Anasayfa » Beyaz Eşya » Buzdolapları Hataları Ve Arıza Nedenleri
Buzdolapları Hataları Ve Arıza Nedenleri
Buzdolapları Hataları Ve Arıza Nedenleri

Buzdolapları Hataları Ve Arıza Nedenleri

Buzdolapları Hataları Ve Arıza Nedenleri Sizin buzdolabı tartışmasız evinizdeki en önemli aletleri biridir, tüm sonra, markete birçok geziler sizi kurtaran bozulmadan gelen yiyecek tutar. Ancak buzdolapları tahrip edilemez değildir. Tıpkı diğer ev aletleri gibi günlük aşınma ve yıpranma sorunu yaşarlar. Bazı sorunlar diğerlerinden daha ciddi olsa da, birçoğu buzdolabı onarım teknisyeninin yardımı olmadan hızlı bir düzeltme ile çözülebilir. Ancak, sorunu çözmeden önce kaynağını tam olarak belirlemeniz önemlidir.

Buzdolabı Hata Ve Arıza Çözümleri

Sorunun kaynağını bulmak için buzdolabınızın gösterdiği belirtilere dikkat edin. Ardından, bir uzmanı aramanızı veya tamamen yeni bir buzdolabı satın almanızı gerektirmeyen hızlı düzeltmeler için aşağıdaki kılavuzumuza bakın. Sadece bazı yedek parçaların çıkarılıp yeniden takılması veya satın alınması söz konusu olabilir.

Bir servis görevlisini aramadan önce evde halledebileceğiniz sorunlardan bazıları ve bazılarının düzeltilmesi için bir uzmana ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir buzdolabı sorununun düzeltilmesi kolay olmayabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. İşte en yaygın buzdolabı sorunları ve bunlarla ilgili yapabilecekleriniz.

Tüm Genel Markalar Buzdolapları Hataları açıklamalı tüm liste aşağıdadır :

Bazen buzdolabınızın düzgün şekilde soğumadığını fark edebilirsiniz. Bu yaygın bir buzdolabı arızasıdır, ancak genellikle kolay bir çözümdür. Mümkünse, ön alt paneli çıkarın veya buzdolabını dışarı çekin ve kondenser serpantinlerini kontrol edin. Kondenser serpantinleri genellikle buzdolabının altında bulunur.

Tüm Genel Markalar Buzdolapları Arızaları açıklamalı tüm liste aşağıdadır :

Sizin buzdolabı evinizdeki en önemli aletleri biridir. Hangi semptomlara dikkat etmeniz gerektiğini bilmek ve bunları nasıl düzelteceğinizi anlamak size çok fazla zaman ve para kazandırabilir. Bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız ve bunları düzeltemezseniz, yardım için bir onarım teknisyenini arayın.

Buzdolabı su sızdırıyor

Buzdolabınızın yanında gizemli bir şekilde görünen bir su birikintisi üzerinde düzenli olarak kayıyor musunuz? Kötü haber şu ki, bu asla iyiye işaret değil. İyi haber şu ki, sızıntı yapan bir buzdolabı, kolayca çözülebilecek bir sorundur. Buzdolabının su sızdırmasının en yaygın iki nedeni ve nasıl çözüleceği aşağıda açıklanmıştır:

Tıkanmış defrost tahliyesi

Sızdıran bir buzdolabının arkasındaki en yaygın neden budur. Temel olarak, boşaltma hortumunda pis pisliklerin ve yiyecek parçalarının sıkışması ve bu da tıkanmaya neden olur. Zamanla buz birikmeye başlar ve sonunda büyük bir su birikintisi oluşur.

Nasıl düzeltilir: Yapabileceğiniz ilk şey, sadece sıcak su kullanarak buzdolabının içindeki tahliyeyi temizlemektir. Bu işe yaramazsa, bir boru temizleyicisi alın ve pis birikimi dışarı atmaya çalışın. Son çare olarak, cihazı dışarı çekerek ve arka servis panelinde bulunan lastik çek valfi temizleyerek kalıntıları manuel olarak da temizlemeyi deneyebilirsiniz. Kalıntıları sabun ve ılık suyla çıkarın ve valfi geri takın.

Tıkanmış/donmuş su beslemesi

Tıkanmış veya donmuş bir su kaynağı da sızdıran bir buzdolabının nedeni olabilir. Yine, bu çok yaygın bir buzdolabı sorunudur ve önleme açısından üzerinde fazla kontrolünüz yoktur.

Nasıl düzeltilir:
İlk olarak, cihazın fişini elektrik prizinden çekmeniz gerekir. Ardından, kesme vanasını bulmanız gerekir – büyük olasılıkla mutfak lavabonuzun altına monte edilecektir. Vananın tamamen kapalı olduğundan emin olun ve plastik besleme hattında tıkanıklık veya sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Yırtılma durumunda, su besleme hattını değiştirmeniz gerekecektir. Her şey yolunda görünüyorsa, ancak hala sızıntı yaşıyorsanız, bir buz bloğu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu senaryoda yapmanız gereken, buzun erimesi için buzdolabını fişten çekmemektir.

Buzdolabı soğutmuyor

Buzdolabınızın yeterince soğuk görünmediğini ve yemeğinizin daha hızlı bozulduğunu fark ederseniz – endişelenmeyin – buzdolabının soğumamasının birkaç nedeni vardır ve çoğu sorunu çözmek kolaydır:

Güç kaynağı eksikliği

Bunu açıklamamıza gerek yok – buzdolabının güç kaynağı kablosuna takıldınız ve fişini elektrik prizinden çıkardınız. Sonuç, ılık, az yağlı çilekli yoğurttur.

Nasıl düzeltilir: Cihazı tekrar prize takmanız yeterlidir – hah.

Değişen sıcaklık ayarı

Sıcaklık kontrol termostatınızı kontrol edin. Belki bir şeye uzanırken yanlışlıkla çarptınız ya da birisi sıcak sodanın iyi bir şey olduğuna karar verdi.

Nasıl düzeltilir: Termostatı doğru sıcaklık ayarına getirin.

Bloke kondenser fanı

Kondenser fanlı bir buzdolabı modeliniz varsa, toz, pis birikme, evcil hayvan tüyü vb. gibi bir şeyin parçayı tıkama ihtimali vardır. Böyle bir sorun hem buzdolabını hem de dondurucuyu etkiler.

Nasıl düzeltilir: Buzdolabının fişini güç kaynağından çıkarın ve dışarı çekin. Kondenser fanını bulun. Elemanı bir fırça veya mutfak havlusu ile temizleyin ve hareket edip etmediğini görmek için döndürün. Her şey yolunda görünüyorsa, buzdolabını tekrar prize takın ve fanın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Parça sizden vazgeçmeye karar verdiyse, onu değiştirmek için profesyonel bir tamirci çağırmanız gerekecek .

Dondurucu soğutmuyor

İki kelime: gloopy dondurma. İşte bu yüzden dondurucunuz en sevdiğiniz tatlıyı soğutmuyor:

Defrost sistemi sorunları

Otomatik defrost sisteminin amacı, evaporatör serpantinlerini her 8 saatte bir donmak ve evaporatörün hava yollarını açık tutmaktır. Bu parça kırıldığında, evaporatör ve arka dondurucu bölme duvarı çevresinde buz oluşmaya başlar ve bu da dondurucunuzun gerektiği gibi soğumamasına neden olur.

Nasıl düzeltilir: Arızalı bir buzdolabı sistemini onarmak kolay bir iş değildir. En iyi seçeneğiniz, sizin için tamir etmesi için bir teknisyen aramaktır.

Arızalı sıcaklık sensörü

Buzdolabınızın içindeki havanın sıcaklığını algılamak için termistör olarak da adlandırılan bir sıcaklık sensörü kullanılır. Bu parça arızalanırsa, cihazınız hem buzdolabında hem de dondurucuda doğru sıcaklığı korumakta, içini düzgün soğutmamakta ve buz çözmede sorun yaşayacaktır.

Nasıl düzeltilir: Tek çözüm parçanın değiştirilmesidir.

Evaporatör fanı çalışmıyor

Dondurucunuz çalışmayı durdurmadan önce buzdolabınızın garip cıvıltı ve gıcırtılı sesler çıkardığını duyduysanız, o zaman “tebrikler” – ya buzla tıkanmış ya da kırılmış bir evaporatör fanıyla uğraşıyorsunuz demektir.

Nasıl düzeltilir: Tek yapmanız gereken buzdolabından tüm yiyecekleri çıkarmak, cihazın fişini çekmek ve buzun tamamen çözülmesini beklemek. Saçakınızın buzunu çözdükten sonra aynı sorunları yaşıyorsanız, evaporatör büyük olasılıkla hasar görmüş ve değiştirilmesi gerekiyor.

Yiyeceklerde buzlanma ve donma var

Buzdolabında derin donmuş yemeğinizin yarısını bulmak gibisi yoktur. Bununla birlikte, bu sorunun arkasında sadece bir suçlu var ve şu oluyor:

Arızalı bir termostat kontrolü

Sıcaklık kontrol termostatı, cihazın kompresör ve evaporatör fan motorunu kontrol eder. Öğe düzgün çalışmadığında, buzdolabı gerekenden daha uzun süre çalışır ve bu da yiyeceklerin donmuş bir rafına neden olur.

Nasıl düzeltilir: Sıcaklık kontrol termostatını bulun ve döndürmeye başlayın. Bir tık sesi duyarsanız, parça çalışıyor demektir. Bunu yapmazsanız, bir multimetre alın ve termostatı farklı sıcaklık ayarlarında süreklilik açısından test edin. Parçanın herhangi bir süreklilik belirtisi göstermediği bir durumda, parçayı değiştirmeniz gerekecektir.

Buz yapıcı çalışmıyor

Özellikle sıcak bir yaz gününde soğuk bir içecekle kendinizi yenilemek istediğinizde, buzdolabınızın buz makinesiyle ilgili sorunlar yaşamak eğlenceli değildir. Bununla birlikte, arızalı bir buz makinesinin arkasındaki en olası üç neden şunlardır:

Engellenen su hattı

Bu tip tıkanıklık en çok sıkışmış buzdan kaynaklanır. Başka bir neden bükülmüş bir su hattı olabilir. Bununla birlikte, her iki sorun da kolayca çözülür.

Nasıl düzeltilir: İlk olarak, kapatma vanasını çevirerek su beslemesini durdurun. Biriken buzu eritmek için buzdolabının gücünü en az iki saat kapatmanız gerekir. Eritme sürecini hızlandırmak istiyorsanız, fön makinesi kullanabilir veya sıcak su uygulayabilirsiniz – en uygun olanı hangisiyse.

Kötü konumlandırılmış kapatma kolu

Çoğu buzdolabı modelinde, buz kovasının taşmasını önlemek için bir kapatma kolu takılıdır. Bazen bu parça kapalı konumda takılır ve buz makineniz çalışmayı durdurur.

Nasıl düzeltilir: Kapatma kolunu bulun ve yeniden konumlandırmaya çalışın. Parça donmuşsa, buz saklama kutusunu çıkarın ve buzu giderin. Bunu manuel olarak veya buzu biraz sıcak su ile eriterek yapabilirsiniz. Fazla suyu emmek için bir havluyu el altında bulundurun.

Açılan buz kovası sensörü

Modern buzdolapları, buz kovasını algılayan özel bir sensöre sahiptir. Zaman geçtikçe, hazne ile cihazın duvarı arasında buz birikebilir ve kepçeyi yerinden dışarı iterek yukarıda belirtilen sensörü tetikleyebilir. Bu olduğunda, buzdolabınız haznenin eksik olduğunu gösterir ve buz üretmeyi durdurur.

Nasıl düzeltilir: Yine, bu sorunun çözümü çok fazla erimeyi ve fazla suyu emmeyi içerir. İlk olarak, buz kutusunu çıkarın ve birkaç saat buzunun çözülmesine izin verin. Sıcak bir banyo yaparak süreci hızlandırabilirsiniz. Ardından, sensörde biriken tüm buzu çıkardığınızdan emin olun. Bunu manuel olarak yapmak en iyisidir. Son olarak, temiz bir havluyla fazla nemi emdirin ve hazneyi tekrar içine yerleştirin.

Yüksek sesler ve sürekli çalışma

Gürültülü bir buzdolabı iyi bir şey değildir. Sürekli olarak can sıkıcı bir vızıltı sesi dinlemek zorunda kalmazsınız, aynı zamanda ay sonunda daha fazla enerji faturası alırsınız. Bunu akılda tutarak, bu tür bir sorunun iki nedeni vardır:

Kirli kondenser bobinleri

Zamanla, toz ve kir parçacıkları buzdolabının kondenser bobinlerinin içinde toplanmaya başlar ve belirli bir sıcaklığı korumak için “daha fazla çalışmaya” zorlar. Kirli kondenser serpantinleri ayrıca arızalı bir dondurucuya da yol açabilir.

Nasıl düzeltilir: Cihazı güç kaynağından çekerek başlayın. Kondenser bobinlerini bulun -genellikle buzdolabının altında bulunurlar. Çıtçıtları açarak bobinleri koruyan ızgarayı çıkarın. Parçalara eriştiğinizde, bir elektrikli süpürge veya fırça yardımıyla biriken birikintileri çıkarın. Tüm kir bittiğinde, ızgarayı geri takın.

Düşük sıcaklık ayarı

Buzdolabını daha düşük bir sıcaklığa ayarlarsanız, cihaz tekrar daha fazla çalışmaya başlayacak ve bu da çok fazla gürültüye, daha yüksek faturalara, donmaya ve yiyeceklerin bozulmasına neden olacaktır.

Nasıl düzeltilir: Kolay – sadece sıcaklığı sabitleyin. Cihazı 3-5 °C’ye ayarlamanızı ve buzdolabının tekrar normal çalışıp çalışmadığını görmek için birkaç saat beklemenizi öneririz. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, cihazı kontrol etmesi için profesyonel bir teknisyen çağırmak en iyisidir.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ?

Fırın Ne Kadar Elektrik Kullanıyor ? Kadınların çoğunlukla evde kalıp  akşam yemeği hazırlamak için sıcak ...

error: İçerik korunmaktadır !