• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Vestel Buzdolabı Hata Kodları Eğer soğutucu ve dondurucu bölümlerinin sıcaklıkları olmayan seviyelerde ise veya cihazla ilgili herhangi bir problem varsa buzdolabınız sizi uyarır. Uyarılar gösterge panosundaki dondurucu ve soğutucu bölme ayar göstergelerinde uyarı kodları ile yapılır.

Vestel Buzdolabı Hata/Arıza Kodu

Hata koduAnlamıNedenleri
SRArıza UyarılarıBuzdolabı parçalarından biri veya bir kaçı arızalandığında ya da

soğutma sisteminde bir sorun olduğunda görülür.

YDDondurucu Bölüm yeterince soğuk değil.Bu uyarı özellikle uzun süre elektrik kesintisi olmuşsa ve buzdolabı ilk kez çalıştırıldığında çıkar.

Dondurulmuş yiyecekler çözülmüşse bozulma tehlikesi olduğundan kısa zamanda tüketiniz ve tekrar dondurmayınız. Dondurucu sıcaklık ayarını geçici olarak, istenilen seviyeye gelene kadar arttırınız veya hızlı dondurma moduna getiriniz.

Hata düzelmeden tekrar cihazınıza yiyeceklerinizi doldurmayın.

YSSoğutucu Bölüm çok sıcakSoğutucu bölümün ideal sıcaklığı +4oC’dir. Bu uyarı görüldüğünde soğutucu bölümdeki yiyeceklerin bozulma riski vardır.

Soğutucu sıcaklık ayarını geçici olarak, istenilen seviyeye gelene kadar arttırınız veya hızlı soğutma moduna getiriniz.

Hata düzelene kadar dolap kapılarınızı sıkça açıp kapatmayınız.

YD – YSSoğutma yetersizyd ve ys  aynı anda gerçekleştiğinde görünür. Buzdolabı ilk çalışmaya başladığında bu uyarı çıkar, ve soğutma gerçekleştiğinde  uyarı kendiliğinden kalkar.
CSSoğutucu Bölüm çok soğukSoğutucu bölümün aşırı soğuttuğu anlamına gelir ve bölüm içindeki yiyecekler donmaya başlar.

Hızlı soğutma kısmında olup olmadığını kontrol ediniz, Soğutucu bölüm sıcaklık ayarını azaltınız (daha sıcak konuma getiriniz)

DuGuDüşük voltaj uyarısıBuzdolabını besleyen gerilim 170 Voltun altına düştüğünde, buzdolabı bekleme konumuna geçer.

Bu özellik düşük voltajdan dolayı kompresörün arızalanmasını engellemek içindir. Gerilim, tekrar istenen Düzeye geldiğinde buzdolabı otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.

Cihazınızda normal olmayan bir durum tespit ettiğinizde, aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Cihazınız hala normal çalışmasına devam etmiyorsa Vestel İletişim Merkezi ile irtibata geçiniz. Yetkili servis listesine ve iletişim bilgilerine web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Her an küçük bir arıza veya önemli bir arıza meydana gelebilir. Buzdolabının mümkün olan en kısa sürede çalışma durumuna geri dönmesi için, arızanın olası nedenini bulmanız ve ustaya bildirmeniz gerekir. Bu, onarımlar için harcanan zamanı en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Bu markanın ekipmanı güvenilirliği ile ünlüdür, ancak aynı zamanda tüm modeller teknolojik olarak basittir. Bazı modern modellerde her iki oda için otomatik buz çözme sistemi bulunur. Sıcaklık, odaların her birine yansıtılır. Bazı yeni buzdolapları yeni ayar modlarını birleştirebilir: “tatil” ve “Eko”. İlk mod, buzdolabı kullanılmadığında minimum güç tüketimi ile yiyecekleri taze tutar. İkinci mod, buzdolabının nadiren kullanıldığı durumlarda kompresörün çalışmasını düzenler.

Vestel buzdolaplarının en sık görülen arızaları:

Buzdolabında su birikmesi;  Evaporatörde çok miktarda don birikir;  Motor kompresörünün çalışmasındaki arızalar.

E1 – dondurucu bölme sensörünün arızası. Sensör tamir edilebilir, ancak yenisiyle değiştirmek daha ucuz olacaktır. Buzdolabı kullanıcısının özel eğitimi yoksa, kendiniz değiştirmeye çalışmamalısınız. Bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederiz.

E2 – evaporatör sensörünün arızası. Sensör değiştirilmelidir.

Buzdolabının 3 göstergesi olabilir: kırmızı, yeşil ve turuncu. Diğer bazı işaretlere de dikkat etmelisiniz. Örneğin, ünite haznelerde gerekli sıcaklığı korumayı bıraktı ve yiyecekler yeterince soğutulmadı. Bu, soğutma sisteminden bir soğutucu sızıntısı olduğunu gösterebilir. Sızıntı onarılmalı ve eksik miktarda soğutucu yeniden doldurulmalıdır. Ayrıca motor kompresörünün doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol etmelisiniz.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara