Home / Klima / Klima Gaz Dolumu (şarjı) Nasıl Yapılır ?
Klima Gaz Dolumu

Klima Gaz Dolumu (şarjı) Nasıl Yapılır ?

Klima Gaz Dolumu (şarjı) Nasıl Yapılır  Unutmayın, Klima soğutucu akışkan zehirlidir ve donmaya neden olabilir, bu nedenle lütfen AC gaz dolumuna başlamadan önce aşağıda belirtilen önlemleri alın.

Güvenlik önlemleri:

 • Eldiven kullanın
 • Koruyucu gözlük giyin

Gerekli Ekipman

 • 1-4 beygir gücü ile vakum pompası
 • AC manifold göstergesi seti
 • Soğutucu
 • Ve biraz sabır (daha sonra)

Klima gaz dolumu için prosedür

 • AC gazı doldurmak aslında doğru aletler ve güvenlik ekipmanları ile kolay bir iştir. İlk olarak, klimada emme hattını (düşük taraf) ve deşarj hattını (yüksek taraf) bulun. Bunlar, bir pencere AC’nin arkasında ve dış ünitedeki bir split AC’nin arkasında yer alır. Emiş hattı, tahliye hattının üstünde yer alır ve dokunma havasını serinletir. Boşaltma hattı dokunulduğunda sıcaktır. Emiş hattı, AC’ye gazı yeniden doldurmak için kullanılır.

ac gaz dolum için giriş hatları

 • Emme hattının cıvatasını aşağıda gösterildiği gibi sökün. İçindeki vidayı bir Torx altıgen anahtarla gevşetin (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi). Bu vida bir vana gibi davranır, soğutucu akışkan kapanana kadar içeri veya dışarı akmayacaktır. Böylece, bu vidayı gevşetmek, AC gazı doldurmak için önemlidir.

ac gazı dolumu için vida sökme cıvatası

 • Ardından soldaki cıvatayı sökün ve AC manifold göstergesinin mavi hortumunu bu porta bağlayın. Sarı hortumu vakum pompasına bağlayın. Tüm havayı sistemden çıkarın. Bu adım çok önemlidir çünkü kompresör içindeki herhangi bir nem ona zarar verecektir.

gaz dolumu için ac manifoldu göstergesi

 • Şimdi, AC manifold göstergesinin tüm vanalarının kapalı olduğundan emin olun. Daha sonra sarı hortumu soğutucu tankına bağlayın. Depo topuzunu açmadan önce, sarı hortumu manifold ucundan hafifçe gevşetin. Ardından silindir düğmesini 1 saniye kadar açın ve kapatın.
 • Bu, tüm havayı boruların içinden çıkaracaktır. Şimdi tekrar sarı hortumu sıkın.
 • Şimdi, manifoldun düşük taraf topuzunu 3-4 saniye açın ve kapatın. Ardından AC’yi AÇIN ve kompresör devreye girene kadar bekleyin.
 • Kompresör başladığında, manifoldun düşük yan valfini tekrar açın. Vanayı 4 saniye açık tutun ve 2 saniye kadar kapatın. Valf kapalı olduğunda, basıncın göstergeye yerleştiği yere dikkat edin. Basınç 60-70 PSI arasında kalana kadar vanayı açıp kapatmaya devam edin.
Ayrıca OKUYUN:   Bir sızıntı klima için hızlı çözümler

Not: AC soğutucu gazı bir seferde küçük miktarlarda doldurulur, çünkü tüm gazı bir kerede serbest bırakmak kompresöre zarar verir.

 • 60-70 PSI aralığına ulaştıktan sonra,
  • Manifold valfini kapatın
  • Soğutucu deposu topuzunu kapatın
  • Mavi hortumu emme hattından sökün
  • Sarı hortumu soğutucu tankından sökün

Klima gaz türleri

Her klimanın ortak bir soğutucu ile çalışmadığını biliyor muydunuz? Aşağıdakiler, bugün klimalarda kullanılan yaygın soğutucuların bazılarıdır:

 1. R410A – yaygın olarak Puron (marka adı) olarak bilinir. R410A şimdi tüm yeni klimalarda kullanılmaktadır. Bir hidroflorokarbon (HFC) olup ozon tabakasını etkilemez. R410A, 2015 yılında ABD konut klima sistemleri için yeni standart oldu.
 2. R22 – yaygın olarak Freon (marka adı) olarak bilinir. Bu bir hidro-kloroflorokarbon (HCFC) olup, ozon tabakasının tükenmesine katkıda bulunur. R22, çevre üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle konutlarda kullanım için kaldırılmıştır.

R22 ve R410A arasındaki performans farkı

R410A daha iyi ısı transfer verimliliğine sahiptir, bu nedenle AC ünitesinin, soğutma ünitesinin daha iyi bir ömrüne dönüşen benzer miktarda soğutma için daha az iş yapması gerekir. R410A, R22’den daha yüksek bir basınçta çalışır, bu nedenle R410A ile R22 uyumlu bir AC’yi doldurmayın, çünkü kompresör sadece… patlayabilir.

Bir yan notta, R22, konut klimalarında kullanımdan kaldırılmıştır. Bu günlerde birçok üretici, eski AC’lerin R410A uyumlu hale getirilmesi için dönüşüm kitleri sağlıyor. Bu güvenli bir yükseltme olsa da, ancak uzun vadede güvenilir değil. Yükseltme de çok pahalıdır (yeni bir AC’nin maliyetinin neredeyse yarısı). Böylece yeni bir R410A uyumlu klima almak daha iyi bir fikirdir.

OKUYUN:   doğru bir pencere AC doğru yüklemek için 5 Adım

AC gaz kaçağı nedenleri

 1. Üretim kusuru: Her üretim prosesi% 100 hata içermez, hatta insanlar üniteyi bir araya getirme konusunda daha fazla söz sahibi olurlarsa. Yüksek hassasiyetle yapılmadıklarında sızıntıya neden olabilecek birden fazla bağlantı ve kaynak vardır. AC’de üretim hataları varsa, kullanımın ilk aşamalarında sızıntı meydana gelir ve bu nedenle garanti kapsamında onarılabilir.
 2. Yanlış montaj: AC tesisatının hayati kısmı, parlama somunu bağlantılarının yapılmasını ve en yaygın soğutucu akışkan sızıntısı olan bakır boruların bükülmesini içerir. Bundan kaçınmak için, flare somunlar teflon bant ile kapatılmalı ve bakır borular sadece bir boru bükücüsü ile bükülmelidir (bakır borular yumuşaktır ve üzerine uygulanan kuvvet küçük bir alanda yoğunlaşırsa keskin kıvrımlar kolayca geliştirilebilir).
 3. Düzenli aşınma ve yıpranma: Klimalar basınçlı ünitelerdir. Zamanla cıvata ve eklemler zayıflayabilir ve sızıntı yapabilir.

Artık, AC gaz dolumu, kullanılan gaz türleri, gelecekte gaz kaçağını önlemek için alınması gereken önlemler hakkında herşeyi biliyorsunuz! Herhangi bir şüpheniz varsa, lütfen aşağıdaki bölümde yorum yapmaktan çekinmeyin.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi