• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Samsung Bulaşık Makinesi Hata Kodları Bulaşık makineniz harika bir iş çıkarıyordu, ancak aniden puan tablosunda bir hata kodu mu çaktı? Bu, düzeltilmesi gereken bir sorun olduğu anlamına gelir. Samsung bulaşık makinelerinin hatalarının şifresini çözerek sorunu hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Samsung bulaşık makinesi hataları, Latin harfleri ve sayıları birleştiren bir kod olarak ekranda görüntülenir. Aşağıda, Samsung bulaşık makinesi için tüm hata kodlarının açıklamasını sağlayan bir tablo bulunmaktadır.

Samsung Bulaşık Makinesi Hata/Arıza Kodu

KodSorunOlası neden ve çözüm
E1Su giriş süresi aşıldı.Kontrol edin: su kaynağındaki basınç (çalışma basıncı 0,5-2 MPa); musluk açık mı; giriş hortumunun tıkanması için filtre; giriş hortumu sıkışmış.
E2Tahliye yok.Kontrol ediyoruz: tahliye hortumu tıkalı değil; yıkama haznesinin içindeki filtre tıkalıysa; su seviyesi sensörü (basınç anahtarı).
E3Su ısıtması yoktur.Kontrol gerekli: ısıtma elemanı (ısıtma elemanı), çalışma direnci yaklaşık 25-30 Ohm’dur, gerekirse değiştirin; termostat, gerekirse değiştirin; yıkama haznesinin içindeki filtre, tıkalıysa, su sistemde iyi dolaşmaz ve ısıtma elemanı açılmaz; kontrol panosu, gerekirse değiştirin.
E4Taşan su.Kontrol ediyor ve değiştiriyoruz: doldurma vanası; basınç şalteri; basınç şalterinin kauçuk tüpü.
E5Yıkama kabininde yetersiz su seviyesi.Kontrol edilmesi gerekir: basınç şalteri, arızalıysa değiştirin; giriş hortumunun ve filtresinin geçişini temizleyin.
E6Arızalı sıcaklık sensörü (NTC).NTC davaya kapalıdır, değiştiririz.
E7Arızalı sıcaklık sensörü (NTC).Uçurumdaki NTC, değiştir.
E8Alternatif valf arızası.Onu yeni bir unsurla değiştiriyoruz.
E9Başlat düğmesinin arızalanması.Belki de başlatma düğmesine nem bulaşmıştır, kurutun, değiştirin. Düğmenin kabloları ve konektörleri de kontrol edilir.
EAHaznede aşırı su seviyesi.Bakıyoruz: tüm drenaj sistemini temizliyoruz; seviye sensörü ve gerekirse borusu değiştirilir.
3E2Sirkülasyon pompasının tako jeneratöründen sinyal gelmiyor.Sirkülasyon pompası ile takojeneratör arasındaki terminalleri ve kabloları kontrol ediyoruz.
UCElektrik şebekesinde çok düşük veya yüksek voltaj.Ağdaki normal voltaj 180 V ila 230 V arasındadır, bu değere uymuyorsa cihazı kullanamazsınız.
CEYıkama döngüsünün sonunda yıkama kabininin soğutulmasıyla ilgili sorun.Tahliye sistemi kısmen tıkanmış olabilir.
DİEKapı kapalı değil.Kapıyı daha sıkı kapatın.
FESorun kurutma fanında.Kurutma fanına ve başlangıç ​​kapasitörüne bakıyoruz, değiştiriyoruz.
HEKurutma ısıtıcısı sorunu.Kurutma ısıtıcısına ve kurutma sıcaklık sensörüne bakıyoruz.
LEMakinenin karterine su sızıntısı.Yıkama haznesi gövdesi ile haznenin, tahliye hortumunun, iç nozulların ve bağlantıların sıkılığını kontrol etmek ve sızıntıyı gidermek gerekir.
OEArızalı seviye sensörü.Basınç şalterine ve borusuna bakarız, değiştiririz.

Samsung bulaşık makinesi hata kodları, makinenizin herhangi bir normal çalışmasında bir sorun olduğunda dijital ekranınızda görünecektir. Dijital bulaşık makinenizdeki Samsung bulaşık makinesi hata kodlarını anlamak, sorunları ortaya çıktıklarında çözmenize yardımcı olacaktır. Cihazınızı tamir etmeden önce daima bulaşık makinenizi kapatın ve fişini çekin.

En yaygın Samsung bulaşık makinesi hata kodları şunlardır:

HATA KODUTANIMÇÖZÜM
OE/OCSu Taşma HatasıBu hata, bulaşık makinesinde çok fazla su olduğunda gösterir. Su giriş valfinde veya ana güç kartı aksamında bir sorun olduğunu gösterebilir. Tahliye hortumunu, lavabo bağlantısını, filtreyi, karter pompasını ve tahliyeyi kontrol edin. Tıkanıklıkları temizleyin. Su dolmaya devam ederse, giriş valfini veya güç kartını değiştirin.
1E/IETıkanmış Filtre HatasıBu kod, suyun filtreden geçmediği anlamına gelir. Düzeltmek için bulaşık makinenizin alt kısmında bulunan ince filtreyi temizleyin. Sorun devam ederse, bir Samsung teknisyeni ile iletişime geçin.
OSu Isıtıcı HatasıIsıtıcının kablo bağlantılarını ve ana güç kartı aksamını kontrol edin. Isıtıcı çalışmıyorsa değiştirin. Isıtıcı iyiyse, sorun ana güç kartı olabilir. Hasarlıysa değiştirin.
HE1Termistör HatasıBu kod, bulaşık makinesinin içindeki sıcaklığın 176F’den yüksek veya 175F’nin altında olduğu anlamına gelir. Ana güç kartındaki ısı rölesinin sıkışması veya termistörün arızalı olması ve değiştirilmesi gerektiğinden kaynaklanabilir.
Yanıp Sönen “Hata”Su sızıntısıDijital panelinizde “hata” yazısının yanıp söndüğünü gördüğünüzde su kaçağı var demektir. Tahliye hortumunu kontrol edin ve sıkın veya değiştirin.
LC/LESu Sızıntısı HatasıBu, tahliye hortumları veya pompası arızalı olduğu için bulaşık makinesinin altında su sızıntısı olduğu anlamına gelir. Hortumları, tahliye pompasını ve küveti inceleyin. Hasarlı parçaları değiştirin.
IE/1ETıkanmış Filtre HatasıBu hata kodu genellikle şelale modellerinde bulaşık makinesinin alt kısmındaki filtreden su geçmediğinde görülür. Düzeltmek için filtreyi temizleyin. Kod hala görünüyorsa, bir Samsung servis temsilcisiyle iletişime geçin.
BE2/OLKontrol Paneli Düğmesi Sıkıştı HatasıKontrol panelindeki düğmelerden biri sıkışmış. Sorunlu düğmeyi bulmak ve çıkarmak için tüm düğmelere basın. Sorun devam ederse, kontrol panelini değiştirin.
CEİletişim hatasıKontrol paneli bulaşık makinesiyle iletişim kurmuyor. Düzeltmek için bulaşık makinesini kapatın ve makineyi yeniden başlatın. Sorun devam ederse, bir Samsung servis teknisyeni ile iletişime geçin.
PEYarım Yük Hata KoduBu kod, saptırıcı tertibatı, karter pompası veya motor tertibatı ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Saptırıcı tertibat tarafından kontrol edilen püskürtme kolu, yarım yük modundayken çalışmadığında oluşur. Kontrol edin ve yeniden bağlayın ve kabloları ve kablo demetini gevşetin. Değiştirin ve hasarlı parçaları.
3CPompa Çalışma HatasıBu hata, su pompasının çalışmadığı anlamına gelir. Bulaşık makinesini kapatıp yeniden başlattığınızda çalışmıyorsa, muhtemelen değiştirilmesi gerekecektir.
3EYüksek Sıcaklık HatasıBu kod, su sıcaklığının çok yüksek olduğu anlamına gelir. 175F’nin altında olduğunu doğrulamak için makinenin su sıcaklığı ayarını kontrol edin. Ayar sorun değilse, bir Samsung servis teknisyeni ile iletişime geçmeniz gerekecektir.
4C/4ESu Temini HatasıBu kod, bulaşık makinesini açtıktan altı dakika sonra bulaşık makinesinde su yoksa açılır. Bu, su giriş valfinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Su kaynağı kesme vanasının tamamen açık olduğundan ve giriş vanası süzgecinin tıkalı olmadığından emin olun. Valfin doğru şekilde bağlandığından emin olmak için tüm kabloları kontrol edin. Su giriş valfini değiştirin.
5C/5E/SC/SESu Boşalmıyor HatasıBu kod, suyun çok yavaş boşaldığını veya hiç boşalmadığını gösterir. Lavabo bağlantısı ve tahliye, drenaj hortumu, filtre ve karter pompasındaki tıkanıklıkları kontrol edin ve temizleyin. Sorun devam ederse, hasarlı parçaları değiştirin.
7EWaterwall Reflektör HatasıBu hata, su duvarı reflektörü bloke olduğunda ve hareket edemediğinde oluşur. Reflektörün doğru takıldığından ve parçaya yapışmadığından emin olmak için kontrol edin. Makineniz yeniyse, tüm ambalaj bantlarının çıkarıldığından emin olun.
9EDüşük Su Seviyesi HatasıBu, bulaşık makinesinde yeterli su olmadığında olur. Bulaşık makinenizi açtıktan sonra suyla dolan bulaşıkları boşaltın. Makinenizin düz olduğundan ve tüm kabloların güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun. Hasarlıysa su seviyesi sensörünü veya kablo demetini değiştirin.
KODANLAMÇÖZÜM
TESıcaklık Sensörü hatasıİşlevsel hata. Bulaşık makinesi boşken deterjan ekleyin ve ardından bir döngü çalıştırın. Sorun devam ederse, evinizin devre kesici paneline gidin, bulaşık makinesinin devre kesici anahtarını kapalı konuma getirin ve ardından yetkili bir Samsung servis merkeziyle iletişime geçin.
HE1Isıtıcı hatası
OYüksek sıcaklıkta ısıtma hatası
1EDüşük su seviyesi hatası
PEYarım yük fonksiyonu hatası
7EReflektör fonksiyon hatasıSofra takımı veya yemek takımının su reflektörüne müdahale edip etmediğini ve sonuç olarak su reflektörünün çalışmadığını kontrol edin. Bu herhangi bir müdahale olmadan gerçekleşirse, su besleme vanasını kapatın ve yetkili bir Samsung servis merkezi ile iletişime geçin.
4E ve 4E5Su kaynağı hatasıSu besleme vanasının kapalı olup olmadığını, su beslemesinin askıya alınıp alınmadığını veya su giriş vanasının veya hattının donmuş veya yabancı parçacıklar tarafından tıkalı olup olmadığını kontrol edin.
Sorun devam ederse, su besleme vanasını kapatın ve ardından yetkili bir Samsung servis merkezi ile iletişime geçin.
5EDrenaj hatasıTahliye hortumunun tıkalı veya katlanmış olup olmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse, su besleme vanasını kapatın ve ardından yetkili bir Samsung servis merkezi ile iletişime geçin.
orijinal ekipmanAşırı seviye su hatasıİşlevsel hata. Su besleme vanasını kapatın ve evinizin devre kesici paneline gidin, bulaşık makinesinin devre kesici anahtarını kapalı konuma getirin ve ardından yetkili bir Samsung servis merkezine başvurun.
LEsızıntıOE hatasına bakın
bE2Düğme hatasıİşlevsel hata. Bulaşık makinesini kapatın ve yeniden başlatmayı deneyin.
Sorun devam ederse, yetkili bir Samsung servis merkezine başvurun.
3E

AE

BE3

AE6

İletişim hatasıbE2 hatasına bakın

Samsung D serisi, DMS serisi bulaşık makinesi hata kodları

Samsung D ve DMS serisinde çeşitli bulaşık makineleri bulunur. Birçoğu çıkarılabilir bir üst ve bir Aqua-Stop özelliği ile birlikte gelir. Cihazlar, hata kodlarını gösteren bir LCD ekrana sahiptir ve bu nedenle bulaşık makinenizde bir sorun olduğunda değerli bir bilgi kaynağı olabilir.

KODANLAMÇÖZÜM
DRKapı tamamen kapalı değilKapıyı kapatın.
E2Su kaynağı hatasıSu kaynağının açık olduğundan emin olun.
Su besleme hortumunun bükülmediğinden emin olun.
Su basıncının çok düşük olmadığından emin olun.
E3Su boşaltma hatasıTahliye hortumunu ve tahliye yolunu kontrol edin.
E4Sıcak su teminiSu kaynağının sıcaklığını kontrol edin.
F1

F8

İşlev Hatası (F2 Hariç)Servis talep etmeden önce güç kaynağının fişini çekin ve su vanasını kapatın.
F9Ekran PCB ile ana PCB arasında bir iletişim hatasıServis merkezini arayın.
5EGeçiş hatasıCihazı yeniden başlatın.
inciSıcaklık sensörü sorunuServis talep etmeden önce güç kaynağının fişini çekin ve su vanasını kapatın.

Samsung DMB serisi bulaşık makinesi hata kodları
Samsung DMB bulaşık makinesi serisinin en popüler modellerinden biri DMB58AHC’dir. Karakteristik özelliği Système Controle Salissure olarak adlandırılan daha geniş bir program seçeneği sunar, böylece size bulaşıkların ne kadar kirli olduğuna göre yıkama işlemini ayarlama şansı verir. Ancak Système Controle Salissure sadece 3 çeşit yemek için çalışır.

KODANLAM
d01su kaynağı arızası (musluk)
d02boşaltma hatası
d03ısıtma hatası
d04sıcaklık hatası
d05arıza – yük altında motor
d06arıza – motor aşırı yükü
d07taşma / sızıntı önleme hatası
d08yağmurlama dağıtım hatası
d11basınç sensörü hatası
d12dolum hatası (su giriş algılama sistemi)
d13aşırı ısınma hatası
d14kurulum hatası: (yanlış drenaj
bağlantısı veya yetersiz akış hızı ve musluk).

Samsung DMR serisi bulaşık makinesi hata kodları
Samsung DMR serisinde 50’den fazla bulaşık makinesi modeli bulunmaktadır. Hepsinde üst ve alt rafların yanı sıra çatal bıçak sepeti bulunur. Modeller arasında küçük farklılıklar olabilir, ancak tipik olarak dört döngüye sahiptirler (Ağır, Hassas, Normal ve Durulama) ve ek güvenlik için bir çocuk kilidi ile donatılmıştır.

KODANLAMÇÖZÜM
TE1termistör hatasıİşlevsel hata. Devre kesicinin bağlantısını kesin ve bir servis merkezine başvurun.
OIsıtıcı hatası
HE1Isıtıcı hatası
4ESu kaynağı hatasıSu besleme hattının doğru bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Su besleme vanasının kapalı olup olmadığını, su beslemesinin askıya alındığını veya su besleme vanasının veya hattının donmuş veya tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse, devre kesicinin bağlantısını kesin ve bir servis merkezine başvurun.
4E1Verilen suyun sıcaklığı çok yüksekVerilen suyun sıcaklığını kontrol edin. 176 °F’den (80 °C) yüksekse, bulaşık makinesinde işlevsel bir hata meydana gelebilir.
5EDrenaj hatasıTahliye hortumunun tıkalı veya katlanmış olup olmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse, devre kesicinin bağlantısını kesin ve bir servis merkezine başvurun.
OESu seviyesi hatası (yüksek seviye)İşlevsel hata. Devre kesicinin bağlantısını kesin ve bir servis merkezine başvurun.
9EDüşük su seviyesi hatası
LEsızıntı
BE2Basılı tuş

Samsung DMT serisi bulaşık makinesi hata kodları
DMT, Güney Koreli ev aletleri ve elektronik üreticisi Samsung tarafından üretilen en bilinen bulaşık makinelerinden biridir. Çoğu modeldeki kontrol panelinde çocuk kilidi bulunur. Ayrıca yıkama döngüsünün aşamasını gösteren üç ilerleme ışığı ve bir geciktirme düğmesi olabilir. Yanıp sönen ışıkların sıklığı bir hata kodunu gösterir.

KODANLAMÇÖZÜM
Sabit ışık: Ağır; hassas; Hızlı.Sıcaklık Sensörü hatasıİşlevsel hata. Bulaşık makinesi boşken deterjan ekleyin ve ardından bir döngü çalıştırın. Sorun devam ederse, evinizin devre kesici paneline gidin, bulaşık makinesinin devre kesici anahtarını kapalı konuma getirin ve ardından yetkili bir Samsung servis merkeziyle iletişime geçin.
Sabit ışık: Ağır; Hassas.Isıtıcı hatası
Sabit ışık: Normal; Hızlı.Yüksek sıcaklık Isıtma hatası.
Sabit ışık: Normal; Ağır; Hızlı.Düşük seviyeli su hatası
Sabit ışık: Hızlı.Su kaynağı hatasıSu besleme vanasının kapalı olup olmadığını, su beslemesinin askıda olup olmadığını veya su giriş vanasının veya hattının donmuş veya yabancı parçacıklar tarafından tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse, su besleme vanasını kapatın ve ardından yetkili bir Samsung servis merkezi ile iletişime geçin.
Sabit ışık: Normal; hassas; Hızlı.Yüksek sıcaklık Su besleme hatasıVerilen suyun sıcaklığını kontrol edin. 176 T’den (80 °C) yüksekse, bulaşık makinesinde fonksiyon hatası meydana gelebilir.
Sabit ışık: Hassas.Drenaj hatasıTahliye hortumunun tıkalı veya katlanmış olup olmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse, su besleme vanasını kapatın ve ardından yetkili bir Samsung servis merkezi ile iletişime geçin.
Sabit ışık: Ağır; Hızlı.Aşırı seviye su hatasıİşlevsel hata. Su besleme vanasını kapatın ve evinizin devre kesici paneline gidin, bulaşık makinesinin devre kesici anahtarını kapalı konuma getirin ve ardından yetkili bir Samsung servis merkezine başvurun.
Sabit ışık: Ağır.Sızıntı hatası
Sabit ışık: Normal; Hassas.Düğme hatasıİşlevsel hata. Bulaşık makinesini kapatın ve yeniden başlatmayı deneyin. Sorun devam ederse, yetkili bir Samsung servis merkezine başvurun.
Sabit ışık: Hassas; Hızlı.Kapı açık uyarısı

Samsung DW-UG serisi bulaşık makinesi hata kodları
DW-UG serisi mutfak aletleri, temel bir Samsung bulaşık makinesinin tüm özelliklerine sahiptir. Ek özellikler arasında çeşitli göstergeler (çocuk kilidi göstergesi, yeniden doldurma göstergesi ve gecikmeli başlatma göstergesi) bulunur. Gecikmeli başlatma düğmesi, bir programı daha sonra başlatma şansı verir (1 saatlik artışlarla 1 ila 24 saat arasında).

KODANLAMÇÖZÜM
BE2Düğme anahtarı hatasıHerhangi bir düğmeye 30 saniyeden fazla basıldığını kontrol edin.
3E

AE

Dahili iletişim hatasıCihazı kapatın ve yeniden başlatın.
5EDrenaj hatasıTahliye hortumunun bükülmüş veya katlanmış olup olmadığını kontrol edin.
4ESu kaynağı hatasıSu besleme vanasının açık olduğundan emin olun.
4E1Sıcak su teminiSağlanan suyun sıcaklığının 80 °C’den yüksek olmadığından emin olun.
O

HE1

Isıtıcı hatasıElektrik fişini kapatın ve fişini çekin, su besleme vanasını dozlayın ve servis merkeziyle iletişime geçin.
TESıcaklık sensörü hatası
1EDüşük su seviyesi hatası
PEAkış değiştirici hatasıCihazı kapatın ve yeniden başlatın.
LESızıntı hatası
orijinal ekipmanAşırı su seviyesi hatası

Popüler hata kodları

Samsung bulaşık makinesi hata kodları 9e, 9e1 ve 9e2’ye bölünmüştür. Her iki hata da elektrikle ilgilidir. 9e1 durumunda, şebeke parametrelerini not edin. Voltajın normal olduğundan emin olun. Isıtma veya kurutma sırasında test cihazını dahili güç besleme hattı kontaklarına bağlayın ve bulaşık makinesinin çalışmasını izleyin. Besleme hattı voltajı geçerliden fazlaysa bir hata oluşur. Uzatma kablosunun kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. 9e2 hatası daha nadirdir ve kontrol modülünün arızalandığı anlamına gelir.

Samsung bulaşık makinesi hata kodları 5e, boşaltma hatası olduğunu gösterir. Bu, aşağıdaki arızalardan birinin veya daha fazlasının meydana geldiğini gösterebilir: hasarlı su pompası çarkı; kurulu bileşenlerin yanlış voltajı; hatalı bileşenler var; bir donma oldu (kışın); tahliye hortumu tıkalı veya bükülmüş; drenaj yolunun tıkanması; hatalı kontaklar ve bağlantılar.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687