Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları
Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları

Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları

Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları Aşağıdaki tablo, en yaygın yükseltme ve yükleme hatalarını ve bunları düzeltmeyi deneyebileceğiniz bazı şeyleri listeler.

Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodu

Hata KodlarıÇözüm
0xc1900223Bu, seçilen güncellemeyi indirirken ve kurarken bir sorun olduğunu gösterir. Windows Update daha sonra tekrar deneyecek ve şu anda yapmanız gereken hiçbir şey yok.
0xC1900208 – 0x4000CBu, bilgisayarınızda yüklü olan uyumsuz bir uygulamanın yükseltme işleminin tamamlanmasını engellediğini gösterebilir. Uyumsuz uygulamaların kaldırıldığından emin olmak için kontrol edin ve ardından yükseltmeyi tekrar deneyin.
0xC1900107Önceki bir yükleme girişiminden bir temizleme işlemi hala beklemede ve yükseltmeye devam etmek için sistemin yeniden başlatılması gerekiyor. Cihazı yeniden başlatın ve kurulumu tekrar çalıştırın. Cihazı yeniden başlatmak sorunu çözmezse, Disk Temizleme yardımcı programını kullanın ve geçici dosyaları ve Sistem dosyalarını temizleyin.
0x80073712Windows Update tarafından ihtiyaç duyulan bir dosya büyük olasılıkla bozuk veya eksiktir. Sistem dosyalarınızı onarmayı deneyin: Başlat düğmesini seçin ve görev çubuğundaki arama kutusuna komut istemi yazın. Sonuç listesinden Komut İstemi’ni seçin. Görünen pencerede DISM.exe / Online / Cleanup-image / Restorehealth yazın ve Enter tuşuna basın.
0xC1900200 – 0x20008Bu, bilgisayarınızın Windows 10 yükseltmesini indirmek veya yüklemek için minimum gereksinimleri karşılamadığını gösterebilir.
0xC1900202 – 0x20008Bu, bilgisayarınızın Windows 10 yükseltmesini indirmek veya yüklemek için minimum gereksinimleri karşılamadığını gösterebilir.
0x800F0923Bu, bilgisayarınızdaki bir sürücünün veya başka bir yazılımın Windows 10 yükseltmesiyle uyumlu olmadığını gösterebilir.
0x80200056Bu, yükseltme işleminin yanlışlıkla bilgisayarınızı yeniden başlatmanız veya PC’nizden çıkış yapmanız nedeniyle kesintiye uğradığı anlamına gelebilir. Yükseltmeyi tekrar deneyin ve bilgisayarınızın fişe takılı olduğundan ve açık kaldığından emin olun.
0x800F0922Bu hata, bilgisayarınızın Windows Update sunucularına bağlanamadığı anlamına gelebilir. Bir iş ağına bağlanmak için VPN bağlantısı kullanıyorsanız, ağ bağlantısını kesin ve VPN yazılımını kapatın (varsa) ve tekrar yükseltmeyi deneyin. Hata, Sistem Ayrılmış bölümünde yeterli boş alan olmadığı anlamına da gelebilir. Sistem Ayrılmış bölümünün boyutunu artırmak için üçüncü taraf yazılım kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.
Güncellemeleri tamamlayamadık. Değişiklikleri geri almak. Bilgisayarınızı kapatmayın.Bunlar, bir Windows güncellemesi başarısız olduğunda ortaya çıkabilecek genel hatalardır. Bu sorunu en iyi şekilde nasıl çözeceğinizi araştırmak için belirli hata kodunu belirlemeniz gerekir. Başarısız güncellemenin hata kodunu güncelleme geçmişinizi görüntüleyerek bulabilirsiniz. Yüklenmemiş güncelleştirmeyi arayın, hata kodunu not edin ve ardından Microsoft desteğine başvurun.
Windows Güncellemelerini yapılandırma hatası. Değişiklikler geri alınıyor.Bunlar, bir Windows güncellemesi başarısız olduğunda ortaya çıkabilecek genel hatalardır. Bu sorunu en iyi şekilde nasıl çözeceğinizi araştırmak için belirli hata kodunu belirlemeniz gerekir. Başarısız güncellemenin hata kodunu güncelleme geçmişinizi görüntüleyerek bulabilirsiniz. Yüklenmemiş güncelleştirmeyi arayın, hata kodunu not edin ve ardından Microsoft desteğine başvurun.
Güncelleme, bilgisayarınız için geçerli değildir.Bu hata, bilgisayarınızda gerekli güncellemelerin yüklü olmadığı anlamına gelebilir. Yükseltmeyi denemeden önce tüm önemli güncellemelerin bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun.
0x80070070 – 0x50011Bu muhtemelen bilgisayarınızda yükseltmeyi yüklemek için yeterli alan olmadığını gösterir. Sürücüde biraz yer açın ve tekrar deneyin.
0x80070070 – 0x50012Bu muhtemelen bilgisayarınızda yükseltmeyi yüklemek için yeterli alan olmadığını gösterir. Sürücüde biraz yer açın ve tekrar deneyin.
0x80070070 – 0x60000Bu muhtemelen bilgisayarınızda yükseltmeyi yüklemek için yeterli alan olmadığını gösterir. Sürücüde biraz yer açın ve tekrar deneyin.
0x80300024Belirtilen disk işlemi hedef disk, bölüm veya birim tarafından desteklenmiyor. Windows 10’u yüklemek için makinenizin minimum gereksinimleri karşıladığından emin olun.
0x80070002 0x20009Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor. Windows 10’u yüklemediğiniz bir diskiniz veya diskleriniz varsa, bu diskleri çıkarın.
0xC1900101 0x20017Bir sürücü soruna neden oldu. Tüm 3. taraf virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımlarını devre dışı bırakın veya sisteminizden kaldırın. Fare, klavye ve ekran dışında sisteme bağlı tüm çevresel aygıtların bağlantısını kesin. Güncellenmiş aygıt sürücülerini edinmek için donanım satıcınıza başvurun.
0xC1900101 0x30017Bir sürücü soruna neden oldu. Tüm 3. taraf virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımlarını devre dışı bırakın veya sisteminizden kaldırın. Fare, klavye ve ekran dışında sisteme bağlı tüm çevresel aygıtların bağlantısını kesin. Güncellenmiş aygıt sürücülerini edinmek için donanım satıcınıza başvurun.
0x8007042B 0x4000DArka planda çalışan başka bir işlem nedeniyle Windows Kurulumu beklenmedik şekilde sonlandırıldı. Windows’u normal bir başlangıç ​​kullanarak başlattığınızda, birkaç uygulama ve hizmet otomatik olarak başlar ve ardından arka planda çalışır. Bu programlar, temel sistem işlemlerini, virüsten koruma yazılımlarını, sistem yardımcı program uygulamalarını ve önceden yüklenmiş diğer yazılımları içerir. Bu uygulamalar ve hizmetler, Windows 10’un en son sürümüne yükseltme yapmaya çalıştığınızda parazite neden olabilir. Bir arka plan programının yükseltmeye müdahale edip etmediğini belirlemenize yardımcı olmak için, bir “temiz önyükleme” gerekebilir.
0x800700B7 0x2000aArka planda çalışan başka bir işlem nedeniyle Windows Kurulumu beklenmedik şekilde sonlandırıldı. Herhangi bir virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımını kaldırın ve yeniden güncelleyin.
0xC1900210MOSETUP_E_COMPAT_SCANONLY. Kurulum herhangi bir uyum sorunu bulmadı.
0xC1900208MOSETUP_E_COMPAT_INSTALLREQ_BLOCK. Kurulum, uyumsuz bir uygulama gibi eyleme geçirilebilir bir uyum sorunu buldu.
0xC1900204MOSETUP_E_COMPAT_MIGCHOICE_BLOCK. Seçilen taşıma seçeneği kullanılamıyor (ör. Kuruluştan Eve)
0xC1900200MOSETUP_E_COMPAT_SYSREQ_BLOCK. Bilgisayar Windows 10 için uygun değil.
0xC190020EMOSETUP_E_INSTALLDISKSPACE_BLOCK. Bilgisayarda yüklemek için yeterli boş alan yok.
0x8024402FWU_E_PT_ECP_SUCCEEDED_WITH_ERRORS. Harici cab dosyası işleme bazı hatalarla tamamlandı. Bu sorunu görmemizin nedenlerinden biri Web filtreleme için Lightspeed Rocket adlı bir yazılımın tasarımından kaynaklanmaktadır. Güncellemeleri başarıyla almak istediğiniz bilgisayarların IP adresleri, Lightspeed istisnalar listesine eklenmelidir.
0x80242006WU_E_UH_INVALIDMETADATA. Güncelleme geçersiz meta veriler içerdiğinden bir işleyici işlemi tamamlanamadı. Yazılım Yeniden Dağıtım Klasörünü yeniden adlandırın ve güncellemeleri yeniden indirmeyi deneyin: Aşağıdaki klasörleri * .BAK olarak yeniden adlandırın: -% systemroot% \ system32 \ catroot2 Bunu yapmak için, komut istemine aşağıdaki komutları yazın. Her komutu yazdıktan sonra ENTER tuşuna basın. – Ren% systemroot% \ SoftwareDistribution \ DataStore * .bak – Ren% systemroot% \ SoftwareDistribution \ Download * .bak Ren% systemroot% \ system32 \ catroot2 * .bak
0x80070BC9ERROR_FAIL_REBOOT_REQUIRED. İstenen işlem başarısız oldu. Yapılan değişiklikleri geri almak için sistemin yeniden başlatılması gerekiyor. Windows Modül Yükleyicisi için başlatma davranışını kontrol eden herhangi bir politikamız olmadığından emin olun. Bu hizmet, herhangi bir başlangıç ​​değerine sertleştirilmemeli ve işletim sistemi tarafından yönetilmelidir.
0x80200053BG_E_VALIDATION_FAILED. İndirmeleri filtreleyen Güvenlik Duvarlarının bulunmadığından emin olun. Güvenlik Duvarı filtreleme, Windows Update İstemcisi tarafından geçersiz yanıtların alınmasına neden olabilir. Sorun devam ederse, WU sıfırlama komut dosyasını çalıştırın.
0x80072EE2WININET_E_TIMEOUT. Operasyon zaman aşımına uğradı. Bu hata mesajı, bilgisayar internete bağlı değilse ortaya çıkabilir. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin: Bu URL’lerin engellenmediğinden emin olun: http: //.update.microsoft.com https: //.update.microsoft.com http://download.windowsupdate.com Ayrıca şunları da yapabilirsiniz: bir ağ izlemesi yapın ve neyin zaman aşımına uğradığını görün.
0x80072EFDTIME_OUT_ERRORS. Operasyon zaman aşımına uğradı. Microsoft indirme URL’lerini engellemek için güvenlik duvarı kuralı veya proxy olmadığından emin olun. Daha iyi anlamak için bir ağ izleyicisi izlemesi yapın.
0x80072EFETIME_OUT_ERRORS. Operasyon zaman aşımına uğradı. Microsoft indirme URL’lerini engellemek için güvenlik duvarı kuralı veya proxy olmadığından emin olun. Daha iyi anlamak için bir ağ izleyicisi izlemesi yapın.
0x80D02002TIME_OUT_ERRORS. Operasyon zaman aşımına uğradı. Microsoft indirme URL’lerini engellemek için güvenlik duvarı kuralı veya proxy olmadığından emin olun. Daha iyi anlamak için bir ağ izleyicisi izlemesi yapın.
0X8007000DERROR_INVALID_DATA. Geçersiz verilerin indirildiğini veya bozulma meydana geldiğini gösterir. Güncellemeyi yeniden indirmeyi ve kurulumu başlatmayı deneyin.
0x8024A10AUSO_E_SERVICE_SHUTTING_DOWN. WU Hizmetinin kapatıldığını gösterir. Bu, çok uzun süre kullanılmama süresi, hizmetin boşta kalmasına ve hizmetin kapatılmasına yol açan bir sistemin askıda kalması nedeniyle olabilir. Yükseltmeyi tamamlamak için sistemin aktif kaldığından ve bağlantıların kurulduğundan emin olun.
0x80240020WU_E_NO_INTERACTIVE_USER. Oturum açan etkileşimli kullanıcı olmadığı için işlem tamamlanmadı. Kurulumu başlatmak ve sistemin yeniden başlatılmasına izin vermek için lütfen sisteme giriş yapın.
0x80242014WU_E_UH_POSTREBOOTSTILLPENDING. Güncelleme için yeniden başlatma sonrası işlem hala devam ediyor. Bazı Windows Güncellemeleri, sistemin yeniden başlatılmasını gerektirir. Güncellemelerin kurulumunu tamamlamak için sistemi yeniden başlatın.
0x80246017WU_E_DM_UNAUTHORIZED_LOCAL_USER. Yerel kullanıcının içeriği indirme yetkisi reddedildiği için indirme başarısız oldu. Güncellemeleri indirmeye ve yüklemeye çalışan kullanıcıya, güncellemeleri yüklemek için yeterli ayrıcalıkların sağlandığından emin olun (Yerel Yönetici).
0x8024000BWU_E_CALL_CANCELLED. İşlem iptal edildi. Bu, işlemin kullanıcı / hizmet tarafından iptal edildiğini gösterir. Sonuçları filtreleyemediğimizde de bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Filtreleme işleminin tamamlanmasına izin vermek için Decline Superseded PowerShell betiğini çalıştırın.
0x8024000EWU_E_XML_INVALID. Windows Update Aracısı, güncellemenin XML verilerinde geçersiz bilgi buldu. Bazı sürücüler update.xml’de, Orkestratör’ün bunu geçersiz veri olarak anlamasına neden olabilecek ek meta veri bilgileri içerir. Makinede en son Windows Update Aracısının yüklü olduğundan emin olun.
0x8024D009WU_E_SETUP_SKIP_UPDATE. Wuident.cab dosyasındaki bir yönerge nedeniyle Windows Update Aracısı için bir güncelleme atlandı. WSUS, istemcilere Kendi Kendini Güncellemeyi göndermediğinde bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Sorunu çözmeye yönelik talimatlar için KB920659’u inceleyin.
0x80244007WU_E_PT_SOAPCLIENT_SOAPFAULT. WU_E_PT_SOAP_ * hata kodları nedeniyle bir SOAP hatası olduğundan SOAP istemcisi başarısız oldu. Bu sorun, Windows’un Windows Update için tanımlama bilgilerini yenileyememesi nedeniyle oluşur. Sorunu çözmeye yönelik talimatlar için KB2883975’i inceleyin.

Windows Update sorunlarını giderme

Güncelleme bilgisayarınız için geçerli değil

Bu hatanın en yaygın nedenleri aşağıdaki tabloda açıklanmaktadır:

Neden:  Güncellemenin yerini aldı

Açıklama: Bir bileşen için güncellemeler yayınlandıkça, güncellenmiş bileşen, sistemde bulunan daha eski bir bileşenin yerini alacaktır. Bu gerçekleştiğinde, önceki güncelleme geçersiz olarak işaretlenir. Yüklemeye çalıştığınız güncelleme, sisteminizde yükün daha yeni bir sürümüne zaten sahipse, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm: Yüklediğiniz paketin ikili dosyaların daha yeni sürümlerini içerip içermediğini kontrol edin. Veya paketin yerine yeni bir paketin geçtiğini kontrol edin.

Neden: Güncelleme zaten yüklü  

Açıklama: Yüklemeye çalıştığınız güncelleme, örneğin aynı yükü taşıyan başka bir güncelleme tarafından önceden yüklenmişse, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm: Yüklemeye çalıştığınız paketin önceden yüklenmediğini doğrulayın.

Neden: Mimari için yanlış güncelleme

Açıklama: Güncellemeler CPU mimarisi tarafından yayınlanmaktadır. Yüklemeye çalıştığınız güncelleme CPU’nuzun mimarisiyle eşleşmiyorsa, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm: Yüklemeye çalıştığınız paketin, kullandığınız Windows sürümüyle eşleştiğini doğrulayın. Windows sürüm bilgileri, her güncelleme için makalenin “Aşağıdakilere Uygulanır” bölümünde bulunabilir. Örneğin, yalnızca Windows Server 2012 güncelleştirmeleri Windows Server 2012 R2 tabanlı bilgisayarlara yüklenemez. Ayrıca, yüklediğiniz paketin, kullandığınız Windows sürümünün işlemci mimarisiyle eşleştiğini doğrulayın. Örneğin, x86 tabanlı bir güncelleme, Windows’un x64 tabanlı kurulumlarına yüklenemez.

Neden: Önkoşul güncellemesi eksik

Açıklama: Bazı güncellemeler, bir sisteme uygulanmadan önce bir önkoşul güncelleme gerektirir. Önkoşul güncellemeniz eksikse, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, Nisan 2014’ten sonra yayınlanan güncellemelerin çoğu yüklenmeden önce KB 2919355’in Windows 8.1 ve Windows Server 2012 R2 bilgisayarlara yüklenmesi gerekir.

Çözüm: Önkoşul güncellemelerinin yüklü olduğundan emin olmak için Microsoft Bilgi Bankası’ndaki (KB) paketle ilgili ilgili makaleleri kontrol edin. Örneğin, Windows 8.1 veya Windows Server 2012 R2’de hata mesajıyla karşılaşırsanız, ön koşul olarak Nisan 2014 güncelleştirmesi 2919355’i ve bir veya daha fazla ön koşul hizmet güncelleştirmesini (KB 2919442 ve KB 3173424) yüklemeniz gerekebilir. Not: Bu önkoşul güncellemelerinin yüklenip yüklenmediğini belirlemek için aşağıdaki PowerShell komutunu çalıştırın: get-hotfix KB3173424, KB2919355, KB2919442 Güncellemeler yüklüyse, komut çıktının “InstalledOn” bölümünde yükleme tarihini döndürür.

Bileşene göre Windows Update hata kodları

Otomatik Güncelleme Hataları

Hata KodlarıÇözüm
0x80243FFFWU_E_AUCLIENT_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_AUCLIENT_ * hata kodunun kapsamadığı bir kullanıcı arabirimi hatası vardı.
0x8024A000WU_E_AU_NOSERVICE. Otomatik Güncellemeler, gelen isteklere hizmet veremedi.
0x8024A002WU_E_AU_NONLEGACYSERVER. Otomatik Güncelleştirmeler istemcisinin eski sürümü, WSUS sunucusu yükseltildiği için durduruldu.
0x8024A003WU_E_AU_LEGACYCLIENTDISABLED. Otomatik Güncellemeler istemcisinin eski sürümü devre dışı bırakıldı.
0x8024A004WU_E_AU_PAUSED. Otomatik Güncellemeler, duraklatıldığı için gelen istekleri işleyemedi.
0x8024A005WU_E_AU_NO_REGISTERED_SERVICE. AU’ya kayıtlı hiçbir yönetilmeyen hizmet yoktur.
0x8024AFFFWU_E_AU_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_AU * kodu tarafından kapsanmayan bir Otomatik Güncellemeler hatası.

Windows Update UI hataları

Hata KodlarıÇözüm
0x80243001WU_E_INSTALLATION_RESULTS_UNKNOWN_VERSION. Veri formatı sürümünün tanınmaması nedeniyle indirme ve kurulum sonuçları kayıt defterinden okunamadı.
0x80243002WU_E_INSTALLATION_RESULTS_INVALID_DATA. Geçersiz veri formatı nedeniyle indirme ve kurulum sonuçları kayıt defterinden okunamadı.
0x80243003WU_E_INSTALLATION_RESULTS_NOT_FOUND. İndirme ve kurulumun sonuçları mevcut değil; işlem başlatılamamış olabilir.
0x80243004WU_E_TRAYICON_FAILURE. Görev çubuğu bildirim alanında bir simge oluşturmaya çalışırken bir hata oluştu.
0x80243FFDWU_E_NON_UI_MODE. UI modundayken UI gösterilemez; WU istemci kullanıcı arabirimi modülleri yüklenmemiş olabilir.
0x80243FFEWU_E_WUCLTUI_UNSUPPORTED_VERSION. WU istemci kullanıcı arayüzünün dışa aktarılan işlevlerinin desteklenmeyen sürümü.
0x80243FFFWU_E_AUCLIENT_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_AUCLIENT_ * hata kodunun kapsamadığı bir kullanıcı arabirimi hatası vardı.

Envanter hataları

Hata KodlarıÇözüm
0x80249001WU_E_INVENTORY_PARSEFAILED. Kural dosyası ayrıştırılamadı.
0x80249002WU_E_INVENTORY_GET_INVENTORY_TYPE_FAILED. Sunucudan istenen envanter türü alınamadı.
0x80249003WU_E_INVENTORY_RESULT_UPLOAD_FAILED. Envanter sonucu sunucuya yüklenemedi.
0x80249004WU_E_INVENTORY_UNEXPECTED. Başka bir hata kodunun kapsamadığı bir envanter hatası vardı.
0x80249005WU_E_INVENTORY_WMI_ERROR. Belirli bir sınıf için örnekleri numaralandırırken bir WMI hatası oluştu.

İfade değerlendirici hataları

Hata KodlarıÇözüm
0x8024E001WU_E_EE_UNKNOWN_EXPRESSION. Bir ifade tanınmadığı için bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E002WU_E_EE_INVALID_EXPRESSION. Bir ifade geçersiz olduğundan bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E003WU_E_EE_MISSING_METADATA. Bir ifade yanlış sayıda meta veri düğümü içerdiğinden, bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E004WU_E_EE_INVALID_VERSION. Serileştirilmiş ifade verilerinin sürümü geçersiz olduğundan bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E005WU_E_EE_NOT_INITIALIZED. İfade değerlendiricisi başlatılamadı.
0x8024E006WU_E_EE_INVALID_ATTRIBUTEDATA. Geçersiz bir öznitelik olduğundan bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E007WU_E_EE_CLUSTER_ERROR. Bilgisayarın küme durumu belirlenemediği için bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024EFFFWU_E_EE_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_EE_ * hata kodu tarafından kapsanmayan bir ifade değerlendirici hatası vardı.

Windows Update Hata Kodu Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi