Anasayfa » Beyaz Eşya » Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları
Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları
Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Modern teknoloji ne kadar karmaşık hale gelirse, çalışmalarında o kadar fazla başarısızlık meydana gelebilir. Bunlar hem küçük arızalar hem de büyük arızalar olabilir. Ve cihaz sahibinin ne olduğu konusunda kafa yormaması ve her seferinde servis merkezine dönmemesi için Profilo üreticisi, bulaşık makineleri için özel bir hata kodları sistemi sağladı.

Profilo Bulaşık Makinesi Hata/Arıza Kodu

Hata kodu  Nedenleri Kontrol ve sorun giderme
E1 Isıtma hatası 1. Çoğu zaman bu, bir ısıtma elemanı arızasıdır – kasada herhangi bir direnç veya sızıntı yoktur.
2. Elektronik modülde, ısıtma elemanının çalışmasından sorumlu eleman arızalı.
3. Güvenlik termostatını kontrol edin.
4. Akış sensörünü kontrol edin.
5. Basınç anahtarını (su seviye sensörü) kontrol edin.
E2 NTC sensör hatası (sıcaklık sensörü) 1. PM kontrol birimine bilgi sağlayan NTC sensörü arızalı. Kural olarak, ısıtma elemanlı bir blokta bulunur, belirli bir dirence sahiptir (21 ° C’de ˜55 kOhm).
E3 Su doldurma sorunları Belirli bir süre içinde istenen su seviyesine ulaşılmamışsa. Bulaşık makinesinin modeline (PM) bağlı olarak, işlem sırası farklı olacaktır. Ya PM doldurma tamamlanana kadar bekler (önceki modeller) ya da su bir dakika içinde boşalır (sonraki modeller).
1. “Aquastop” hortumu arızalı.
2. Arızalı su tahliye pompası.
3. Giriş valfini kontrol edin.
4. Tıkalı giriş filtresi.
5. Arızalı basınç anahtarı.
E4 Akış anahtarı sorunları Su akış anahtarı yerinde değil. Sprinklere su dağıtmaktan sorumludur ve ısıtma elemanının altına monte edilir.
1. Tıkalı anahtar.
2. Akış anahtarına etki eden ve onu bir konuma veya başka bir konuma ayarlayan motor arızası.
E5 Doldurma seviyesinin aşılması 1. Basınç anahtarı borusu tıkalı.
2. basınç anahtarı (su seviye anahtarı) arızalı.
3. Arızalı giriş valfi.
E6 Aquasensor hatası Aquasensor, ilk aşamada durulama sırasında bulanıklığı, sertliği, su kirliliğini kontrol eden bir elementtir. Bulaşıklar çok kirli değilse durulamayı ortadan kaldırır, su ve enerji tasarrufu sağlar. Isıtma elemanının yanında bulunur.
E8 Karterde düşük su seviyesi Isıtma elemanı açılmamış. Sirkülasyon pompasında yeterli su basıncı yoktur ve modüle bir impuls gönderilir. Su giriş basıncını kontrol edin. Hazne de mümkündür.
E9 Isıtma elemanı hatası Çoğu zaman, ısıtma elemanı kırıldığında, sirkülasyon pompasına yerleştirilmiş bir akış ısıtıcısına sahip bulaşık makinelerinde ortaya çıkar. Isıtma elemanında bir mola olup olmadığını kontrol edin.
E11 PMM ısıtıcı olmadan çalışır NTC sensörünü, elektronik modülünü, güç kablolarını kontrol edin.
E14 Akış sensörü hatası Akış sensörü, sirkülasyon pompasına gönderilirken kontrol darbelerini algılamaz.
E15 Aquastop çalıştı Bir su sızıntısı meydana geldi. Karterdeki suyu kontrol edin. Sızıntının nedenleri farklı olabilir.
E16 Yetkisiz su alımı Giriş valfini (akış sensörü) kontrol edin. Basınç anahtarını (seviye sensörü) kontrol edin. Olası bir seçenek, köpürmenin artmasıdır.
E17 Su Körfezi Hatası Akış sensörünü kontrol edin. Giriş basıncının çok yüksek olması da mümkündür.
E18 Gücü kapatmayın. Program, su boşaltıldığında sona erer.
E21 Drenaj pompası sorunları Boşaltma pompası tıkalı. Pompa çarkında yabancı madde olup olmadığını kontrol edin. Tıkanma yoksa, pompa muhtemelen aşınmıştır ve bazen dönerken sıkışabilir – değiştirilmesi gerekir. Servis uzmanını arayın
E24 Su tahliye hatası Atık su hortumu sıkışmış veya bükülmüştür.
E27 Ağda düşük gerilim Çıkıştaki voltajı kontrol edin. Hata, örneğin akşamları şehir elektrik şebekelerinde yoğun saatlerde daha sık görülür. Alternatif olarak, bir voltaj regülatörü yerleştirin.

Profilo cihazlarının kendi kendine teşhis sistemi ile donatıldığına dikkat edilmelidir. Bu, makinenin arızanın nedenini bağımsız olarak belirleyebileceği ve özel kodlar kullanarak bildirebileceği anlamına gelir. Örneğin, C7 veya E22 kodu olabilir.

Elbette, eldeki hiçbir deneyim veya talimat olmadan, sorunun ne olduğunu belirlemek oldukça zordur. Ne yazık ki, belgeleri her zaman bilinen bir yerde saklamıyoruz. Bu nedenle, talimatların yokluğunda üçüncü taraf kaynaklara başvurmanız gerekecektir. Bir makinesinin hangi hata kodlarını görüntüleyebileceğini, bunlarla ne yapılacağını, nasıl sıfırlanacağını vb. ele alacağız.

E1 Isıtma sorunları. Isıtma elemanında bir arıza olması muhtemeldir. Bu, çalışmasından sorumlu olan elektronik modülde bir sorun olabilir. Sensörleri, termostatı kontrol etmeniz gerekiyor.

E2 Sıcaklık sensöründeki bir hata, arızasını bildirir. Bu eleman, cihazın kontrol ünitesine veri sağlamaktan sorumludur. Isıtma elemanı ile blokta bulunur.

E3 Sıvı ile doldurma zorluğu. Bu durumda, sorunu çözmenin iki yolu vardır: bir dakika sonra suyu boşaltın, çünkü yeterli sıvı olmadığı anlaşılacaktır; gerekli seviyeye kadar doldurmayı bekliyor. Nedenler şunlar olabilir:

  • Pompa sorunları;
  • Hortum arızası;
  • Giriş filtresi veya basınç anahtarı ile ilgili zorluklar.

E4 Kırık akış anahtarı. Nedeni, motorun arızalanması veya anahtarın kendisinin tıkanması olabilir.

E5 Su dolum seviyesi aşıldı. Giriş valfi veya basınç anahtarı ile ilgili sorunlar olabilir.

E6 Bozuk su sensörü. Isıtma elemanının yakınında bulunur. Bu eleman, ilk durulama seviyesinde suyun kirlilik, sertlik ve saflığını izler. Sıvı yıkama için uygunsa, önemli ölçüde su tasarrufu sağlayan prosedüre devam edilebilir.

E8 Haznedeki su seviyesi tavsiye edilen seviyenin altındadır. Kendi kendine boşalma olması muhtemeldir. Su kaynağındaki basınç kontrol edilir. Çok sık, sistemde basınç eksikliği varsa, bulaşık makineleri kullanılamaz.

E9 Ekranda E9 kodu görünüyorsa, ısıtma elemanında bir sorun vardır. Kural olarak, akış ısıtıcılı cihazlarda böyle bir sorun ortaya çıkar. E9 koduna göre bir arızayı ortadan kaldırmak için, kesin nedeni belirlemek için bir uzman çağırmanız, muhtemelen ısıtma elemanını değiştirmeniz gerekir.

E11 Güç kablolarını, modülü ve NTC sensörünü kontrol edin.

E14 kontrol darbeleri almayan akış sensörüyle ilgili sorunlar. E14 hatası ile darbeler sirkülasyon pompasına gönderilir.

E15 bulaşık makinesinde E15 hatası belirirse, aquastop çalıştı. Nedeni, karterde kontrol edilmesi gereken bir su sızıntısıdır. Yanlışlıkla E15, soruna tam olarak neyin neden olduğunu belirlemek zordur.

E16 Öngörülemeyen su seti. Artan köpüklenme, giriş valfi, seviye sensörü ile ilgili problemlerden kaynaklanabilir.

E17 Akış sensöründe artan basınçtan kaynaklanabilecek drenaj sorunları.

E21 Tahliye pompasıyla ilgili zorluk, içine yabancı bir nesnenin düşmesi veya eskimesi muhtemeldir.

E24 hortumun sıkışmasından kaynaklanabilecek su tahliye olmuyor. E24 hatasını ortadan kaldırmak için hortumu, suyun cihazdan çıkmasını hiçbir şey engellemeyecek şekilde kontrol etmek gerekir.

E27 Şebeke voltajı çok düşük. Bir elektrikçi sorunu çözmeye yardımcı olabilir ve bir dengeleyici takarak sorunu çözebilir.

Sonuçlar

Gördüğünüz gibi birçok Bosch bulaşık makinesi hata kodu var. E22 ve diğer seçenekler olmasına rağmen ana olanları düşündük. Nasıl devre dışı bırakılır? Sorun çözülürse, geriye kalan tek şey programı yeniden çalıştırarak hatayı sıfırlamaktır. Cihazı açmadan önce su musluğunun açık olduğundan emin olmayı unutmayın. Sorunu kendi başınıza çözemezseniz, bir uzmana başvurmanız gerekir.

Ekran yoksa

Bu sistemin yalnızca ekranlarla donatılmış modeller için çalıştığı unutulmamalıdır. Diğer bulaşık makineleri için, bir arıza, belirli bir parıltı ve / veya yanıp sönen göstergelerle tanınabilir. Bu bilgi ayrıca “Arıza tablosu” bölümündeki talimatlarda da yer almaktadır.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri elektrikle çalışan bir açılır tavan kilitleme cihazıdır. Bimetal ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !