Home / Elektronik / Kamerada bulanık fotoğrafların en yaygın nedenleri

Kamerada bulanık fotoğrafların en yaygın nedenleri

Kamerada bulanık fotoğrafların en yaygın nedenleri Dijital kamera veya DSLR kamera, telefon kameraları veya aksiyon kameraları olsun, fotoğraf, insanlar arasında şimdiye kadar olduğundan çok daha yaygın bir hobi haline geldi. Mükemmel resimleri tıklamayı ve özel anları yakalamayı seviyoruz ama her defasında kendimize ‘neden bu kadar bulanık’ diye soruyoruz.

Bulanık fotoğraf en yaygın nedeni

Pek çok tıklanan fotoğraflardan birkaç tane bulanık fotoğraf çekmek oldukça yaygın ve herkesin başına geliyor. Ancak, bir dahaki sefere onları düzeltmek için bulanık fotoğrafların nedenlerini ve nedenlerini anlamak önemlidir. Aşağıdaki genel nedenlerden bazıları listesi aşağıdadır:

Konunun hareketi nedeniyle bulanıklık

NEDEN: Hareket bulanıklığı , bulanık fotoğrafların en yaygın nedenidir. Hareket bulanıklığı, çekimi yakalama sırasında nesnenin hareketinden başka bir şey değildir. Bu, genellikle düşük deklanşör hızı nedeniyle düşük ışık koşullarının sonucudur. Konu hareket ediyorsa ve seçilen deklanşör hızı anları yakalamaz veya dondurmazsa, fotoğraf bulanık görünecektir.

ÇÖZÜM: Bu nedenle, bulanıklıktan kaçınmak için deklanşör hızınızın hızlı ayarlandığından emin olun. Ayrıca fotoğrafı tıklamanız için yeterli ışığa sahip olmalısınız. Düşük ışık koşullarında tıklıyorsanız, bir tripod standı veya sabit bir yüzeye sahip olduğunuzdan emin olun.

hareket nedeniyle bulanık fotoğraf

kameranın uygunsuz tutarak

NEDEN: Bulanık fotoğrafların ortak nedenlerinden biri de kameranın yanlış tutulmasıveya kullanılmasıdır. Eğer sağlam bir tutuşunuz varsa, bu durum kameranın titremesini engeller ve dolayısıyla bulanık fotoğrafları önler.

OKUYUN:   Bulaşık makinesi satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

ÇÖZÜM: Kameranın hareket etmemesi veya sallanmaması için elinizin sabit olması önemlidir. Infact, özellikle düşük ışık koşullarında fotoğrafların tıklanması için kamera için bir tripod standı veya sert bir yüzey de kullanabilirsiniz.

kameranın yanlış tutulması

Kirli mercek

NEDEN: Objektifin kirli olması, bulanık fotoğraflarla sonuçlanabilir. Yağlı işaretler buğusu ve lekeleri bulanık görünebilecek yanlış fotoğraflara yol açabilir.

ÇÖZÜM: Bunu önlemek için kameranızın merceğinin daima temiz olduğundan emin olun. Lensinizi düzenli olarak korumak ve temizlemek için bir lens seti satın alabilirsiniz.

kirli lens bulanık fotoğraflara yol açabilir

Yanlış odaklama

NEDEN: Kameranızı manuel netleme ayarında yanlış gösteriyorsanız , bu da kameranızın bulanık fotoğrafları tıklatmasının bir nedeni olabilir. Bu genellikle noktada olur ve tercih edilen odaklamanın çerçevenin merkezi olduğu kameraları çeker.

ÇÖZÜM: Bu sorunu çözmek için, fotoğraf makinesini doğru bir şekilde odakladığınızdan ve odaklanınca kamerayı hareket ettirmediğinizden emin olun.

yanlış odaklama

Alan derinliği

NEDEN: Alan derinliği temel olarak fotoğraftaki netliğe yakın olan bir fotoğraftaki odaklama alanıdır. Bir sığ alan derinliği odak biraz alana sahiptir ve diğer alanlarda dolayısıyla bulanık kalır. Bu, geniş bir diyaframdan yararlandığınızda veya konuya çok yakın olduğunuzda gerçekleşir.

ÇÖZÜM: Resimler tıklarken alan derinliğinin sığ olmadığından emin olun.

sığ alan derinliği

Artık bulanık fotoğrafların en yaygın nedenlerini bildiğinize göre, bunları önlemek için doğru adımları atabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Uydu Anteni Kurulumu

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ? Uydu anteni ve alıcısı kurmak her zamankinden daha kolay. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi