Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları

  • Ev
  • Hata Kodu
  • Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları
Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları

Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodları Aşağıdaki tablo, en yaygın yükseltme ve yükleme hatalarını ve bunları düzeltmeyi deneyebileceğiniz bazı şeyleri listeler.

Windows 10 Yükseltme ve Kurulum Hata Kodu

Hata Kodları Çözüm
0xc1900223 Bu, seçilen güncellemeyi indirirken ve kurarken bir sorun olduğunu gösterir. Windows Update daha sonra tekrar deneyecek ve şu anda yapmanız gereken hiçbir şey yok.
0xC1900208 – 0x4000C Bu, bilgisayarınızda yüklü olan uyumsuz bir uygulamanın yükseltme işleminin tamamlanmasını engellediğini gösterebilir. Uyumsuz uygulamaların kaldırıldığından emin olmak için kontrol edin ve ardından yükseltmeyi tekrar deneyin.
0xC1900107 Önceki bir yükleme girişiminden bir temizleme işlemi hala beklemede ve yükseltmeye devam etmek için sistemin yeniden başlatılması gerekiyor. Cihazı yeniden başlatın ve kurulumu tekrar çalıştırın. Cihazı yeniden başlatmak sorunu çözmezse, Disk Temizleme yardımcı programını kullanın ve geçici dosyaları ve Sistem dosyalarını temizleyin.
0x80073712 Windows Update tarafından ihtiyaç duyulan bir dosya büyük olasılıkla bozuk veya eksiktir. Sistem dosyalarınızı onarmayı deneyin: Başlat düğmesini seçin ve görev çubuğundaki arama kutusuna komut istemi yazın. Sonuç listesinden Komut İstemi’ni seçin. Görünen pencerede DISM.exe / Online / Cleanup-image / Restorehealth yazın ve Enter tuşuna basın.
0xC1900200 – 0x20008 Bu, bilgisayarınızın Windows 10 yükseltmesini indirmek veya yüklemek için minimum gereksinimleri karşılamadığını gösterebilir.
0xC1900202 – 0x20008 Bu, bilgisayarınızın Windows 10 yükseltmesini indirmek veya yüklemek için minimum gereksinimleri karşılamadığını gösterebilir.
0x800F0923 Bu, bilgisayarınızdaki bir sürücünün veya başka bir yazılımın Windows 10 yükseltmesiyle uyumlu olmadığını gösterebilir.
0x80200056 Bu, yükseltme işleminin yanlışlıkla bilgisayarınızı yeniden başlatmanız veya PC’nizden çıkış yapmanız nedeniyle kesintiye uğradığı anlamına gelebilir. Yükseltmeyi tekrar deneyin ve bilgisayarınızın fişe takılı olduğundan ve açık kaldığından emin olun.
0x800F0922 Bu hata, bilgisayarınızın Windows Update sunucularına bağlanamadığı anlamına gelebilir. Bir iş ağına bağlanmak için VPN bağlantısı kullanıyorsanız, ağ bağlantısını kesin ve VPN yazılımını kapatın (varsa) ve tekrar yükseltmeyi deneyin. Hata, Sistem Ayrılmış bölümünde yeterli boş alan olmadığı anlamına da gelebilir. Sistem Ayrılmış bölümünün boyutunu artırmak için üçüncü taraf yazılım kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.
Güncellemeleri tamamlayamadık. Değişiklikleri geri almak. Bilgisayarınızı kapatmayın. Bunlar, bir Windows güncellemesi başarısız olduğunda ortaya çıkabilecek genel hatalardır. Bu sorunu en iyi şekilde nasıl çözeceğinizi araştırmak için belirli hata kodunu belirlemeniz gerekir. Başarısız güncellemenin hata kodunu güncelleme geçmişinizi görüntüleyerek bulabilirsiniz. Yüklenmemiş güncelleştirmeyi arayın, hata kodunu not edin ve ardından Microsoft desteğine başvurun.
Windows Güncellemelerini yapılandırma hatası. Değişiklikler geri alınıyor. Bunlar, bir Windows güncellemesi başarısız olduğunda ortaya çıkabilecek genel hatalardır. Bu sorunu en iyi şekilde nasıl çözeceğinizi araştırmak için belirli hata kodunu belirlemeniz gerekir. Başarısız güncellemenin hata kodunu güncelleme geçmişinizi görüntüleyerek bulabilirsiniz. Yüklenmemiş güncelleştirmeyi arayın, hata kodunu not edin ve ardından Microsoft desteğine başvurun.
Güncelleme, bilgisayarınız için geçerli değildir. Bu hata, bilgisayarınızda gerekli güncellemelerin yüklü olmadığı anlamına gelebilir. Yükseltmeyi denemeden önce tüm önemli güncellemelerin bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun.
0x80070070 – 0x50011 Bu muhtemelen bilgisayarınızda yükseltmeyi yüklemek için yeterli alan olmadığını gösterir. Sürücüde biraz yer açın ve tekrar deneyin.
0x80070070 – 0x50012 Bu muhtemelen bilgisayarınızda yükseltmeyi yüklemek için yeterli alan olmadığını gösterir. Sürücüde biraz yer açın ve tekrar deneyin.
0x80070070 – 0x60000 Bu muhtemelen bilgisayarınızda yükseltmeyi yüklemek için yeterli alan olmadığını gösterir. Sürücüde biraz yer açın ve tekrar deneyin.
0x80300024 Belirtilen disk işlemi hedef disk, bölüm veya birim tarafından desteklenmiyor. Windows 10’u yüklemek için makinenizin minimum gereksinimleri karşıladığından emin olun.
0x80070002 0x20009 Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor. Windows 10’u yüklemediğiniz bir diskiniz veya diskleriniz varsa, bu diskleri çıkarın.
0xC1900101 0x20017 Bir sürücü soruna neden oldu. Tüm 3. taraf virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımlarını devre dışı bırakın veya sisteminizden kaldırın. Fare, klavye ve ekran dışında sisteme bağlı tüm çevresel aygıtların bağlantısını kesin. Güncellenmiş aygıt sürücülerini edinmek için donanım satıcınıza başvurun.
0xC1900101 0x30017 Bir sürücü soruna neden oldu. Tüm 3. taraf virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımlarını devre dışı bırakın veya sisteminizden kaldırın. Fare, klavye ve ekran dışında sisteme bağlı tüm çevresel aygıtların bağlantısını kesin. Güncellenmiş aygıt sürücülerini edinmek için donanım satıcınıza başvurun.
0x8007042B 0x4000D Arka planda çalışan başka bir işlem nedeniyle Windows Kurulumu beklenmedik şekilde sonlandırıldı. Windows’u normal bir başlangıç ​​kullanarak başlattığınızda, birkaç uygulama ve hizmet otomatik olarak başlar ve ardından arka planda çalışır. Bu programlar, temel sistem işlemlerini, virüsten koruma yazılımlarını, sistem yardımcı program uygulamalarını ve önceden yüklenmiş diğer yazılımları içerir. Bu uygulamalar ve hizmetler, Windows 10’un en son sürümüne yükseltme yapmaya çalıştığınızda parazite neden olabilir. Bir arka plan programının yükseltmeye müdahale edip etmediğini belirlemenize yardımcı olmak için, bir “temiz önyükleme” gerekebilir.
0x800700B7 0x2000a Arka planda çalışan başka bir işlem nedeniyle Windows Kurulumu beklenmedik şekilde sonlandırıldı. Herhangi bir virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımını kaldırın ve yeniden güncelleyin.
0xC1900210 MOSETUP_E_COMPAT_SCANONLY. Kurulum herhangi bir uyum sorunu bulmadı.
0xC1900208 MOSETUP_E_COMPAT_INSTALLREQ_BLOCK. Kurulum, uyumsuz bir uygulama gibi eyleme geçirilebilir bir uyum sorunu buldu.
0xC1900204 MOSETUP_E_COMPAT_MIGCHOICE_BLOCK. Seçilen taşıma seçeneği kullanılamıyor (ör. Kuruluştan Eve)
0xC1900200 MOSETUP_E_COMPAT_SYSREQ_BLOCK. Bilgisayar Windows 10 için uygun değil.
0xC190020E MOSETUP_E_INSTALLDISKSPACE_BLOCK. Bilgisayarda yüklemek için yeterli boş alan yok.
0x8024402F WU_E_PT_ECP_SUCCEEDED_WITH_ERRORS. Harici cab dosyası işleme bazı hatalarla tamamlandı. Bu sorunu görmemizin nedenlerinden biri Web filtreleme için Lightspeed Rocket adlı bir yazılımın tasarımından kaynaklanmaktadır. Güncellemeleri başarıyla almak istediğiniz bilgisayarların IP adresleri, Lightspeed istisnalar listesine eklenmelidir.
0x80242006 WU_E_UH_INVALIDMETADATA. Güncelleme geçersiz meta veriler içerdiğinden bir işleyici işlemi tamamlanamadı. Yazılım Yeniden Dağıtım Klasörünü yeniden adlandırın ve güncellemeleri yeniden indirmeyi deneyin: Aşağıdaki klasörleri * .BAK olarak yeniden adlandırın: -% systemroot% \ system32 \ catroot2 Bunu yapmak için, komut istemine aşağıdaki komutları yazın. Her komutu yazdıktan sonra ENTER tuşuna basın. – Ren% systemroot% \ SoftwareDistribution \ DataStore * .bak – Ren% systemroot% \ SoftwareDistribution \ Download * .bak Ren% systemroot% \ system32 \ catroot2 * .bak
0x80070BC9 ERROR_FAIL_REBOOT_REQUIRED. İstenen işlem başarısız oldu. Yapılan değişiklikleri geri almak için sistemin yeniden başlatılması gerekiyor. Windows Modül Yükleyicisi için başlatma davranışını kontrol eden herhangi bir politikamız olmadığından emin olun. Bu hizmet, herhangi bir başlangıç ​​değerine sertleştirilmemeli ve işletim sistemi tarafından yönetilmelidir.
0x80200053 BG_E_VALIDATION_FAILED. İndirmeleri filtreleyen Güvenlik Duvarlarının bulunmadığından emin olun. Güvenlik Duvarı filtreleme, Windows Update İstemcisi tarafından geçersiz yanıtların alınmasına neden olabilir. Sorun devam ederse, WU sıfırlama komut dosyasını çalıştırın.
0x80072EE2 WININET_E_TIMEOUT. Operasyon zaman aşımına uğradı. Bu hata mesajı, bilgisayar internete bağlı değilse ortaya çıkabilir. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin: Bu URL’lerin engellenmediğinden emin olun: http: //.update.microsoft.com https: //.update.microsoft.com http://download.windowsupdate.com Ayrıca şunları da yapabilirsiniz: bir ağ izlemesi yapın ve neyin zaman aşımına uğradığını görün.
0x80072EFD TIME_OUT_ERRORS. Operasyon zaman aşımına uğradı. Microsoft indirme URL’lerini engellemek için güvenlik duvarı kuralı veya proxy olmadığından emin olun. Daha iyi anlamak için bir ağ izleyicisi izlemesi yapın.
0x80072EFE TIME_OUT_ERRORS. Operasyon zaman aşımına uğradı. Microsoft indirme URL’lerini engellemek için güvenlik duvarı kuralı veya proxy olmadığından emin olun. Daha iyi anlamak için bir ağ izleyicisi izlemesi yapın.
0x80D02002 TIME_OUT_ERRORS. Operasyon zaman aşımına uğradı. Microsoft indirme URL’lerini engellemek için güvenlik duvarı kuralı veya proxy olmadığından emin olun. Daha iyi anlamak için bir ağ izleyicisi izlemesi yapın.
0X8007000D ERROR_INVALID_DATA. Geçersiz verilerin indirildiğini veya bozulma meydana geldiğini gösterir. Güncellemeyi yeniden indirmeyi ve kurulumu başlatmayı deneyin.
0x8024A10A USO_E_SERVICE_SHUTTING_DOWN. WU Hizmetinin kapatıldığını gösterir. Bu, çok uzun süre kullanılmama süresi, hizmetin boşta kalmasına ve hizmetin kapatılmasına yol açan bir sistemin askıda kalması nedeniyle olabilir. Yükseltmeyi tamamlamak için sistemin aktif kaldığından ve bağlantıların kurulduğundan emin olun.
0x80240020 WU_E_NO_INTERACTIVE_USER. Oturum açan etkileşimli kullanıcı olmadığı için işlem tamamlanmadı. Kurulumu başlatmak ve sistemin yeniden başlatılmasına izin vermek için lütfen sisteme giriş yapın.
0x80242014 WU_E_UH_POSTREBOOTSTILLPENDING. Güncelleme için yeniden başlatma sonrası işlem hala devam ediyor. Bazı Windows Güncellemeleri, sistemin yeniden başlatılmasını gerektirir. Güncellemelerin kurulumunu tamamlamak için sistemi yeniden başlatın.
0x80246017 WU_E_DM_UNAUTHORIZED_LOCAL_USER. Yerel kullanıcının içeriği indirme yetkisi reddedildiği için indirme başarısız oldu. Güncellemeleri indirmeye ve yüklemeye çalışan kullanıcıya, güncellemeleri yüklemek için yeterli ayrıcalıkların sağlandığından emin olun (Yerel Yönetici).
0x8024000B WU_E_CALL_CANCELLED. İşlem iptal edildi. Bu, işlemin kullanıcı / hizmet tarafından iptal edildiğini gösterir. Sonuçları filtreleyemediğimizde de bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Filtreleme işleminin tamamlanmasına izin vermek için Decline Superseded PowerShell betiğini çalıştırın.
0x8024000E WU_E_XML_INVALID. Windows Update Aracısı, güncellemenin XML verilerinde geçersiz bilgi buldu. Bazı sürücüler update.xml’de, Orkestratör’ün bunu geçersiz veri olarak anlamasına neden olabilecek ek meta veri bilgileri içerir. Makinede en son Windows Update Aracısının yüklü olduğundan emin olun.
0x8024D009 WU_E_SETUP_SKIP_UPDATE. Wuident.cab dosyasındaki bir yönerge nedeniyle Windows Update Aracısı için bir güncelleme atlandı. WSUS, istemcilere Kendi Kendini Güncellemeyi göndermediğinde bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Sorunu çözmeye yönelik talimatlar için KB920659’u inceleyin.
0x80244007 WU_E_PT_SOAPCLIENT_SOAPFAULT. WU_E_PT_SOAP_ * hata kodları nedeniyle bir SOAP hatası olduğundan SOAP istemcisi başarısız oldu. Bu sorun, Windows’un Windows Update için tanımlama bilgilerini yenileyememesi nedeniyle oluşur. Sorunu çözmeye yönelik talimatlar için KB2883975’i inceleyin.

Windows Update sorunlarını giderme

Güncelleme bilgisayarınız için geçerli değil

Bu hatanın en yaygın nedenleri aşağıdaki tabloda açıklanmaktadır:

Neden:  Güncellemenin yerini aldı

Açıklama: Bir bileşen için güncellemeler yayınlandıkça, güncellenmiş bileşen, sistemde bulunan daha eski bir bileşenin yerini alacaktır. Bu gerçekleştiğinde, önceki güncelleme geçersiz olarak işaretlenir. Yüklemeye çalıştığınız güncelleme, sisteminizde yükün daha yeni bir sürümüne zaten sahipse, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm: Yüklediğiniz paketin ikili dosyaların daha yeni sürümlerini içerip içermediğini kontrol edin. Veya paketin yerine yeni bir paketin geçtiğini kontrol edin.

Neden: Güncelleme zaten yüklü  

Açıklama: Yüklemeye çalıştığınız güncelleme, örneğin aynı yükü taşıyan başka bir güncelleme tarafından önceden yüklenmişse, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm: Yüklemeye çalıştığınız paketin önceden yüklenmediğini doğrulayın.

Neden: Mimari için yanlış güncelleme

Açıklama: Güncellemeler CPU mimarisi tarafından yayınlanmaktadır. Yüklemeye çalıştığınız güncelleme CPU’nuzun mimarisiyle eşleşmiyorsa, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm: Yüklemeye çalıştığınız paketin, kullandığınız Windows sürümüyle eşleştiğini doğrulayın. Windows sürüm bilgileri, her güncelleme için makalenin “Aşağıdakilere Uygulanır” bölümünde bulunabilir. Örneğin, yalnızca Windows Server 2012 güncelleştirmeleri Windows Server 2012 R2 tabanlı bilgisayarlara yüklenemez. Ayrıca, yüklediğiniz paketin, kullandığınız Windows sürümünün işlemci mimarisiyle eşleştiğini doğrulayın. Örneğin, x86 tabanlı bir güncelleme, Windows’un x64 tabanlı kurulumlarına yüklenemez.

Neden: Önkoşul güncellemesi eksik

Açıklama: Bazı güncellemeler, bir sisteme uygulanmadan önce bir önkoşul güncelleme gerektirir. Önkoşul güncellemeniz eksikse, bu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, Nisan 2014’ten sonra yayınlanan güncellemelerin çoğu yüklenmeden önce KB 2919355’in Windows 8.1 ve Windows Server 2012 R2 bilgisayarlara yüklenmesi gerekir.

Çözüm: Önkoşul güncellemelerinin yüklü olduğundan emin olmak için Microsoft Bilgi Bankası’ndaki (KB) paketle ilgili ilgili makaleleri kontrol edin. Örneğin, Windows 8.1 veya Windows Server 2012 R2’de hata mesajıyla karşılaşırsanız, ön koşul olarak Nisan 2014 güncelleştirmesi 2919355’i ve bir veya daha fazla ön koşul hizmet güncelleştirmesini (KB 2919442 ve KB 3173424) yüklemeniz gerekebilir. Not: Bu önkoşul güncellemelerinin yüklenip yüklenmediğini belirlemek için aşağıdaki PowerShell komutunu çalıştırın: get-hotfix KB3173424, KB2919355, KB2919442 Güncellemeler yüklüyse, komut çıktının “InstalledOn” bölümünde yükleme tarihini döndürür.

Bileşene göre Windows Update hata kodları

Otomatik Güncelleme Hataları

Hata Kodları Çözüm
0x80243FFF WU_E_AUCLIENT_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_AUCLIENT_ * hata kodunun kapsamadığı bir kullanıcı arabirimi hatası vardı.
0x8024A000 WU_E_AU_NOSERVICE. Otomatik Güncellemeler, gelen isteklere hizmet veremedi.
0x8024A002 WU_E_AU_NONLEGACYSERVER. Otomatik Güncelleştirmeler istemcisinin eski sürümü, WSUS sunucusu yükseltildiği için durduruldu.
0x8024A003 WU_E_AU_LEGACYCLIENTDISABLED. Otomatik Güncellemeler istemcisinin eski sürümü devre dışı bırakıldı.
0x8024A004 WU_E_AU_PAUSED. Otomatik Güncellemeler, duraklatıldığı için gelen istekleri işleyemedi.
0x8024A005 WU_E_AU_NO_REGISTERED_SERVICE. AU’ya kayıtlı hiçbir yönetilmeyen hizmet yoktur.
0x8024AFFF WU_E_AU_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_AU * kodu tarafından kapsanmayan bir Otomatik Güncellemeler hatası.

Windows Update UI hataları

Hata Kodları Çözüm
0x80243001 WU_E_INSTALLATION_RESULTS_UNKNOWN_VERSION. Veri formatı sürümünün tanınmaması nedeniyle indirme ve kurulum sonuçları kayıt defterinden okunamadı.
0x80243002 WU_E_INSTALLATION_RESULTS_INVALID_DATA. Geçersiz veri formatı nedeniyle indirme ve kurulum sonuçları kayıt defterinden okunamadı.
0x80243003 WU_E_INSTALLATION_RESULTS_NOT_FOUND. İndirme ve kurulumun sonuçları mevcut değil; işlem başlatılamamış olabilir.
0x80243004 WU_E_TRAYICON_FAILURE. Görev çubuğu bildirim alanında bir simge oluşturmaya çalışırken bir hata oluştu.
0x80243FFD WU_E_NON_UI_MODE. UI modundayken UI gösterilemez; WU istemci kullanıcı arabirimi modülleri yüklenmemiş olabilir.
0x80243FFE WU_E_WUCLTUI_UNSUPPORTED_VERSION. WU istemci kullanıcı arayüzünün dışa aktarılan işlevlerinin desteklenmeyen sürümü.
0x80243FFF WU_E_AUCLIENT_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_AUCLIENT_ * hata kodunun kapsamadığı bir kullanıcı arabirimi hatası vardı.

Envanter hataları

Hata Kodları Çözüm
0x80249001 WU_E_INVENTORY_PARSEFAILED. Kural dosyası ayrıştırılamadı.
0x80249002 WU_E_INVENTORY_GET_INVENTORY_TYPE_FAILED. Sunucudan istenen envanter türü alınamadı.
0x80249003 WU_E_INVENTORY_RESULT_UPLOAD_FAILED. Envanter sonucu sunucuya yüklenemedi.
0x80249004 WU_E_INVENTORY_UNEXPECTED. Başka bir hata kodunun kapsamadığı bir envanter hatası vardı.
0x80249005 WU_E_INVENTORY_WMI_ERROR. Belirli bir sınıf için örnekleri numaralandırırken bir WMI hatası oluştu.

İfade değerlendirici hataları

Hata Kodları Çözüm
0x8024E001 WU_E_EE_UNKNOWN_EXPRESSION. Bir ifade tanınmadığı için bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E002 WU_E_EE_INVALID_EXPRESSION. Bir ifade geçersiz olduğundan bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E003 WU_E_EE_MISSING_METADATA. Bir ifade yanlış sayıda meta veri düğümü içerdiğinden, bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E004 WU_E_EE_INVALID_VERSION. Serileştirilmiş ifade verilerinin sürümü geçersiz olduğundan bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E005 WU_E_EE_NOT_INITIALIZED. İfade değerlendiricisi başlatılamadı.
0x8024E006 WU_E_EE_INVALID_ATTRIBUTEDATA. Geçersiz bir öznitelik olduğundan bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024E007 WU_E_EE_CLUSTER_ERROR. Bilgisayarın küme durumu belirlenemediği için bir ifade değerlendirici işlemi tamamlanamadı.
0x8024EFFF WU_E_EE_UNEXPECTED. Başka bir WU_E_EE_ * hata kodu tarafından kapsanmayan bir ifade değerlendirici hatası vardı.

Windows Update Hata Kodu Listesi

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687