Home / Klima / Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri
Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri
Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır

Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri

Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri HVAC üniteniz, masraflı onarımları önlemek için korunması gereken bir şeydir. Kapalı bir AC ünitesi etrafında sızıntı yapan ya da biriken su hemen çıkmalıdır. Sızıntı olduğunu fark etmez, klima cihazınızı kapattığınızdan emin olun. Bu, suyun klimanızın elektrik bileşenlerine zarar vermesini önleyebilir ve evinize gelen su hasarını sınırlayabilir.

Sızıntı yapan bir HVAC sistemi daha büyük bir sorunun göstergesidir. Burada, HVAC ünitenizin neden sızdırdığını teşhis ederken ele alınması gereken 6 şey vardır.

Kirli Petekler

Klima cihazınızın evinizi serinletmek için en önemli yollarından biri, havadaki nemi çekmenizdir. İç ünitenizin soğuk evaporatör bobini, bu yoğunlaşmayı toplamak ve uzaklaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Her şey gerektiği gibi çalıştığı zaman, su bobini bir tencereye akar ve bu da başka bir boşaltıma yol açar. Toplanan bu suyun nihai varış yeri evin dışındadır veya tesisat boşaltma alanınızdadır.

Klima İç Ünitesi Su Sızdırma

Evaporatör bobininin arızalanmasının en yaygın yollarından biri kirlendiğinde yaşanır. Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri Bir bobin kir, toz, kalıp veya diğer pisliklerle kaplandığında, su artık yüzeyine sıkıca bağlanmaz ve yere damlayacaktır. Su ayrıca kir ve kir ile bağlanarak evinizin zemininde yoğuşma su birikintileri ile karıştırılacaktır.

Kirli bir bobin, uygun drenaja yönlendirmeyi başaran su için bile sorunlara neden olur. Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri Sistemde taşınan herhangi bir kir, muhtemelen kanalizasyon borularını tıkayacaktır. Kanalizasyon tamamen bloke edildikten sonra, su evinize gidecek başka bir yere sahip değildir.

Bu hasar, fırın, merkezi nemlendiriciler ve bobinlerin yıllık denetimlerini ve temizliklerini dahil ederek önlenebilir. İyi eğitimli profesyoneller kapsamlı bir yıllık AC bakım ziyaretinin bir parçası olarak bu konuyu içerecektir.

Tıkalı Boşaltma Hatları

Bir tıkanıklık tespit edildiğinde, engeller temizlemek için ıslak / kuru bir vakum kullanılabilir. Dört – altı ayda bir, boruların temiz olduğundan emin olduktan sonra, yarım ağartıcı, yarım sıcak su boşaltın. Bu, drenajın kalıp ve diğer büyümelerden uzak tutulmasına yardımcı olur ve önleyici bakım için diğer engellerin kaldırılmasına yardımcı olur.

Tıkalı drenaj hatları yine de bir sorun olmaya devam ediyorsa, drenaj hattına bir taşma kapatma cihazı takmayı düşünebilirsiniz. Bu, tahliye hattınızın yedeklenmesi durumunda klima ünitenizin otomatik olarak kapanmasını sağlayarak gelecekteki hasarın en aza indirgenmesine yardımcı olacaktır.

Hasarlı Taşma Drenaj Haznesi

Metalden veya plastikten yapılmış boşaltma tavaları, zamanla paslanarak daha fazla sızıntıya neden olabilir. Delik veya çatlaklar için incelemek için bir el feneri kullanın ve gerektiğinde değiştirin.

Tıkalı su Tahliye Borusu

Kapalı bir HVAC ünitesi etrafında toplanan diğer bir potansiyel su sebebi kapalı bobin üzerinde buzlu olabilir. Buzlu bir bobin fark edilmediğinde, erime sıklıkla hızlı bir şekilde gerçekleşir, drenaj tepsisi ezilir ve zemine toplanır ve kirli bir bobin ile aynı problemlerin çoğuna neden olur.

Soğuk kapalı bir bobin nedeniyle oluşan bu hasarın bir kısmını, buzun gözetiminiz altında erimesine izin vermek için, klima santralı fan modunda çalıştırılarak drenaj tepsisinin herhangi bir sellenmesini önleyerek en aza indirebilirsiniz.

Kapalı bobininizin buz tutması için iki temel nedeni vardır. Öncelikle, kirli bir hava filtresi uygun havalandırma ve hava akışını önleyecektir. İkinci olarak, sisteminizde bir yere soğutucu akışkan veya soğutucu sızıntısı seviyesi düşük olabilir . Bu faktörlerden biri, bobinlerin etrafındaki sıcaklığın donma noktasının altına düşmesine neden olabilir.

Filtrenizi kış aylarında en az bir kez bir kez , yaz aylarında ise bir kez klimanızın yoğun şekilde kullanıldığı bir zamanda yıkamanız veya değiştirmeniz gerekir . Bu sadece kapalı bobininizin donmasına engel olmaz, aynı zamanda temiz hava filtreleri tutmak, ünitenizin enerji verimliliğini ve klima kapasitesini önemli ölçüde arttırmanın basit bir yoludur.

Hava filtreleriniz yakın zamanda değiştirildiyse, düşük soğutucu akışkan seviyeleri bir sonraki muhtemel suçludur. Durum buysa, katılımsız bırakıldığında tehlikeli olabilecek potansiyel bir soğutucu kaçak kaynağını tanımlamak için sisteminizi inceleyebilen ve bu sistemin diğer herhangi bir sistem için incelenmesini sağlayabilen lisanslı bir HVAC teknisyeni getirmeniz önemlidir. Donmuş bobinlerin neden olduğu potansiyel hasar.

Montaj Sorunları

Kötü kurulum uygulamaları, birçoğu evinizde su sızıntılarına yol açan bir dizi problem oluşturabilir. Bazen, drenaj boru bağlantı parçaları yanlış yerleştirilmiş ve zamanla gevşetilmiştir. Bu, yoğuşmanın zemine boşalmasına izin verir. Ünite tamamen seviyede olmayabilir veya çok fazla basınç varsa, bu aynı zamanda zemin üzerinde biriken suyla sonuçlanabilir.

Su Sızdırma Hasarı

Çoğu yoğunlaşma hattı sızıntısı, duvarların içinde veya bodrum ve tavan arası gibi diğer düşük trafik bölgelerinde meydana gelir. Bu, duran suyun fark edilip ele alınmadan önce uzun süre mevcut olabileceği anlamına gelir. Kapsamlı su hasarı onarım masraflarına binlerce mal verebilir. Bu, düzenli olarak ve sıklıkla HVAC sisteminizi denetlemenizin önemli bir başka nedeni.

Yıllık Klima Sistem Bakım Ayarlama

Yıllık HVAC bakım işini ve denetimini yüksek kaliteli bir HVAC servis şirketi ile tamamlamanın sağlanması, evinizi hasardan korumak ve ünitenizin optimum çalışma verimliliğini sağlamak için uzun bir yol kat edebilir. Klima İç Ünitesi Neden Su Sızdırır Sebepleri Çözümleri Isıtma ve soğutma maliyetleri bir evin tamamen enerji harcamalarının yarısına kadar varabilir ve HVAC sisteminizin gecikmiş temel bakımı ısıtma ve soğutma enerji kullanımınızı% 25’e kadar düşürebilir. Çoğu müşteri, yalnızca daha fazla enerji verimliliği ile yıllık denetim için sertifikalı bir HVAC teknisyeni kiralamanın peşin maliyetini telafi etmekten fazlasını yapacaktır.

Kapalı HVAC ünitesi sızıntı yapmaya başlarken HVAC teknisyeniniz tam olarak ne yapmanız gerektiğini değil aynı zamanda küçük ve kolay ele alınırken başka sorunları da tespit edebilecektir. Temel yıllık bakım , fırınınızın, merkezi nemlendiricilerin ve bobinlerin temiz kalmasını ve tahliye boru bağlantı parçalarının güvenli olmasını sağlayabilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi