• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Canon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları

Canon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları Bir kamera hatası oluşursa, LCD panelde ”Err xx” görüntülenecektir. İlgili hata koduyla ilgili sorunu çözmek için aşağıdaki yönlendirmeyi izleyin. Canon Kamera Fotoğraf Makineleri Hata Kodları Aynı hata sık sık meydana geliyorsa, muhtemelen kamerada bir sorun vardır. “Xx” hata kodunu not edin ve kameranızı en yakın Canon servis merkezine götürün.

Canon Kamera Fotoğraf Makinesi Hata Kodu

Canon EOS Hata Kodları Listesi

Hata KodlarıÇözümler
Err 01Kamera ile lens arasındaki iletişim hatalı. Temiz ve kuru bir bez kullanarak kamera ve lens üzerindeki elektrik temas noktalarını (kırmızıyla vurgulanmış) çok nazikçe temizleyin. Temas noktalarını temizlerken aşağıdaki önlemleri alın: Temas noktalarını ıslak bezle silmeyin.
Err 02Kamera hafıza kartına erişemiyor. Hafıza kartını çıkarıp yeniden takın.
Err 03Hafıza kartında çok fazla klasör var. Bellek kartını formatlanmış bir Compact Flash bellek kartıyla değiştirin.
Err 04Hafıza kartı dolu olduğu için görüntüler kaydedilemiyor. Hafıza kartındaki gereksiz resimleri silin. Hafıza kartını kullanım kılavuzunda anlatıldığı gibi formatlayın.
Err 05Dahili flaş kaldırılamadı. Güç anahtarını kapatıp tekrar açın.
Err 06Sensör temizliği mümkün değildir. Güç anahtarını kapatıp tekrar açın.
Err 10Hafıza kartındaki dosyalarda bir arıza tespit edildi. Gücü kapatın, ardından pili çıkarıp yeniden takın. Ardından gücü tekrar açın.
Err 20Mekanik mekanizmada bir arıza tespit edildi. Gücü kapatın, ardından pili çıkarıp yeniden takın. Ardından gücü tekrar açın.
Err 30Deklanşörde bir arıza tespit edildi. Gücü kapatın, ardından pili çıkarıp yeniden takın. Ardından gücü tekrar açın.
Err 40Güç kaynağında bir arıza tespit edildi. Gücü kapatın, ardından pili çıkarıp yeniden takın. Ardından gücü tekrar açın.
Err 50Elektrik kontrolüyle ilgili bir arıza tespit edildi. Gücü kapatın, ardından pili çıkarıp yeniden takın. Ardından gücü tekrar açın.
Err 60Çekimi engelleyen bir hata oluştu, lens hareketi engellenebilir. Lensin engellerden temiz olup olmadığını kontrol edin. Ardından güç anahtarını kapatıp tekrar açın.
Err 70Görüntülerde bir arıza tespit edildi. Gücü kapatın, ardından pili çıkarıp yeniden takın. Ardından gücü tekrar açın.
Err 80Elektrik kumandasında veya görüntülerde bir arıza tespit edildi. Gücü kapatın, ardından pili çıkarıp yeniden takın. Ardından gücü tekrar açın.
Err 99Bu, birkaç farklı nedenden dolayı meydana gelebilecek genel bir hatadır. Gücü kapatın ve pili çıkarıp yeniden takın. Gücü tekrar açın. Temiz ve kuru bir bez kullanarak kamera ve lens üzerindeki elektrik temas noktalarını (kırmızıyla vurgulanmış) çok nazikçe temizleyin. Temiz ve kuru bir bez kullanarak fotoğraf makinesi ve flaş üzerindeki elektrik temas noktalarını çok nazikçe temizleyin. Temas noktalarını ıslak bezle silmeyin.
ACGörüntüleme elemanı, bir film kamerasındaki filme karşılık gelir. Bu görüntüleme elemanına kir veya yabancı madde girerse, görüntünün karşılık gelen kısmına siyah noktalar kaydedilebilir. Bu olursa, görüntüleme elemanını temizleyin. Gerekli temizliği yaparken, EOS kamerayı her zaman DC bağlaştırıcı kullanarak ev tipi bir elektrik prizine bağlayın.
Card ErrKlasör numarası 999’a ve dosya numarası 9999’a ulaşırsa, kartta yer kalsa bile bu hata mesajı görünür. Hafıza kartını çıkarın ve yeniden takın. Farklı bir hafıza kartı kullanmayı deneyin.
Full CFHiçbir görüntü çekilemez veya kaydedilemez. Compact Flash bellek kartı doluysa, gereksiz görüntüleri silin. Görüntüleri silmek hatayı çözmediyse, lütfen yeni bir Compact Flash bellek kartıyla değiştirin.
Kart doluHiçbir görüntü çekilemez veya kaydedilemez. Compact Flash bellek kartı doluysa, gereksiz görüntüleri silin. Görüntüleri silmek hatayı çözmediyse, lütfen yeni bir Compact Flash bellek kartıyla değiştirin.
CF yokBu mesaj aşağıdaki nedenlerle görüntülenebilir: Takılı Compact Flash bellek kartı yoksa ve deklanşöre basarsanız. Compact Flash bellek kartı takılı değilse ve kamerayı başlatırsanız. Bir Compact Flash bellek kartı takın.
CF Kart YokBu mesaj aşağıdaki nedenlerle görüntülenebilir: Takılı Compact Flash bellek kartı yoksa ve deklanşöre basarsanız. Compact Flash bellek kartı takılı değilse ve kamerayı başlatırsanız. Bir Compact Flash bellek kartı takın.

Canon Kamera İçin Bellek Kartı Nasıl Biçimlendirilir?

Kart yeniyse veya önceden başka bir fotoğraf makinesi veya kişisel bilgisayar tarafından formatlanmışsa, kartı fotoğraf makinesiyle formatlayın. Kartın biçimlendirilmesi, karttaki her şeyi silecektir. Korunan görüntüler bile silinecektir, bu nedenle saklamanız gereken hiçbir şey olmadığından emin olun. Gerekirse, kartı formatlamadan önce görüntüleri bir kişisel bilgisayara aktarın.

Canon Kamera için Bellek Kartı Nasıl Biçimlendirilir ?

Kart formatlandığında, sadece dosya yönetimi bilgileri değiştirilir. Gerçek veriler tamamen silinmez. Kartı satarken veya elden çıkarırken buna dikkat edin. Kartı elden çıkarırken, verilerin sızmasını önlemek için düşük seviyede formatlama yapın veya kartı fiziksel olarak imha edin. Biçimlendirme ekranında görüntülenen kart kapasitesi, kart üzerinde belirtilen kapasiteden düşük olabilir.

Canon EOS Fotoğraf Makinelerinde Hata Mesajı

LCD monitörde görüntülenen mesajlar aşağıdaki gibidir.

Hata mesajıAçıklama
BusyKamera ya verileri işliyor ya da yakalanan görüntüyü CF kartına yazıyor. Bitene kadar bekleyin.
Resim yükleniyor …Kamera, CF kartındaki görüntüyü okuyor. Bitene kadar bekleyin.
Resim YokCF kartın gösterilebilir görüntüsü yok. Ya bir çekim yapın ve kaydedin ya da CF kartı görüntüleri olan bir kartla değiştirin.
Resim çok büyükResim, 4064 x 2704 pikselden daha büyük olduğu için görüntülenemiyor.
Uyumsuz JPEG biçimiUyumlu olmadığı için JPEG görüntüsü görüntülenemiyor.
Bozuk verilerGörüntü verileri hasarlı olduğu için görüntülenemiyor.
DöndürülemezGörüntü başka bir kamerayla çekildiği, farklı bir formatta çekildiği veya kişisel bir bilgisayarla düzenlendiği için döndürülemez.
Tanımlanamayan GörüntüGörüntü bilinmeyen bir formatta (başka bir kamera üreticisinin kayıt formatı vb.) Çekildiği için görüntülenemiyor.
Korumalı!Görüntü silinmeye karşı korumalı olduğu için silinemez. Görüntüyü silmek için önce silme korumasını devre dışı bırakın.
Seçilemeyen resimJPEG olmayan bir görüntü yazdırılmaya çalışıldı. Baskı yapılamaz. Özel WB resim seçimi ile başka bir kamera tarafından çekilen bir görüntünün veya kişisel bir bilgisayarda düzenlenen bir görüntünün belirtilmesi denendi. Beyaz dengesi verileri yüklenemez.
Çok fazla işaretBaskı özelliği çok fazlaydı. Bu numaranın üzerinde baskı belirtilemez.
Tamamlanamıyor!Baskı özelliği kaydedilemedi.
Büyütülemez!Görüntü başka bir kamera tarafından çekildiği veya uyumsuz bir formatta olduğu veya kişisel bir bilgisayarla düzenlendiği için büyütülemedi.
Bataryayı değiştirinÇekim veya görüntü oynatma için yeterli pil gücü yok. Pili değiştirin.
CCDRAWGörüntü, başka bir kamera tarafından çekilmiş bir CCDRAW görüntüsü olduğu için görüntülenemiyor.
Tarih / Saati AyarlaTarih / saat ayarlanmadı. Yakalanan görüntülerde doğru görüntü yakalama tarihi / saati olmayacaktır.
Sensör temizliğinden sonra kamerayı kapatınGörüntü sensörünü temizledikten sonra, anahtarını KAPALI konuma getirin.
Pil seviyesi çok düşük. Sensör temizlenemiyorYetersiz pil gücü varsa, görüntü sensörünün temizlenmesi sırasında deklanşör kapanabilir ve deklanşör perdeleri ve görüntü sensörü hasar görebilir. Bunu önlemek için, görüntü sensörünü temizlemeye başlamadan önce tam olarak şarj edilmiş bir pil veya ev tipi bir elektrik prizi kullanın.
Klasör numarası doluElinizde yeni bir CF kart bulundurun. 999Canon klasörü oluşturulduğundan, mevcut CF kartı yakında dolacaktır. (‘IMG_9999’ oluşturulduğunda, ‘FULL CF’ görüntülenecektir.)
Kağıt yokKağıt kaseti düzgün takılmamış veya kasette kağıt yok. Veya kağıt besleme işlemiyle ilgili bir sorun var.
Mürekkep yokMürekkep kaseti yok veya mürekkep kasetinde mürekkep yok.
Uyumsuz kağıt boyutuYazıcıya yanlış boyutta kağıt yüklenmiş. Bu boyuttaki kağıtlarla baskı yapılamaz.
Uyumsuz mürekkep boyutuYazıcıya yanlış mürekkep kaseti yüklenmiş.
Mürekkep kaseti hatasıBu mürekkep kaseti ile baskı yapılamaz.
Kağıt ve mürekkep uyuşmuyorKağıt ve mürekkep birbirine uymuyor.
Kağıt sıkışmasıKağıt, yazdırma sırasında sıkıştı.
Kağıt değiştirildiKağıt boyutu yazdırmadan önce değiştirildi.
Yazıcı pilini yeniden şarj edinYazıcının pili bitmiştir.
İletişim hatasıİletişim hatası oluştu.
Readiust kırpmaKırpma ayarından farklı bir stille yazdırmaya çalışıldı.
Yazdırılamıyor!Görüntü başka bir kamera tarafından veya uyumsuz bir tormatta çekildi. Veya görüntü kişisel bir bilgisayarla düzenlenmiştir.
Görüntü yazdırılamadı **Görüntü başka bir fotoğraf makinesi tarafından çekilmiş veya kişisel bir bilgisayar ile düzenlenmiş ve “baskılar için DPOF ayarına göre baskı yapılmaya çalışılmıştır.
** görüntü kaldıDPOF ayarı ile baskı kesintiye uğradığından, ”baskılar hala yazdırılmayı bekliyor.
KırpılamıyorGörüntü başka bir kamera tarafından çekildi veya uyumsuz bir tormat içindeydi. Veya görüntü kişisel bir bilgisayarla düzenlenmiştir. Bu tür görüntüler kırpılamaz.
Pil seviyesi çok düşükFotoğraf makinesinin pil seviyesi çok düşük olduğu için doğrudan baskı yapılamadı.
Kullanılan yazıcıKişisel bilgisayardan veya yazıcıdaki bellek kartından baskı işlemi devam ediyor. Baskı bittiğinde, kameranın CF kartındaki görüntüler otomatik olarak basılmaya başlayacaktır.
Yazıcı ısınıyorYazıcı baskıya hazırlanıyor. Yazıcı hazır olduğunda, yazdırma otomatik olarak başlayacaktır.
Medya türü hatasıYazıcının kullanamayacağı kağıt seçilmiştir. Fotoğraf makinesinin doğrudan baskı ekranında [Stil] ayarıyla kullanılabilecek bir kağıt seçin.


Canon EOS Kamera Sorun Giderme

Bir sorun varsa, önce bu Sorun Giderme Kılavuzuna bakın. Bu Sorun Giderme Kılavuzu sorunu çözmezse, bayinize veya en yakın Canon Hizmet Merkezine başvurun.

SorunSebep
Erişim lambası, güç anahtarı konumuna ayarlansa bile yanıp sönmeye devam eder.Karta bir görüntü kaydedilirken güç kesilirse, erişim lambası birkaç saniye yanar / yanıp söner. Görüntü karta kaydedildikten sonra kamera otomatik olarak kapanır
Güç düğmesi konumuna getirilse bile kamera çalışmıyor.Pil kameraya doğru şekilde takılmamış.
Pili yeniden şarj edin.
Pil bölmesi kapağının kapalı olduğundan emin olun.
Kart yuvası kapağının kapalı olduğundan emin olun.
Basın <disp,>buton.</disp,>
Pil çabuk tükeniyorTamamen şarj edilmiş bir pil kullanın.
Şarj edilebilir pil, tekrar tekrar kullanımdan sonra azalacaktır. Yeni bir tane satın alın.
Kamera kendi kendine kapanıyorOtomatik kapanma etkin. Otomatik kapanmanın etkili olmasını istemiyorsanız, [Otomatik kapanma] menüsünü [Kapalı] olarak ayarlayın.
[Otomatik kapanma], [Kapalı] olarak ayarlansa bile, LCD ekran kamera 30 dakika boşta kaldıktan sonra kapanacaktır. Basın<disp,> LCD monitörü açmak için düğmesine basın.</disp,>
Hiçbir görüntü çekilemez veya kaydedilemezKart düzgün takılmamış.
Kart doluysa, kartı değiştirin veya yer açmak için gereksiz resimleri silin.
Odak doğrulama ışığı yanarken Tek Çekim AF modunda odaklanmaya çalışırsanız vizörde yanıp sönüyor, resim çekilemiyor. Odaklanmak veya manuel olarak odaklanmak için deklanşöre tekrar yarım basın.
Kartın yazmaya karşı koruma anahtarını Yazma / Silme ayarına kaydırın.
LCD monitör net bir görüntü göstermiyorLCD ekrana toz yapışırsa, lens bezi veya yumuşak bir bezle silin.
Düşük veya yüksek sıcaklıklarda, LCD monitör ekranı yavaş görünebilir veya siyah görünebilir. Oda sıcaklığında normale dönecektir.
Görüntü odak dışıLens odak modu anahtarını .
Fotoğraf makinesi sarsıntısını önlemek için, fotoğraf makinesini sabit tutun ve deklanşöre hafifçe basın.
Kamera sarsıldığında ses çıkarır.Yerleşik flaşın açılır mekanizması biraz hareket ediyor. Bu normal.
Dahili flaş patlamaz.Dahili flaşla kısa aralıklarla sürekli çekim yaparsanız, flaş, flaş ünitesini korumak için çalışmayı durdurabilir.
Görüntü silinemezGörüntü silinmeye karşı korumalı ise silinemez
Görüntülenen çekim tarihi ve saati yanlışDoğru tarih ve saat ayarlanmadı.
TV ekranında hiçbir görüntü görünmüyor.Video kablosu fişinin tamamen takılı olduğundan emin olun.
Video OUT formatını (NTSC / PAL) TV ile aynı video formatına ayarlayın.
Kamera ile birlikte gelen video kablosunu kullanın.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687