Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Nikon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları

  • Ev
  • Hata Kodu
  • Nikon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları
Nikon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları

Nikon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları Bu bölüm vizörde, kontrol panelinde ve monitörde görünen göstergeleri ve hata mesajlarını listeler.  üst LCD’de bir hata mesajı görürsünüz ve fotoğraf çekmek imkansız hale gelir. Bu, özellikle böyle bir mesajı nasıl düzelteceğinize dair hiçbir fikriniz yoksa, sahada gerçekten sorunlu olabilir. İşte Nikon DSLR fotoğraf makinelerinde görebileceğiniz bazı hata kodları, bunların anlamı ve bunları düzeltmenin bazı olası yolları.

Nikon Kamera Fotoğraf Makinesi Hata Kodu

Nikon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları Nikon DSLR’nizde hiç korkunç bir hata kodu veya mesajı yanıp söndü mü? Yoksa şu anda mı oluyor ve aramanız sizi bu makaleye mi getirdi? Her iki durumda da, işte bu kodların genel olarak ne anlama geldiğine dair bir rehber ve umarım sizi tekrar çalışır duruma getirmek için birkaç basit çözüm.

Hata Kodları Çözüm
ERR Kamera arızası. Deklanşörü bırakın. Hata devam ederse veya sık sık ortaya çıkarsa, Nikon yetkili servis temsilcisine danışın.
FULL Mevcut ayarlarda daha fazla fotoğraf kaydetmek için bellek yetersiz veya kameranın dosya veya klasör numaraları tükendi.
FEE Lens diyafram halkası minimum diyaframa ayarlanmamıştır. Halkayı minimum diyaframa ayarlayın.
F– 1. lens takılı değil. 2. CPU olmayan objektif takılı. Çözüm: 1. Bir CPU lensi takın. Bir CPU lensi zaten takılıysa, lensi yeniden çıkarın ve yeniden takın. 2. M modunu seçin.
FOR Hafıza kartı, fotoğraf makinesinde kullanılmak üzere formatlanmamış. Hafıza kartını formatlayın veya yeni hafıza kartı takın.
CARD ERR 1. Hafıza kartına erişim hatası. 2. Yeni klasör oluşturulamıyor. Çözüm: 1. Kart tekrar tekrar çıkarılıp yeniden takıldıktan sonra hata devam ederse, kart hasar görmüş olabilir. 2. Önemli resimleri bilgisayara veya başka bir cihaza kopyaladıktan sonra dosyaları silin veya yeni hafıza kartı takın.
CARD – – Hafıza kartı kilitli (yazma korumalı). Kart yazmaya karşı koruma anahtarını “yazma” konumuna kaydırın.
BULB buLb modlarda seçilir. Deklanşör hızını değiştirin veya M modunu seçin.
BUSTY İşlem devam ediyor. İşlem tamamlanana kadar bekleyin.
-E- Kamera hafıza kartını algılayamıyor. Fotoğraf makinesini kapatın ve kartın doğru şekilde takıldığını onaylayın.
Kamera, otomatik netleme kullanarak odaklanamıyor. Kompozisyonu veya odağı manuel olarak değiştirin.
– – – – s modunda seçilir. Deklanşör hızını değiştirin veya M modunu seçin.
Canlı görüntü başlatılamıyor. Lütfen bekle. Kameranın iç sıcaklığı yüksek. Canlı görüntü çekimine veya film kaydına devam etmeden önce iç devrelerin soğumasını bekleyin.
Klasör resim içermiyor. Hafıza kartında veya klasörlerde | izleme için seçilen görüntü yok. İzleme klasörü menüsünden resim içeren klasörü seçin veya resim içeren bir hafıza kartı takın.
Tüm resimler gizlidir. Geçerli klasördeki tüm fotoğraflar gizlidir. Başka bir klasör seçilinceye veya en az bir görüntünün görüntülenmesine izin vermek için Resmi gizle kullanılıncaya kadar hiçbir görüntü oynatılamaz.
Bu dosya görüntülenemiyor. Dosya başka bir cihaz veya farklı bir fotoğraf makinesi markası kullanılarak oluşturulmuş veya değiştirilmiş ya da dosya bozuk. Dosya fotoğraf makinesinde izlenemiyor.
Kamera soğuyana kadar ağ erişimi mevcut değildir. Fotoğraf makinesini kapatın ve fotoğraf makinesinin soğumasını bekledikten sonra tekrar deneyin.

Temizlik

Kamera gövdesi: Toz ve tüyleri temizlemek için bir havalı fırça kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini sahilde veya deniz kenarında kullandıktan sonra, damıtılmış suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kumu veya tuzu silin ve iyice kurulayın. Önemli: Kameranın içindeki toz veya diğer yabancı maddeler, garanti kapsamında olmayan hasarlara neden olabilir.

Objektif, ayna ve vizör: Bu cam öğeler kolayca zarar görebilir. Bir havalı fırça ile tozu ve tüyleri temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dik tutun. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, az miktarda mercek temizleyicisini yumuşak bir beze sürün ve dikkatlice temizleyin.

Monitör: Bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarırken, yüzeyi yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silin. Hasar veya arızaya neden olabileceğinden basınç uygulamayın.

Görüntü Sensörünün Temizlenmesi

Nikon Kamera Görüntü Sensörü Temizliği

Fotoğraflarda görüntü sensöründe kir veya toz göründüğünden şüpheleniyorsanız , ayarlar menüsündeki Görüntü sensörünü temizle seçeneğini kullanarak sensörü temizleyebilirsiniz. Sensör, Şimdi temizle seçeneği kullanılarak herhangi bir zamanda temizlenebilir veya temizlik, fotoğraf makinesi açıldığında veya kapatıldığında otomatik olarak gerçekleştirilebilir .

Kamera tabanını aşağıda tutarak, ayarlar menüsünde Görüntü sensörünü temizle’yi seçin, ardından Şimdi temizle’yi vurgulayın ve @ tuşuna basın. Kamera, görüntü sensörünü kontrol edecek ve ardından temizlemeye başlayacaktır. kontrol panelinde buSY yanıp söner ve temizlik devam ederken diğer işlemler gerçekleştirilemez. Temizleme bitene ve kurulum menüsü görüntülenene kadar güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

Sorun giderme

Sorun Arıza
Kamera açık ama yanıt vermiyor Kaydın bitmesini bekleyin. Sorun devam ederse, kamerayı kapatın. Kamera kapanmazsa, pili çıkarıp yeniden takın veya bir AC adaptörü kullanıyorsanız, AC adaptörünü çıkarıp yeniden takın.
Kameranın kapanması zaman alıyor Kamera, bir görüntü sensörü kontrolü gerçekleştiriyor. Fotoğraf makinesi kapanana kadar pili çıkarmayın veya AC adaptörünün bağlantısını kesmeyin.
Vizör karanlık Tam dolu bir pil takın
Sürekli deklanşör modunda deklanşöre her basıldığında yalnızca bir çekim yapılır Dahili flaş patladığında veya HDR (yüksek dinamik aralık) ile sürekli çekim kullanılamaz.
Fotoğraflar odak dışı 1. Odak modu seçiciyi AF konumuna çevirin. 2. Kamera otomatik odak kullanarak odaklanamıyor: manuel odak veya odak kilidi kullanın.
Bip sesi çıkmıyor 1. Bip seçenekleri> Bip açık / kapalı için Kapalı seçilidir. 2. Netleme modu olarak AF-C seçilir veya AF-A seçildiğinde konu hareket eder.
Kamera fotoğrafları yavaş kaydediyor Uzun pozlama gürültü azaltmayı kapatın.
Fotoğraflarda lekeler görünüyor Ön ve arka lens elemanlarını temizleyin. Sorun devam ederse, görüntü sensörü temizliği gerçekleştirin.
Film modunda titreme veya şeritlenme görünüyor Film çekimi menüsünde Kırpışma azaltma öğesini seçin ve yerel AC güç kaynağının frekansıyla eşleşen bir seçenek seçin.
Canlı görünümde parlak bölgeler veya şeritler görünüyor Canlı görüntü sırasında yanıp sönen bir işaret, flaş veya kısa süreli başka bir ışık kaynağı kullanıldı.
Filmlerle ses kaydedilmiyor Film çekimi menüsünde Mikrofon duyarlılığı için Mikrofon kapalı seçili.
Beyaz dengesi ölçülemiyor Konu çok karanlık veya çok parlak
Ölçüm değiştirilemez Otomatik pozlama kilidi etkin
NEF (RAW) resim oynatılmıyor Fotoğraf NEF + JPEG görüntü kalitesinde çekilmiştir
Resim silinemiyor 1. Resim korumalı: korumayı kaldırın. 2. Bellek kartı kilitli.
Menü öğesi seçilemez Bazı seçenekler, belirli ayar kombinasyonlarında veya hafıza kartı takılı olmadığında kullanılamaz.

Deklanşöre tam bastığımda kameram fotoğraf çekmiyor ?

Bu gerçekten kamerada bir hata olabilir ama aynı zamanda, kulağa saçma gelse de, kamerayı odak önceliğine ayarlamış olabilirsiniz ve kamera hiçbir şeye odaklanmadığında fotoğraf çekmeye çalışıyor olabilirsiniz. Durumun böyle olmadığını bir kez daha kontrol etmek için fotoğraf makinenizin otomatik netleme menüsüne gidin, AF-C ve AF-S öncelik seçimine gidin ve orada hangi modun ayarlandığını görün. Odak önceliğindeyse, kamera bir şeye kilitlenene kadar deklanşörü serbest bırakmaz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687