Home / Klima / Klima Kötü Koku Yayıyor Neden Koku Yapar ?

Klima Kötü Koku Yayıyor Neden Koku Yapar ?

Klima Kötü Koku Yayıyor Neden Koku Yapar Klimalarda kötü kokular, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir:

Çalışırken klimanız kötü bir koku yayıyorsa, hemen tanımlanması ve çıkarılması önemlidir. Daha çok eğer ünite tropik iklimde çalışıyorsa, çünkü hava koşulları, klima ünitelerinin çalıştırılmaması için uygun şartlar değil, çünkü bunlar kullanılıp kullanılmazsa düzgün bir şekilde hizmet edilmezler. AC kullanıcıları kendi ünitelerinden gelen kötü koku emisyonu yaşarsa, bunun nedeni aşağıdakiler olabilir.

Odanız için acınız çok mu büyük ?

AC’ler, oda büyüklüğüne mükemmel uyacak şekilde olmalıdır – değil, daha az değil. Örneğin, odanız çok büyük değilse, 1-1.5 ton AC, nem seviyelerini düşürmek ve soğutmak için yeterince büyük olacaktır. Ancak, AC soğutma kapasitesi, gerekenden daha büyükse, küf kokusunun ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bunun nedeni, gerekli AC’lerden daha büyük olması, ‘gizli soğutma’ fonksiyonunu (bir AC ünitesinin çalışmasının% 70’ini oluşturur) düzgün bir şekilde gerçekleştirememesi, yani havayı daha çabuk soğutmaya rağmen havayı doğru orantılı olarak nemden arındırmasıdır . Bundan sonra küf sporlarının büyümesi ve eskime kokusu normaldir.

Dolayısıyla, evinizde oldukça büyük bir ünite varsa ve kötü bir koku yaşarsanız, büyüklüğü nedeniyle de olabilir. Bir profesyonelin bunu kontrol etmesini isteyin. 600 SF / ton-800SF / ton standart gereksinimdir. Daha eski kurulumlarda 400SF / ton da gerekli olabilir. Bununla birlikte bundan daha büyük olan herhangi bir şey yüklenici ile görüşmeden yüklenmemelidir.

Su boşaltması tıkalı mı ?

Uzatılmış saatlerce çalışan AC’lerde tıkanmış su tahliye sistemleri nedeniyle genellikle kötü koku yayması görülmektedir . Boşaltma kir ve kir partikülleri ile tıkanırsa, su ‘yoğunlaştırma’ tepsisine geri kalır ve zamanla bu kötü bir koku yaymaya başlar. Tropik bir iklimde, bakteri ve / veya küfün kondansatör bobininde büyümesi olağandışı değildir; AC’yi çalıştırırken evde çürümüş bir koku yayar.

AC kapağının çıkarılması ve tepsinin boşaltılması ve boşaltma delikleri bu sorunu çözebilir.

Klima Doğru kullanılıyor mu ?

Önde gelen AC üreticileri, klima üniteniz düzgün bir şekilde kullanılmadığında da kötü koku emisyonlarının oluşabileceğini düşünüyorlar. AC’yi ‘Düşük’ seviyesinde sürekli olarak çalıştırmak, örneğin kapalı hava kalitesi için zararlı olabilir. Bunun nedeni, nem alma işleminin burada da doğru seviyelere getirilmemesi, bundan sonra küf oluşumlarına ve iğrenç kokulara yol açmasıdır.

Bir önlem olarak, ünitenin havalandırma sistemindeki biriken nemin tahliye edileceği ve / veya kuruması için, AC’yi bir süre için ‘Fan’ moduna getirin.

Bazı durumlarda merkezi bir AC’nin borularına su sızması , sistemin kanalındaki kirli hava filtreleri, motor sıvı sızıntısı ve çürümüş ölü hayvanlar da kokuyu yaymaya neden olabilir. Dolayısıyla, klimanızın zamanını kötü kokladığını fark ederseniz, belki de bakım ekibini tanımlamasını ve tadil etmesini isteyin. Eviniz yeniden taze kokmaya başlayacak.

kalıp, küf veya mantar oluşumunun tıkanmış bir drenaj borusu sonucu büyümesi

Klimadan gelen kokular

Klima içinde veya çevresinde küçük ölü hayvanlar.
Bu sorunlardan birincisi en yaygın olanıdır – ve klimanızın en kısa zamanda servise alınması gerektiğinin bir göstergesidir. Kapalı bir boşaltma borusu, klima ünitesinde suyun oluşmasına neden olabilir; zamanla bakılmadığında çok daha fazla hasara neden olur. Düzenli olarak klimanızın temizlenmesi ve bakımı bu durumu önlemenize yardımcı olacaktır.

Kokunun ölü bir hayvandan (bir fare, kuş tüyü, kertenkele, kedi veya kuş gibi) yapılmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ilk başta korkunç kaynağı belirleyip belirleyemeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Klima biriminin içinden (veya duvarlarınızdan birinin içinden) gelebileceğinden şüpheleniyorsanız, yardım için lisanslı bir teknisyen çağırmanız gerekir.

Bazı kokular, özellikle de evin dışından çekilenler veya klima kapalıyken “gözler önüne serilen” kokular, sonunda sistemden atılabilir. Durumdan şüpheleniyorsanız, fanınızı tamamen kapattıktan sonra beş dakika boyunca klima cihazınızı terk etmeyi deneyebilirsiniz veya komşular pişirmeyi denediklerini pişman ettikten sonra tekrar deneyin.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi