Anasayfa » Ev Aletleri » Xiaomi Robot Süpürge Hata Kodları

Xiaomi Robot Süpürge Hata Kodları

Xiaomi Robot Süpürge Hata Kodları Xiaomi Mi Roborock Robot Süpürge, Temizlik sırasında bir arıza oluşursa cihazın halka şeklindeki göstergesi kırmızı renkte hızla yanıp sönmeye başlar ve sesli mesaj yanar.

Hata Kodları Çözümler
Hata 1 Hareketini engellemediğinden emin olmak için lazer (turuncu) telemetreyi hafifçe döndürün. Lazer mesafe sensörünün normal çalışması diğer yabancı cisimler tarafından engellenir. Lütfen sensörleri silin, fazla parçaları çıkarın; Fazla eşyaları alma fırsatınız yoksa, elektrikli süpürgeyi başka bir yere taşıyın.
Hata 2 Çarpışma sensörünü silin ve hafifçe bastırın. Çarpışma sensörünün arızalanması durumunda, tüm yabancı nesneleri çıkarmak için tekrar tekrar basın; Yabancı cisim yoksa, elektrikli süpürgeyi başka bir yere taşıyın.
Hata 3 Elektrikli süpürgeyi farklı bir yere taşıyın. Tekerlek askıya alınmış durumda, elektrikli süpürgeyi başka bir yere taşıyın.
Hata 4 Düşme sensörünü silin ve elektrikli süpürgeyi kenardan uzaklaştırın (örneğin, bir adımdan). Düşme sensörü desteklerin altında tanımlamıyor, elektrikli süpürgeyi başka bir yere taşıyın; Düşme sensörü çok kirli, bu nedenle sorunlar ortaya çıkabilir. Lütfen daldırma sensörünü temizleyin.
Hata 5 Ana fırçayı dışarı çekin. Fırçayı temizlemek ve fırçanın ana eksenini sabitlemek gerekir. Ana fırçanın etrafına yabancı cisimler sarılabilir, fırçanın temizlenmesi ve fırçanın ana ekseninin sabitlenmesi gerekir.
Hata 6 Yan fırçaları çekin ve temizleyin. Yan fırçanın etrafına yabancı cisimler sarılabilir; fırçayı temizlemek gerekir.
Hata 7 Ana tekerleğe yabancı cisim girmediğinden emin olun ve cihazı yeni bir konuma taşıyın. Tekerleğin etrafına yabancı cisimler sarılabilir; tekerleği çıkarın ve temizleyin.
Hata 8 Elektrikli süpürgenin etrafında yeterince boşluk bırakın. Elektrikli süpürgeyi dolaştırmak mümkündür veya diğer nesneler arasında sıkışabilir, lütfen elektrikli süpürgenin etrafında yeterince boşluk bırakın.
Hata 9 Toz torbasını ve filtreyi takın. Toz torbasını ve filtreyi takın ve doğru takıldıklarından emin olun; Cihaz bir hata göstermeye devam ederse, filtreyi değiştirmeyi deneyin; Filtreyi duruladıktan sonra 24 saat kurumaya bırakın.
Hata 10 Filtrenin kuru olduğundan emin olun veya filtreyi durulayın. Filtrenin içine yabancı cisimler girebilir, temiz olduğundan emin olun; sorun devam ederse, filtreyi değiştirin.
Hata 11 Güçlü bir manyetik alan algılandığında, elektrikli süpürgeyi özel banttan (sanal duvar) uzaklaştırın. Elektrikli süpürge özel banda (sanal duvar) çok yakın, lütfen cihazı farklı bir yere taşıyın.
Hata 12 Şarj seviyesi çok düşük, cihazı şarj edin. Şarj seviyesi çok düşük, cihazı şarj edin.
Hata 13 Şarj ile ilgili sorunlar, bir elektrikli süpürge ile bir yerleştirme istasyonu arasındaki temasın olduğundan emin olun. Kuru bir bez kullanarak, aygıtın ve yerleştirme istasyonunun temas alanlarını silin.
Hata 14 Şarj ile ilgili sorunlar. Pil sıcaklığı çok yüksek veya çok düşük. Pil sıcaklığı normale dönene kadar bekleyin.
Hata 15 Duvar sensörüne olan mesafeyi silin. Duvara olan mesafeyi belirleyen bir sensör, çok fazla tozu yerleştirebilir, dikkatlice silebilir.
Hata 16 Elektrikli süpürgeyi düz bir yüzeye kurun ve cihazı açın. Cihaz düz olmayan bir yüzey üzerindedir, elektrikli süpürgeyi düz bir yüzeye taşıyın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Hata 17 Yan fırçaların çalışmasıyla ilgili sorunlar, lütfen sistem ayarlarını sıfırlayın. Yan fırçaların çalışmasıyla ilgili sorunların ortaya çıkması, bir sistem sıfırlaması gerçekleştirin.
Hata 18 Emme fanının çalışmasıyla ilgili sorunlar, sistemi sıfırlayın. Emme fanının çalışmasıyla ilgili sorunlar varsa, sistemi sıfırlayın.
Hata 19 Hata 19, ana bilgisayarın şarj koltuğunu bağladıktan sonra güce erişemediğini gösterir, lütfen kontrol edin: 1, Güç kablosunu her iki uçtan şarj etmek (şarj geri ve elektrik prizi) sıkıldı 2, Lütfen ana bilgisayarın şarjını temizleyin ve şarjı şarj edin koltuk şarapneli, Buradaki çok kirli, şarj koltuğunun ana bilgisayara güç sağlayamamasına neden olur 3, şarj koltuğu güç kablosunu kırılmadan veya kırılmadan onaylayın, kırılmış veya kırılmış olduğu tespit edilirse, lütfen değiştirdikten sonra kullanın.
Hata 21 Lazer telemetre hareketindeki arızalar, yabancı cisimleri çıkarın. Lazer telemetre basılırsa veya çalışmasına yabancı nesneler tarafından müdahale edilirse, cihazı başka bir yere taşıyın.
Hata 22 Cihazı şarj etmek için temas alanlarının silinmesi gerekir. Temas bölgelerinde, cihazın normal çalışmasını engelleyen toz çökebilir, bunları silebilirsiniz.
Hata 23 Yerleştirme istasyonunun sinyal alanını silmek gerekir. Yerleştirme istasyonunun temas alanlarına toz yerleşebilir veya üzerlerine yabancı nesneler düşebilir. Lütfen temas alanlarından tüm gereksiz öğeleri kaldırın.

Dahili hata, lütfen sistemi sıfırlayın. Dahili bir hata durumunda, cihaz normal şekilde çalışamaz, sistemi sıfırlayın.

Güncelleme

Yazılımı mobil uygulamayı kullanarak güncelleyebilirsiniz. Güncellemeyi yapmadan önce, elektrikli süpürgeyi yerleştirme istasyonuna takın ve yeterli şarj (% 20’den fazla) olduğundan emin olun. Yazılım güncelleme işlemi sırasında halka göstergesi beyaz renkte yanıp söner.

Sistemi sıfırlayın

Eylemlerinize düğmelere tepki vermede sorun yaşıyorsanız veya cihazı kapatamıyorsanız, sistem ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Sıfırlama düğmesine basın, elektrikli süpürge otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Ayrıca, temizleme modu, Wi-Fi bağlantısı ve benzerleriyle ilgili sorunlar olması durumunda sistem ayarlarını sıfırlayın.

Fabrika ayarlarına sıfırla

Ayarları çözdükten sonra, bekleme süresi sırasında cihazla ilgili sorun çözülürse, mod açıkken, aynı anda «Şarj et» ve «Sistem ayarlarını sıfırla» düğmelerine basın ve «Fabrikayı geri yükleme hakkında bir sesli mesaj duyana kadar bunları saklayın ayarlar ». Bundan sonra tüm ayarlar sıfırlanacaktır.

Xiaomi Elektrikli Süpürge Sorun Giderme

Elektrikli süpürge düzgün çalışmadığında, hataları gidermek için lütfen aşağıdaki tabloya bakın.

Sorun Arıza
Elektrikli süpürgenin anormal davranışı. Cihazı kapatıp tekrar açın.
Temizleme sırasında cihazdan olağandışı sesler. Ana fırçaya, yan fırçalara veya bir tekerleğe yabancı cisimler sarılabilir. Elektrikli süpürgeyi askıya alın ve çıkarın.
Elektrik süpürgesinden kötü temizlik veya toz dökülüyor. Toz torbası dolu, bir çöpü çıkarın; Filtre kir ve tozla doldurulur, durulanır, Ana fırçayı yabancı cisimlerden temizleyin.
Wi-Fi’ye bağlanma sorunları Kötü bir Wi-Fi sinyali, cihazın Wi-Fi sinyali alanında olduğundan emin olun. Zayıf bir V \ i-Fi sinyali, Wi-Fi’yi sıfırlayın, mobil uygulamanın en son sürümünü indirin ve yeniden bağlanın.
Belirli bir zamanda temizlik ile ilgili sorunlar. Şarj seviyesi yetersizdir, yalnızca şarj seviyesi% 20’den fazla ise, cihaz belirli bir zamanda odaları temizleyebilecektir.
Çok fazla su sızıntısı. Hazne kapağının düzgün oturduğundan emin olun; Filtrenin doğru takıldığından emin olun.
Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Ev Aletleri Yedek Parça Değişim Ve Teknik Servis Ücretleri

Ev Aletleri Yedek Parça Değişim Ve Teknik Servis Ücretleri Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, maliyetler daha ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !