Immergas Kombi Hata Kodları

Immergas Kombi Hata Kodları gaz kazanları için standart hata kodlarını göz önünde bulundurun: Ünitelerin kalitesi ve montaj seviyesi tüm standartlara ve Avrupa gerekliliklerine uygundur; imalatta en ileri teknolojiler ve teknikler kullanılmıştır. Her kazan, sürekli modda çalışan ve tüm ünitelerin ve parçaların durumunu izleyen bir kendi kendine teşhis sistemi ile donatılmıştır. Herhangi bir arızanın görünümü sistem tarafından hemen izlenir ve ekranda bu hatanın dijital kod tanımı görünür.

Immergas Kombi Hata/Arıza Kodu

Hata KoduKod Çözme
01Ateşleme yok
02Termostat ateşlemeyi bloke etme emri verdi
03Duman egzoz sensörü arızaları
05RH sıcaklık sensörünün arızalanması
06DHW sıcaklık sensörünün arızalanması
08Kilit açma düğmesi çalışmıyor
09Ayar işlevi başlatıldı
10Soğutma sıvısı basıncı düşürülür
11Dahili engelleme
12Kazan aşırı ısınması
15Kazan elektroniği arızası
16Fan arızası, zayıf temas
20Sistem, brülör kapalıyken bir alev algılar
27Hava sirkülasyonu arızası
31Kontrol panosu sorunları
37Kritik derecede düşük besleme voltajı

Hata 01

Immergas kazanını ateşlemekle ilgili sorunlar. Gaz brülör bloğuna gaz geçmez. Kapatma vanası açıkça kapalı. Gaz hattındaki vanayı açın. Bu ilk çalıştırma ise, boru hattındaki havayı boşaltın. Gaz aparatına sağlanan gaz yakıtının basınç seviyesini kontrol edin. Doğru basınç yirmi mbar’dır. Ayrıca, enjektörlerdeki minimum ve maksimum gaz basıncının ayarlanmasının doğruluğunu kontrol edin. Ayar değerleri kurulum talimatlarında belirtilmiştir. Gerekirse kazanı ayarlıyoruz. Gaz valfi arızası. Hasar kaydedilirse, gaz valfinin değiştirilmesi gerekir. İyonizasyon elektrodu arızalı veya hasarlı.

Kir için teşhis edilmesi önerilir. Brülör ile ateşleme elektrodu arasındaki boşluğu ayarlayın, gerekirse. Gaz valfi bozuk. Potansiyel kısa devre veya açık için gaz valfi bobinlerini kontrol edin. Herhangi bir ihlal durumunda gaz vanasını değiştirin. Gaz valfi yapışmaya başlar. Vananın ön tarafında bulunan bağlantı parçasına bir parça hortum takın ve maksimum basınç uygulayın. Ateşlemek için yeterli güç yok. Servis menüsünü kullanarak ateşleme gücünü ayarlayın. Kontrol panosunun yanlış çalışması veya bozulması. Ateşleme trafosu çalışmıyor. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapın. Hata geri dönerse, elektronik kartın değiştirilmesi önerilir.

Topraklamayı kontrol edin. Kaplama potansiyelsiz olmalıdır. Aşırı yoğuşma, kazan ünitesinin çalışmasındaki kesintilerin nedenidir. Ateş kutusunu nemden temizleyin, iyonizasyon elektrotu ve brülör. Alev kontrol elektrotunun arızası. Kontrol panosu bir alev algıladı, ancak herhangi bir yanma gözlemlenmedi. Alev kontrol elektrot kablolarını teşhis edin. Hasar ve kırılma mevcut olabilir. İyonizasyon elektrotundan kontrol panosuna giden elektrik devresinde kısa devre kontrolü yapın. Ateşleme elektrodu gaz brülör ünitesine temas ediyor. Elektronik kart hasarlı. Değiştirilmelidir. Ateşleme elektrodu gaz brülör ünitesine temas ediyor.

Hata kodu 02

Immergas kazanı aşırı ısınmış. Emniyet termostatı yaklaşık 105 derecelik bir sıcaklığa sahiptir. Bu sırada ateşleme için herhangi bir mesaj verilmezse, bir hata verilmez. Isıtma devresinin sıcaklığının artması sonucu brülör söner, ancak ısı eşanjörü ısınmayı durdurmaz. Isıtma modu için 90 C, sıcak su besleme aşaması için 95C. 10 saniye içerisinde otomasyon sistemi kazanı kapatacaktır. emniyet termostatının sıcaklığı 105 °C’nin üzerine çıkacaktır. Termostat sensörü ısıtma veya donma koruması sırasında 105 °C’nin üzerinde bir sıcaklık algıladığında, kazan elektroniği yaklaşık 30 saniye boyunca duracak şekilde geri sayacaktır.

Bu süre zarfında emniyet termostatının ve ısıtma sıcaklığı sensörünün sıcaklığı yüz dereceye düşmezse, otomasyon sistemi bir hata gösterecektir. Brülör ünitesinin ateşlenmesi istendiğinde kazan kapatma işlemi gerçekleştirilir. Ateşleme aşamasında, emniyet termostatının sıcaklığı 105 derecenin üzerine çıkarsa, İmergaz kazanı 10 saniye bekleme moduna geçecek ve ancak bundan sonra arıza bildirecektir. Cihazı kapatan bir ısıtma sıcaklık sensörü veya aşırı ısınma termostatı başlatılır.

Sıcaklık 105 derecenin üzerine çıktıktan sonra acil durum termostatı çalışmaya başlayacaktır. Cihazın soğumasını bekleyin ve sıfırlama tuşunu kullanarak sıfırlayın. Acil durum termostatının arızası veya işlevsel arızası. Değiştir. Isıtma devresinde ısıtma maddesinin yetersiz sirkülasyonu. Isıtma hattı için bir basınç testi yapın. Soğutmalı sistemdeki performansı 1,2 bardır. Isıtma borularında aşırı hava. Havalandırma deliğinden sistemdeki fazla havayı çıkarın. Baca gazı termostatının aşırı ısınması. Termostat sensörü soğuyana kadar beklemenizi ve ardından yeniden başlatmanızı öneririz.

Hata 27

Sirkülasyon yok. Yeterli su sirkülasyonunu önlemek için kapatma vanaları tamamen açık olmalıdır. Sirkülasyon pompası düzgün çalışmıyor. Pompa gerekli hızı vermeyi durdurdu. Şebeke voltajını ve performansını test edin. Şebekede voltaj dengesizliği ortaya çıktığında, İmmergaz kazanı bir dengeleyici kullanılarak elektrik şebekesine kurulur. Açık devre veya kısa devre için sirkülasyon pompası motorunun stator sargısının direncini teşhis etmeye başlayın.

Pompa düzgün çalışıyor, ancak basma yüksekliği sınırlı. Pervane hasarlı görünüyor. Hasar tespit edilirse, pompa değiştirilmelidir. İçeri akış stabil olmasına rağmen pompanın dönüşü yoktur. Pompayı inceliyoruz, görünüşe göre bir sıkışma var. Fişi sökün, sonra elektrik motorunun rotor milini döndürün. Su sirkülasyon pompasına güç gelmiyor. Kontrol panosunun arızası. Kazanın yeniden başlatılması tavsiye edilir. Sorun devam ederse anakartı değiştirin.

Hata kodu 05

Isıtma sisteminin NTC sensörünün işlevlerinde hata . Isıtma suyu NTC sensörünün elektrik devresinde kısa devre veya hasar varlığı. NTC sensör devresi kesildiğinde, sinyal kaybolur ve bunun sonucunda kontrol panosundan gaz brülörünün işlevlerini kesmek için bir komut gönderilir.

Hata kodu 06

Sıcak su sıcaklık sensörünün arızası. Sıcak su besleme sıcaklık sensöründe üç saniyelik bir açık devre veya kısa devre olması durumunda, brülör ünitesi sıcak su beslemesi için çalışmayacaktır. Kazan ısıtma modunda çalışmaya devam edecektir. Sıcak su besleme sıcaklık sensörü arızalı.

kod 10

İmmergaz kazan sisteminde düşük basınç belirtisidir. Bu arızanın ortaya çıkmasına katkıda bulunan ana nedenler: ısıtma devresindeki su basıncında bir azalma. Basınç sensörü ile elektronik kart arasındaki temas koptu. Arızalı basınç anahtarı. İlk önce, basınç göstergesinin okumalarını kontrol etmeniz gerekir. Çoğu zaman, ısıtma devresini suyla doldurmak için tasarlanmış bir telafi vanası kullanılarak bir arıza ortadan kaldırılır. Arızanın tekrar meydana gelmesi durumunda ise su kaçağı olduğu görülmektedir. Hidrolik pompa, ana ısı eşanjörü, emniyet valfi, aşınmış contalar, telafi valfi ve diğer parçalar sızdırabilir. Hidrolik tertibatları ve bileşenleri incelerken sızıntı bulunabilir.

Hata kodu 11

Çekiş eksikliği. Cihazın doğru ve sorunsuz çalışması için, yanma ürünlerinin yaşam alanlarına girmemeleri için uzaklaştırılması için bir taslak sağlanması tavsiye edilir. Gazların egzozu elektronik olarak kontrol edilir ve bazı problemlerde çekim sensör rölesi devreye girer ve Immergas kazanı bloke olur. Çekiş eksikliğinin ana kaynakları: küçük baca boyutu, kurulum sırasındaki kusur, tıkanma, duvarlarda buz. Baca boyutunun küçültülmesi, hava akımının zayıflamasına neden olabilir.

Baca borularının izin verilen uzunluğunun aşılması. Gaz ünitesinin kurulum talimatlarını dikkatlice incelemek ve ilgili gerekliliklere uymak gerekir. Baca borusunun çok uzun bir yatay kesiti, çekim eksikliğine neden olabilir. İtme basınç anahtarının arızası – Giriş borusunda bir vakum oluştuğunda, karakteristik bir tıklama duyabilirsiniz. Elektronik kart ile çekim sensörü arasında zayıf temas, yoğuşma var ve boruların pnömatik röle ile yanlış bağlanması.

Kod 03

Fan arızalı – Fan çarkı tıkalı. Fan milinde yağlanma olmadığından torku düşüktür. Fan ve kontrol panosu arasındaki temas koptu.

Hata 20

Ateşleme ile ilgili sorunlar. Bu kod, ateşleme olmadığında veya alev ayrılması meydana geldiğinde oluşur. Ateşleme ünitesi ile alev sensörü arasındaki ve ayrıca gaz valfi ile kart arasındaki kontakları kontrol etmek gerekir. Brülör alevinin sönümlenmesindeki ana faktör zayıf çekiş olabilir.

En yaygın sorunların çözümlerini ele alalım :

  • 01 . Bu hata yukarıda tartışılmıştır, gaz besleme arızalarının veya yanlış güç bağlantısının bir sonucudur.
  • 03 . Duman egzoz sensörü veya termostatla ilgili bir sorun var. İşlevselliği ve bağlantıyı kontrol edin, zor bir durumda sensörü değiştirin.
  • 04 . Terminallerde standart yük direnci yok. Kontakları soyun, bağlantı tellerini kontrol edin.
  • 10 . Isıtma devresi basıncı düştü. Hata, soğutma sıvısı eksikliğini, sistemi yeniden doldurma ve sızıntıları ortadan kaldırma ihtiyacını gösterir.
  • 11 . Duman basıncı termostatı arızası. Fanın çalışmasını veya bacanın durumunu kontrol edin.
  • 27 . Düşük sirkülasyon oranı. Sirkülasyon pompasının durumunu kontrol edin. Plastikten yapılan ve bozulabilecek pervane kanatlarına özellikle dikkat edilmelidir.
  • 28 . DHW devresinde sızıntı. Muslukları, bağlantıları kontrol edin, su giriş cihazlarını inceleyin – belki bir yerlerde bir musluk açık bırakılmıştır. Ayrıca, sıcak su kaynağına bağlı mutfak veya sıhhi tesisat armatürlerine de dikkat etmelisiniz – belki de sızıntının nedeni içlerinde yatmaktadır.
  • 31 . Elektronik kontrol panosunun uyumsuzluğu veya arızası. Burada arıza, kartın yanıp sönmesini gerektiren bir yazılım arızası veya tamamen mekanik bir arıza, voltaj dalgalanması nedeniyle mikro devrelerin yanması vb. Olabilir. Kontrol kartını değiştirmek pahalı bir işlemdir, bu nedenle onu mümkün olduğunca dış etkenlerden korumalısınız (bir voltaj dengeleyici takın).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi