Home / Klima / Klima Fanı Çalışmıyor
Klima Fanı Çalışmıyor

Klima Fanı Çalışmıyor

Klima Fanı Çalışmıyor Sorununu belirtmek için aşağıda listelenen bölüm ya da koşullar Klima fanı çalışmıyor , aşağıda ki çözümler ile düzeltme ihtimaliniz vardır.

Klima Dış Ünite Fanı Çalışmıyor?

Klima fanınız çalışmıyor ise aşağıda ki verilmiş olan makaleden çözümleri okuyabilir ve deneyebilirsiniz. Lütfen demeden önce tedbirlerinizi alın.

Çift milli fan motoru (veya sirkülasyonlu fan motoru) arızalı olabilir. Sirkülasyonlu fan motorunun iki fan pervanesi vardır: biri motorun her iki yanında. Bir taraftan, fan bıçağı, ısıyı dağıtmak için yoğuşma bobininin üzerinden dışarıdaki havayı çeker. Klima Fanı Çalışmıyor ise Diğer taraftan, fan bıçağı havayı evaporatör bobininin üzerine yönlendirir. Çift milli fan motoru, zamanla gevşeyebilir veya bağlayabilen yatakları vardır. Motor yatağının arızalı olup olmadığını belirlemek için motor milini oynatın. Motor mili gevşek ise veya hiç dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin.

Bıçağı elle çevirmeyi deneyin. Bıçak serbestçe dönmezse, motor yatakları aşınmış demektir. Motor yatakları aşınmışsa, motoru değiştirin. Bıçak serbestçe dönerse, fan motoruna gelen gücü test edin. Fan motoruna güç gelirse, ancak motor çalışmazsa, bu da motorun arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Klima İç Ünite Fan Hatası

Röle kartı, fan motoru da dahil olmak üzere, klimanın birçok bileşenine gerilim sağlar. Röle kartı düzgün çalışmıyorsa, fan çalışmayabilir. Röle kartları genellikle yanlış teşhis edilir; kartı değiştirmeden önce, daha sık arızalı parçaları, özellikle de fan motoru kondansatörünü ve fan motorunun kendisini kontrol ettiğinizden emin olun. Klima Fanı Çalışmıyor ise diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, röle kartını değiştirin.

Sıcaklık kontrol termostatı zamanla yanan elektrik kontaklarına sahiptir. Elektrik teması yandığında, termostat düzgün çalışmayacaktır. Fan motoru, kompresör açık olduğu zaman daima çalışıyor olmalı. Klima Fanı Çalışmıyor ise kompresör çalışıyorsa fakat fan motoru çalışmıyorsa, fan motoru veya fan motoru kapasitörü arızalı olabilir. Hem kompresör hem de fan motoru çalışmıyorsa, sıcaklık kontrol termostatını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Termostat sürekliliğe sahip değilse değiştirin. (Not: Bazı termostatlar ayrıca bir ısıtıcıyı kontrol edebilir ve bunun sonucunda üç terminale sahip olacaklardır. Daha fazla bilgi için klima cihazınızın bağlantı şemasına bakınız.)

Termostat, havanın sıcaklığını izler. Hava sıcaklığı ayarlanan bir değerin üzerine çıktığında, termostat fan ve kompresöre güç sağlamak için bir düğme harekete geçirir. Termostat arızalıysa, fanın çalışmasını engelleyebilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, klimayı soğutmak için ayarlayın ve termostatı devamlılığı için test etmek için bir multimetre kullanın. Klima soğutmaya ayarlandığında termostat sürekliliğe sahip değilse, termostatı değiştirin. (Not: Bazı termostatlar ayrıca bir ısıtıcıyı kontrol edebilir ve bunun sonucu olarak üç terminale sahip olacaklardır. Daha fazla bilgi için klima cihazınızın bağlantı şemasına bakınız.)

 Ana kontrol panosu, klima cihazının tüm bileşenlerine voltaj sağlar. Kontrol kartı ile ilgili bir sorun varsa, fan motoruna güç sağlanmasını durdurabilir. Kontrol panoları sıklıkla yanlış teşhis edilir; ana kontrol kartını değiştirmeden önce daha sık arızalı parçaları kontrol etmeye dikkat edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, ana kontrol panelini değiştirin.

Termistör, havanın sıcaklığını algılayan kontrol paneline bağlı bir sensördür. Termistör arızalıysa, fanın çalışmasını engelleyebilir. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termistörün sürekliliği yoksa değiştirin.

Fan motoru yanmış veya yıpranmış olabilir. Önce fan bıçaklarını kontrol edin. Bıçaklar serbestçe dönmüyorsa, üfleyici motorunu değiştirin. İkincisi, enerjinin üfleyici motora ulaştığından emin olun. Fan motoruna güç geliyorsa, ancak motor hala çalışmıyorsa değiştirin. Üfleç motorunu onarmak mümkün değildir; Eğer arızalıysa, değiştirmelisiniz.

Kondansatör kompresöre elektrik kablolarıyla bağlanır. Kapasitör yanarsa fan çalışmayacaktır. Kapasitörün yanmış olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kapasitörün sürekliliği yoksa değiştirin.

Döner anahtar fan motorunu etkinleştirmek için döner. Zamanla, anahtar içindeki elektrik kontakları çukurlaşarak elektrik iletmesini engeller. Döner anahtarın elektrik iletip geçirmediğini belirlemek için, klimanızın bağlantı şemasına göre anahtarı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Döner anahtarın sürekliliği yoksa değiştirin.

Seçici anahtarı voltajı fana yönlendirir. Seçici anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için klima kontrol panosunda seçim yapmayı deneyin. Bir düğmeye bastıktan sonra fan kesintili çalışıyorsa, seçim düğmesini değiştirin. Buna ek olarak, seçici anahtardan gelen herhangi bir ark veya duman varsa değiştirin.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi