Home / Klima / Klima Neden Kendiliğinden Açılıp Kapanıyor ?

Klima Neden Kendiliğinden Açılıp Kapanıyor ?

Klima Neden Kendiliğinden Açılıp Kapanıyor? Aircon kendi kendine açılıp kapanıyor mu? türkiyedeki klimalar, her ev ve işyerinde bir ‘ihtiyaçtan ziyade’ ihtiyaç duyuyor. türkiye iklimi sıcak ve nemlidir, böylece terleme, terleme ve gömleğinizin teri nedeniyle vücudunuza yapışmasını ve etrafınızı saran çok sıcak bir havaya ek olarak bulabilirsiniz. Ev veya ofis içine monte edilen klima, bunu çok rahatlatıcı serin bir fantastik esinti sağlayarak değiştirir. Böyle bir durumda, klimanızın arızalanması çok rahatsız edici olabilir.

Klima Açılıp Kapanıyor ?

Klimanızın kendini açıp kapamaya devam etmesine neden olabilecek pek çok neden var. Ancak, herhangi bir aircon tamirine veya değiştirmeden önce, sorunun gerçek nedenini bulmaya çalışmalısınız, çünkü evde tamir edilebilen basit bir arıza olabilir. Klima tamirini gerçek anlamda anlayabilmek ve gerçekleştirebilmek için bunu kendiniz yapın (DIY) işlemi, temel bileşenlerini veya parçalarını bilmeniz gerekir. Klima sistemi, buharlaştırıcı ünite, genleşme vanası, kompresör ve yoğuşma ünitesini, diğerlerinin yanı sıra, yerleşik filtre ve termostattan oluşur.

Klimanın  açılıp kapanmasının nedenlerinden biri, kompresördeki kir birikmesidir. Kir, kompresörün ürettiği ısıyı çevreye fırlatmak için bir bariyer görevi görerek, sıcaklığını ve basıncını artırır. Iki, trips veya kırılma kombinasyonu, beklenmedik aircon ile sonuçlanan devre kapattı.

Devrenin kesilmesi veya devrilmesi, klima parçalarının yüksek sıcaklık ve basınç nedeniyle hasar görmesini engellemeyi amaçlayan bir güvenlik önlemidir. Klima bir süre kapalı kaldığında, kompresör daha düşük sıcaklıkları soğutur ve kazanır ve tekrar normal performansa geçer. Sık sık kendi kendini açıp kapama havası salınımlarını durdurmak ve kapatmak için, bobini çıkartarak ve hortum borusu suyu kullanarak temizleyerek aircon servisini sık sık yapmanız gerekir.

İkonun otomatik olarak açılıp kapanmasına katkıda bulunan ikinci neden, hatalı bileşen veya bileşenlerin varlığıdır. Klimada şımarık bir elektronik devre kartı; Fan ünitesini kontrol eder, sık sık öngörülemeyen kapanmalara ve yeniden başlatmalara yol açabilir. Diğer hatalı klima bileşenleri de aircon’un açılıp kapanmasına neden olabilir. Devre kartı dışındaki hasarlı klima parçaları, devre kartının arızalanmasına ve termal kesicinin aşırı yüklenmesine yol açacak ve böylece sık sık geçecektir. Bu problem, en uygun şekilde çalıştığı zaman bile sık kullanılan aircon servisini gerçekleştirerek erken uydurulabilir. Ancak,

Bazen, aircon açma ve kapama problemi ne kompresördeki kirden, ne de bileşenlerinin arızasından kaynaklanmaz. Sorun, yapay olarak, sizden başka bir kişi tarafından düzensiz bir şekilde ayarlanmış olabilir. Kullanıcılardan biri klimayı rastgele açıp kapatabilir, bu yüzden bir aircon tamir teknisyenine götürülmesi gerekmez. Düzenli aircon servisine tabi tutulan klimalarda, ayarlar iyi zamanda fark edilebilir ve ayarlanabilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

One comment

  1. ibrahim

    selam arkadaşlar vestel klimam her 3 dakikada bir 3 ya da 4 saniye kendiliğinden çalışıp kapanıyor klima ekranında veya kumanda ekranında hiçbir işaret belirmiyor nedenini bilen birileri varsa yardımcı olsun lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi