur. Bu, sıcak bir günde su damlacıklarının soğuk bir bardak su üzerinde nasıl oluştuğu gibi, bobin üzerinde yoğunlaşma (nem) oluşmasına neden olur.

Bobin üzerindeki nem, bir drenaj tavasına damlar ve evinize giden bir kondens boşaltma hattına (beyaz bir PVC boru) damlar .

Yani, bütün bunlar akılda tutularak, suyun o suyun evinize sızmasına neden olan birkaç şey.

Tıkanmış kondens tahliye hattı

Tıkanmış bir kondens tahliye hattı, AC’nizden evinize sızan suyun en yaygın nedenidir. Tahliye hattı toz, kir, çamur veya küf ile tıkanırsa, o su evinize geri döner. Bu durumda, metni açmanız gerekir. Kondens hattında ıslak / kuru vac kullanımı gibi çoklu unclogging yöntemleri vardır. Ama emin bir şekilde, blokaj malzemesini emmek için profesyonel bir kullanım özel bir vakum kullanmaktır .

Hasarlı / kirli drenaj tavası

Eski bir klima var mı (12-15 yaş)? Drenaj tavası hasar görmüş veya paslanmış olabilir, bu yüzden su sadece düşüyor. Tavayı değiştirmeniz gerekecek.

Kırık kondens pompası

Fırın ve iç üniteniz bodrum katında mı kurulu? Öyleyse, dışarıdaki suyu pompalayan bir yoğuşma pompası vardır. Fakat pompa kırılırsa, artık su dışarı pompalanmaz. Pompayı tamir etmeniz veya değiştirmeniz gerekecektir.

Kirli hava filtresi

Kirli hava filtresi, evaporatör bobininin üzerindeki hava akışını engeller. Bu olduğunda, evaporatör bobini çok soğuk olur ve donar. Erimiş olduğu zaman, tava işlemeyebileceği fazla miktarda su damlar.

Kirli olup olmadığını görmek için hava filtrenizi kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Her 1-3 ayda bir değiştirmelisiniz (mevsime bağlı olarak).

Düşük soğutucu

Kirli hava filtresine benzer şekilde, düşük soğutucu akışkan, AC sistemindeki basıncı düşürerek evaporatör bobininin donmasına neden olur. Bobin eridiğinde, su drenaj tavasından taşar. Aşağıdaki durumlarda soğutucu akışkanın düşük olduğunu fark edeceksiniz:

Klima iyi soğutmuyor

Tıslama veya kabarcıklanma sesi duyuyorsunuz (bir soğutucu sızıntısını gösteriyor) Soğutucu sızıntısının şiddetine bağlı olarak sızıntıyı onarır veya tüm AC ünitesini değiştirirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Gaz Dolumu

Klima Gaz Dolumu (şarjı) Nasıl Yapılır ?

Klima Gaz Dolumu (şarjı) Nasıl Yapılır  Unutmayın, Klima soğutucu akışkan zehirlidir ve donmaya neden olabilir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi