Home / Klima / Klima Isıtmıyor ?

Klima Isıtmıyor ?

klima Isıtmıyor Isıtmada Çalışmıyor Klimanız ilk günkü performansını göstermiyor ve bulunduğunuz ortamı eskisi gibi ısıtmıyor ise bu sorunun en büyük sebebi petekler üzerinde biriken kir, toz, yağ ve benzeri tortuların oluşumundan kaynaklanmaktadır. Klimalar bulunduğunuz ortamı ısıtabilmek için içerideki havayı çeker. Ardından içerisinde bulunan bobinler vasıtası ile soğuk olarak ortamdan çekilen hava ısıtılır.

Klima Isıtmada Çalışmıyor

Ardından sıcak hava odanıza geri verilir. Ancak bu işlem yapılırken odanızdaki ya da iş yerinizdeki ortamda bulunan toz, kir, yağ ve diğer küçük partiküller petek üzerinde birikmeye başlar. Bu birikintiler sonucu peteğiniz tıkanmaya başlar.

Zamanla klima peteği üzeri mikrop ve bakteri yuvası haline de gelir Klima sahipleri tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesi “Klimam eskisi gibi ısıtmıyor/soğutmuyor, ne yapmalıyım?” sorusudur. Klima ısıtmama veya soğutmama sorunundan kurtulabilmek ve eski performansına dönmesini sağlayabilmek için yapmanız gereken şey aslında oldukça basittir. Klima temizleyici kullanarak petekler üzerinde ve iç aksamda birikmiş olan kiri, tozu, yağı ve benzeri oluşumları temizlemek. Bu işlemi bireysel olarak sizlerde sadece 15 dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz..

Klima Isıtma Arızaları

Diğer bir sebep olarak Klima hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanılabiliyor. Özellikle çok kullanılmayan evlerde ya da küçük mekanlarda ısıtma için klimadan faydalanılabiliyor. Klimanızın, periyodik bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Elektronik cihazların bakımını düzenli yaptırmanız, cihazı uzun süre kullanma imkanı sağlar. Klimanın evde yaşayanların, hayvanların ve bitkilerin, hava akımından doğrudan etkilenmeyeceği bir yere monte edilmesine dikkat edilmelidir.

klima-isitmiyor

Duvar, pencere, tavan ve zeminin mümkün olduğunca ısı yalıtımlı olmasına dikkat edin. Böylece soğuk ve sıcak havayı daha fazla muhafaza edebilirsiniz. Klima kullanırken oda kapısının ve pencerelerinin kapalı olmasına özen gösterin. Dışarıdan gelen hava akımı, klimanızın havayı istenilen şekilde vermesini engeller. Klimanın hava giriş çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önüne hava akışını engelleyecek herhangi bir şey yerleştirmeyin. Bu durum, klimanızın hava geçiş sisteminde sorun yaratabilir. Klima Isıtma amaçlı kullanılan klimalar bazı durumlarda arızalanabilir.

Klima Az Isıtıyor

Klimada yaşanan sorunlar: Motor Arızası Motoru arızalanan klimalar ısıtmalar. Motor arızaları üretim hatası, klimanın bulunduğu ortamdan ya da kullanıcı kaynaklı olabilir. Klimanın soğutma ısıtma fonksiyonlarında fan ya da filtrelerden kaynaklı sorun da olabilir. Fakat en önemli arıza motor kaynaklı olandır. Fan Arızası Klimanın binanın dışında yer alan kısmı, klima fanlarıdır.

Periyodik Bakımını Yaptırmayı İhmal Etmeyin

Klimanın ısıtma ve soğutma işlemleri için hava sirkülasyonunu fanlar gerçekleştirir. Fanın arızalanması durumunda klima ısıtma ve soğutma yapamaz. Filtrelerin Tıkanması En basit arıza olmakla birlikte, işlevsel açıdan en etkili olan aksaklıklardan biri de filtrelerin tıkanmasıdır. Klima hava filtreleri kullanıma bağlı olarak zamanlar tıkanır. Çevresel koşullar tozlanmayı hızlandırır. Hava filtreleri temizlenmezse klima arızalanabilir. Bu sebeple filtreler düzenli olarak temizlenmelidir. Klimanızın ısıtma sorunu varsa profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi