Home / Klima / Klima Alırken Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Klima Alırken Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Split Klima Alırken Dikkate Alınması Gereken Faktörler Kanalsız bir mini split klima yatırım fikrine dolaşıyorsanız, ihtiyaçlarınız için en iyi birimi elde etmenizi sağlamak için arama sırasında aklınızda tutmanız gereken birkaç ana faktör vardır.

Klima Maliyeti

Önceden maliyet, bir ductless klima satın almak temel dezavantajıdır. Daha uygun maliyetli modeller bile 1.000 dolara mal olurken, üst model olanlar 5.000 dolara çıkıyor.

Geniş bir odayı soğutacak kadar güçlü olan kanalsız bir klima isterseniz veya birden fazla odayı idare edebilen çok bölgeli bir ünite istiyorsanız, fiyat aralığının bu yüksek ucuna daha yakın ödemeyi bekleyin. Kış için ayrıca bir ısı pompası ile gelen bir tane isterseniz , bu maliyeti de artıracaktır.

Ünitenin kendisinin yapışkan fiyatına ek olarak, kurulum ve devam eden enerji maliyetlerini etkilemek için iki ana ek maliyetiniz vardır.

Bazı iddialı DIY’lerin kendileri bir mini split klima kurma becerisine sahip olabilir, ancak çoğu müşterinin yardım için bir HVAC uzmanı kiralaması gerekecektir. Kanalızsız bir ac ünitesi satın almadan önce yerel HVAC profesyonellerine danışmak için biraz zaman ayırın ve ne kadar yüklemenin maliyete ekleneceğini ve farklı model türleri için fiyatlamanın nasıl değişebileceğini öğrenin.

İkinci kategori çoğunlukla iyi haber. Mini split klima ile enerji maliyetleriniz, aynı miktarda soğutma sağlayan diğer tür klima cihazlarından daha düşük olacaktır. Ancak doğal olarak, bir klimayı kullanmaktan çok daha fazla enerji kullanacak ve daha fazla güç ve daha fazla bölgeye sahip olanlar daha fazla enerji kullanacaklar. Kurulumdan önce soğutma için herhangi bir şey kullanmadıysanız, enerji faturalarında artış beklemeye hazır olun.

Kurulum Montaj alanı

Bir odayı soğutmak için tasarlanmış tek bölgeli kanaliz klimalar ve birkaç odaya sığabilen çok bölgeli modeller bulacaksınız . Beklediğiniz gibi, eklediğiniz her bölge için maliyet artacak, ancak birkaç odalı bir evde yaşıyorsanız, serin tutmaya ihtiyacınız var, o zaman doğru sayıda bölge içeren bir klima ünitesine sahip olduğunuzdan emin olunması önemlidir.

Bölgelerin avantajlarından biri, her birini ayrı ayrı kontrol edebilmenizdir. Bir dörtlü bölge klima ünitesi , örneğin, dört odalarının her birinde halkın tercihlerine göre dört farklı sıcaklıklara ayarlanabilir. Aynı şey çift ​​bölge ve üçlü bölge birimleri için de geçerli .

Birden çok bölgeye sahip olmak, farklı odaların sıcaklığını özelleştirmenize izin vererek çok fazla boşa harcanmış enerjiyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Veya A / C’yi şu anda kullanılmayan tüm odalardan kapatabilirsiniz. Bu soğutma stratejisi sadece paradan tasarruf sağlamakla kalmaz aynı zamanda merkezi klima ile yapamadığınız bir şeydir.

BTU Gereksinimleri

Tüm klimaların gücü BTU’larda ölçülür . BTU’lar ne kadar yüksek olursa, bir klima da o kadar çok soğutulur. Çoğu durumda, bir ürünün spesifikasyonlarında da verilen belirli bir oda boyutunu görürsünüz, ancak hesaplamaları sağladıkları BTU bilgilerine dayanarak kendiniz de yapabilirsiniz.

Genel olarak BTU’ların oda büyüklüğüne nasıl tercüme ettiklerini görebilirsiniz:

Bu sayıları tam olarak bulamayabilirsiniz, sıcaklıkların sıklıkla 90 ° ‘nin üzerinde olduğu bir yerde yaşıyorsanız, alan için gereken BTU sayısına yaklaşık% 30 eklemelisiniz. Ancak, bu sayılar, yaşam alanınız için en iyi klimasız klimayı belirlemede size iyi bir başlangıç ​​noktası sağlamalıdır.

Enerji verimliliği

Birçok ductless A / C ünitesi, Energy Star sertifikasına sahiptir; bu da, bataryayı, enerji verimliliği açısından iyi performans gösteren bir çok seçeneğiniz olduğunu hemen öğrenmenizi sağlar. Beklediğiniz gibi, daha geniş bir alanı veya daha fazla odayı serinlemek isterseniz, kullandığınız enerji miktarı artacaktır. Ancak, kullandığınız alanı sadece herhangi bir zamanda soğutma seçeneği, kullanımınızı düşük tutmanıza yardımcı olacaktır.

Birden fazla model arasında karar vermeye çalışıyorsanız ve enerji verimliliği sizin için önemli bir konudur, SEER derecesine göz atın. Her mini split klima kendi özelliklerinde derece sağlayacaktır ve sayı arttıkça klima ünitesi genel enerji kullanımı açısından o kadar iyi performans gösterecektir.

Elektrik Tasarrufu

Birçok ductless klima 110-120 voltluk standart prizi kullanır ancak bazı daha büyük modeller daha yüksek bir voltaj gerektirir. 220 veya 240 volt fişe ihtiyaç duyan bir model satın alırsanız, sigortayı üflememenizi veya hatta yangın çıkarmamanızı garantilemek için bir elektrikçi ile çalışarak bir yükseltme yapmanız gerekir. Bu, klima ünitesi için alışveriş yaparken göz önüne alınması gereken önemli bir faktördür. Kurulum maliyetlerinden tasarruf etmek istiyorsanız, ünitenin gerektirdiği volt çıkış türünü düşünmelisiniz.

Kurulum kolaylığı

Sizin için kurulumu yapmak için boru hatları olmadan havalandırma boruları takma konusunda deneyimli bir HVAC yüklenici çağırmanız muhtemeldir. Aslında, bazı mini split klima üreticileri, ürünün garantisinden yararlanmak isterseniz, profesyonel kurulumu zorunlu kılar.

Geçmişte farklı mini split klima tipleri kurma deneyimlerini yerel müteahhitlerle konuşun. Belki de yüklemeniz gereken gerçek bir acı ve ekstra size mal olacak bazı şeyler de olabilir ve bildikleri başkaları, yüksek kalitede ve onlardan para kazanacak daha basit bir iştir.

Kendiniz kurmanız gerektiğini seçerseniz, neyin dahil edileceğini hissetmek için biraz araştırma yaptığınızdan emin olun. Çoğu durumda, farklı modellerin incelemeleri, kurulum işleminin ne kadar karmaşık olacağına dair bir fikir verecektir. Göreve hazır olduğunuzdan şüpheniz varsa, en güvenli bahsiniz ilerleyip bir profesyonel çağırmanızdır.

Dayanıklılık

Açıkçası, borulu olmayan bir klima kadar büyük bir yatırım tutmak için yapılması gereken bir yatırım. Pahalı onarımlarla uğraşmak zorunda kalmayı ya da daha kötüsü, uzun yıllar boyunca, her şeyi yenilemek zorunda kalmak istemezsiniz.

Bazı kanalsız üniteler garantilerle birlikte gelir, bu nedenle ürünü daha uzun süre güvenebilir veya minimum maliyetle ve sorunla sabitleştirebilirsiniz. İncelemeler ve marka saygınlığı aynı zamanda diğer müşterilere ne kadar süreyle birimler sürdüğü konusunda bir ipucunu da verebilir. En iyi markalar hakkında daha iyi fikir edinmek için lütfen aşağıdaki marka bölümünü okuyun.

Ekstra Özellikler

Ek Kullanımlar – Birçok mini split klima, ayrıca bir ısıtma özelliğine sahiptir ve bazıları ayrıca bir nem alma fonksiyonuna sahiptir. Yaşadığınız iklime bağlı olarak, muhtemelen kış aylarında ısı sağlayacak bir birim düşünmek akıllıca olacaktır.

Uzaktan Kumanda – Bazıları daha fazla rahatlık için uzaktan kumanda ile birlikte gelir. Bu, yararlanmanızı şiddetle önerdiğimiz bir özelliktir.

Programlanabilir Zamanlayıcı – Programlanabilir zamanlayıcılar, A / C’yi belirli günlerde belirli sıcaklıklara kadar tutmak için ayarlamayı kolaylaştırarak para tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

Tekrar Kullanılabilir Filtreler – Filtreler pahalı olabilir. Temizleyebileceğiniz ve tekrar kullanabildiğiniz ürünün ömrü boyunca size çok para kazandırır.

Spilt Klima Faydaları

Bir ductless klima cihazının başlangıç ​​maliyetleri merkezi bir klima cihazından veya pencere klima ünitesinden daha yüksek olma eğilimindeyken birçok insanın tercih ettiği birkaç önemli neden vardır.

Daha İyi Enerji Verimliliği

Kanalsız klima, enerji kullanımı açısından diğer Klima seçeneklerinden daha iyi performans gösterir. Aslında, bir Energy Star sertifikalı birimi satın alırsanız , toplam enerji faturalarında% 30’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Daha Kolay Kurulum

Çoğu müşteri, kurulum konusunda yardımcı olması için bir HVAC uzmanını aramaya devam etmek isteyecek olsa da mini bölmeli klimaların, kanal gerektiren merkezi klima ünitelerine göre çok daha kolay kurulumu mümkündür. Bir teknisyenin yardımını düşünmek hala akıllıca olacaktır, ancak eğer kullanışlı iseniz, ductless ünitenizi kendi başınıza kurabilirsiniz.

Alerjiler için daha iyi

Yoğunlaşmadan kaynaklanan kir, pislik ve nem, kanallar içerisinde zamanla birikebilir. Bu, alerji geçirenler için bazı ciddi sağlık kaygılarına yol açabilir. Hava kanallarınızı temizlemeniz karmaşık ve pahalı bir işlemdir, ancak mini split klima ile ilgili endişelenmeniz gerekmeyen bir süreçtir.

Sessiz

Merkezi hava oldukça sessiz olmasına rağmen, pencere klimaları çalışırken daha yüksek ses seviyesine sahip olduğu bilinmektedir. Kanal içermeyen klimalar diğer taraftan hem merkezi bir klima hem de soğutucu olarak hayatınıza çok fazla ses getirmeden yapabilirsiniz.

Sıcaklığın Büyük Kontrolü

Merkezi hava bütün evi soğutuyor. Pencere üniteleri içerdikleri oda serinletirler. Mini split klima, ihtiyacınıza göre bir veya birkaç odayı soğutabilir, ancak belirli odaların sıcaklığını kontrol etme esnekliğiniz vardır. Evdeki farklı insanlar en iyi sıcaklık hakkında farklı fikirlere sahiplerse , merkezi ac birimleriyle yapamayacağınız bir şeyi, aynı zamanda, tartışmaları bastırabilir ve soğutma maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Halihazırda merkezi havaya sahip bazı müşteriler , karşılaştırılabilir sonuçlar alırken daha az enerji kullanmak için kanalsız bir mini split klima takmayı tercih etmektedir . Merkezi klima tesisatı gerektiren kanal işleriyle uğraşmak isteyen herkes için bariz bir seçimdir.

Dikkatinizi Çekebilir

Klima Neden Su Damlatır ?

Klima Neden İçeri Su Sızıyor? Klima Neden Su Damlatır İşte  yaz ayları sırasında aldığımız ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi