Anasayfa » Ev Aletleri » Mikrodalga Hataları Ve Arıza Nedenleri
Mikrodalga Hataları Ve Arıza Nedenleri
Mikrodalga Hataları Ve Arıza Nedenleri

Mikrodalga Hataları Ve Arıza Nedenleri

Mikrodalga Hataları Ve Arıza Nedenleri Mikrodalga, günümüzde popüler olarak kullanılan bir mutfak cihazıdır. Diğer tüm ev aletleri gibi, bir mikrodalga fırın da kullanım ömrü boyunca arızalanır ve arızalanır. Mikrodalga fırınınızdaki yaygın hatalar ve olası çözümleri aşağıda markaya göre listeledik, Bir hata kodu alırsanız, servis hemen hemen gereklidir.

Mikrodalga Hata Ve Arıza Çözümleri

İlk olarak, mikrodalgayı kapatıp açarsanız, hatayı gidermeniz mümkündür. Mikrodalgada nem birikmiş olabileceğini düşünüyorsanız, bu da hatalara neden olabilir, bu yüzden kurumasını bekleyin. pişirme işleminin ortasında mikrodalgalarının kapanmasıyla ilgili bir sorun yaşayan müşterilerimizden biri tarafından arandı. Bu nedenle, müşterilerimizin fırınlarında neyin yanlış gittiğini anlamaları için basit bir sorun giderme kılavuzu oluşturmaya karar verdik.

Mikrodalga Hataları Ve Arızaları Aşağıdaki markaların tam listesi :

Güvenlik uyarısı

Mikrodalga fırınlar tarafından kullanılan yüksek voltaj ve yüksek akım nedeniyle, bu cihazın tamir edilmesinin, önlemler alınmadığı takdirde önemli bir yaralanma veya ölüm riski oluşturacağını unutmayın. Herhangi bir sökme girişiminde bulunmadan önce daima mikrodalgayı fişten çekmelisiniz. Mikrodalgalarda kullanılan yüksek voltaj kapasitörleri, mikrodalga fişi çekildikten sonra bile şarj tutabileceğinden, yalnızca deneyimli uzmanların dahili bileşenlere erişmesini ve bunları değiştirmesini öneririz.

17 Yaygın Mikrodalga Sorunu ve Bunları Nasıl Düzeltebilirsiniz

Bu çözümlerden herhangi birini denemeden önce bir profesyonele danışmanızı ve/veya kullanım kılavuzunu okumanızı tavsiye ederim. Bu gönderi olası sonuçları tartışmak için tasarlanmıştır ve tavsiye veya tavsiye olarak alınmamalıdır. Her mikrodalga farklıdır ve deneyiminiz, benim deneyimlediğim açıklamalardan farklı olabilir.

Mikrodalga Fırın Açılmıyor

Sorun : Mikrodalga fırın açılmıyor, birkaç farklı anlama gelebilir. İlk olarak, ekran boştur (zaman yok, zamanlayıcı). İkincisi, bir ekranınız varsa, başlat düğmesine bastığınızda mikrodalga çalışmıyor mu? Üçüncüsü, başlatmaya basmadan önce bir zaman belirleyebiliyor musunuz?

Çözüm : Birkaç fark olasılığı olduğundan, mikrodalga fırınınızı çekerken sorun yaşarken kontrol etmemiz gereken yerlerin bir kontrol listesi var.

Yapmanız gereken ilk şey, mikrodalga fırınınızın fişinin takılı olduğundan emin olun. Mikrodalga kablosunu prizden çıkarmanızı, çıkışı kontrol etmenizi ve ardından kabloyu tekrar prize takmanızı öneririm. Kabloyu incelerken, açıkta kalan, çiğnenmiş veya hasarlı kablolar arıyorsunuz. Şimdi bir ekranınız varsa, işiniz bitti. Değilse, devam edin.

Kontrol etmeniz gereken ikinci şey devre kesicinizdir. Mikrodalga fişten çekildiyse, sonra tekrar fişe takılırsaiçinde duvar prizine ve hala gücünüz yok, devre kesicinize gidin ve herhangi birinin “patlamış” olup olmadığına bakın.

Atmış (atmış) bir devre kesici, devrenin açıktan kapalıya değiştirildiği anlamına gelir. Akım taşması nedeniyle bir devre kesici açılır. Bu, tüm evlerde ve apartmanlarda gerekli olan bir güvenlik önlemidir.

Bir devre kesicinin açılıp açılmadığını kontrol etmek için devre kesicilerinizin bulunduğu yere gidin ve herhangi birinin kapatılıp kapatılmadığına bakın. Kapalı bir tane varsa, devre kesicilerin yanındaki planı kontrol edin. Devre kesicinin yanındaki sayı mikrodalga fırını veya mutfağı gösteriyorsa, bu sizin sorununuz olabilir. Atmış bir devre kesici, bu bölümde daha sonra tartışılacak olan daha büyük bir sorunun belirtisidir.

Duvar prizi veya devre kesici değilse, kapıyı ve kapı menteşesini kontrol edin. Kapı veya kapı menteşesinde yiyecek ve diğer kalıntılar yok mu? Mikrodalga kapısı mikrodalga çerçevesine kolayca takılabilir mi? Kapıyı, kapı menteşesini ve kapının mikrodalga çerçevesine bağlandığı yeri temizleyin.

Bu olası çözümlerin her birini test etmek için mikrodalgaya uygun bir bardak yerleştirin ve bir dakika pişirin. Su sıcaksa veya mikrodalga açılırsa sorununuzu çözmüşsünüz demektir.

Tuş Takımı Düğmeleri Çalışmıyor / Kısmen Çalışıyor

Problem : t’nin bir kısmı veya tamamı mikrodalga tuş takımındaki düğmeler çalışmayı durdurdu. Birkaç düğmeyle başlayabilir, ancak zamanla hepsi artar.

Çözüm : Tuş takımının çalışmayı durdurmasının iki nedeninden biri vardır. Sebep 1: tuş takımı kullanılamayacak kadar kirli. Mikrodalga düğmelerinin içine ve çevresine yiyecek ve/veya diğer pislikler girerek onları kullanılamaz hale getirdi. Bu sorunu çözmek için mikrodalga tuş takımını ılık, sabunlu suyla temizleyin. Temizlerken aşındırıcı olmayan bir temizlik maddesi ve bez kullandığınızdan emin olun. Düğmeleriniz işlevsel hale gelene kadar tuş takımını nazikçe temizleyin.

Not: Tuş takımını temizlemeden önce mikrodalga fırınınızın fişini çekin. Bunun yapılmaması mikrodalganın gereksiz yere açılıp kapanmasına neden olabilir.

İkinci çözüm, tuş takımı ile kontrol panosu arasındaki konektör gevşemiş ve yeniden bağlanması gerekiyor. Belirli bir markanın birçok mikrodalga fırınında, tuş takımını ve kontrol kartını birbirine bağlayan konektör, yerine sabitlenmemiş küçük, ince bir şerittir. Bu konektör, tuş takımına basılması ve mikrodalga kapak kolunun itilmesi ve çekilmesi nedeniyle gevşer.

Başlamadan önce mikrodalganızın fişini duvar prizinden çekin. Elektrikli bileşenlerle çalıştığımız için elektrik çarpması ihtimali var. Darbeyi önlemek için mikrodalganın bağlantısını kesin.

Bu sorunu gidermek için konektörü tuş takımına geri itmeniz gerekir. Adımlar markaya, mikrodalga tipine ve konuma göre değişiklik gösterecektir, ancak havalandırma deliklerini, kapı menteşelerini ve tuş takımını sökmeniz gerekecektir.

Yukarıdaki vidayı söktüğünüzde, birkaç ek kablo olacaktır, aradığınız konektör, filament bant adı verilen çok ince bir bant parçasına benziyor. Çoğu durumda, bandı yerinde tutması gereken bir düşünce braketi vardır. Bu braketi yukarı kaldırın, konektörü çıkarın ve ardından tekrar içeri itin.

Bağlantısını kestiğiniz tüm kabloları yeniden bağlayın ve tuş takımını mikrodalgaya yeniden bağlayın. Mikrodalgayı tekrar prize takın ve tuş takımını test edin. Düğmeleriniz şimdi çalışıyorsa, o zaman çözdüğümüz sorun, değilse, tuş takımının bağlantısını kesmeniz ve konektörü daha derine itmeniz gerekebilir.

Mikrodalga Yemek Pişirmiyor 

Sorun : Sorun, yemeklerin pişmesinin beklenenden uzun sürmesi veya yemeklerin hiç pişmemesidir.

Çözüm : Çözüm , bozulan 8 mikrodalga parçasından biridir. Bir tamirci ayarlamadan önce, yemeğiniz arasına boşluk ekleyerek pişirme süresinin iyileşip iyileşmediğini kontrol edin. Mikrodalgada pişirilen yiyeceklerin tümü, büyük bir yığın halinde geç bir şekilde istiflenirse, genellikle daha uzun sürebilir.

İlk çözüm işe yaramadıysa, aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Diyot – A/C’yi D/C’ye dönüştürür
 • Kapı anahtarı – Mikrodalganın geri kalanına pişirmenin gerçekleşebileceğini bildirir
 • Magnetron – Mikrodalga yapmak için D/C akımını kullanır. Mikrodalgalar yemeklerinizi pişirir
 • Yüksek voltajlı kapasitör – Diyotla birlikte A/C’yi D/C’ye dönüştürür
 • Yüksek gerilim trafosu – magnetroya güç sağlamak için voltları dönüştürmeye yardımcı olur
 • Termal Sigorta – mikrodalgayı aşırı ısınmaya karşı denetler
 • Termokoruyucu – Mikrodalgayı aşırı ısınmaya karşı da izler. Termokoruyucu mikrodalganın başlamasını önleyecektir.
 • Ana kontrol panosu – Bu, mikrodalganın beynidir. pişirme süresinden pişirme gücüne ve döner tabla dönüşüne kadar her şeyi kontrol eder.

Güvenliğiniz için, sorun giderme ve değiştirmenin yanı sıra bu bileşenlerle yalnızca eğitimli profesyoneller ilgilenmelidir. Bu bileşenler, ölümcül miktarda elektrik içerir ve iletir ve yalnızcaelle tutulan profesyoneller tarafından

Pişirme Sırasında Mikrodalga Kıvılcımları/Arklar

Sorun : Mikrodalga açıkken mikrodalga arklar veya kıvılcımlar çıkarıyor

Çözüm : Bu soruna aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı çözüm vardır:

 • Kirli mikrodalga
 • Yüksek gerilim trafosu
 • Alüminyum veya başka bir metal türü kullanma
 • Dalga kılavuzu kapağı
 • Boya
 • Metal raf

Kirli mikrodalga : İster inanın ister inanmayın, ancak boşluk duvarlarında, giriş kapaklarında veya havalandırma deliklerinde kir birikmesi ark oluşumuna neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için mikrodalga fırınınızın haftada en az bir kez temizlendiğinden emin olun.

Yüksek gerilim trafosu : Yüksek gerilim trafosu çalışmayı durdurursa, ark oluşmasına ve yanık kokusuna neden olabilir.

Alüminyum veya diğer metaller : Mikrodalgada alüminyum kullanmak çok tartışılan bir konudur, ancak gerçek şu ki, açıkta kalan keskin kenarlar olmadığı sürece alüminyumu mikrodalgada kullanabilirsiniz. Mikrodalgada yemek pişirirken bir tabak örtüsü veya peçete kullanmak en iyisidir.

Metaller mikrodalgada kullanılmamalıdır. Arklara neden olacaklar. Kullanmak için farklı bir tencere türü bulun.

Dalga kılavuzu kapağı : bu kapağı çıkarın ve hasar olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, bir bardak su pişirmeye çalışın, ark yoksa dalga kılavuzu kapağını yenisiyle değiştirin.

Boya : Mikrodalga fırınınızın boşluğundaki boya parçalanıyor olabilir. Mikrodalga fırınınızı, mikrodalganın dibine düşen boya veya boşluktaki talaşlar açısından inceleyin.

Raf : Raf desteğiyle ilgili birkaç farklı sorun olabilir. İlk olarak, rafın mikrodalganın içindeki hiçbir şeye dokunmadığından emin olun. İkinci olarak, metal rafta talaş olmadığından emin olun.

Mikrodalgada Kurutuyor

Sorun : Mikrodalgada pişirilen yiyecekler, yenmeyecekleri noktaya kadar sürekli olarak kurutuluyor.

Çözüm : Hızlı çözüm, yemeğinize su eklemektir. Mikrodalgalar yemek pişirmek için su kullanır ve su eksikliği kaliteli gıda eksikliğine neden olur. Başka bir seçenek de güç seviyesini azaltmaktır. Çoğu mikrodalga fırın, yemek pişirmek için kullanılabilecek birden fazla güç seviyesine sahiptir. Diğer bir seçenek ise süreyi azaltmak, karıştırmak ve yemeğinizi pişirmeye devam etmektir.

Mikrodalga Başlıyor Sonra Duruyor

Problem : Mikrodalgaya yiyecek yerleştiriyorsunuz, başlata basıyorsunuz, mikrodalga başlıyor ve bitiyor.

Çözüm : Bu sorun için birkaç olasılık vardır, bu sorunlar şunları içerir:

 • Kapı anahtarı
 • Ana kontrol panosu
 • Tuş takımı ve kontrol paneli
 • Yüksek gerilim trafosu
 • Termokoruyucu
 • Termostat

İşte her bir çözüme hızlı bir bakış

Kapı anahtarı : Kapı anahtarlarını yanma, aşırı ısınma veya kavis açısından test edin. Gerekirse değiştirin.

Ana kontrol panosu : teşhis edilmesi zor, test ettiğiniz son şey olmalıdır. Diğer tüm parçalar iyi çalışıyorsa, bu parçayı değiştirmeniz gerekebilir.

Tuş takımı ve kontrol paneli : Tuş takımı kısa devre yapıyor veya kontrol panosuna ek mesajlar gönderiyor olabilir. Tuş takımında basılan düğmeler yanlış tepki veriyorsa, tuş takımının değiştirilmesi gerekir.

Yüksek gerilim trafosu : Mikrodalga ark yapıyorsa, sigara içiyorsa duruyorsa, trafonun değiştirilmesi gerekebilir.

Termokoruyucu ve Termostat : Bu kısım, aşırı ısınmayı algılarsa mikrodalgayı kapatır. Bu daha büyük bir sorunun belirtisidir

Döner Tabla Dönmüyor

Sorun : Mikrodalga kullanımdayken döner tablanın dönmesini bekliyorsunuz, ancak dönmüyor

Çözüm : önce döner tabla halkasını engelleyen hiçbir şey olmadığından emin olun. İkinci olarak, cam masanın uygun bir konuma ayarlandığından emin olun. Ardından, döner tablanın “açık” olarak ayarlandığından emin olun. Son olarak, önceki üçü beklendiği gibi çalışıyorsa, döner tabla motorunun onarılması/değiştirilmesi gerekebilir.

Ampul Açılmıyor

Sorun : Mikrodalga kapağı açıldığında dahili mikrodalga açılmıyor

Çözüm : İlk ve en bariz çözüm, ampulü değiştirmeye çalışmaktır. Yeni ampul yanmazsa, ana kontrol panosu veya ışık soketi olabilir.

İlk önce, ışık soketinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından sokette süreklilik kontrolü yapın, süreklilik yoksa soketi değiştirin. Süreklilik varsa, ana kontrol panosunu değiştirmeyi düşünün.

Fan Kapı Açıldığında Çalışıyor, Kapandığında Duruyor

Problem : Mikrodalganın fanı kapak açıldığında çalışıyor, kullanıcı kapandığında duruyor, tersine çalışıyor

Çözüm : Kapı anahtarı bu tür bir sorun için en olası çözümdür. Kapı anahtarını/anahtarlarını test etmek için bir voltaj ölçere ihtiyacınız olabilir.

Mikrodalga/Pişirdikten Sonra Koku

Sorun : Mikrodalga yeni pişirilmiş yemek gibi kokuyor veya geçen haftaki yemek gibi kokuyor

Çözüm : İki çözüm variçinbu sorun. İlk önce mikrodalga fırınınızın boşluğunu temizlemeyi deneyin. Sıcak, sabunlu su ile temizleyin ve ardından sonuçları gözlemleyin. Mikrodalgayı temizlemek sorunu çözmezse, verilen filtreyi değiştirmeyi düşünün. Filtrenizin yerleşimi, mikrodalga fırınınızın markasına, modeline ve modeline göre değişiklik gösterecektir.

Mikrodalga Pişirme Sırasında Koku

Sorun : Mikrodalga fırın pişirirken duman görüyor veya kokuyor

Çözüm : Bu, ark, boş mikrodalga veya çalışmayan bir Yüksek voltaj transformatörü gibi birkaç farklı sorun olabilir. Mikrodalganın içindeki bir parçanın dumanı üretmesi de mümkündür. fişini çekmeni tavsiye ederimmikrodalga, ve bir profesyonelle temasa geçmek.

Sigortalar Atmaya Devam Ediyor

Problem : Bu, bir araya getirilmiş iki problemdir: mikrodalga sigortası atmıştır ve/veya ev sigortası atmıştır.

Çözüm : Patlamış bir mikrodalga sigortası, mikrodalganın içinde bir şeylerin kötü gittiği anlamına gelir. Mikrodalganın bağlantısını kesmenizi ve bir profesyonelle görüşmenizi tavsiye ederim. Patlamış bir ev sigortası daha fazla araştırma gerektirir. Aşağıdaki soruları sorun: ne zaman oldu? Sigorta attığında başka hangi çıkışlar kullanılıyordu?

Mikrodalga Kendi Kendine Başlıyor

Sorun : Mikrodalga kapağını kapattıktan sonra mikrodalga çalışıyor.

Çözüm : Mikrodalganın kendi kendine açılmasına neden olan birkaç sorun olabilir. Tuş takımı konektörü ile geri ödeme yapmaya çalışırken, kapıyı kapattığımda mikrodalga fırınım açılacaktı çünkü kapı hala bir takım parçalar çıkarılmıştı. Diğer bir olasılık ise ana kontrol panosunun hasar görmüş olmasıdır.

Mikrodalga çok gürültülü

Sorun : Mikrodalgayı çalıştırıyorsunuz ve gürültü normalden çok daha yüksek

Çözüm : Yüksek sesli mikrodalganın nedeni magnetron, egzoz fan motoru, karıştırıcı motoru veya döner tabla motoru olabilir. Yüksek tonlar veya hırıltı sesleri duyarsanız magnetronun değiştirilmesi gerekecektir. Magnetronu değiştirmeye çalışmadan önce bir profesyonele danışın.

Gürültüye ek olarak, döner tabla normalden daha yavaş hareket ediyorsa veya hiç dönmüyorsa döner tabla motoru arızalı olabilir. Gürültü daha çok taşlama gibi geliyorsa, karıştırıcı veya egzoz fan motoru olabilir.

Mikrodalga Kapısı Açılmıyor

Sorun : Biraz patlamış mısır pişirmek istiyorsunuz ama mikrodalga ya açılmıyor ya da açılması çok zor.

Çözüm : Sorun aşağıdaki alanlardan birindedir:

 • Açık kolu
 • Kapı yayı
 • Kapı mandalı
 • Kapı kancası
 • Düğme yayı
 • Buton
 • Kol aktüatörü

Bunların her biri başarısızlık testis olabilir. hatanın nerede oluştuğunu görmek için düğmeye basın, kolu kaldırın, vb. Son olarak, gerektiği gibi düzeltin. Not: Bu ürünler kit halinde gelebilir ve tek tek satılmayabilir. Tüm kiti değiştirmek en iyisi olabilir.

Mikrodalgam Sızdırıyor mu

Sorun : Mikrodalganın ailenizi ve arkadaşlarınızı etkileyen radyo aktif dalgalar sızdırdığına dair endişeleriniz olabilir.

Çözüm : Tek çözüm kaçak dedektör satın almaktır. Dedektöre ek olarak, bir bardak suya ve mikrodalga fırınınıza ihtiyacınız olacak. Sızıntı dedektörüyle birlikte verilen talimatları izleyin, ancak mikrodalga çalışırken test etmeniz gerekecektir.

Mikrodalga Kullanımdayken Telefon/TV Vızıldıyor

Sorun : Mikrodalga kullanımdayken telefonunuz/ televizyonunuz/ veya radyonuz parazit yaşıyor.

Çözüm : Öncelikle televizyonu, telefonu veya radyoyu mikrodalgadan uzaklaştırmayı düşünün. Mobil bir mikrodalga fırınınız varsa, onu diğer ürünlerden uzaklaştırmayı düşünün.

Diğer bir çözüm ise mikrodalganın temiz ve kirden arındırılmış olmasını sağlamaktır. mikrodalga boşluğundaki ilave kir, mikrodalga fırınınız ve TV’niz için beklenmeyen bozulmalara neden olabilir.

Son seçenek, televizyonunuzun, radyonuzun veya telefonunuzun radyo frekansını değiştirmektir. Mikrodalgalar, bazı telefonları, radyoları veya TV’leri etkileyebilecek 2,4 gigahertz frekansı kullanır.

Sonuç

Araştırmam sayesinde, mikrodalga fırının bozulmasına neden olabilecek sadece bir avuç parça olduğunu öğrendim. Magnetronunuz, tuş takımınız, kapı anahtarınız veya ana kontrol kartınızla ilgili bir sorununuz varsa mikrodalga bozulacaktır. Mikrodalga fırınınız sigara içiyorsa veya ses çıkarıyorsa, magnetronunuz veya magnetronu kullanan bir parçanız olabilir. Mikrodalga fanınız açık mı veya mikrodalganız çalışıyor mu? Kapı anahtarı veya ana kontrol panosu olabilir.

Mikrodalganızla ne gibi sorunlar yaşadınız? Mikrodalga sorunlarınız bu listede var mıydı? Herhangi birini özledim mi?

Mikrodalgada Sıfırlama Düğmesi Var mı?

Çoğu mikrodalga fırın bir sıfırlama düğmesi içermez. Ancak mikrodalga fırınınızı iki yoldan biriyle sıfırlayabilirsiniz. Mikrodalga fırınınızı sıfırlamanın en yaygın yolu donanımdan sıfırlama olarak adlandırılır. Mikrodalgaların kablosunu duvar prizinden fiziksel olarak çıkardığınızda donanımdan sıfırlama gerçekleşir. Zor bir dinlenme, saat, tarih ve pişirme ayarları dahil tüm kayıtlı ayarları siler.

Donanımdan sıfırlama yapmadan önce mikrodalga kablosunu ve duvar prizini engelleyen hiçbir şey olmadığından emin olun. Gücün mikrodalgaya ulaşmasını engelleyebilecek herhangi bir şey varsa veya daha da kötüsü, bir kıvılcım ve/veya yangın olabilir.

İkinci tür sıfırlamaya yumuşak sıfırlama denir. Yazılımdan sıfırlamanın amacı, en son programlanan ayarları silmek veya bir programlama sürecinden kaçmaktır. Yazılım sıfırlamaları mikrodalgadan mikrodalgaya değişir, bu nedenle mikrodalga fırınınızın kullanım kılavuzunu gözden geçirmeniz önemlidir.

Mikrodalgalar Tamir Edilebilir mi?

Evet, mikrodalgalar tamir edilebilir. Ancak, bir parçayı tamir etme maliyeti bulunduğunuz yere, değiştirilmesi gereken parçaya ve mikrodalga fırınınızın yaşına göre değişir.

Konum, yaşam maliyetinin yanı sıra tamircinin seyahat etmesi gerekebilecek mesafeye dayanmaktadır. Magnetron, mikrodalganın en önemli ve pahalı parçasıdır. Ayrıca, anakartın değiştirilmesi gerekiyorsa daha pahalıya mal olabilir.

Son olarak, mikrodalga fırınınız eskiyse, yaygın olarak bulunan daha fazla parçası olabilir. Mikrodalga fırınınız daha yeni teknolojiye sahipse veya çok özelse, tamir ettirmek için daha fazla ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Ayrıca, mevcut mikrodalganız için ödediğiniz tutarı göz önünde bulundurun, çünkü kullanılmış olanı onarmak yerine yenisini satın almak daha ucuz olabilir. Mikrodalga tamiri hakkında daha fazla bilgi için Mikrodalga Fırınlar Tamir Edilebilir mi?

Mikrodalgada Magnetronu Değiştirme Maliyeti Ne Kadardır?

Bu, mikrodalganızın markasına, modeline ve markasına bağlıdır, ancak bir magnetronu değiştirmek için 60 – 1000 $ arasında herhangi bir yerde ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Bu geniş aralık, mikrodalganın parçası, yeri ve yaşı gibi bir dizi faktöre dayanmaktadır.

Magnetronun kendisini değiştirme maliyeti 30 TL başlıyor. Bu aralık mikrodalga markasına, mikrodalga tipine ve watt değerine bağlıdır. Parça numarası için üreticinizin web sitesini veya kullanım kılavuzunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Profesyonel ipucu: Doğru parça numarasını öğrendikten sonra, aynı ürüne sahip olup olmadıklarını görmek için yerel hurdalıklara danışın. Hurdalıktan satın almak size para kazandıracak ve parçanın teslim edilmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Bir Mikrodalga Ne Kadar Sürmeli?

Ortalama olarak, bir mikrodalga 9.5 yıl sürecek. Bu ortalama kullanıma, ortama, markaya ve nasıl temiz tutacağınıza göre değişecektir. Mikrodalga fırınınızı ne kadar çok kullanırsanız, kullanım ömrü o kadar kısalır. Ayrıca mikrodalga fırınınız sürekli itilip kakılıyorsa ömrünün kısalmasını bekleyebilirsiniz.

Mikrodalga Fırınımı Nasıl Test Edebilirim?

Mikrodalganızdan sızıntı olmadığından emin olmanın en iyi yolu, bir profesyonel kiralamak veya bir sızıntı dedektörü satın almaktır. Bir sızıntı dedektörü, mikrodalganızdan yayılan radyasyon miktarını algılar. Sızıntıyı test etme süreci aşağıdadır.

 • Mikrodalga fırınınıza büyük bir bardak su koyun
 • Bardağı tam güç kullanarak 1 dakika pişirin
 • Mikrodalga çalışırken dedektörü havalandırma delikleri, kapı ve kapı contasının etrafına doğrultun.
 • Sızıntı seviyeniz 50 milimetre mesafe olarak 5 mW/cm^2’yi aşarsa, sızıntınız var demektir.
Uzmana Sor
x

İncelemek İster misiniz?

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ?

Mikrodalga Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Bir ev mikrodalga fırını tipik olarak saatte 1100 Watt ...

error: İçerik korunmaktadır !