Anasayfa » Beyaz Eşya » Hotpoint Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodları
Hotpoint Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodları
Hotpoint Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Hotpoint Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Hotpoint Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodları Dijital göstergeli Hotpoint çamaşır makinelerindeki hata kodları, F0 ile başlayan bir arıza kodunun yanı sıra yanıp sönen ışıklarla yayınlanır. Sık karşılaşılan sorunları tanımlamak için hata kodlarını kullanacağız, ancak Hotpoint çamaşır makinenizdeki yanıp sönen ışıkların ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyorsa, bizimle iletişime geçin. Aşağıda, Hotpoint çamaşır makinelerinizin dijital ekranında görünecek en yaygın hata kodlarının bir listesi , hata türü ve neyin yanlış gittiğinin bir açıklaması bulunmaktadır.

Hotpoint Ariston Çamaşır Makinesi Arıza/Hata Kodu

Hata KoduHata TipiHata Tanımı
F01Devre kartı hatasıBu genellikle bir veya daha fazla işlevi seçemediğinizde olur.
F02Motor hatasıBir motor arızasının iyi bir göstergesi, yıkama döngüsü sırasında tamburun dönmemesi olabilir.
F03Sıcaklık sensörü hatasıBir sıcaklık sensörü hatası, ısıtma elemanının yanmamasından kaynaklanıyor olabilir.
F04Tıkanma veya pompa sorunuBir tıkanma veya pompa probleminin olduğu çoğu durumda, kapı açılmaz veya açılabilirse, tamburun içinde biraz su görürsünüz.
F06Kapı kilidi sorunuKapı açılmazsa, kapı kilit mekanizmasında sorun olabilir. Kapı kapatıldığında, makine bir döngü başlatmayacaktır
F07Devre kartı ve / veya ısıtma elemanı hatasıBunun yaygın bir işareti, makinenin döngüsünün ortasında durması, suyu ısıtmaması ve pompanın bazen sürekli çalışması olabilir.
F08Isıtma elemanı hatasıBunun yaygın bir işareti, makinenin döngüsünün ortasında durması, suyu ısıtmaması ve pompanın bazen sürekli çalışması olabilir.
F09Yazılım hatasıGenellikle çamaşır makinesinde birden fazla yanıp sönen ışıkla gösterilir. Ayrıca, makinenin herhangi bir programda bir döngü başlatmasını sağlayamayacağınızı da göreceksiniz.
F11Pompa hatasıİşaretler, makinede kalan ve / veya dışarı pompalanmayan suyu içerir
F12Kontrol hatasıBir kontrol hatasıyla karşılaşırsanız makine açılmayacaktır.
F13Sıcaklık sensörü hatası (yalnızca yıkayıcı kurutucular için)Hotpoint çamaşır makineniz ve kurutucunuz, bir sıcaklık sensörü arızasına sahipse, çamaşırları düzgün şekilde kurutmaz veya hiç kurutmaz.
F15Isıtıcı hatası (hem çamaşır makineleri hem de kurutmalı çamaşır makineleri için)Çamaşır makineleri ve kurutmalı çamaşır makineleri için bir ısıtıcı hatası, makinenin giysileri ısıtmadığını veya kurutmadığını gösterir.
F16Tambur kilit sensörü hatasıBu hata kodu, tamburun durduğu konumu kontrol eden sensörün düzgün çalışmadığı anlamına gelir.
F18Veri hatası (dahili)Ekran ve / veya işlevler düzgün çalışmayabilir. Makinenizi birkaç dakikalığına prizden kapatmanızı, birkaç dakika beklemenizi ve ardından yeniden bağlamanızı öneririz.
F19Fan motoru veya ısıtma elemanı hatası (sadece çamaşır kurutma makinesi için)Makine düzgün veya hiç kurumuyor.

F-01 Tristör kontrol sorunları. Bu durumda üretici, kontrol kartına su girip girmediğini kontrol etmeyi ve gerekirse elektronik modülü kurutmayı veya değiştirmeyi önerir.

Uygulamada, motorun dönüşüyle ​​ilgili sorunlar varsa, örneğin elektrik motorunun fırçaları aşınmışsa, bir dönüş devresi, konektöre su girmişse veya bir elektronik modül arızası varsa, makine böyle bir hata gösterir. .

F-02 Motor çalışmıyor veya takojeneratör devresinde açık devre (çamaşır makinesinin motor devrini kontrol ettiği bir sensör). Kısacası tambur dönüşü yok!

Motor, sargılarda açık devre, bir ara kısa devre, fırçaların durumu ve tako sensörü ve elektronik modül açısından kontrol edilir.

F-03 NTC sensörünün açık devresi (makinenin tanktaki suyun sıcaklığını kontrol ettiği sensör) veya ısıtma elemanını açma rölesi sıkışmış.

Kural olarak, sorun sıcaklık sensöründedir, özellikle de tablet şeklindeki bu sensör tankın içine yerleştirilmişse.Böyle bir hataya sahip bir elektronik modülün arızalanması son derece nadirdir. Sıcaklık sensörünü değerler tablosu ile karşılaştırarak farklı su sıcaklıklarında direnci ölçerek kontrol edebilirsiniz.

F-04 Boş ve aşırı dolu depo basınç anahtarından (çamaşır makinesindeki su seviyesini izleyen bir sensör) eşzamanlı sinyal.

Kural olarak, basınç anahtarı arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor, elektronik modülde veya kontaklarda bir sorun olabilir, ancak bu nadir bir durumdur.

F-05 Depodaki su seviye kontrol rölesi programa göre boş olması gerektiği anda dolu olduğunu gösterir. Başka bir deyişle, yıkayıcı boşaltamaz, suyu tanktan boşaltamaz. Bunun en yaygın nedeni, temel filtre tıkanması veya drenaj pompasının arızalanmasıdır.

F-07 Isıtma elemanı (TEN) elektrik tüketmez. Yani makine suyu ısıtmaz! Sorun, bir kural olarak, yanmış bir ısıtma elemanındadır. Isıtma elemanına güç sağlamayan bir elektronik modülde daha az sıklıkta değildir.

F-08 Isıtma elemanı rölesi sıkışmış veya sıkışmış su seviye sensörü kontakları. Uygulamada, çoğu zaman sorun, ısıtma elemanının kasaya delinmiş olması gerçeğinde yatmaktadır. Hatalı bir şamandıra veya basınç anahtarı nedeniyle bir hata görüntülendiği durumlar çok nadirdir.

F-09 Çamaşır makinesi yazılım hatası.

Bu durumda, üretici gücü kapatmanızı ve 2 dakika beklemenizi tavsiye eder. Bundan sonra, yeniden başlatma gerçekleşecektir. Pratikte bu nadiren yardımcı olur. Elektronik modülün basit bir şekilde yanıp sönmesi de yardımcı olmuyor, onarımı gerekiyor.

F-10 Tanktaki su seviye sensöründen sinyal yok. Kural olarak, sorunlar basınç şalterinin (hem mekanik hem de analog) arızasıyla ilişkilidir. Zayıf temas nedeniyle çamaşır makinesinde bir hata görüntülendiğinde veya elektronik modülde pratik olarak bir arıza oluşmaz.

F-11 Drenaj pompası ile iletişim yok (makine görmüyor), hata nadirdir ve genellikle drenaj pompası sargısında bir kesinti ile ilişkilidir, yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

F-12 Ekran (görevi kontrol panelinde bilgi görüntülemek olan) ve güç panosu (çamaşır makinesindeki tüm işlemleri kontrol eden elektronik modül) birbirini görmediğinde çamaşır makinesinde bir hata görünür.

F-13 Hata, kurutma işlevi olan çamaşır makinelerinde görünebilir. Kurutma NTC sensöründe (kurutmadaki hava sıcaklığını izleyen bir sensör) veya bir açık devre arızasını gösterir. Veya kurutma sırasında hava beslemesinden sorumlu olan sargı veya fan devresi arızalandığında.

F-14 Hata, kurutma işlemiyle, yani ısıtma elemanıyla ilişkilidir. Isıtıcı açık devre veya arızası.

F-15 Kurutma rölesi arızalı. Çamaşır makinesinin elektronik modülünün onarımı veya değiştirilmesi gerekir.

F-16 Üstten yüklemeli makineler için. Tambur kilitleme cihazındaki bir arıza, hem cihazın kendisi hem de elektronik modülde arızalı olabilir.

F-17 Kapı kilidi hatası. Hem cihazın kendisinin arızalanması durumunda hem de elektronik modülün arızalanması durumunda kendini gösterir.

F-18 hatası, işlemcinin yanlış çalışmasıyla ilişkilidir, kural olarak nadiren görülür ve işlemcinin veya elektronik modülün değiştirilmesini gerektirir.

Yine de çoğu zaman böyle bir sorunla bize dönüyorlar, makine H20 veya H2O ekranına yazıyor. Bu bir hata değil. Yalnızca çamaşır makinesinin gerekli su seviyesini üç dakika içinde toplamak için zamanı olmadığını kullanıcıya bildirir.

Bunun nedeni, dairedeki düşük su basıncı veya su besleme vanasında tıkalı bir filtre olabilir. Bunun su doldurma vanasındaki bir kusur nedeniyle meydana geldiği durumlar mümkündür, ancak bunlar son derece nadirdir.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
error: İçerik korunmaktadır !
Servisi Ara (0216) 360 91 06