Anasayfa » Hata Kodu » Kombi Hataları Ve Arıza Nedenleri
Kombi Hataları Ve Arıza Nedenleri
Kombi Hataları Ve Arıza Nedenleri

Kombi Hataları Ve Arıza Nedenleri

Kombi Hataları Ve Arıza Nedenleri Kombinizle ilgili ani bir sorun asla ideal değildir. Çalışmayı durdurmuş veya düzgün çalışmıyor olabilir ve bir arıza veya hata kodu gösteriyor olabilir. Sorun ne olursa olsun, kazanı asla kendiniz tamir etmeye çalışmamalısınız, Kombinizin çalışmamasının birçok nedeni olabilir. Bazı yaygın düzeltmeler arasında donmuş bir kondenser borusu, kazana gaz gelmemesi, basıncın çok düşük olması, mevcut sisteminizde bir sızıntı, hatalı kontrolör ve daha fazlası bulunur. Radyatörlerden, su kaynağından veya yanlış yerleştirilmiş bir vanadan veya sadece kombinizin çalışmamasından kaynaklanan bir sorun olsun, sorun diğer cihazlarınıza baskı yapmaya başlayana kadar kombi sorununuzu fark etmek zor olabilir.

Kombi Hata Ve Arıza Çözümleri

Kombiniz evinizin kalbidir ve düzgün çalıştığı sürece, muhtemelen onu düşünmüyorsunuz bile. Ancak aniden sıcak su veya soğuk radyatörlerle karşı karşıya kalmadığınızda, bunun ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Kombiniz aniden çalışmayı durdurduysa, genellikle sorunun nedenini belirlemeye yardımcı olacak ve hangi işlemin yapılması gerektiğini belirten bir kombi arıza kodu görüntüler. Kombi arıza kodları, kombinizin marka ve modeline göre büyük farklılıklar gösterebilir. Bir kazan arıza koduyla karşılaşırsanız ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Kombi arıza koduna ne sebep olabilir?

Kombinin tüm yıl boyunca 7/24 çalışan karmaşık bir ekipman parçası olduğunu anlamak önemlidir. Bu, gibi üreticiler tarafından üretilen modern kazanların son derece güvenilir olmasına rağmen, her zaman bir sorun oluşma riskinin olduğu anlamına gelir. Ayrıca kombi arıza kodunun kombinin kendisinde bir problemin işareti olmayabileceğini de unutmamalısınız. Ayrıca örneğin elektrik veya gaz beslemesi, yoğuşma borusu veya grip ile ilgili bir sorunu da gösterebilir. Bu, arzında geçici bir kesinti kadar basit olabilir.

Kombi arıza kodum ne anlama geliyor?

Kombinizin görüntüleyebileceği birçok farklı arıza kodu vardır ve bazı kombinasyonların farklı anlamları olabilir. Ancak bu panik yapmak için bir neden değildir – kombinizin el kitabında arıza kodunun ne anlama geldiğini öğrenebilmelisiniz. Kazanınızı sıfırlamak için tek yapmanız gereken üreticinin talimatlarını takip etmek olabilir. Arıza kodu tablosu kombinizi kullanmamanız gerektiğini ve bir mühendisin gerekli olduğunu gösteriyorsa, uygun niteliklere sahip bir kişinin bakması son derece önemlidir. Kombi el kitabınızı bulamıyorsanız panik yapmayın – kombi arıza kodunuzu tanımlamanın diğer yollarını okuyun.

Aşağıda en yaygın kazan sorunlarından bazılarını listeliyoruz ve bunların olası nedenlerini özetliyoruz. Ayrıca bazı olası düzeltmeleri de vurguluyoruz, bu nedenle kombinizi, yalnızca ısıtmanızı veya sistem kazanınızı nasıl tekrar çalışır duruma getirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir arızayı olabildiğince basit bir şekilde tanımak için, modern kazanlar, hataya neyin neden olduğunu tam olarak bilmenizi sağlamak için dijital bir kazan hata kodu görüntüler.

Kombinizle ilgili herhangi bir sorundan emin değilseniz veya sorunun sizin için tamir edemeyeceğiniz kadar zor olduğundan endişeleniyorsanız, o zaman burada, uzman ekibimizle iletişime geçin ve size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Kombi arıza kodumu çevrimiçi olarak bulabilir miyim?

Yine, bu, kazanın üreticisine bağlıdır. Ana üreticilerin arıza kodu bilgilerine bağlantılar aşağıda listelenmiştir:

Aşağıda en yaygın kombi hataları ve arızaları listelenmiştir :

5 Yardım çağırmadan önce kontrol edilmesi gereken kombi sorunları

  1. En yaygın kazan sorunlarından biri basınç etrafında olmalıdır. Günümüzde ve tüm kazanların% 80’inde kapalı bir ısıtma devresine sahip kombinasyonlu kazanlarda, basınç eksikliği çalışmayacağı anlamına gelir. Çoğu kazanın yanması veya çalışması için sistemde yaklaşık 1,5 bar basınca sahip olması gerekir. Yeterli basınç yoksa, kazan sistem içinde yeterince su hareket ettiremeyeceğini algılar ve bu nedenle kilitlenmeye başlar. Kombinasyon ve sistem kazanlarının tümü, yaşadığınız sorunun genel nedenlerini ve sorunlarını açıklamak için kılavuzlarda referans verilen arıza kodu tanılamalarına sahiptir. Düşük su seviyelerini tamamlarsanız, kazan kılavuzuna bakın ve doldurma devresini veya soğuk beslemeyi açık bırakmayın, aksi takdirde bir sonraki soruna neden olur.
  2. Aşırı basınçlandırma, sistemdeki çok fazla suyun bir sonucudur ve genellikle bir basınç düşüşünden sonra aşırı liberal bir dolumun sonucudur. Bu, bir ev sahibi uzun bir süre kullanılmadıktan sonra bir kazanı çalıştıramadığında ve sistem soğuk olduğunda ve sıcakken sistemdeki suyun genişlemesini hesaba katmadıklarında yaygındır. Bir manometreniz varsa, sisteminiz için doğru basınç aralığını belirlemek için kazan kılavuzunuza bakın. Hem düşük basınç hem de yüksek basınç, kazanınızda sorunlara neden olabileceğinden, sistemin doğru su basıncında olması gerekir. Aşırı basınçlandırmanın bir başka belirtisi de, basınç tahliye vananızın su sızdırıyor olabileceğidir. Bu su akışı teknik olarak basınç valfinin işini doğru yaptığını gösterir.
  3. Kazan kilitleme modunda ve çalışmayacağı için çok yaygındır ve yukarıdakilerle ve ayrıca çok daha fazla değişkenle ilgili olabilir. Katastrofik arızaya neden olmayacak şekilde imal edildikleri için kazanların kapanması (kazan tamamen onarılamaz veya tehlikelidir). Genellikle, sorunu gidermek ve ardından tekrar açmak için kazanı birkaç dakika kapatarak düzeltilebilen bir değişkendir ve tekrar çalışabilir. Bir dizi ateşleme var ve bunlardan herhangi biri doğru değilse bir sonraki aşamaya geçmeyecektir.
  4. Sistemdeki hava radyatörler, bileşenler ve kazanlar için iyi değildir. Sirkülasyon pompasının tutukluk yapıp çalışmayı durdurmasına veya kazanın kilitlenmesine neden olabilir . Kolayca giderilir ve gaza veya elektriğe dokunmanızı gerektirmez. Sert suyun neden olduğu kireç de zamanla birikebilir ve kazanınızda sorunlara neden olabilir. Bu, sistemi yıkamak için kimyasallar kullanılarak düzeltilebilir.
  5. Isıtma ve sıcak su çalışmıyor veya sadece ikisini de aynı anda açtığımda çalışıyor. Ne tür bir kazana sahip olduğunuza bağlı olarak, sisteminizin nasıl çalıştığını belirleyecektir. Kombinasyon kazanları sızdırmaz bir ünitedir ve tüm çalışma öğeleri iç kısımdadır. Isıtma alıyorsanız ve musluğu açtığınızda sıcak suya geçmiyorsa, sorunun ortak nedeni büyük olasılıkla kazan muhafazasının içinde bulunan yön değiştirme vanasıdır. Bunu düzeltmek için kontrol etmeye değer şeyler var ama en iyisi bir tesisatçı çıkarmaktır.

Eğer bir varsa konvansiyonel kazanı  ve su pompasını ve kontroller kazan dışındadır ve yukarıdaki belirtiler alıyorsanız o zaman yanlış olan şeyler herhangi bir sayı olabilir. Kazan ateşleniyorsa ancak tepeler ısınmıyorsa, arızalı bir pompa olup olmadığını kontrol edin ve çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer öyleyse ve sıcak su veya ısıtma almıyorsanız, motorlu vanaları kontrol edin. Pompanız sızdırıyorsa, pompa contasının arızalandığı ve onarılması gerekeceği anlamına gelebilir.

Sorunlara neden olan başka bir öğe olduğu için termostatınızı kontrol etmeyi unutmayın. Termostat sorunları, kazanın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca kışın donmuş yoğuşma borusu kazanınızın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabileceğinden yoğuşma borunuzu da kontrol edin.

Kazanınızda bir su sızıntısı varsa veya gaz kaynağınızla ilgili sorunlar varsa, bunların ikisi de ciddi sorunlar olarak kabul edilir ve bir uzman çağırmanın zamanı gelmiştir. mühendis veya gaz kokusu aldığınızda, acilen gaz tedarikçinizle iletişime geçin ve gaz vanasından gazınızı kapatın. Amatörler çok tehlikeli olabileceğinden gazlı aletlerle uğraşmamalıdır.

Umarım yukarıdakiler bulunan bazı genel sorunlara yardımcı olur ve emin değilseniz lütfen servis Merkezi Isıtma’dan bizi arayın. Garanti olan herhangi bir şey varsa, garanti kapsamında olup olmadığını kontrol etmek için lütfen önce üreticiye danışın. Alternatif olarak, bir gaz güvenliğine kayıtlı mühendisler de kazan onarımlarını teşhis edebilir ve yardımcı olabilir. Yepyeni bir kazana ihtiyacınız olmayabilir, bu nedenle sorunlarla karşılaşırsanız paniğe kapılmayın. kombi sorunları her zaman en kötü durum senaryosu anlamına gelmez.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Electrolux & Zanussi Endüstriyel Bardak Yıkama Hata Kodları

Electrolux & Zanussi Endüstriyel Bardak Yıkama Hata Kodları

Electrolux & Zanussi Endüstriyel Bardak Yıkama Hata Kodları Ticari mutfak ekipmanlarının bakımı, mutfağınızın aşina olması ...

error: İçerik korunmaktadır !