Home / Klima / Klima Ne Kadar Elektrik Yakar

Klima Ne Kadar Elektrik Yakar

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

Kış aylarında vazgeçilmezimiz olan klimalar ne kadar elektrik harcar ve ne kadar elektrik tüketir ?

Klima alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli konu, alacağınız klimanın A sınıfı olmasıdır. Ev ve küçük işyerleri için genellikle tercih edilen klimalar; 9.000 btu, 12.000 btu, 18.000 btu ve 24.000 btu’dur. A sınıfı olan bu klimalar, yaklaşık olarak ne kadar elektrik tüketir ve elektrik faturanıza ortalama aylık ne kadarlık bir yük getirir incelemek gerekirse;

 elektrik sarfiyatına göre kıyaslama yapıldığında a inverter klima ile a sınıfı normal klima fiyat farkı çok olduğu için normal klima tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Klima Ne Kadar Elektrik Yakar

A Sınıfı 9000 BTU Klima

A sınıfı 9. 000 btu bir klima tam güçte, ortalama 0,7 – 0,9 kw arasında elektrik tüketir. Yani 10 saatlik bir çalıştırma sonucunda ortalama 8 kw elektrik tüketir. Elektriğin kw.nın ortalama 25 krş olduğunu varsayarsak 9.000 btu.luk bir klima bir saatte ortalama 0,2 – 0,25 tl arasında elektrik tüketir. Klimanızı ortalama günde 6 – 8 saat çalıştırırsanız günlük 1,2 ile 1,6 tl arasında bir elektrik tüketimi aylık olarak da ortalama 35 – 45 tl.lik bir elektrik tüketimi ortaya çıkar. Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

A Sınıfı 12000 BTU Klima

A sınıfı 12.000 btu.luk bir klima ortalama olarak tam kapasite çalıştırıldığında, bir saatte yaklaşık olarak 1,05 kw, ile 1 kw arasında elektrik tüketir. Elektriğin kw.nın ortalama 25 krş. olarak hesap edersek, 12.000 btu.luk bir klima ortalama 1,07 * 0,25 = 27 krş. tüketir. Günlük olarak 6 – 8 saat arasında bir çalıştırma, elektrik faturanıza günlük 1,89 tl., aylık olarak da ortalama 50 tl ile 60 tl arasında ilave yük getirecektir.

A Sınıfı 18000 BTU Klima

A sınıfı 18.000 btu.luk bir klima tam kapasite çalıştırıldığında, bir saatte ortalama 1,70 kw ile 1,80 kw arasında elektrik tüketir. Elektriğin kw.ı ortalama 25 krş.tan bir saatte 44 krş. elektrik tüketir. Ortalama 6 – 8 saatlik bir çalıştırma sonunda, elektrik faturanızda günlük ortalama 3,10 tl, aylık ise 85 – 105 tl. arasında artış meydana gelecektir.

A Sınıfı 24000 BTU Klima

A sınıfı 24.000 btu.luk bir klima tam kapasite çalıştırıldığında, saatte ortalama 2,15 kw ile 2,25 kw arasında elektrik tüketir. Elektriğin kw.ı ortalama olarak 25 krş.tan, bir saatte 53 krş. günlük 6 – 8 saatlik çalıştırma sonunda ise bir günde ortalama 3,75 tl.lik tüketir. Bu da aylık olarak elektrik faturasında, ortalama 100 tl. ile 120 tl. arasında artış anlamına gelir.

Klima seçerken dikkat edilmesi gereken nokta

Klima seçerken soğutacağınız yerin büyüklüğü, kişi sayısı ve bölgenin iklim şartlarına uygun özellikleri olmasına dikkat etmelisiniz. Kesinlikle ihtiyacınızdan daha yüksek kapasiteli klimaları seçmeyin. Yüksek BTU’lu klimalar elektrik faturanızı olumsuz etkileyeceği gibi daha gürültülü çalışır. Ev ya da iş yerinizin soğutma ihtiyacına en uygun klimayı bulmak için, klima satıcısı ve iklimlendirme danışmanlarından yardım alın. Klima seçerken dikkat edilmesi gereken nokta

Klimaların enerji verimliliği

Klimanın enerji verimliliğini etkileyen kriterler  Bölgenin iklim özellikleri (Örneğin Marmara ile Akdeniz bölgesi için farklıdır) Verimi ve enerji sınıfı Soğutma kapasitesi (BTU) Klimanın hangi derecede ve hızda çalıştırıldığı Hangisinin elektrik sarfiyatı daha yüksek ? Vantilatör mü klima mı?

Ev tipi bir klima, vantilatöre göre 20 kat daha fazla elektrik harcayabilir. Elektrik faturasının yüksek gelmesini istemiyorsanız sıcak günlerde ilk tercihiniz vantilatör olmalıdır. Soğutma derecesini ne kadar düşürürseniz klimanın o kadar çok enerji harcayacağını unutmayın. Örneğin, klimanın ayarını 26°C’den 25°C’ye indirdiğinizde %5 ile %10 arasında tüketim artışı olur.

Klima almak isteyenlere tavsiye

Klimayı uzun süreler boyunca kullanacaksanız inverter teknolojisine sahip olanlardan satın almanızı öneririz. Inverter klimalar, ortam sıcaklığına göre otomatik olarak soğutma hızını arttırıp azaltır. Standart klimalara göre, ortamı istediğiniz sıcaklıkta daha kolay tutarsınız. İnverter klima, elektriği daha verimli kullanır. Klimanın enerji sınıfını A+ ve üstü olarak seçmeniz elektrik tüketimiz olumlu etkiler.

A+ sınıfı klimalar, daha pahalı olmasına rağmen B sınıfına göre %10-15 arası enerji tasarrufu sağlar; yani uzun vadede daha kârlıdır.  klima alacak kişiler klimayı hem ısıtma hemde soğutma için alacaklarsa mutlaka inverter tercih etmelerini öneririz. Sadece Elektrik tasarrufu bakımından kıyaslandığında Normal klima almak daha mantıklı .

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi