Home / Klima / Klima Bakımında Yapılması Gerekenler Temizliği Nasıl Yapılır

Klima Bakımında Yapılması Gerekenler Temizliği Nasıl Yapılır

Klima Bakımında Yapılması Gerekenler Temizliği Nasıl Yapılır Klimanızın (AC) muhafaza edilmesini sağlayın ve yalnızca enerji tasarrufu yapmakla kalmaz, aynı zamanda ömrünü uzatırsınız, böylece maliyetli erken değiştirme maliyetinden tasarruf edersiniz.

Klima bakımı nasıl yapılır

Hizmet Uzmanları’ndan HVAC profesyoneli AC’nin en yüksek verimlilikte çalıştığından emin olmak için düzenli bir dikkat gerektiriyor” diyor. Bu ipuçlarını kullanmanın en uygun zamanı, her soğutma sezonu başlamadan hemen önce.

Klima bakımı ne zaman yapılmalı

Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme sistemi (HVAC), hem ısıtan hem de soğuyan bir fırın ve bir AC veya bir ısı pompasından oluşacaktır. Her iki tip de bir iç ünite (evaporatör ve üfleyici) ve bir dış ünite (kondenser bobin ve kompresör) olacaktır. Bu talimatlar bir bütün-ev klima veya ısı pompası ünitesi için geçerlidir.

Güç Elektriği Kapatın

Elektriğin ve klima makinesinin hareketli parçalarının çalışma tehlikelerinden dolayı ünitenin gücünü tamamen kapatmanız esastır. Dış kondenser / kompresör üzerinde ünitenin yakınında bir dış kapama kutusu arayın. İç mekanlarda, kesici kutusundaki gücü de kapatın.

Dış Ünitede Kalıntıları Kaldır

Dış kondenser / kompresörde, fan kafesini çıkarın. Bir tornavida veya İngiliz anahtarı kullanarak bağlantı elemanlarını çıkarın ve kafesi veya fan ızgarasını ünitenin üstünden kaldırın. Elle veya ıslak / kuru bir vakum ile yaprakları ve diğer pislikleri içeriden temizleyin.

Dış Ünite Petekleri Temizle

Dış kapakları çıkarın ve dıştaki tüm kirleri çıkarmak için fırça ataşmanını güçlü bir dükkan vakumuyla kullanın. Ardından, bahçe hortumundaki hafif akışı kullanarak, aralarındaki herhangi bir yığın veya pisliği temizlemek için kanatçıkları içeriden dışarı doğru püskürtün. Basınç yüzgeçlere zarar verebileceğinden asla basınçlı yıkayıcı kullanmayın. Yüzgeçler özellikle kirli ise, piyasada bulunan bir fin temizleme spreyi kullanın (ev geliştirme merkezlerinde mevcuttur, üreticinin talimatlarını okuyun ve takip edin).

Petekleri Düzleştirin

Kanatçıklardaki hava akışındaki herhangi bir azalma verimliliği düşürebileceğinden, eğimli kanatları bir tereyağı bıçağı veya piyasada satılan kanat düzeltme aleti kullanarak dikkatli bir şekilde düzeltin. Yüzgeçlerin içine gömülmüş boruların zarar görmemesi için nazik olun.

Ünite Etrafı  Temiz Olmalı

Temizlikten sonra, fan kafesini değiştirin. Yaprakları ve döküntüleri kondansatörün dışına kurtarmaya ve ünitenin etrafında düzgün hava akışı sağlamak için dalları ve bitki örtüsünü her yönde en az 2 feet kesiniz. Kondenser kullanılmadığı kış aylarında, pisliklerin düşmesini önlemek için ünitenin üstünü bir parça kontrplak veya plastik ile örtmek iyi olur. Ancak, nem birikmesi nedeniyle ünitenin kenarlarını tamamen örtmeyin. İçeride korozyona neden olabilir. Ayrıca, tamamen kaplı bir birim, yırtıcıları içeride yuva yapmaya teşvik eder. Ünite çalışırken herhangi bir kapağı çıkarın.

Dış Ünite Terazide Olmalı

Zamanla, kondenser ünitenin üzerine oturduğu yastık toprağın altına yerleştikçe ipucu vermeye başlayabilir. Seviye düşen bir kondenser ünitesi, içindeki kompresörün erken başarısız olmasına neden olabilir. Kondenser seviyesini kontrol edin ve düzeye geri getirmek için çürümeye dirençli şimler kullanın. Servis Uzmanları Moody, bu istisnayı şöyle ekliyor: “Eğer bir ısı pompası sisteminiz varsa, kışın buzun erimesine izin vermek için pedin evin temelinden biraz eğimli olması sorun değil.”

Evaporatör Peteklerini Temizleme

Şimdi içeri girmenin zamanı geldi. İç fan / fırın ünitesinde evaporatör bobin kapısını bulun. Bazı folyo kanal bandını çıkarmanız ve birkaç vida veya cıvata çıkarmanız gerekebilir. İçinde, bobinin tozunu almak için yumuşak bir fırça kullanın, sonra bobin üzerinde piyasada satılan durulamayan bobin temizleyicisi (ev geliştirme mağazalarında bulunur) ile püskürtün.

Püskürterek püskürtülür ve ardından boşaltma tavasına damlarlar. Drenaj kabını sabun, sıcak su ve çamaşır suyu ile temizleyin. Ardından, boşaltma alanına bir bardak% 50 çamaşır suyu /% 50 su dökün. Drenajı daha uzun süre açık tutmak için piyasaya sürülebilir bir teneke kutu tableti tepsiye koyun. Bu, gelecekteki yosun büyümesini engelleyecektir.

Çamaşır suyu çözeltisi kolayca boşalırsa bir sonraki adıma geçin. Değilse bir sonraki adıma geçin. Buharlaştırıcı bobin kapağını değiştirin ve gerekirse yeniden yapıştırmak için folyo kanalı bant kullanın.

Evaporatör Drenajını Temizleyin

İç kısımda, evinizin iç kısmındaki sıcak, nemli hava buharlaştırıcı bobin üzerinden üflenir. Soğuk bobin, havayı evden geri sirküle etmeden soğur, soğutur. Havadaki nem, buharlaştırıcı bobinin serin yüzeyinde sıvı su olarak yoğunlaşır ve aşağıda bir tencereye damlar. Tencereden su, tipik olarak bir bodrum kat drenine, ortak havuza veya dışarıya yönlendirilen bir boşaltma tüpüne akar.

Zamanla algler ve kalıp birikip potansiyel olarak boşaltma deliğini tıkayabilir, bu nedenle boşaltma akmazsa veya çok yavaş akarsa, fişin çekilmesi gerekecektir. Bir tıkanmış drenaj, yere sızmak suretiyle hasara neden olabilir veya sistem bir drenaj şamandıra ile donatılmışsa, selin önlenmesi için sistemin soğumasını durdurur.

Önce, buharlaştırıcı bobin muhafazasını terk eden tahliye hattını bulun. Boşaltma genellikle bir inç PVC boru (beyaz, gri veya siyah). Sızdırılan son noktaya kadar izleyin. Genellikle, hat kondenser ünitesinin yakınında dışarıya akar, ancak bir fayton lavabo veya bodrum kat drenine veya tavan ünitelerinde dış duvara aşağı akabilir.

Yerleştirildikten sonra, boşaltımı temizlemek için ıslak / kuru bir vakum kullanın. Filtrenin bozulmaması için kağıt filtrenin ıslak / kuru vakumdan çıkarılması en iyisidir. Islak / kuru vakum hortumunu boşaltma hattının sonuna kadar tutun. Kanal bandını kullanabilir veya boşluğun etrafına bir bez tutabilirsiniz. 2-3 dakika vakumu açın ve kapatın. Bu, büyüyen herhangi bir biyolojik maddenin boşaltılmasını temizleyecektir.

Klima Filtresini Değiştirin

HVAC sisteminizdeki filtre, yılda en az iki kez – ısıtma sezonu başlamadan önce ve soğutma sezonu başlamadan önce bir kez değiştirilmelidir. Özellikle tozlu bir bölgede yaşıyorsanız, daha sık değiştirmek isteyebilirsiniz. Filtreyi her zaman aynı hava akışı değerine sahip yeni bir filtre ile değiştirin. Yine Moody, “Hava temizleme özelliğine veya HEPA filtrelerine dikkat edin” diyor ve ekliyor: “çünkü sisteminizdeki hava akışını önemli ölçüde azaltabilirler. Bu, azaltılmış hava akımı nedeniyle kapalı bobinin donmasına neden olabilir. “

Filtre muhafazasını, büyük taze hava dönüş borusunun cihaza girdiği kapalı fırın / AC’de bulun. Filtre muhafazasının kapısını açmak için mandalı çevirmek için bir tornaviday gerekebilir. Eski filtreyi çıkarın ve filtredeki hava akışı yönü oklarını ünitedeki oklarla eşleştirerek yeni filtreyi takın. Kapıyı kapatın ve kilitleyin.

Kullanıma Hazır

Bu adımlar, AC sisteminizi en üst düzeyde tutmaya yardımcı olsa da, yalnızca eğitimli bir HVAC teknisyeni tarafından yapıla- bilecek bakım öğeleri olduğunu unutmayın. Örneğin, AC sisteminizdeki yavaş soğutucu akışkan sızıntısı, pahalı kompresör arızasına neden olabilir, ancak bir ev sahibinin, soğutucu akışkan seviyelerini kontrol etmek için gerekli araçları veya becerileri yoktur. Ayrıca, temiz kanallar ve uygun hava akışı, iyi çalışan bir sistem için gereklidir; ancak ev sahipleri, iş için gerekli ekipmana sahip değildir. Alt çizgi? Bazı AC bakımları anlayışlı bir ev sahibi tarafından yapılabilse de, uzman bir teknisyene sistemi periyodik olarak kontrol ettirmek hala gereklidir.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi