• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Mitsubishi Heavy Klima Hata Kodları iç ünitede ve dış ünitede bir arıza olup olmadığı, uzaktan kumanda error kodunun, iç / dış ünite yeşil LED’inin (güç pilot lambası ve mikrobilgisayar normallik pilot lambası) veya kırmızı LED’in (kontrol lambasını kontrol edin) içeriğinden öğrenilebilir.

Mitsubishi Heavy Klima Hata/Arıza Kodu

Mitsubishi Heavy Klima Hata Kodları Herhangi bir Mitsubishi klimasının kendi kendine teşhis işlevi vardır. Açıldığında ve çalışma sırasında, mikroişlemci birçok sensör aracılığıyla, parametreler ihlal edilirse çalışmasını zamanında durdurmak için Mitsubishi Heavy klimanın hatalarını kontrol eder. Tüm Mitsubishi Heavy hataları 2 türe ayrılır:

– Acil durum, örneğin kompresör arızası;

– Bilgi amaçlı, örneğin kirli bir filtre hakkında bir mesaj.

Çoğu hata, güç kaynağı değiştirilerek temizlenebilir, ancak bir saat içinde 3-5 kat tekrarlama ile, bir servis uzmanı sorunu çözene kadar klima tamamen durabilir.

Mitsubishi klima, kullanıcıyı ışıklı bir göstergeyle ve kablolu bir uzaktan kumanda kullanırken ekrandaki metinle birlikte hata kodları hakkında bilgilendirir.

Ev serilerinde sadece IR uzaktan kumandalar kullanılır, bu nedenle Mitsubishi klimanın hata kodları iki göstergenin yanıp sönme sayısı ile belirlenebilir: Yeşil renkte “Çalıştır” ve sarı renkte “Zamanlayıcı”. Farklı üretim yıllarına ait inverter ve On/Off modelleri için aynı hata farklı şekillerde görüntülenebilir.

Yarı endüstriyel ve çok bölgeli serilerde, Mitsubishi Heavy hata kodlarının uzaktan kumanda LCD ekranından, RC-E5 veya RC-EX1’den okunabildiği kablolu uzaktan kumandalar ağırlıklı olarak kurulur.

Mitsubishi Heavy Klima Hata Kodları E harfi (hata) ve iki basamaklı bir sayı ile belirtilir. Mitsubishi Heavy klimaların tüm hata kodları konut, yarı endüstriyel ve çok bölgeli seriler için evrenseldir. Şunlar. Örneğin E5 kodu, herhangi bir MHI kliması için “İç ve dış ünite arasındaki iletişim eksikliği” anlamına gelir.

Hata KoduArıza
E1Kontrol için birden fazla uzaktan kumanda kullanıldığında, bazı iç ünitelerin güç kaynağı KAPALI durumdadır.
İç ünite PCB hatası
Uzaktan kumanda kablosu Y açık. Uzaktan kumanda kabloları X ve Y ters bağlanmıştır. Gürültü, uzaktan kumanda hatlarına giriyor. Uzaktan kumanda veya iç kontrol PCB’si arızalı.
E5İç / dış iletim hatası.
Güç açıldığında dış ünite kontrol PCB’si arızalı veya inverter parçaları arızalı.
Dış ünite mikrobilgisayar arızası.
E6İç ünite ısı eşanjörü termistör arızası
E7İç ünite dönüş havası termistör arızası
E8Aşırı ısınma (iç ısı eşanjörü sıcaklığı anormal derecede yüksek) ve iç ısı eşanjörü termistörü arızalı.
E9Şamandıra SW çalışır (yalnızca FS ile). Kit kablolama hatasını boşaltın.
E10Uzaktan kumanda ile çoklu ünite kontrolü yapıldığında, ünite sayısı aşılmıştır (17 üniteden fazla). Gerçekleştirilen bir denetleyici için iki uzaktan kumanda sağlanmıştır.
E16Fan motoru arızalı (FDTA 501, 601 tipi, FDKN tipi)
E28Uzaktan kumanda termistör arızası

Dış Ünite Tarafı

Hata KoduArıza
E32Kablolama açık veya ters faz (FDCA 301 ~ 601 tipi)
E33Evirici birincil yan akımı anormal. (FDCVA151 ~ 251 türü)
Kompresörün anormal akım kesilmesi (FDCA 301 ~ 601 tipi)
E3452C ikincil taraf L3 fazlı kablolama açık. (FDCA 301 ~ 601 türü)
E35Dış ısı eşanjörü sıcaklığı yüksek veya dış ısı eşanjörü termistörü arızalı
E36Boşaltma sıcaklığı anormalliği.
E37Dış ünite ısı eşanjörü termistör arızası
E38Dış hava sıcaklığı termistör arızası
E39Deşarj borusu termistör arızası
E4063H1 işlemi (FDCA 301 ~ 601 tipi)
E42Akım (Bir kompresördeki aşırı akımdaki anormallikler)
E47İnvertör Aşırı Gerilim Sorunu. (FDCVA 151 ~ 251 tipi)
E48DC fan motoru anormal. (FDCVA 151 ~ 251 tipi)
E5252C anormal. (FDCA 301 ~ 601 türü)
E56Güç transistörü termistörü arızalı veya bağlantısı kesilmiş veya konektör bağlantıları zayıf.
E57Yetersiz soğutucu.
E59Kompresör başlatma hatası (FDCVA 151 ~ 251 tipi)
E60Kompresör yükleyici konumu algılama hatası. (FDCVA 151 ~ 251 tipi)

Mitsubishi Heavy Industries Kablosuz Uzaktan Kumanda

Ekran Hata Sırası, Muayene Ekran Lambası

Hata KoduArıza Ayrıntısı
İç Ünite
E1Uzaktan kumanda iç ünitesinin iletim hatası. Hata algılama zamanlaması: Gücü açtıktan sonra iç ünitenin uzaktan kumanda ile 1 veya daha fazla iletişiminden sonra, iletim hataları 2 dakikalık bir kesintiye neden olur.
E5İç / dış üniteler arasında iletim hatası. Hata algılama zamanlaması: Dış ünite ile 1 veya daha fazla kez iletişimden sonra, iletişimler 2 dakika boyunca sürekli olarak anormaldir.
E6Isı eşanjörü termistörünün kopuk teli. Hata algılama zamanlaması: Isı değiştirici termistörü tarafından –50 ° C veya daha düşük bir giriş sıcaklığı ölçüldüğünde, ilk algılamadan sonra 60 dakika içinde 5 saniye veya daha uzun süre ölçülür.
E7İç ünite dönüş havası termistörünün kopuk teli. Hata algılama zamanlaması: Dönüş havası termistörü tarafından –50 ° C veya daha düşük bir giriş sıcaklığı ölçüldüğünde, ilk algılamadan sonraki 60 dakika içinde 5 saniye veya daha uzun süre ölçülür.
E9Tahliye hatası (şamandıralı anahtar hareketi). Hata algılama zamanlaması: Normalde, güç açıldıktan sonra 30 saniye
E10Bağlı iç ünitelerin sayısı bağlantı limitini aşıyor. Hata algılama zamanlaması: Normalde güç AÇIK konuma getirildikten sonra (iletişim sırasında).
Dış Ünite
E38Dış hava sıcaklığı termistörünün kopuk teli. Hata algılama zamanlaması: –30 ° C veya daha düşük bir termistör giriş sıcaklığı, kompresör çalışması başladıktan sonra 2 dakika ile 2 dakika 20 saniye arasında, 1. algılamadan sonra 40 (60) dakika içinde 5 saniye veya daha uzun süre 3 kez ölçüldüğünde.
E37Isı eşanjörü termistörünün kırılmış teli. Hata algılama zamanlaması: –30 ° C veya daha düşük bir termistör giriş sıcaklığı, kompresör çalışması başladıktan sonra 2 dakika ile 2 dakika 20 saniye arasında, 1. algılamadan sonra 40 (60) dakika içinde 5 saniye veya daha uzun süre 3 kez ölçüldüğünde.
E39Boşaltma borusu termistörünün kopuk teli. Hata algılama zamanlaması: -10 ° C veya daha düşük bir termistör giriş sıcaklığı, 1. algılamadan sonra 40 (60) dakika içinde 5 saniye veya daha uzun süre 3 kez ölçüldüğünde 10 dakika ile 10 dakika arasında 20 saniye (2 dakika ile 2 dakika arasında) dakika 20 saniye) kompresör çalışması başladıktan sonra.
E55Güç transistör termistörünün kopuk teli. Hata algılama zamanlaması: -10 ° C’lik kubbe altı termistör giriş sıcaklığı, kompresör çalışması başladıktan sonra 10 dakika ile 10 dakika 20 saniye arasında, 1. algılamadan sonra 40 dakika içinde 5 saniye veya daha uzun süre 3 kez ölçüldüğünde.

İnvertör Duvara Monte Tip Oda AC Hata Kodları

Hata kodu, durdurma kodu tablosu (Hata kodlarının ve durdurma kodlarının atanması tüm modeller için ortak olarak yapılır.)

MHI VRF Çevirici Çoklu Sistem Hata Kodları

Uzaktan Kumanda Hata KoduArızanın Tanımı
E1Uzaktan kumanda iletişim hatası. Muhtemel Neden: Uzaktan kumanda ile iç ünite arasında anormal iletişim devresi, Gürültü.
E2Bağlı 49’dan fazla üniteyi adresleyen çoğaltılmış iç ünite. Olası Neden: Bağlı iç ünite sayısı sınırlamayı aşıyor, Yinelenen iç ünite adresi, İç PCB anormalliği.
E3Dış ünite sinyal hattı hatası. Muhtemel Neden: Güç dış üniteye beslenmiyor, İç ve dış üniteler arasında eşleşmiyor, İç PCB anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği, Eksik yerel kablo.
E5İşlem sırasında iletişim hatası. Muhtemel Neden: Ünite adres numarası ayar hatası, Uzaktan kumanda kabloları kopuk, Uzaktan kumanda kablolarının kötü bağlanması / bağlantısının kesilmesi, İç kontrol PCB anormalliği, Gürültü.
E6İç ısı eşanjörü sıcaklığı. sensör anormalliği (Thi-R). Muhtemel Neden: Sensör anormalliği, Kötü bağlantı, İç kontrol PCB anormalliği.
E7İç ortam dönüş havası sıcaklığı. sensör anormalliği (Thi-A). Muhtemel Neden: Sensör anormalliği, Kötü bağlantı, İç kontrol PCB anormalliği.
E9Sorunu boşaltın. Muhtemel Neden: Tıkalı tahliye, Drenaj pompası anormalliği, Şamandıralı anahtar anormalliği, İç mekan contyrol PCB anormalliği.
E10Bir yeniden kumanda kontrolörünü kontrol ederek aşırı sayıda iç ünite. Muhtemel Neden: Çok fazla sayıda bağlı iç ünite (17 üniteden fazla), Uzaktan kumanda anormalliği.
E11Adres ayarlama hatası (uzaktan kumanda ile ayarlama). Muhtemel Neden: Birden fazla iç ünite bağlandığında, uzaktan kumanda adres ayarlama yöntemini kullanmayın.
E12Karışık ayar yöntemiyle adres ayarı hatası. Muhtemel Neden: Otomatik ayar ve manuel ayar, iç üniteler için adres ayarlama yönteminde karışıktır.
E16İç fan motoru anormalliği. Muhtemel Neden: Fan motoru anormalliği, Kötü bağlantı, İç PCB anormalliği.
E18Ana ve bağımlı iç mekan uzaktan kumandasının adres ayarı hatası. Muhtemel Neden: Ana ve bağımlı iç ünitelerin uzaktan kumanda yazılım adresi ayar hatası.
E19İç ünite çalışma kontrolü, tahliye motoru kontrol modu anormalliği. Muhtemel Neden: SW7-1 ayarında, iç mekan çalıştırma kontrolü tamamlandıktan sonra SW7-1’i KAPATMA’nın unutulmasından kaynaklanan hata.
E20İç fan motoru dönüş hızı anormalliği (FDT, FDTC, FDK, FDTW). Muhtemel Neden: DC fan motoru devir hızı anormalliği, İç güç (kontrol) PCB anormalliği, Fan motorunun dönüş alanında yabancı madde.
E21FDT Limit anahtarı etkinleştirilmedi. Muhtemel Neden: Panel anormalliği üzerindeki limit anahtarı, Panjurun anormal montaj konumu, Konektör CNV gevşek.
E22Dış ünite ile yanlış bağlantı. Muhtemel Neden: İç ve dış ünitenin eşsiz eşleşmesi, İç kontrol PCB anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği.
E28Uzaktan kumanda sıcaklığı sensör anormalliği (Thc). Muhtemel Neden: Uzaktan kumanda sıcaklığı. sensör anormalliği, Zayıf bağlantı, Uzaktan kumanda PCB anormalliği.
E30İç ve dış ünitenin eşsiz bağlantısı. Muhtemel Neden: İç kontrol PCB anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği.
E31Yinelenen dış ünite adresi Hayır .. Olası Neden: Dış ünitelerin adres ayarında hata, 129’dan fazla iç ünite bağlı, Kombine kullanım için Ana / Bağımlı ayar anahtarı ayarı yok.
E32Birincil tarafta güç kaynağında L3 fazını açın. Muhtemel Neden: Birincil tarafta anormal güç kaynağı, Dış kontrol PCB anormalliği.
E361. Boşaltma borusu sıcaklığı. sensör anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği, Kısa devre hava akışı, Yetersiz hava akışı hacmi, Yetersiz miktarda soğutucu, SV1, 2 (geçiş vanasından sıvı soğutucu) anormalliği.

2. Sıvı taşması anomalisi. Soğutucu akışkanın aşırı doldurulması, Aşırı ısıtma kontrol anormalliği, Sıvı soğutucu akışkanın geçiş anomalisi devresi, Tahliye borusu sıcaklığı. sensör anormalliği, EEV iç mekan anomalisi.

E37Dış ısı eşanjörü sıcaklığı. sensör (Tho-R) ve alt soğutma bobini sıcaklığı. sensör (Tho-SC, -H) anormalliği. Muhtemel Neden: Bozuk sensör kablo demeti veya algılama bölümünün dahili kablosu, Kötü bağlantı, Dış mekan contron PCB anormalliği.
E38Dış hava sıcaklığı. sensör anormalliği (Tho-A). Muhtemel Neden: Bozuk sensör kablo demeti veya algılama bölümünün dahili kablosu, Kötü bağlantı, Dış mekan contron PCB anormalliği.
E39Boşaltma borusu sıcaklığı. sensör anormalliği (Tho-D1, D2). Muhtemel Neden: Bozuk sensör kablo demeti veya algılama bölümünün dahili kablosu, Kötü bağlantı, Dış mekan contron PCB anormalliği.
E40Yüksek basınç anormalliği (63H1-1,2 etkinleştirildi). Muhtemel Neden: Yüksek basınç anahtarı konnektörünün bağlantısının kesilmesi, Yüksek basınç sensörü anormalliği, Yüksek basınç anahtarı anormalliği, Kondenserde kısa devre hava akışı, Servis vanasını kapatın.
E41Güç transistörü aşırı ısındı. Muhtemel Neden: Güç transistörü anormalliği, Güç transistörü sıcaklığı. sensör anormalliği, Güç transistörünün radyatör kanadına yanlış bir şekilde sabitlenmesi, İnvertör PCB anormalliği, Dış fan motoru anormalliği, İnvertör anormalliği için soğutma fanı motoru, Dış ünitenin yetersiz montaj alanı.
E51Güç transistörü aşırı ısındı. Muhtemel Neden: Güç transistörü anormalliği, Güç transistörü sıcaklığı. sensör anormalliği, Güç transistörünün radyatör kanadına yanlış bir şekilde sabitlenmesi, İnvertör PCB anormalliği, Dış fan motoru anormalliği, İnvertör anormalliği için soğutma fanı motoru, Dış ünitenin yetersiz montaj alanı.
E42Akım kesme (CM1, CM2). Muhtemel Neden: Kompresör anormalliği, Soğutucu kaçağı, Güç transistör modülü anormalliği, İnvertör PCB için anormal güç kaynağı, Dış fan motoru anormalliği.
E43Aşırı sayıda bağlı iç ünite, aşırı toplam kapasite. Muhtemel Neden: İç / dış ünite adreslerinin ayarlanmasında hata, Sinyal kablosu bağlantısında hata.
E45İnvertör PCB ile dış kontrol PCB arasındaki iletişim hatası. Muhtemel Neden: Sinyal kablosu anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği, İnvertör PCB (INV1,2) anormalliği, Ani akım önleme direnci anormalliği.
E46Aynı ağda aynı anda bulunan karışık adres belirleme yöntemleri. Olası Neden: Adres ayarında hata, sinyal kablosu bağlantısında hata.
E48Dış DC fan motoru anormalliği. Muhtemel Neden: Dış fan motoru anormalliği, Kötü bağlantı, İnvertör PCB anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği.
E49Düşük basınç anormalliği. Muhtemel Neden: Düşük basınç sensörü anormalliği, Servis vanaları kapalı, EEV anormalliği (EEV kapalı), Yetersiz soğutucu miktarı, EEV’de tıkanma veya süzgeç.
E53Emme borusu sıcaklığı sensör anormalliği (Tho-S). Muhtemel Neden: Bozuk sensör kablo demeti veya algılama bölümünün dahili kablosu, Kötü bağlantı, Dış mekan contron PCB anormalliği.
E54Yüksek basınç sensörü anormalliği (PSH) / Düşük basınç sensör anormalliği (PSL). Muhtemel Neden: Bozuk sensör kablo demeti, Sensör bağlantısının kesilmesi, Sensör (PSH, PSL) anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği, Anormal montaj durumu, Yetersiz hava akışı hacmi, Aşırı veya yetersiz soğutucu miktarı.
E55Kubbe altı sıcaklığı sensör anormalliği (Tho-C1, C2). Muhtemel Neden: Bozuk sensör kablo demeti veya algılama bölümünün dahili kablosu, Kötü bağlantı, Dış mekan contron PCB anormalliği.
E56Güç transistörü sıcaklığı. sensör anomalisi (Tho-P1, P2). Muhtemel Neden: Bozuk sensör kablo demeti veya algılama bölümünün dahili kablosu, Kötü bağlantı, Dış mekan contron PCB anormalliği.
E58Senkronizasyon kaybı nedeniyle anormal kompresör. Muhtemel Neden: Kompresör başlatılmadan önce sağlanan güçten sonra geçen süre yetersiz, Karter ısıtıcısı AÇIK olmayan kompresör çalıştırma, Kompresör anormalliği.
E59Kompresör başlatma hatası (CM1, CM2). Olası Neden: Anormal güç kaynağı voltajı, Soğutucu devresi için anormal bileşenler, İnvertör PCB anormalliği, Konektör veya kablonun gevşek bağlantısı, Kompresör anormalliği (Motor veya yatak)
E60Rotor konumu algılama hatası (CM1, CM2). Muhtemel Neden: Kompresör anormalliği, İnvertör PCB anormalliği, Güç kaynağı anormalliği.
E61Ana ünite ile bağımlı üniteler arasındaki iletişim hatası. Muhtemel Neden: Sinyal kablosu anormalliği, Dış kontrol PCB anormalliği, İnvertör PCB (INV1,2) anormalliği, Ani akım önleme direnci anormalliği.
E63Acil durdurma. Olası Neden: Acil durdurma faktörleri.
E75Merkezi kontrol iletişim hatası. Olası Neden: Kötü bağlantı, hatalı kontrolör.

Mitsubishi Heavy Industries AC Kendi Kendine Teşhis Tablosu

Bu klima bir acil durdurma gerçekleştirdiğinde, acil durdurmanın gerçekleşmesinin nedeni ekran ışıklarının yanıp sönmesiyle gösterilir. Klima, acil durdurmadan 3 dakika veya daha uzun süre sonra uzaktan kumanda kullanılarak çalıştırılırsa, sorun ekranı durur ve klima çalışmaya devam eder.

Mitsubishi Heavy Industries klima zamanlayıcı ışığı yanıp sönüyor

Hata kodu, durdurma kodu tablosu (Hata kodlarının ve durdurma kodlarının atanması tüm modeller için ortak olarak yapılır.)

RUNKODHATA
KAPALI0Normal
KAPALI0535 saniye boyunca sinyal alınamaz (iletişim düzeldiyse). Güç kaynağı arızalı. Güç kaynağı kabloları ve sinyal hatları yanlış bağlanmış. İç veya dış ünite devre kartları arızalı. Dış üniteden veya iç üniteden gelen iletişim sinyalleri doğru şekilde algılanmadan 35 saniye geçtiğinde.
3 kez flaş35Yüksek basınç kontrolü soğutma. Aşırı soğutma işlemi. Dış ünite fan hızı düşüyor. Dış ısı eşanjörü sensörü kısa devredir. Dış ısı eşanjörü sensörünün değeri ayarlanan değeri aştığında.
3 kez flaş36Kompresör aşırı ısınması (115˚C). Soğutucu akışkan yetersiz. Tahliye borusu sensörü arızalı. Servis vanası kapalıdır. Tahliye borusu sensörünün değeri ayarlanan değeri aştığında.
3 kez flaş37Dış ısı eşanjörü sensörü anormal. Dış ısı eşanjörü sensör kablosu bağlı değil. Konektör bağlantıları zayıf. Güç açıkken 20 saniye boyunca sürekli olarak –55 forC veya daha düşük bir sıcaklık algılandığında veya dış ünitenin hızı 2 dakika boyunca 0 rpm veya daha yüksek bir hızda devam ettikten sonra (kompresör durur).
3 kez flaş38Dış hava sıcaklık sensörü anormal. Dış hava sıcaklık sensörü kablosu bağlı değil. Konektör bağlantıları zayıf. Güç açıkken 20 saniye boyunca sürekli olarak –55 forC veya daha düşük bir sıcaklık algılandığında veya dış ünitenin hızı 2 dakika boyunca 0 rpm veya daha yüksek bir hızda devam ettikten sonra (kompresör durur).
3 kez flaş39Deşarj borusu sensörü anormal (anormal durma). Tahliye borusu sensör kablosu bağlı değil. Konektör bağlantıları zayıf. Dış ünitenin hızı 10 dakika boyunca 0 rpm veya daha yüksek bir hızda devam ettikten sonra 20 saniye boyunca –25˚C veya daha düşük bir sıcaklık sürekli olarak algılandığında (kompresör durur).
4 kez flaş42Mevcut kesim. Kompresör kilidi. Kompresör kablolarında kısa devre. Kompresör çıkışı açık fazdır. Dış ünitenin devre kartı arızalı. Servis vanası kapalıdır. Elektronik genleşme valfi arızalı. Kompresör arızalı. Kompresör başlatması art arda 42 kez başarısız oluyor ve son arızanın nedeni akım kesintisidir.
4 kez flaş47Aktif filtre voltaj hatası. Arızalı aktif filtre. Güç kaynağı için yanlış voltaj bağlandığında. Dış kontrol PCB’si arızalı olduğunda
4 kez flaş48Dış ünitenin fan motoru anormal. Dış fan motoru arızalı. Konektör bağlantıları zayıf. Dış ünitenin devre kartı arızalı. 75 rpm veya daha düşük bir fan hızı 30 saniye veya daha uzun süre devam ettiğinde.
5 kez flaş51Güç transistöründe kısa devre (yüksek taraf) Akım kesme devresi arızası. Dış ünitenin devre kartı arızalı. Güç transistörü hasarlı. Kompresör başladığında güç transistörünün hasar gördüğüne karar verildiğinde.
5 kez flaş57Soğutma döngüsü sistemi koruyucu kontrolü. Servis vanası kapalıdır. Soğutucu akışkan yetersiz. Soğutma döngüsü sistemi koruyucu kontrolü çalıştığında.
5 kez flaş58Mevcut kasa. Soğutucu aşırı doldurulmuş. Kompresör kilidi. Aşırı yükleme işlemi. Çalışma sırasında geçerli bir güvenli durdurma olduğunda.
5 kez flaş59Kompresör kablolaması bağlantı yok Gerilim düşmesi Düşük hız koruma kontrolü. Kompresör kablo bağlantısı kesildi. Güç transistörü hasarlı. Güç kaynağı yapısı bozuk. Dış ünitenin devre kartı arızalı. Kompresör başladığında akım 1A veya daha az olduğunda. Çalışma sırasında güç kaynağı voltajı düştüğünde. Dış ünitenin hızı 60 dakika boyunca 26 rps’den düşük olduğunda.
6 kez flaş60Rotor kilidi. Kompresör arızalı. Kompresör çıkışı açık fazdır. Elektronik genleşme valfi arızalı. Aşırı yükleme işlemi. Dış ünitenin devre kartı arızalı. Kompresör başladıktan sonra, rotor kilidi nedeniyle kompresör durduğunda.
6 kez flaş61İç ve dış üniteler arasındaki bağlantı hatları hatalı. Bağlantı hatları hatalı. İç veya dış ünite devre kartları arızalı. İç veya dış üniteden gelen iletişim sinyalleri doğru algılanmadan güç açıldıktan sonra 10 saniye geçtiğinde.
6 kez flaş62Seri iletim hatası. İç veya dış ünite devre kartları arızalı. Gürültü hatalı çalışmaya neden oluyor. Dış üniteden veya iç üniteden gelen iletişim sinyalleri doğru şekilde algılanmadan 7 dakika 35 saniye geçtiğinde.
8 kez flaş80İç ünitenin fan motoru anormal. İç fan motoru arızalı. Konektör bağlantıları zayıf. İç ünitenin devre kartı arızalı. Klima çalışırken fan motoru AÇIK durumdayken iç ünitenin fan motorunun 300 rpm veya daha düşük hızda çalıştığı tespit edildiğinde.
8 kez flaş82İç ısı eşanjörü sensörü anormal (anormal durma). İç ısı eşanjörü sensör kablosu bağlı değil. Konektör bağlantıları zayıf. Isıtma işlemi sırasında 40 dakika boyunca –28 lowerC veya daha düşük bir sıcaklık sürekli olarak algılandığında. (kompresör durur).
8 kez flaş84Yoğuşma önleyici kontrol. Yüksek nem koşulu. Nem sensörü arızalı. Yoğuşmayı önleme kontrolü çalışıyor.
8 kez flaş85Donma önleyici kontrol. İç ünite fan hızı düşüyor. İç ısı eşanjörü sensörü kopmuş tel. Donma önleme kontrolü çalıştığında ve soğutma işlemi sırasında kompresör durduğunda.
8 kez flaş86Yüksek basınç kontrolü ısıtma. Aşırı ısınma çalışması. İç ünite fan hızı düşüyor. İç ısı eşanjörü sensörü kısa devredir. Isıtma işlemi sırasında yüksek basınç kontrolü çalıştığında ve kompresör durduğunda.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara