Anasayfa » Beyaz Eşya » Fırın Ocak Hataları Ve Arıza Nedenleri
Fırın Ocak Hataları Ve Arıza Nedenleri
Fırın Ocak Hataları Ve Arıza Nedenleri

Fırın Ocak Hataları Ve Arıza Nedenleri

Fırın Ocak Hataları Ve Arıza Nedenleri Fırınınız ısınmıyor mu?  brülör açılmıyor mu? Fırın kapısı kapanmıyor mu? Bu yaygın fırın sorunlarına ve daha fazlasına çözümlerimiz var. Fırınınız, mutfağınızdaki en önemli cihazlardan biridir, her gün kullanmayabilirsiniz, ancak haftayı onsuz geçirmeye çalışın! İster bir parti kurabiye veya bir somun ekmek pişiriyor olun, ister işte uzun ve yorucu bir günün ardından donmuş bir pizzaya fırlatıyor olun, fırına ihtiyacınız var. Bu yüzden, bir şeyler ters gittiğinde, onu nasıl düzelteceğinizi ve kurulama bezi atıp profesyonelleri arama zamanının gelip gelmediğini bilmeniz gerekir. İşte en yaygın fırın sorununu çözmek için adım adım kılavuzunuz.

Fırın Ocak Hata Ve Arıza Çözümleri

Zaman zaman fırın ve ocak sorunlarına neden olan birkaç temel ve daha karmaşık parça vardır. Bu parçalardan sadece biri arızalandığında, cihazınızı neredeyse işe yaramaz hale getirebilir. Neyse ki, profesyonel cihaz onarım hizmetleri sayesinde fırınınızı veya sobanızı henüz atmanıza gerek yok! Hemen hemen her durumda, onarımlar çok düşük maliyetlidir ve cihazı değiştirmekten daha hızlıdır. Fırın veya soba sorunları yaşıyorsanız, bu yaygın nedenleri olası bir teşhis olarak aklınızda bulundurun.

Genel Tüm Fırın Ocak Hataları Ve Arızaları Çözümlerini Aşağıdaki Listemizde bulabileceksiniz :

Bir servis teknisyenine başvurun.

Yukarıda önerilen sorun giderme ve onarımlar başarısız olursa, fırınınızın bir iç sigortası atmış olabilir, doğru şekilde ısınması için profesyonel olarak yeniden kalibre edilmesi gerekebilir veya hatalı bir röle anahtarı veya hasar görmüş bir kontrol panosu olabilir. Bu durumlarda, profesyonel bir teknisyenin cihaza servis vermesi gerekecektir. Doğru tamirciyi işe almak için fırını satan üretici veya mağaza ile iletişime geçin.

Yaygın ocak sorunları, ocak ve fırınlarda görülen yaygın arızalar ve düzeltmeler

Yıllar boyunca, fırınların ve ocakların temel tasarımı aynı kaldı ve bu, çoğu insanın yaygın ocak hatalarını belirlemesine yardımcı olabilir. Tabii ki, eklenen çeşitli yenilikler ve özellikler var. Ancak, bu cihazların işleyişini yöneten ilkeler temelde aynıdır. Belirgin istisnalar, bir tür mikrodalga teknolojisini kullanan fırın türleridir ve bu makalenin kapsamı dışındadır.

Bir fırın veya ocakla ilgili ciddi sorunlar olması durumunda, her zaman kalifiye bir servis mühendisinden hizmet almanız önerilir. Bu, kişisel güvenliğinizi sağlamanın yanı sıra onarım işlemi sırasında fırınınızın zarar görmemesini de sağlar. Bununla birlikte, fırın ve ocak arıza bulmanın temellerini anlamak, daha yaygın bazı ocak problemlerini teşhis etmenize yardımcı olabilir.

Güvenlik Tavsiyesi: Fırın ve ocak arıza bulma işlemine geçmeden önce daima cihazınızın kapalı ve elektrik prizinden çekilmiş olduğundan emin olunuz . Koruyucu ekipman kullanımı her zaman şiddetle tavsiye edilir.

Fırınım Isınmıyor

Fırın fanı çalışıyor gibi göründüğünde ve termostat ışığı göründüğünde ancak fırın herhangi bir ısı üretemiyor gibi göründüğünde belirli bir sorun türü ortaya çıkar (Fansız bir fırın olması durumunda, yalnızca termostat göstergesi yanar. görünür.) Genel olarak, bu tip bir durum, fan elemanındaki veya fırın ısıtma elemanlarından birindeki bir arızadan kaynaklanır .

Çoğu fırında, ısıtma elemanları cihazın altında (pişirme ısıtma elemanı) ve üst kısmında (kızartma ısıtma elemanı) bulunur. Bu öğeleri kontrol etmek oldukça basit olabilir; her iki öğe de doğru şekilde çalıştığında belirgin bir kırmızı parıltı görünür. Bu elemanlardan birinin çalışmasını engelleyen bir elektrik sorununun varlığı bir voltaj ölçer ile belirlenebilir. Gevşek bir bağlantı veya bu ısıtma elemanlarına güç sağlayan kötü bir kablo, işlevlerini engelleyebilir. Genellikle, bu durumda ısıtma elemanlarının veya tellerin değiştirilmesi gerekebilir.

Bu tür bir sorun aynı zamanda tetiklenen bir termostatla da ilgili olabilir . Bu durumda fırını kapatmalı ve oda sıcaklığına soğumaya bırakmalısınız. Şimdi fırını tekrar açmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca zamanlayıcınızın Manuel konumunda olduğundan emin olmak için kontrol edin; Otomatik olarak ayarlanmışsa, fırınınızın ısınmama ihtimali vardır.

Gazlı bir fırınla ​​uğraşıyorsanız, önce fırına gaz verildiğinden emin olmak için kontrol etmelisiniz. Fırın ateşleyicisi yandığında veya düzgün çalışmayı bıraktığında da bir ısınma sorununa neden olabilir. Sorumlu olabilecek başka bir faktör de hatalı bir gaz emniyet valfidir.

Fırınım sürekli aşırı ısınıyor ve içine konan her şeyi yakıyor

Öncelikle, bu tür bir sorun, arızalı bir termostatı gösterir. Gevşek olmadığından emin olmak için ampulü kontrol edin . Bu ampul gevşeyebilir ve sıkıca sabitlendiğinden emin olmak gerekir. Ampul yanmışsa değiştirilmesi gerekebilir.

Elektrikli fırınlar, fırının doğru sıcaklıkta çalışmasını sağlamak için bir sıcaklık sensörü kullanır. Bu genellikle fırın boşluğunda bulunur ve arızalıysa değiştirilmesi gerekebilir. Tipik olarak sensör, gazla doldurulmuş bir odadan oluşur. Gaz, fırın içindeki sıcaklıktaki değişikliklere yanıt olarak büzülür ve genişler ve termostatın durumunu (açık veya kapalı) düzenlemekten sorumludur. Sensörü değiştiriyorsanız, doğru şekilde kullanıldığından emin olmak için özen gösterilmelidir. Bu son derece hassas bir parçadır ve kolayca zarar görebilir.

Fırın kapağım düzgün kapanmıyor veya düştü

Bu sorun, kapı mandalı düzgün hizalanmadığında veya kapalı konumda sıkıştığında ortaya çıkabilir . Kendi kendini temizleyen bir fırınınız varsa, bu, mandalın kontrolünden sorumlu anahtar veya motordaki bir arızanın sonucu olabilir. Bu motora fırınınızın arka panelini çıkararak ulaşabilirsiniz. Motorda veya kablolarda gözle görülür yanık izleri olması durumunda bunların değiştirilmesi gerekecektir.

Fırın kapağıyla ilgili sorunlar, kauçuk/silikon kapak contası veya contasındaki kusurlarla da ilgili olabilir. Mühür hasar görmüş veya gevşemişse, yeniden takılması veya çıkarılması gerekecektir.

Bu duruma neden olan diğer bir faktör, arızalı bir kapı menteşesi veya fırın kapısı kızaklarındaki problemler olabilir. Kapı raylarındaki bir sorun menteşelerin hizasına zarar verebilir ve raydan çıkabilirler. Sonuç olarak, kırılmalarına neden olabilecek aşırı basınç altında tutulurlar. Hasar durumunda genellikle hem kapı menteşelerinin hem de kızakların değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu parçaların bazılarında aşırı hasar olması durumunda fırın kapağı düşebilir.

Fırınım yanına yerleştirilmiş mutfak ünitelerini yakıyor

Daha eski bir fırın modelinde, bu tür bir sorun, fırın kapağı yüksek sıcaklıklarda çalışırken düzgün kapanmadığında ortaya çıkabilir. Daha önce tartışıldığı gibi, bu genellikle kusurlu fırın kapısı raylarından veya kırık bir kapı menteşesinden kaynaklanır. Aşırı ısınma, arızalı bir fırın termostatının sonucu da olabilir.

Nispeten yeni bir fırınınız varsa, bunun cihazınızın kendisindeki gerçek kusurlarla çok az ilgisi olabilir. Bu, fırının ön tarafları ile mutfaktaki diğer mobilyalar arasında yeterince boşluk olmadığında havalandırma eksikliğini veya yanlış kurulumu gösterebilir.

Bu durumlardan herhangi birinde, fırın kapağından kaçan ısı, yüksek sıcaklıklardan zarar görebilecek bir malzemeden yapılmış herhangi bir mobilyayı yakma potansiyeline sahiptir. Fırın çevresinde yeterli havalandırma gereklidir; fırın kapağının yakınına ahşap/plastik mobilya yerleştirmekten kaçının.

Fırın Kapım/Düğmesi veya Kontrol Panelim Aşırı Isınıyor

Çoğu fırın üreticisinin, fırın kapaklarının ve düğmelerinin yasal olarak erişmesine izin verilen maksimum sıcaklığı belirtmesi gerekir. Geleneksel görüş, soğutma fanları ile donatılmış daha iyi modellerden bazılarının, düğmelerin veya kapının aşırı ısınmaya başladığı bir durumdan daha az zarar gördüğünü belirtir.

Bununla birlikte, bu tür bir sorun, fırın kapağı, ısının fırının önünden kaçmasına izin verecek şekilde tam olarak oturmadığında ortaya çıkabilir. Topuzlar veya kapı, nikel veya çelik gibi malzemelerden yapılmışsa, alışılmadık derecede yüksek bir sıcaklığa ulaşma ihtimalleri vardır.

Çoğu durumda, bu, bir kurulum hatasının sonucu olabilir veya değiştirilmesi gerekebilecek hatalı bir fırın kapağı contası olabilir.

Fırınım kısa bir süre çalıştıktan sonra kapanıyor

Çoğu fırın ve ocakta, genellikle fırın boşluğunun üzerindeki yalıtımda bulunan bir güvenlik termostatı veya sensörü bulunur. Birincil işlevleri, fırının içinin güvenli olmayan bir sıcaklığa ulaşmamasını sağlamaktır. Sıcaklık güvenlik eşiğini aşarsa, bu sensör devreye girerek fırının kapanmasına neden olur. Konumu nedeniyle bu sensöre kolayca erişilemeyebilir ve bu parçanın değiştirilmesi için eğitimli bir mühendise ihtiyacınız olabilir.

Fırınınızda soğutma fanı varsa, fanın çalışmayı durdurduğu durumlarda bu sorun ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, arızalı bir fan, arıza öncesinde gürültülü olmaya meyilli olduğundan kolaylıkla teşhis edilebilir.

Bazı durumlarda, fırının aşırı ısınmasına neden olan ana fırın termostatında bir sorun olabilir. Bu, termal kesmenin devreye girmesine ve fırının kapanmasına neden olabilir. Cihazınızın yeterli havalandırması olmayan bir yere kurulması da bu tür problemlere neden olabilir.

Fırınım Çalışırken Yüksek Sesler Çıkarıyor

Esasen bir fırın tarafından üretilen herhangi bir gürültü, cihaz içindeki hareketli bir parçadaki bir arızanın sonucu olarak teşhis edilebilir. Bu sesin birincil nedeni fırın fanıyla ilgili bir sorundur. Çoğu durumda, fanın kendisi yeterli şekilde çalışabilir, ancak kanatlardan biri bükülmüş veya bükülmüş olabilir. Çalışması sırasında kanadın fanı yerinde tutan çerçeve ile temas etmesi kaçınılmazdır. Fanın/kanatın kendisi hasar görmüşse, değiştirilmesi gerekecektir. Daha az ciddi durumlarda, fandan gelen gürültü, aşırı kir ve pislik birikmesinden kaynaklanabilir. Burada fanın kullanıma uygun olarak kabul edilebilmesi için temizlenmesi gerekebilir.

Gazlı fırınlarda, bir tıkırtı veya gümbürtü sesi duyabilirsiniz. Bu, fırınınıza gaz sağlayan borularda tıkanıklık olduğunun bir göstergesi olabilir. Oldukça sık, bu, fırınınıza aşırı gaz verilmesine neden olur. Bu bir güvenlik tehlikesi olabilir ve bir servis mühendisinin bulunmasını gerektirebilir.

Fırın brülörleri kirliyse, korozyona uğramışsa veya kömürleşmiş kalıntılarla tıkanmışsa, kullanım sırasında tıkırdama sesine neden olabilirler. Her zaman bu brülörlerin ve ateşleyicilerin kir içermediğinden ve uygun şekilde sabitlendiğinden emin olun.

Fırın kapatıldıktan sonra bile fırın fanım çalışmaya devam ediyor

Bu teknik olarak fırın veya fan ile ilgili bir sorun değildir. Kullandıktan sonra çoğu fırının soğuması için önemli bir süre gerekir. Bu süre zarfında fırın fanının aktif olması tamamen normaldir. Genel olarak, bir fırının soğuması ve fanın durması için gereken süre, fırının kapanmadan önceki sıcaklığı ve mevcut havalandırma kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Yalnızca sınırlı miktarda havalandırma varsa, fan önemli ölçüde daha uzun süre çalışabilir.

Fırın Cam Kapı Kırıldı

Bu, hala oldukça nadir görülen nispeten yeni bir sorundur. Fırın kapağının kırılmasının nedeni olarak gösterilebilecek kesin bir faktör yoktur . Bu tür bir sorun, fırın kullanımdayken veya fırın kullanılmadığında bile ortaya çıkabilir. Genellikle fırınlarda kullanılan cam temperli camdır. Bu şüphesiz camın en sert biçimlerinden biri olsa da, kendine has bir kusuru var. Köşelere yakın herhangi bir küçük çatlak veya deformasyon cam üzerinde aşırı çekme basıncı oluşturabilir. Bu tip camın, altına yerleştirildiği basınca dayanamadığında tamamen parçalandığı da iyi bilinmektedir.

Bazı güvenlik ipuçları, bu tür bir sorundan kaçınmanıza yardımcı olabilir

  • Camın üzerine sıcak fırın tepsileri/tabakları koymaktan kaçının.
  • Cam hala sıcakken ıslak havlu veya bezlerin camın yüzeyinde durmasına izin vermeyin; bu, camın yüzeyini zayıflatabilir
  • Fırına konan büyük tabakların bardağın iç yüzeyi ile temas etmemesine dikkat ediniz.
  • Camı çerçevesinden çıkarabileceğinden fırın kapağını sert bir şekilde kapatmayın.
  • Fırınınızı aşırı ısınma, kusurlu kapı contaları ve kırık kapı menteşeleri açısından kontrol edin.
  • Fırın termostatınızın düzgün çalıştığından emin olun
  • Fırınınızın dış veya iç cam kapakları yerinden çıkmışsa cihazı kullanmayınız.

Fırın ışığı çalışmıyor

Bu sorun, sadece fırın ampulünü değiştirerek hafifletilebilir. Genellikle bu, fırın bölmesine uzanıp ampulü değiştirmekten ibarettir. Ancak bazen yağ veya kir birikintileri cam kapağın sıkışmasına neden olabilir, bu durumda ampule erişmek için fırının arka panelini dışarı çekmeniz gerekebilir. Fırınınız için uygun tip ve değerde alternatif bir ampulünüz olduğundan emin olun.

Fırınım tamamen durdu

Bu gibi durumlarda, cihazınıza güç sağlayan elektrik prizinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekebilir. Ayrıca devre kesicinin yanlışlıkla kapatılmadığından emin olun.

Bu, fırın zamanlayıcısı Otomatik olarak ayarlandığında da ortaya çıkabilir. Bu durumda, zamanlayıcıyı tekrar Manuel olarak ayarlamak için ürün kılavuzuna başvurmanız gerekir.

Çoğunlukla, sorun giderme için güvenli ve titiz bir yaklaşım izlerseniz , ocak arızalarını teşhis etmek nispeten basit olabilir. Bununla birlikte, bu elektrikli cihazların işleyişine tamamen aşina değilseniz, eğitimli bir servis mühendisi tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanmanız tavsiye edilir.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ?

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Kadınların çoğunlukla evde kalıp  akşam yemeği hazırlamak için sıcak ...

error: İçerik korunmaktadır !