Home / Klima / Klima Kompresörü Çalışmıyor
Klima Kompresörü Çalışmıyor

Klima Kompresörü Çalışmıyor

Klima Kompresörü Çalışmıyor Sorununu belirtmek için aşağıda listelenen bölüm ya da koşullar Klima Kompresörü Çalışmıyor içindir, aşağıda ki çözümler ile düzeltme ihtimaline sahipsiniz.

Klima Dış Ünite Arızaları

Sıcaklık kontrol termostatı içinde zamanla yanan elektrik kontakları vardır. Termostatın hala fan motorunu açması mümkündür, ancak kompresör motorunu çalıştırmak mümkün değildir.

Sıcaklık kontrol kartı, fan motoruna ve kompresöre gerilim sağlar. Kontrol paneli arızalıysa, kompresöre voltaj sağlamayı bırakabilir. Kontrol panoları sıklıkla yanlış teşhis edilir. Sıcaklık kontrol kartını değiştirmeden önce, daha sık arızalı parçaları, özellikle de kompresör aşırı yükünü, kapasitörü ve kompresörün kendisini kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, sıcaklık kontrol kartını değiştirin.

Termostat, havanın sıcaklığını izler. Hava sıcaklığı ayarlanan bir değerin üzerine çıktığında, termostat fan ve kompresöre güç sağlamak için bir düğme harekete geçirir. Termostat arızalıysa, kompresörün çalışmasını engelleyebilir. Kompresörün arızalı olduğunu tespit ederseniz değiştirin.

Klima Kompresör Hatası

 Aşırı yük, aşırı miktarda akım çekerse kompresörü yakmaya karşı korur. Zamanla aşırı yük yanabilir. Aşırı yükün yandığını belirlemek için, süreklilik için aşırı yükü test etmek için bir multimetre kullanın. Aşırı yük devamlılığı yoksa değiştirin.

Kompresörün kendisi bozuk olabilir. Bununla birlikte, genellikle durum böyle değildir. Kompresörü değiştirmeden önce, daha sık arızalı parçaları, özellikle aşırı yük koruyucu ve kompresör kondansatörünü kontrol ettiğinizden emin olun. Kompresör arızalıysa, yalnızca yetkili bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

Termistör, dış hava sıcaklığını algılayan kontrol kartına bağlı bir sensördür. Termistör sürekliliğe sahip değilse, kompresörün çalışmasını önleyebilir. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termistörün sürekliliği yoksa değiştirin.

Röle kartı, klima cihazının birçoğuna voltaj sağlar. Kart bozuksa, kompresöre voltaj göndermeyi durdurabilir. Röle kartları genellikle yanlış teşhis edilir; panoyu değiştirmeden önce, hatalı koruyucu parçaları, özellikle aşırı yük koruyucu, kompresör kondansatörünü ve kompresörün kendisini kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, röle kartını değiştirin.

Ana kontrol panosu, klima cihazının tüm parçalarına voltaj sağlar. Ana kontrol panelinde bir sorun varsa, kompresöre voltaj gönderemeyebilir. Ancak, bu durum nadiren geçerli. Kartı değiştirmeden önce, hatalı koruyucu bileşenlerin, özellikle de aşırı yük koruyucu, kompresör kondansatörü ve kompresörün kendisini kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, ana kontrol panelini değiştirin.

Kondansatör kompresöre elektrik kablolarıyla bağlanır. Kondansatör yanarsa kompresör çalışmaz. Kapasitörün yanmış olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kapasitörün sürekliliği yoksa değiştirin.

Seçici anahtarı voltajı kompresöre yönlendirir. Seçici anahtar arızalıysa, kompresör çalışmaz. Önce, kapasitörü, aşırı yükü ve kompresörün kendisini kontrol edin. Bu parçalardan hiçbiri arızalı değilse, seçici anahtar hatalı olabilir. Seçici düğmelere bastığınızda veya düğme düğmesini döndürdüğünüzde kompresör aralıklarla çalışırsa, seçim düğmesini değiştirin.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi