• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Sharp Buzdolabı Hata Kodları, genellikle bir sorun olduğuna dair bir gösterge olarak buzdolabında görüntülenir. Yalnızca cihazın bir işlevi yanlış olduğunda açılırlar. Uygun olmayan sıcaklıklardan güç sorunlarına kadar çeşitlilik gösterirler. Aşağıda, en ünlü hata kodlarından bazılarının, bunların yorumlarının ve olası çözümlerinin ayrıntılarını içeren bir liste bulunmaktadır. Sharp buzdolabı sahiplerinin, belirli hataların ne anlama geldiğini ve bu tür sorunların nasıl çözüleceğini anlaması gerekebilir.

Sharp Buzdolabı Hata/Arıza Kodu

ünitenin teknik durumunun iki seviyeli kontrolünü kullanır. Sıcaklık sensörleri, bölmelerdeki soğutma derecesini kaydeder ve elektronik sensörler, yapısal bileşenlerin ve montajların sağlığını kaydeder. Sıcaklık rejiminin ihlali durumunda ve ayrıca motor kompresörünün arızalanması durumunda, LCD ekranda alfabetik bir hata koduyla ilgili sorun hakkında bilgi görüntülenir.

kodNedenlerÇözüm
SRSoğutma işlemi kesintiye uğrar. Evaporatör, soğutucunun sızmasına neden olacak şekilde hasar görmüş olabilir.Evaporatör devresinin durumunun teşhisini, kompresör motorunun çalışmasını kontrol etmeyi, sıcaklık rölesini (termostat) gerektirir
LFDondurucudaki sıcaklık yeterince düşük değil1. Raf ömrü kısa olan yiyecekleri dondurucuya yüklemeyin;

2. süper dondurma modunu açın;

3.Ayarlanan sıcaklığa ulaşana kadar dondurucu bölmesini kullanmayın.

LCAna odadaki sıcaklık artışı
  1. Sharp buzdolabı-dondurucular için optimum sıcaklığı 4 ° C’ye ayarlayın
  2. süper havalı seçeneğini etkinleştir
  3. soğutma seviyesi ayarlanan sıcaklığa ulaşana kadar buzdolabının kapağını açmayın
LF- LCHata, ünite ilk başlatıldığında veya uzun bir kapatmadan sonra oluşur.Dondurucu ve soğutucu bölmesinde en uygun soğutma modu kurulduğunda bildirim otomatik olarak kaybolacaktır.
HCAşırı soğutma kapasitesi, yiyeceklerin buzları çözüldüSüper soğutma modunun açık olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, sebep termostatın arızasıdır.
LOPODüşük voltaj (<170V)Açtıktan 1-2 dakika sonra sorun devam ederse, güç kaynağının ve güç kablosunun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Bakım ve onarım işlerinde 10 yılı aşkın deneyime sahip sertifikalı ustalar istihdam etmektedir. Sharp buzdolabınız arızalanırsa, birinci sınıf teknisyenler sorunu yerinde çözecektir.

Buzdolabı arızası: önemli işaretler ve onarımlar

Japonya’dan başarılı bir markanın buzdolapları-dondurucuları, yüksek kalitesi ve güvenilirliği ile ayırt edilir. Dikkatsiz bakım veya çalışma gereksinimlerinin ihlali nedeniyle bir cihaz arızası meydana gelir. Keskin buzdolabı sorunları ve tezahürleri:

  1. Kompresör arızası – ünite açılmıyor, ancak haznedeki aydınlatma korunuyor ve dijital kontrol paneli aktif.
  2. Soğutucu sızıntısı (evaporatör, kondansatör arızası) – cihaz iyi soğutmuyor, kompresör motoru artan yük faktörü ile çalışıyor; gürültü ve uğultu duyulur.
  3. Kılcal tıkanma – düşük soğutma kapasitesi; kompresör kapanmıyor.
  4. Termoregülatör arızaları – buzdolabı durmadan çalışıyor veya açılmıyor; odalarda yetersiz veya aşırı soğutma.
  5. Sıcaklık sensörü arızası – yanlış sıcaklık okumaları.

Profesyonellere güvenin

Soğutma ekipmanlarının arızalanması teknik uzmanların işidir. Sharp buzdolabınız arızalıysa, lütfen 8 (495) 916-70-00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçin. Kholodrom Servis Merkezi’nin sertifikalı ustaları, teknik sorunları yerinde bir gün içinde çözecektir.

SR Hata Kodu – Arıza Uyarısı

SR hatası, buzdolabının bir kısmı veya birkaç kısmı arızalı olduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle buzdolabının soğutma sistemi olması gerektiği gibi çalışmamaktadır. Bu tür durumlarda yapılacak en iyi hareket, Sharp yardım masasıyla hemen iletişime geçmektir. Sorunları teşhis etmek için elektrik kesintisi olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca güç fişinin prize düzgün bir şekilde sabitlendiğini de onaylayabilirsiniz. Sigortanın yanmadığını ve soket hatası olmadığını doğrulayın.

LF Hata Kodu – Dondurucu Bölmesi Yeterince Soğuk Değil

Uzun süreli elektrik kesintilerinden sonra bu hata kodunu görmeniz olasıdır. Kullanıcılar yiyecekleri çözmemeli ve bunun yerine yiyecekleri kısa bir süre içinde kullanmaya çalışmalıdır. Dondurucu sıcaklığı daha düşük sıcaklıklara ayarlanmalı veya her şey normale dönene kadar süper dondurma uygulanmalıdır. Dondurucu bölmesi normale dönene kadar taze yiyecekleri saklamaktan kaçının. Sorunun teşhisinin bir kısmı, sıcaklık ayarlarınızın doğru olup olmadığını kontrol etmeyi içerir. Ayrıca kapının doğru kapatıldığını ve uzun süre açık kalmadığını kontrol edin ve onaylayın. Buzdolabının aşırı doldurulması da soğutma hatalarına neden olabilir.

Ancak bazen kapılar belirli nedenlerden dolayı düzgün kapanmayı reddeder. Bu olduğunda, herhangi bir yiyecek paketinin kapının kapanmasını engelleyip engellemediğini kontrol etmelisiniz. Uygun şekilde yerleştirildiklerini doğrulamak için kapı bölmelerini, çekmeceleri ve rafları kontrol edin. Ayrıca herhangi bir yırtık veya kırık conta olup olmadığını öğrenin ve değiştirin. Son olarak, buzdolabının yüzeyde düz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

LC Hata Kodu – Buzdolabı Bölmesi Yeterince Soğuk Değil

Genellikle, bu bölme için ideal sıcaklıklar +4 o C’dir. LC uyarısı, sahiplerine yiyeceklerinin risk altında olduğunu ve hata kayıtlarının her an bozulabileceğini bildirir. Bu, soğukluk seviyesinin, naylon yiyeceğin tazeliğini koruyacak kadar önemli olmadığı anlamına gelir. Sabitlemek için buzdolabınızın sıcaklığını daha soğuk bir değere ayarlayın. Alternatif olarak, aşırı soğutma moduna ayarlayın ve bölme ortalama sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Hata gidene kadar bu aşamada buzdolabının kapısını açmayın.

Bu hata, o sırada depolanan gıdanın kalitesine müdahale eden bazı hoş olmayan etkilere neden olur. Yalnızca ev içi kullanım için tasarlandığından, buzdolabı + 5 ° C ile + 43 ° C arasındaki ortam sıcaklıklarında en iyi şekilde çalışır.

LF ve LC Hata Kodu – Yeterince Soğuk Değil Uyarısı

Bu hata kodunun görünümü, hem buzdolabı hem de dondurucu bölmelerinin gerektiği gibi çalışmadığını gösterir. Çoğunlukla cihazı ilk çalıştırırken ortaya çıkar ve iki bölme istenen sıcaklığa ulaştığında kaybolur. Bu sorun, yaz aylarında daha çok buzdolabı dolabınızın kenarlarının sıcak olmasıyla karıştırılmamalıdır. Bu yüzeyler, kompresörün çalışması sırasında ısınma eğilimindedir, bu sıcakken normaldir.

Kompresörü sıfırlamak için, buzdolabının güç kablosunun cihazın arkasındaki yerini bulun. Güç kablosunu prizden çıkarmanız gerekir. Ardından, buzdolabının içindeki buzdolabı ve dondurucu kontrollerini “Kapalı” veya “0” konumuna getirin. Bittiğinde, buzdolabını ve dondurucu kontrollerini ayarlayın. Sıcaklığı sabit bir sıcaklığa ayarlamak için buzdolabının bir gün kadar kalmasına izin vererek işlemi tamamlayın.

HC Hata Kodu – Buzdolabı Bölmesi çok soğuk

Bazen, buzdolabı bölmesi çok soğur ve bu alandaki yiyecekler donmaya başlar. Düzeltmek için, “Süper soğutma modunun” açık olmadığını belirleyin. Varsa, ayarları normal yapın. Alternatif olarak, Buzdolabı sıcaklık değerlerini en aza indirin. Daima sıcaklık ayarlarının tavsiye edildiği gibi olduğundan emin olun.

LOPO Hata Kodu – Düşük voltaj Uyarısı

Güç kaynağı 170 V’nin altına düştüğünde cihazınız sabit bir seviyeye ulaşacaktır. Neyse ki, bu talihsiz bir hata değildir. Buzdolabı bunu kompresörünü korumak için yapar. Önerilen voltaja ulaşıldığında hata kaybolur. Buzdolabının uzun süre -10’un altında sıcaklıklara sahip olmaması gerektiğini unutmayın.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687