Electrolux Ankastre Fırın Hata Kodları

Electrolux Ankastre Fırın Hata Kodları Elektronik Fırın Kontrolü (EOC) Hata Kodu Açıklamaları, genel olarak “F1X” bir kontrol arızası, “F3X” bir fırın prob problemi ve “F9X” bir mandallı motor problemi anlamına gelir.

Electrolux Fırın Hata/Arıza Kodu

Electrolux Ankastre Fırın Hata Kodları

Arıza KoduÇözüm
F10Kontrol olası bir kaçak fırın durumu algıladı. Kontrol röle kısa devre yapmış olabilir, RTD sensör probu arızalanmış olabilir. RTD sensör probunu kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Fırın aşırı ısınırsa, gücü kesin. Güç tekrar uygulandığında fırın aşırı ısınmaya devam ederse, röle kartını ve / veya ekran kartını değiştirin.
F11Kısa Devre Anahtar: bir tuşun uzun süre basıldığı tespit edildi ve kısa devre tuş alarmı olarak kabul edilecek ve tüm fırın faaliyetlerini sonlandıracak. Hatayı temizlemek için herhangi bir tuşa basın. Hata geri gelirse klavyeyi (dokunmatik panel) değiştirin. Sorun devam ederse, ekran kartını değiştirin.
F13Denetimin dahili sağlama toplamı bozulmuş olabilir. Hatayı temizlemek için herhangi bir tuşa basın. Gücü kesin, 30 saniye bekleyin ve gücü yeniden uygulayın. Güç açıldığında hata geri gelirse, ekran kartını değiştirin.
F14Yanlış bağlanmış klavye kablosu. Ekran kartı ile dokunmatik panel (2 şerit kablo) arasındaki bağlantıyı doğrulayın. Kabloların her iki uçta da iyi bağlandığından emin olun. Kablolar iyiyse, dokunmatik paneli değiştirin. Sorun devam ederse, ekran kartını değiştirin.
F15Denetleyici otomatik denetimi başarısız oldu. Röle kartının J4 pin 1 ve 3 arasında 120VAC aldığını doğrulayın. Röle kartındaki J2 ile ekran kartındaki P16 arasındaki kablolamayı doğrulayın. Kablolama ve 120VAC besleme iyiyse ekran kartını değiştirin. Sorun devam ederse, röle kartını değiştirin.
F23Denetleyici, fırın ışıkları kontrol panosuyla iletişim kuramadı. Ekran kartındaki P2 ile fırın ışıkları kontrol kartındaki P2 arasındaki kablolamayı doğrulayın. Kablolama iyiyse, fırın lambaları kartını değiştirin. Sorun devam ederse, ekran kartını değiştirin.
F30RTD sensör probunu / kablolama problemini açın. Olası açık durum için prob devresindeki kabloları kontrol edin. Oda sıcaklığında RTD direncini kontrol edin (prob direnç tablosuyla karşılaştırın). Direnç tabloyla uyuşmuyorsa, RTD sensör probunu değiştirin.
F31Kısa devre yapmış RTD sensörü probu / kablolama sorunu. Fırının soğumasını bekleyin ve işlevi yeniden başlatın. Sorun devam ederse, ekran kartını değiştirin.
F43EOC ekran kartının takometre girişinden okunan soğutma fanı hızı anormal derecede yavaş.
F44EOC ekran kartının takometre girişinden okunan soğutma fanı hızı anormal derecede çok hızlı.
F90Kapı motor mekanizması arızası. Hatayı temizlemek için herhangi bir tuşa basın. Sorunu ortadan kaldırmazsa, gücü 30 saniye kapatın ve ardından açın. Kilit Motoru, Kilit Anahtarı ve Kapı Anahtarı devrelerinin kablolarını kontrol edin.
C3Temizleme işlevi çalışmıyor. Kapıyı tam olarak kapatmadınız veya kapı kilidi arızalı. Kapıyı tamamen kapatın.
F102Kapıyı tam olarak kapatmadınız. Kapı kilidi arızalı. Kapıyı tamamen kapatın. Sigorta kutusundaki ev sigortası veya güvenlik anahtarı ile fırını devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin.
DemoDemo modu etkinleştirildi. Fırını devre dışı bırakın. + Düğmesini basılı tutun. Akustik bir sinyal duyulduğunda, fırın fonksiyonları düğmesini saat yönünde ilk fonksiyona çevirin. Ekranda “Demo” yanıp söner.
FFırın kontrol paneli çalar ve bir F kodu hatası görüntüler. Fırın kontrolü bir arıza veya hata durumu tespit etti. Hata kodunu temizlemek için DURDUR düğmesine basın. Fırında pişirmeyi veya ızgarada pişirmeyi deneyin. F kodu hatası tekrar ederse, cihazı kapatın, 5 dakika bekleyin ve ardından cihazı yeniden çalıştırın. Saati günün doğru saatiyle ayarlayın. Fırında pişirmeyi veya kavurmayı tekrar deneyin. Hata tekrar ederse, temizlemek için STOP’a basın.

Çocuk Kilidinin Kullanılması: Çocuk Kilidi, cihazın yanlışlıkla çalıştırılmasını önler. Piroliz işlevi çalışırsa, kapı kilitlenir. Bir düğmeyi çevirdiğinizde veya bir düğmeye bastığınızda ekranda SAFE görüntülenir.

  1. Fırın fonksiyonu ayarlamayın.
  2. ‘Clock’ ve ‘+’ tuşlarını aynı anda 2 saniye basılı tutun.

Akustik bir sinyal duyulur. SAFE ekranda görünür. Çocuk Kilidini devre dışı bırakmak için 2. adımı tekrarlayın.

Saatin değiştirilmesi: Günün saatini ancak fırın kapalıyken değiştirebilirsiniz. ‘SAAT’ düğmesine basın. Ekranda ayarlanan saat ve ‘CLOCK’ sembolü yanıp söner.

Ön ısıtma: Kalan gresi yakmak için boş cihazı önceden ısıtın.

  1. ‘Geleneksel Pişirme’ işlevini ve maksimum sıcaklığı ayarlayın.
  2. Cihazın 1 saat çalışmasına izin verin.
  3. ‘Gerçek Fanlı Pişirme’ işlevini ve maksimum sıcaklığı ayarlayın.
  4. Cihazı 15 dakika çalıştırın.

Electrolux Fırın Sorun Giderme

SorunMuhtemel neden
Fırın ısınmıyor.Fırın devre dışı bırakılır. Saat ayarlanmadı. Gerekli ayarlar yapılmamış. Otomatik kapanma etkinleştirilir. Çocuk Kilidi açık. Sigorta atıldı.
Lamba çalışmıyor.Lamba arızalı. Lambayı değiştirin.
Bulaşıkları pişirmek çok uzun sürüyor veya çok çabuk pişiyorlar.Sıcaklık çok düşük veya çok yüksek. Gerekirse sıcaklığı ayarlayın. Kullanım kılavuzundaki tavsiyelere uyun.
Yiyeceklerin üzerinde ve fırının boşluğunda buhar ve yoğuşma birikir.Yemeği fırında çok uzun süre bıraktınız. Pişirme işlemi bittikten sonra bulaşıkları fırında 15-20 dakikadan fazla bırakmayın.
Ekranda bu tabloda olmayan bir hata kodu gösteriliyor.Elektrik arızası var. Sigorta kutusundaki ev sigortası veya güvenlik anahtarı ile fırını devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin.
Kötü pişirme sonuçlarıPek çok faktör pişirme sonuçlarını etkiler. Uygun fırın raf konumunu kullanın. Havanın dolaşımına izin vermek için yiyecekleri fırında ve ara kaplarda ortalayın. Yiyecekleri fırına koymadan önce fırını ayarlanan sıcaklığa kadar önceden ısıtın. Pişirme gereçleri çok hafif veya çarpık olabilir. Daha yüksek kaliteli bakeware kullanın, böylece hazırlanan yiyecekler daha eşit şekilde pişebilir. Tarifin önerilen sıcaklığını veya pişirme süresini ayarlamayı deneyin.
Fırının içinde alevler veya fırın havalandırma deliğinden duman çıkıyor.Fırında aşırı dökülmeler. Fırının tabanına veya fırın boşluğuna yağ veya yiyecek dökülmesi. Fırını başlatmadan önce aşırı dökülmeleri silin.
Taze temizlik çalışmıyor.Fırın kontrolü doğru ayarlanmamış. Fırın kapısının kapalı olduğundan emin olun. Fırın raflarını ve raf desteklerini fırından çıkardığınızdan emin olun.
Fırın raflarının rengi atmış veya kolay kaymıyor.Temizlik sırasında fırın rafları fırın boşluğunda bırakılır. Temiz bir döngüye başlamadan önce daima fırın raflarını fırın boşluğundan çıkarın. Üreticinin talimatlarını izleyerek hafif bir aşındırıcı temizleyici kullanarak temizleyin. Temiz suyla durulayın, kurutun ve fırına koyun.
Fırın kapatıldıktan sonra ortaya çıkan fan sesi.Bazı modellerde, pişirme işlemi sırasında dahili elektronik bileşenleri soğutmak için çalışan bir soğutma fanı bulunur. Bu fanın, fırın kapalıyken bile uzun bir süre daha çalışmaya devam etmesi normaldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi