Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Samsung çamaşır makineniz ekrana alfanümerik bir kombinasyon yazıyorsa veya kontrol panelinde (ekransız modeller için) açık ve yanıp sönen ışıkların bir kombinasyonunu görüntülüyorsa ve programı çalıştırmayı reddediyorsa, bu bir tür sorun olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, makine bir hata gösteriyor.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata/Arıza Kodu

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Dikkatsizliğinizin veya profesyonel onarım gerektiren ciddi bir arızanın sonucu olabilir. Aşağıdaki tablo, hem ekranlı hem de ekransız Samsung çamaşır makineleri için kodların çözülmesini göstermektedir. Kendinden tanımlı sütunu, kendi başınıza düzeltebileceğiniz hatanın nedenlerini gösterir.

Tüm hatalar, arıza tipine ve çamaşır makinesinin hangi bölümünün arızalı olduğuna bağlı olarak kategorilere ayrılır. Samsung çamaşır makineniz bir hata gösteriyorsa, olası nedeni ve çözümü aşağıda bulabilirsiniz. Bu tabloda hatanızı bulamadıysanız yorumlarda soru sorabilirsiniz.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Samsung çamaşır makineleri söz konusu olduğunda konuşulacak çok çeşitli farklı hata kodları vardır. Diğer bazı markaların aksine Samsung, farklı kod çeşitlerini içeren daha ayrıntılı bir listeyi seçti, hepsini hatırlamaya çalışmaktan çekinmeyin çünkü listemize başvurabilirsiniz.

Hata

Anlamı Arıza
5E Su makineden tahliye edilmiyor.  

Tahliye hortumu tıkalı; Kanalizasyon tıkanıklığı; Makinenin içindeki tıkanmış hortumlar; Tahliye pompasının filtresi (tahliye filtresi) tıkalı;

Tahliye hortumu bükülmüş veya ezilmiş; Drenaj pompası çalışmıyor; Arabadaki su dondu (araba sıfırın altındaki sıcaklıklarda saklandı).

 

5C
E2
H1
H2
HE
HE1
HE2
Su ısınmıyor.  

Makineyi şebekeye yanlış bağlamış; Yıkama ısıtıcısı (ısıtma elemanı) çalışmıyor; Kurutma ısıtıcısı (TEN) çalışmıyor.

 

HC
HC1
HC2
E5
E6
4E Makineye su dökülmez.  

Arabanın su besleme musluğu kapalı veya evde su yok; Giriş hortumu bükülmüş veya ezilmiş; Dolgu ağ filtresi tıkalı; Aqua Stop giriş hortumunun koruması etkinleştirildi.

 

4C
E1
4C2 Makineye sıcak su dökülür – 50 °C’nin üzerinde. Giriş hortumu bir sıcak su musluğuna bağlanır.
SUD Tankta çok fazla köpük var.  

Çok fazla toz konuldu; Otomatik makine sistemine uygun olmayan tozu koyun; Kalitesiz veya sahte toz koymuşlar.

 

5D

SD

UE Makine, öğeleri tamburda eşit olarak dağıtamıyor.  

Çamaşırlar toplanmış veya bükülmüş; makinede birkaç şey var: bir veya iki; Makinede çok fazla çamaşır var.

 

UB
E4
LE Makineden su kendiliğinden boşalır.  

Tahliye hortumu düşük; Tahliye hortumu kanalizasyona düzgün bağlanmamış; Tankta su sızdıran bir delik veya çatlak var.

 

LC
E9
3E
3E1
3E2
3E3
3E4
Motor aşırı yüklenmiş, yabancı bir nesne tarafından engellenmiş veya arızalı.  

Çok miktarda çamaşır nedeniyle elektrik motorunun aşırı yüklenmesi; Elektrik motoru çalışmıyor.

 

3C
3C1
3C2
3C3
3C4
EA
UC Kararsız şebeke gerilimi (çok düşük veya yüksek). Makine, 30 saniyeden fazla süreyle 200 +/- 4 Volt’tan düşük veya 250 +/- 4 Volt’tan yüksek voltajla beslenir.
9C
DE
DE1
DE2
Makine kapısı kapalı değil.  

Ambar kapısı sıkıca kapatılmamış; Ambar kapısı kapatma mekanizması çalışmıyor.

 

DC
DC1
DC2
ED
DC3 Ekleme Kapağı (yıkama sırasında ilave çamaşır yüklemek için) kapalı veya açılmıyor.  

Yıkamaya başlamadan önce Ekleme Kapağı kapatılmadı; “Kapı Ekle”nin kilitlenmesi/kilidinin açılması çalışmıyor.

 

DDC Yıkama sırasında “Ekleme Kapağı” (ek çamaşır yükü için) yanlış açıldı. Ekleme Kapağı yıkama sırasında Başla / Bekle düğmesine basılmadan açıldı.
LE1 Makinenin altına su döküldü.  

Tahliye filtresi sızdırıyor (sıkıca kapatılmamış veya hasar görmemiş);

Toz haznesinden (konteyner) su akar; Dahili bağlantı hortumları veya tahliye hortumu sızdırıyor; Kapıdan su sızıyor (manşet hasarlı).

 

LC1
TE
TE1
TE2
TE3
Sıcaklık sensöründen sinyal gelmiyor. Hasarlı sensör veya sensör kabloları.
TC
TC1
TC2
TC3
TC4
AT
0E Makinede çok fazla su var.  

Tahliye hortumu kanalizasyona yanlış bağlanmış; Su giriş valfi açık bloke edilmiştir.

 

0F
0C
E3
1E Su seviye sensöründen sinyal gelmiyor. Hasarlı sensör veya sensör kabloları.
1C
E7
BE
BE1
BE2
BE3
Kontrol panelindeki düğmeler / düğmeler çalışmıyor. Kontrol paneli lavabosundaki plastik düğmeler (“çubuk”)
BC2
EB
AE İletişim hatası. Kontrol panoları arasında sinyal yok.
AC
AC6
CE Boşaltma öncesi su sıcaklığı 55 ° C’ye eşit veya daha yüksek. Giriş hortumu bir sıcak su musluğuna bağlanır.
AC
AC6
8E
8E1
Titreşim sensörü “VRT +” çalışmıyor. Hasarlı sensör veya sensör kabloları.
8C
8C1
EE Kurutma sıcaklık sensörü çalışmıyor (yalnızca kurutma işlevi olan makinelerde görünür). Hasarlı sensör veya sensör kabloları.
FE Kurutma fanı/saç kurutma makinesi çalışmıyor (yalnızca kurutma işlevi olan makinelerde görünür). Kurutma fanı / saç kurutma makinesi çalışmıyor.
FC
SDC Otomatik dağıtıcı çalışmıyor (yalnızca Wi-Fi işlevi olan makinelerde görünür). Otomatik dağıtıcı çalışmıyor.
6C Arızalı otomatik dağıtıcı sürücü veya kablolama (yalnızca Wi-Fi işlevi olan makinelerde görülür). Dağıtıcı sürücüsü veya kablolar çalışmıyor.
2H Yıkamanın sonuna kadar kalan süre. Yıkamanın bitmesine 99 dakikadan fazla süre kaldı (2H – 2 saat, 3H – 3 saat, vb.).
3H
4H
Sıcak Tambur içinde yüksek sıcaklık (yalnızca kurutma işlevi olan makinelerde görülür). Tambur içindeki sıcaklık 70 °C’nin üzerindedir.
A0 … A9
B0
C0
D0
E0
Fabrika test modu açık. Fabrika test modu açık.
PoF Yıkama sırasında elektrik kesildi (elektrik verildikten sonra hata ortaya çıkıyor). Yıkama sırasında elektrikler kesildi.
M.Ö Makine motoru çalıştıramıyor.

Motorun dönüşünü açmanın triyak (triyak) çalışmıyor.

Basınç Sensörü Hatası – 1E veya E7

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Hortumdaki tıkanıklıklardan veya genel hasardan kaynaklanabileceği gibi, bu hatayı kendi başınıza çözmek çok zor olabilir. Bununla birlikte, daha yaygın olarak değiştirilmesi veya onarılması gereken basınç sensörünün kendisinde bir sorun olacaktır.

Motor Hataları – EA, EB, 3E, 3E1, 3E2, 3E3 veya 3E4

Motor hataları, karşılaşabileceğiniz en ciddi hatalardan biridir ve birçok biçimde olabilir, bu bir kablolama sorunu, bir PCB hatası olabilir ve daha pek çok olasılık da vardır. Bu nedenle, bu hatalardan herhangi birini görürseniz size yardımcı olması için bir teknisyen çağırın.

Sıcaklık Hatası – 4ED ve 4E1

Bu hata, su hortumlarınızın soğuğa değil, sıcak su kaynağınıza yanlış bağlanmasından kaynaklanabilir. Ancak, daha karmaşık başka nedenler de var, bu yüzden size yardımcı olması için bir profesyonel aramanızı tavsiye ederim.

Erken Tahliye Hatası – 5E

Bu hata, çamaşır makinesi sahiplerinin karşılaşacağı en yaygın sorunlardan biridir ve tıkanmış veya aşınmış bir boru hattından kaynaklanabilir. Daha ciddi durumlarda, aynı zamanda bir elektrik sorunu da olabilir, bu nedenle borunun kontrol edilmesi de tavsiye edilir, ancak size yardımcı olması için bir teknisyen çağırmanız gerekebilir.

Su Isıtma Hatası – 6E

Bu hata, genellikle yalnızca çamaşır makinesinin ısıtma ünitesinde veya termistörde bir sorun olduğunda ortaya çıkacağından, düzeltilmesi için profesyonel yardım gerektirecektir. Bu nedenle, görürseniz profesyonel yardım için ekibimizi arayın.

Akım/ Sensör Hataları – 8E ve 8E1

Bu hata kodları, bazen çamaşır makinenizi kapatıp soğumaya bırakarak düzeltilebilecek olan akımla ilgili bir sorun anlamına gelir. Ancak kendini tekrar ediyorsa bir uzmana başvurmak isteyebilirsiniz. Diğer en yaygın neden, düzeltmek için profesyonel yardım gerektirecek bir sensör hatası olacaktır.

Güç Hataları – 9E1, 9E2, PH1 ve PL0

Güç hatalarını düzeltmek zor olabilir, bu yüzden güç kablosunu incelemenizi ve yeni bir sigorta denemenizi tavsiye ederim, ancak çoğu durumda, bu hata kodlarında size yardımcı olması için bir profesyonel aramanız gerekecektir.

İletişim Hatası – AE ve 13E

İletişim hatalarını kendi başınıza çözmek çok zor olabilir, basit hataları bile düzeltmek için profesyonel yardıma ihtiyaç duyulacaktır, bu nedenle bu hata kodlarından herhangi birini tespit ederseniz size yardımcı olması için bir profesyonel arayın.

Güç Anahtarı Hatası – bE1 ve 12E

Bu hatayı düzeltmek çok kolaydır ve çamaşır makinenizi kapatmanız yeterlidir ve güç düğmesini çok uzun süre (yaklaşık 13 saniye) basılı tutmak bu hata kodunun tetiklenmesine neden olacaktır.

Kontrol Anahtarı Hatası – bE2 ve 14E

Bu hata, yukarıdaki ile aynı şekilde çözülebilir, sadece çamaşır makinesini fişten çekin ve ardından yeniden başlatın. Bu hata bir kez daha herhangi bir düğmeyi (güç düğmesi dışında) çok uzun süre basılı tutmaktan kaynaklanır, bu nedenle yine düğmeleri basılı tutmaktan kaçının.

Kapı Kilit Hatası – dE ve eD

Bu hatayı çözmek bazı durumlarda kolay olabilir ve bazı durumlarda profesyonel yardıma ihtiyaç duyacaktır. Bu kodların her ikisi de kapı kilidinde bir sorun olduğu anlamına gelir, bunun nedeni kilidin kendisinde bir sorun olabilir ya da sadece kapı aslında tam olarak kapanmamış olabilir.

Kilidi veya mandalı engelleyen enkaz gibi basit sorunların çözülmesi genellikle kolaydır, ancak bazı durumlarda yardım için bir profesyonel aramanız gerekebilir. Sorunu çözmek için yedek parçalara ihtiyacınız olabileceğinden.

Dahili Fan Hatası – FE

Bu hata, çamaşır makinenizin içindeki fanda bir sorun olduğu anlamına gelir. Fanın kendisi, ona güç veren motor veya hatta bir bağlantı sorunu olabilir. Bu nedenle, bu hata kodunun yanıp söndüğünü görürseniz size yardımcı olması için bir profesyoneli arayın.

Su Sıcaklığı Hataları – HE, H1 ve E5

Bu üç hatanın tümü, çamaşır makinenizdeki sıcaklık sorunlarıyla ilgilidir ve bunun nedeni genellikle sensörlerin sıcaklığın çok yüksek olduğunu algılamasıdır. Sensörlerinizi kontrol ederek bu sorunu çözebilecek olsanız da, bu sorun inanılmaz derecede karmaşık olduğu için size yardımcı olması için bir profesyoneli aramanızı tavsiye ederim.

Kurutucu Isıtıcı Hatası – HE2

Bu sorun bazı durumlarda çözülebilir, ancak yine de size yardımcı olması için bir profesyonel aramanızı tavsiye ederim. Süreci özetleyen çevrimiçi kılavuzlar bulabilirsiniz, ancak bunu kendiniz yapmaya çalışmak muhtemelen daha fazla hasara neden olacaktır, bu nedenle bir profesyonel arayın.

Aşırı Isınma Hatası – SICAK

Bu, yalnızca hibrit çamaşır yıkama ve kurutma makinelerini ve Samsung çamaşır kurutma makinelerini etkileyecek bir hatadır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin, cihazınız yetersiz havalandırılan bir yerdeyse veya çok uzun süre açık kalmışsa, kolayca aşırı ısınabilir.

Bu tür durumlar için cihazınızı kapalı bırakmak ve soğuması için zaman vermek genellikle sorunu çözecektir. Bununla birlikte, daha ciddi durumlarda, arızalı bir fan veya motor hasarından sadece birkaçı olabilir. Bu nedenle, size yardımcı olması için bir profesyonel aramanız gerekebilir.

Su Sızıntısı Hataları – LE, LE1, E9, 11E

Sızıntılar asla iyi haber değildir ve birçok biçimde gelirler, bu nedenle hata kodlarının sayısı, sızıntının nedenine bağlı olarak hatayı kendiniz düzeltebilirsiniz. Ancak yine de, bir profesyoneli aramak her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Yukarıdaki hata kodlarından herhangi birini görüyorsanız ancak çamaşır makinenizin çevresinde herhangi bir sızıntı göremiyorsanız, bu dahili bir sızıntı olabilir. Bu nedenle, çoğu durumda profesyonel bir tamirci çağırmak her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Taşma Hataları – OE, OF ve E3

Taşma hatalarına yanlışlıkla neden olmak düşündüğünüzden çok daha kolaydır, yükünüzde çok fazla deterjan kullanırsanız bu hata kodlarından birini kolayca tetikleyebilir. Bununla birlikte, köpüğü temizleyerek ve fazlalıklardan kurtulmak için yıkayıcınızın kısa bir yıkama döngüsünden geçmesine izin vererek hatayı kendiniz düzeltebilirsiniz.

Bazı durumlarda, tahliye pompanız sizin için her şeyi temizleyebilir! Ancak, daha ciddi durumlarda, bu hatalara basınç sistemi/anahtarlarındaki sorunlardan da kaynaklanabileceğinden bir profesyonel çağırmanız gerekecektir.

Test Modu Hataları – t1, t2 ve tSt

Bu üç hatanın tümü, çamaşır makinenizin test moduna geçmesiyle ilgilidir. Çamaşır makinenizin modeline bağlı olarak, bu çeşitli nedenlerle olabilir, en yaygın olanı yanlışlıkla düğmeye basmaktır.

Bu hatayı düzeltmek genellikle oldukça kolaydır, çamaşır makinenizi yaklaşık 30 saniye ila bir dakika arasında kapatıp tekrar açın. Hata kodu hala mevcutsa işlemi birkaç kez tekrarlamayı deneyin. Hata kodunu hala temizleyemiyorsanız, size yardımcı olması için profesyonel bir teknisyeni arayın.

Sıcaklık Sensörü Hatası – tE ve EC

Bu iki hata, çamaşır makinenizin dahili sensörlerinin yanlış sıcaklığı tespit etmesiyle ilgilidir. Bazen çamaşır makinenizi kapatıp yeniden başlatmak hatayı giderebilir, ancak bu işe yaramazsa, size yardımcı olması için teknisyenlerimizden birini arayın.

Sensör Hataları – tE1, tE2 ve tE3

Bu üç hatanın tümü çamaşır makinenizdeki farklı sensörlerle ilgilidir, tE1 su ısıtıcı sensörüdür, tE2 fan gövdesi kanal sensörüdür ve son olarak tE3 hatası kondenser kanal sensörüdür.

Bu hataların çoğu, genellikle bir elektrik veya kablo sorunu olan bir tür kusurla ilgili olacaktır ve bu hataları düzeltmek oldukça karmaşıktır. Bu nedenle, bu hata kodlarından herhangi birini tespit ederseniz size yardımcı olması için bir profesyoneli arayın.

Gerilim Hatası – UC

Bu hata, kendi başınıza düzeltmeye çalışmanız gereken bir hata değildir ve güç kaynağınızda dalgalanmalar olduğu anlamına gelir. Bu, özellikle elektrik kesintisi yaşadıysanız dış sorunlardan kaynaklanabilir, ancak kolayca dahili bir sorun da olabilir.

Bu nedenle, bu hata kodu yanıp sönmeye başlarsa size yardımcı olması için profesyonel bir teknisyeni arayın, çünkü onlar daha derinlemesine bir teşhis yapabilecek ve sorunun ne olduğunu öğrenebileceklerdir.

Dengesiz Yük Hatası – UE ve E4

Bu bazen düzeltilmesi kolay bir hatadır ve çamaşır makinesi sıkma işlemi sırasında sorunu kendisi çözebilir. Bu sorunu önlemek için, çamaşırların eşit şekilde dağıldığından emin olun ve tamburun dengesini bozabilecek ağır parçalardan kaçının. Bu hata kendini tekrar ederse, tamburda bir sorun olabilir, bu nedenle bir profesyonel çağırmanız gerekebilir.

Bir yorum

  1. Turgay Karadayı

    Samsung ecobubble 8kg/6kg kurutmada FC hata kodu veriyor nasıl giderilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi