Home / İpuçları / Klima Çalışmıyor ? Ortak Klima Arızaları

Klima Çalışmıyor ? Ortak Klima Arızaları

Klima Çalışmıyor ? Ortak Klima Arızaları Çözümleri Ev veya işyeri HVAC sisteminiz konforunuz ve rahatınız için çok önemlidir. Ne yazık ki, çoğu ev sahibi, zaman zaman klima üniteleriyle ilgili problem yaşamaktadır. Senin Eğer klima açılmıyorsa , belirleyebilir ve sorunu çözmek için atacağı adımlar da vardır. Güvenliğinizi ve soğutma sisteminizin bütünlüğünü sağlamak için bazı HVAC problemlerinin bir profesyonel tarafından ele alınması gerektiğini unutmayın.

Klima Çalışmıyor

En modern klimalar, 10 ila 20 yıl arasında güvenilir kullanım sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, en güvenilir klimalar bile, soğutma işlemini durdurabilir veya zaman zaman problemler yaşayabilir. Beklenmedik A / C problemlerini önlemenin en iyi yollarından birinin ünitenizde düzenli bakım yapılmasını sağlamak olduğunu unutmayın. Eğer bakımı kendiniz gerçekleştiremiyorsanız, bunu yapmak için bir profesyonel kiralayın. Bakım için para harcamak artık gelecekte büyük onarım faturalarından kurtarabilir.

En yaygın AC sorunlarından bazıları aşağıda listelenmiştir ve klima ünitenizin neden tekmelememesinin nedeni olabilirler. Ünitenizle ilgili sorunları en iyi nasıl gidereceğinizi bilmeniz için bu bilgileri gözden geçirin. Ünitenizin tamamen kapandığını ya da ünitenizin sadece bir bölümünün çalışıp çalışmadığını ya da çalışıp çalışmadığını belirlediğinizden emin olun. Kablolama ile ilgili sorunlar için kontrol etmeden önce ünitenize güç kesmenin daimagerekli olduğunu unutmayın .

Klima Onarımı Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

 • AC ünitesi odaları eşit şekilde soğutmaz: Ünitenin dağıtım kanallarını kontrol edin. Ünitenizdeki fanın odalara ya da kanal sisteminize hava attığından emin olun.
 • AC ünitesi açılır, ancak soğumadığında: Üniteniz yanar ancak soğumadığında termostatınızı kontrol ederek doğru sıcaklıkta olduğundan emin olun. Daha sonra kondenser ve buharlaştırıcıyı kir ve tıkanıklık açısından kontrol etmelisiniz. Çok fazla kir oluşursa, üniteniz hiç açılmayabilir.
 • Kondenser ünitesi tekrar tekrar açılır ve kapanır: Bir ünitenin tekrar tekrar açılıp kapanması son derece sinir bozucu olur. Genel olarak, bu problem kirli bir kondenser ve fan ya da tıkanmış bir kondansatörden kaynaklanır.
 • Kondenser ünitesi açılmıyor: Kondenser üniteniz hiç açılmazsa, arızalı bir motorunuz olabilir veya ünite güç almayabilir. Tüm kabloları inceleyin ve ünitenin prize takılı olduğundan emin olun.

Klima Problemlerinin Ortak Nedenleri

Ortak AC sorunları sinir bozucu olabilir. Ancak, klimanızın açılmayacağı zamandan daha fazla rahatsız edici bir şey yoktur. Ciddi AC sorunlarının aşağıdaki genel nedenlerini gözden geçirin. Bu sorunların çoğunu çözmek için profesyonel bir teknisyene danışmanız gerekir.

 • Kablolama sorunları: Ünitenizdeki kablolarla veya ünitenizden bir prize giden kablolarla ilgili sorunlar, klima arızalarının önde gelen nedenlerinden biridir. Evinizin elektrik kutusundaki ve bitişik çıkışlardaki kırıcıları kontrol etmek, sorunun diğer elektrikli bileşenlerle değil, klimayla birlikte bulunduğundan emin olmak için iyi bir fikirdir.
 • Buzlu birikme: Buz, kondenser serpantilerinizden veya ünitenizin diğer bölümlerinden toplanırsa, AC verimli şekilde hava açamaz veya soğutmayabilir. Ünite çözülmeli ve düzgün çalışması için tüm buzlar çıkarılmalıdır.
 • Arızalı motorlar: Çoğu durumda, motor arızalı olduğunda klima cihazınız tamamen kapanacaktır. Motorunuzun tamir edilip edilmeyeceğine veya değiştirilmesi gerektiğine karar vermeniz gerekecektir.
 • Hatalı kompresörler: Kompresörünüzdeki problemler Klima cihazınızın kapanmasına neden olabilir. Kompresörün temiz tutulması, bu problemlerin önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Kirli buharlaştırıcılar, filtreler veya kondenserler: Klima sistemindeki kir ve birikmeler, arızaların önde gelen nedenlerinden biridir. Bu sorunları önlemek için ünitenizi düzenli bir şekilde bakım yaptığınızdan emin olun. Ünitenizde filtreler varsa, üreticinin programına göre değiştirilmelidir.
 • Soğutucu sıkıntısı: Klima Ünitenizde yeterli soğutucu yoksa, açılmayabilir veya düzgün çalışmayabilir. Her zaman profesyonel bir teknisyenin soğutucu akışkan seviyelerini kontrol etmeli ve bu sıvıları değiştirmelisiniz.
 • Arızalı termostatlar: Termostatınız arızalı olduğundan ünitenin açılma olasılığını ortadan kaldırdığınızdan emin olun. Termostatınızın kötü olduğundan şüpheleniyorsanız, A / C’yi ana üniteden açmayı deneyin. Ünite manuel olarak açılırsa, büyük olasılıkla bir termostat problemi çekiyor demektir.

Klima Sorunlarını Çözme Onarın veya Değiştirin?

Başlamayan bir AC ünitesini nasıl düzeltirsiniz? Klimanız açılmazsa, üniteyi onarmanız veya değiştirmeniz gerektiğine karar vermeniz gerekir. 12 yaşın üzerindeki birimlerin genellikle daha verimli ünitelerle değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. AC eviniz serinken veya hvac üniteniz kapanmadan kesilir ve kesilirse, onarım gerekebilir. Ancak, kesin bir karar vermeden önce onarım masraflarını dikkatle değerlendirmelisiniz. Onarımlar, ünitenizin toplam değerinin% 50’sinden fazlasına mal olacaksa, üniteyi değiştirmek daha iyidir.

Özellikle sıcak bahar ve yaz aylarında klima sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesi kesinlikle gereklidir.  İklimlendirme ve Isıtma bölümünde , türkiye bölgesi boyunca hem konut hem de ticari müşteriler için klima ihtiyaçlarının karşılanmasına odaklanıyoruz . Klimanızın açılmamasına veya yeni bir HVAC sisteminin kurulmasına ilgi duyuyorsanız size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Rahatlığınızı sağlamak bizim en önemli önceliğimizdir.

Dikkatinizi Çekebilir

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ?

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ? Fırınının sıcak hava fanını nasıl değiştirebilirim? Bu yazıda fırın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi