Anasayfa » Ev Aletleri » Brother Dikiş ve Nakış Makinesi Hata Kodları
Brother Dikiş ve Nakış Makinesi Hata Kodları
Brother Dikiş ve Nakış Makinesi Hata Kodları

Brother Dikiş ve Nakış Makinesi Hata Kodları

Brother Dikiş ve Nakış Makinesi Hata Kodları Hata mesajları: Dikiş makinesi doğru şekilde kurulmadan önce (başlat / durdur düğmesine) basılırsa veya bir işlem yanlış yapılırsa, LCD’de hatayı gösteren bir simge belirir. Görünen talimatları izleyin. Simge görüntülenirken (OK tuşu) veya (İptal / sil) tuşuna basılırsa simge kaybolur.

Brother Dikiş Nakış Makinesi Arıza/Hata Kodu

Hata mesajları Çözümler
E1 İplik dolaştığı için motor kilitlendi.
E2 Baskı ayağı kaldırılırken başlat / durdur düğmesine veya geri / takviye dikiş düğmesine basılmıştır.
E3 Geri / takviye dikiş düğmesine veya iğne pozisyonu düğmesine basılmıştır veya masura sarma mili sağa hareket ettirilirken ayak kumandası çalıştırılmıştır.
E4 Ayak kumandası bağlıyken başlat / durdur düğmesine basıldı.
E5 İlik veya punteriz dikişinden farklı bir dikiş seçildi ve ilik kolu indirilirken başlat / durdur düğmesine basıldı.
E6 İlik veya punteriz dikişi seçildi ve ilik kolu kaldırılırken başlat / durdur düğmesine basıldı.
E7 Bir dikiş silindikten sonra başlat / durdur düğmesine veya geri / takviye dikiş düğmesine basılmıştır.
E8 Masura sarıcı, masurayı sarıyor.
E9 35 karakterden fazla dikişi ve yardımcı dekoratif dikişi birleştirmeye çalıştınız.
E10 Dikiş hızı kontrol cihazını kullanarak dikiş genişliğini ayarlama ayarı [AÇIK] konumundayken, pedalı bağlamadan başlat / durdur düğmesine basıldı.
E11 Çift iğne ayarı, çift iğne ile dikilemeyen bir desen seçilirken seçilir.
E12 Dikiş modu değiştirildi. Bu simge, mevcut desen silineceği zaman görünür.
E13 Seçilen ayar, seçilen desenle değiştirilemez.
E14 Bir desen kaydediliyor. Aksi takdirde dikiş ayarları kaydedilir.
E050 Dikişe başlandığında makine kafasının geriye eğildiği tespit edildi. 1. Gücü kapatın ve ardından makine kafasını orijinal konumuna getirin. 2. Gücü kapatın ve P2 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E051 Dikiş sırasında makine kafasının geriye eğildiği tespit edildi. Gücü kapatın ve P2 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E055 Güç açıldığında makine kafasının geriye eğildiği algılandı. 1. Gücü kapatın ve ardından makine kafasını orijinal konumuna getirin. 2. Gücü kapatın ve P2 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E065 Güç açıldığında devre dışı bırakılmış bir tuşa basıldı. Gücü kapatıp tekrar açın. Gücü açarken devre dışı bırakılmış bir tuşa basmayın.
E066 Güç açıldığında el anahtarına basıldı. Gücü kapatıp tekrar açın. Gücü açarken el anahtarına basmayın.
E090 Güç açıldığında pedal bağlantısı algılanmadı. Gücü kapatın ve P7 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E095 Güç açıldığında pedal veya ayakta çalıştırma pedalına basıldı. Ayak ünitesini veya ayakta çalıştırma pedalını orijinal kısmına geri döndürün. Gücü açarken ayak pedalına veya ayakta çalıştırma pedalına basmayın.
E111 Dikiş makinesi motoru durduğunda, iğne yukarıda durma konumu belirlenen değeri aştı. Gücü kapatın ve dikiş makinesi motorunun veya iplik kesme mekanizmasının sert olup olmadığını kontrol edin.
E112 Dikiş makinesi motoru durduğunda, iğne yukarı veya iğne aşağı durma konumu belirlenen değere ulaşmadı. Gücü kapatın ve dikiş makinesi motorunun veya iplik kesme mekanizmasının sert olup olmadığını kontrol edin.
E113 İğne aşağıda durma konumu, dikiş makinesi motoru durduğunda belirlenen değeri aştı. Gücü kapatın ve dikiş makinesi motorunun veya iplik kesme mekanizmasının sert olup olmadığını kontrol edin.
E130 Dikiş makinesi motoru, dikiş başlangıcında veya dikiş sırasında çalışmadı. 1. Gücü kapatın ve dikiş makinesi motorunun sert olup olmadığını kontrol edin. 2. Gücü kapatın ve dikiş makinesi motor konektörü ile P4 konektörünün bağlantılarını kontrol edin.
E131 Güç açıldığında dikiş makinesi motor kodlayıcı bağlantısı algılanmadı. Gücü kapatın ve P4 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E132 Dikiş sırasında dikiş makinesi motorunda anormal dikiş hızı tespit edildi. Gücü kapatın ve P4 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E133 Dikiş sırasında dikiş makinesi motor kodlayıcısının anormal sinyali tespit edildi. Gücü kapatın ve P4 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E140 Dikiş makinesi motoru, dikiş sırasında belirlenen yönün tersi yönde çalıştı. Gücü kapatın ve P4 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E150 Dikiş makinesi motorunda anormal aşırı ısınma tespit edildi. Gücü kapatın ve dikiş koşullarını kontrol edin.
E151 Motor aşırı ısınma sensörü bağlantısı tespit edilmedi. Gücü kapatın ve P4 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E161 Dikiş sırasında dikiş makinesi motorunda aşırı yük tespit edildi. Gücü kapatın ve dikiş koşullarını kontrol edin.
E190 Dikiş makinesi motoru, dikiş sırasında çok uzun süre kesintisiz çalışıyordu. Gücü kapatıp tekrar açın.
E191 İplik kesme solenoidi çalışması belirtilen süre içinde tamamlanmadı. Gücü kapatın ve iplik kesme mekanizmasının sert olup olmadığını kontrol edin.
E210 Güç açıldığında besleme motorunun başlangıç ​​noktası algılanmıyor. ・ Gücü kapatın ve besleme mekanizmasının anormal olmadığını kontrol edin. ・ Gücü kapatın ve besleme motoru konektörünü ve P3 konektörünü kontrol edin.
E211 Dikiş sırasında anormal besleme motoru çalışması algılandı. 1. Gücü kapatın ve besleme mekanizmasının anormal olmadığını kontrol edin. 2. Gücü kapatın ve besleme motoru konektörünü ve P3 konektörünü kontrol edin.
E251 Anormal besleme motoru aşırı ısınma algılandı veya besleme motoru aşırı ısınma sensörü algılanmadı. 1. Gücü kapatın ve dikiş koşullarını kontrol edin. 2. Gücü kapatın ve P3 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E410 Güç açıldığında panel ile iletişim hatası oluştu. Gücü kapatın ve P2 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E440 Veriler yedekleme belleğine (ana dahili PC kartı) yazılamadı. Gücü kapatıp tekrar açın.
E441 Veriler yedekleme hafızasından (ana dahili PC kartı) okunamadı. Gücü kapatıp tekrar açın.
E442 Yedekleme belleği (ana dahili PC kartı) verileri anormaldi, bu nedenle ayarlar başlatıldı. Gücü kapatıp tekrar açın.
E450 Model ayarları makine kafası belleğinden (dahili panel) okunamadı. Gücü kapatıp tekrar açın.
E451 Veri yedekleme, makine kafası belleğine (dahili panel) yazılamaz. Gücü kapatıp tekrar açın.
E700 Güç açıldığında güç kaynağı voltajında ​​anormal artış tespit edildi. Gücü kapatın ve güç kaynağı voltajını kontrol edin.
E701 Dikiş makinesi motor güç kaynağı voltajında ​​anormal artış tespit edildi. 1. Gücü kapatın ve güç kaynağı voltajını kontrol edin. 2. Gücü kapatın ve P5 konektörünün bağlantısını kontrol edin
E705 Güç kaynağı voltajında ​​anormal düşüş tespit edildi. Gücü kapatın ve güç kaynağı voltajını kontrol edin.
E709 Güç açıldığında güç kaynağı sinyali algılanamadı. Gücü kapatıp tekrar açın.
E710 Anormal dikiş makinesi motor akımı tespit edildi. Gücü kapatın ve P4 konektörünün bağlantısını kontrol edin
E711 Anormal besleme motoru akımı tespit edildi. Gücü kapatın ve P3 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E791 Solenoid etkinleştirildiğinde anormal solenoid mekanizma akımı algılandı. Gücü kapatın ve P1 konektörünün bağlantısını kontrol edin.
E882 Güç açıldığında USB medyal bağlı değil. Gücü kapatın ve USB ortamının bağlantısını kontrol edin.
E883 Güç açıldığında USB medyasında sürüm güncelleme dosyası algılanamadı. Gücü kapatın ve ardından sürüm güncelleme dosyasının USB ortamında bulunup bulunmadığını kontrol edin.
E884 Sürüm güncellemesi sırasında, sürüm güncelleme dosyasıyla ilgili sorun algılandı. Gücü kapatın ve ardından sürüm güncelleme prosedürünü tekrarlayın.
E885 Sürüm güncelleme dosyası, sürüm güncellemesi sırasında USB ortamından okunamadı. Gücü kapatın ve USB ortamının bağlantısını kontrol edin.
E886 Sürüm güncellemesi sırasında, sürüm güncelleme dosyasıyla ilgili sorun algılandı. Gücü kapatın ve ardından sürüm güncelleme prosedürünü tekrarlayın.
E887 Sürüm güncelleme sırasında sürüm güncelleme dosyası yazılamadı. Gücü kapatın ve ardından sürüm güncelleme prosedürünü tekrarlayın.
E889 Flash belleğe yanlış veri yazılmış. Gücü kapatın ve ardından sürüm güncelleme prosedürünü tekrarlayın.
E890 Sürüm güncellemesi sırasında hata oluştu. Gücü kapatın ve ardından sürüm güncelleme prosedürünü tekrarlayın.

Yukarıda listelenmeyen bir hata kodu görünürse veya belirtilen çözümü uygulamak sorunu çözmezse, satın aldığınız yere başvurun.

Sorun giderme

Makine düzgün çalışmayı durdurursa, servis talep etmeden önce aşağıdaki olası sorunları kontrol edin. Sorun devam ederse, bayinizle veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.

Sorun Muhtemel Sebep
Dikiş makinesi çalışmıyor. Makine açılmamış. Makineyi açın.
Başlatma / durdurma düğmesine basılmamış. Başlatma / durdurma düğmesine basın.
Baskı ayağı kolu kaldırılır. Baskı ayağı kolunu indirin.
Ayak kumandası bağlı olmasına rağmen başlat / durdur düğmesine basıldı. Pedal bağlıyken başlat / durdur düğmesini kullanmayın. Başlat / durdur düğmesini kullanmak için pedalı ayırın.
İğne kırılıyor. İğne yanlış takılmıştır. İğneyi doğru şekilde takın.
İğne kelepçe vidası gevşek. Vidayı iyice sıkmak için tornavidayı kullanın.
İğne eğilmiş veya küt. İğneyi değiştirin.
Kumaş, iplik ve iğne kombinasyonu doğru değil. Dikilen kumaş tipine uygun bir iplik ve iğne seçin.
Kullanılan baskı ayağı, dikmek istediğiniz dikiş tipine uygun değil. Dikmek istediğiniz dikiş tipine uygun baskı ayağını takın.
Üst iplik tansiyonu çok sıkı. Üst iplik gerginliğini gevşetin.
Kumaş çok fazla çekilmiş. Kumaşı hafifçe yönlendirin.
Makara yanlış takılmıştır. Makarayı doğru şekilde takın.
İğne plakasındaki deliğin etrafındaki alan çizilmiştir veya üzerinde çapak vardır. İğne plakasını değiştirin. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
Baskı ayağındaki deliğin etrafındaki alan çizilmiş veya üzerinde çapak var. Baskı ayağını değiştirin. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
Bobin muhafazası çizilmiş veya üzerinde çapak var. Mekiği değiştirin. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
Bu makine için özel olarak tasarlanmış bir bobin kullanılmamaktadır. Yanlış bobinler düzgün çalışmayacaktır. Yalnızca bu makine için özel olarak tasarlanmış bir masura kullanın.
Üst iplik kopuyor. Üst iplik doğru takılmamış (örneğin, makara doğru takılmamış, makara tutucusu kullanılan makara için çok büyük veya iplik, iğne mili iplik kılavuzundan çıkmış). Üst ipliği düzeltin.
İplikte düğümler veya düğümler var. Herhangi bir düğüm veya karışıklığı giderin.
Seçilen iğne, kullanılan ipliğe uygun değil. Kullanılmakta olan iplik tipine uygun bir iğne seçin.
Üst iplik tansiyonu çok sıkı. Üst iplik gerginliğini gevşetin.
İplik, örneğin bobin muhafazasında düğümlenir. Dolaşan ipliği çıkarın. İplik mekiğe dolanmışsa, yatağı temizleyin.
İğne eğilmiş veya küt. İğneyi değiştirin.
İğne yanlış takılmıştır. İğneyi doğru şekilde takın.
İğne plakasındaki deliğin etrafındaki alan çizilmiştir veya üzerinde çapak vardır. İğne plakasını değiştirin. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
Baskı ayağındaki deliğin etrafındaki alan çizilmiş veya üzerinde çapak var. Baskı ayağını değiştirin. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
Bobin muhafazası çizilmiş veya üzerinde çapak var. Mekiği değiştirin. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
Bu makine için özel olarak tasarlanmış bir bobin kullanılmamaktadır. Yanlış bobinler düzgün çalışmayacaktır. Yalnızca bu makine için özel olarak tasarlanmış bir masura kullanın.
Alt iplik dolaşıyor veya kopuyor. Masura ipliği yanlış takılmış. Masura ipliğini doğru şekilde takın.
Bobin çizilmiş veya düzgün bir şekilde dönmüyor veya üzerinde çapak var. Bobini değiştirin.
İplik karışık. Karışık ipliği çıkarın ve yatağı temizleyin.
Bu makine için özel olarak tasarlanmış bir bobin kullanılmamaktadır. Yanlış bobinler düzgün çalışmayacaktır. Yalnızca bu makine için özel olarak tasarlanmış bir masura kullanın.
İplik gerginliği yanlış. Üst iplik doğru takılmamış. Üst ipliği düzeltin.
Masura ipliği yanlış takılmış. Masura ipliğini doğru şekilde takın.
Kumaş, iplik ve iğne kombinasyonu doğru değil. Dikilen kumaş tipine uygun bir iplik ve iğne seçin.
Baskı ayağı tutucusu yanlış takılmış. Baskı ayağı tutucusunu doğru şekilde takın.
İplik gerginliği yanlış. Üst ipliğin gerginliğini ayarlayın.
Bu makine için özel olarak tasarlanmış bir bobin kullanılmamaktadır. Yanlış bobinler düzgün çalışmayacaktır. Yalnızca bu makine için özel olarak tasarlanmış bir masura kullanın.
Kumaş kırışmış. Üst iplik doğru takılmamış veya bobin yanlış takılmış. Üst ipliği doğru şekilde iplik geçirin ve masura ipliğini doğru şekilde takın.
Makara yanlış takılmıştır. Makarayı doğru şekilde takın.
Kumaş, iplik ve iğne kombinasyonu doğru değil. Dikilen kumaş tipine uygun bir iplik ve iğne seçin.
İğne eğilmiş veya küt. İğneyi değiştirin.
İnce kumaşlar dikiliyorsa dikiş çok uzundur. Dikiş uzunluğunu kısaltın veya sabitleyici malzeme ile kumaşın altına dikin.
İplik gerginliği yanlış. Üst ipliğin gerginliğini ayarlayın.
Dikişler atlandı. Üst iplik doğru takılmamış. Üst ipliği düzeltin.
Kumaş, iplik ve iğne kombinasyonu doğru değil. Dikilen kumaş tipine uygun bir iplik ve iğne seçin.
İğne eğilmiş veya küt. İğneyi değiştirin.
İğne yanlış takılmıştır. İğneyi doğru şekilde takın.
İğne plakasının altında veya mekiğin içinde toz birikmiştir. İğne plakası kapağını çıkarın ve yatağı temizleyin.
Dikiş sırasında tiz bir ses çıkıyor. Dişlilerde veya bobin muhafazasında toz birikmiştir. Yarışı temizleyin.
Üst iplik doğru takılmamış. Üst ipliği düzeltin.
Bobin muhafazası çizilmiş veya üzerinde çapak var. Mekiği değiştirin. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
Bu makine için özel olarak tasarlanmış bir bobin kullanılmamaktadır. Yanlış bobinler düzgün çalışmayacaktır. Yalnızca bu makine için özel olarak tasarlanmış bir masura kullanın.
İplik geçirici kullanılamaz. İğne doğru konuma kaldırılmamış. İğne konumu düğmesine basın.
İğne yanlış takılmıştır. İğneyi doğru şekilde takın.
Dikiş doğru dikilmiyor. Kullanılan baskı ayağı, dikmek istediğiniz dikiş tipine uygun değil. Dikmek istediğiniz dikiş tipine uygun baskı ayağını takın.
İplik gerginliği yanlış. Üst ipliğin gerginliğini ayarlayın.
İplik, örneğin bobin muhafazasında düğümlenir. Dolaşan ipliği çıkarın. İplik mekiğe dolanmışsa, yatağı temizleyin.
Kumaş beslenmiyor. Dişliler indirilir. Damla besleme kolunu sağa kaydırın. (makinenin arkasından görüldüğü gibi)
Dikiş çok kısa. Dikiş uzunluğunu uzatın.
Kullanılan baskı ayağı, dikmek istediğiniz dikiş tipine uygun değil. Dikmek istediğiniz dikiş tipine uygun baskı ayağını takın.
İplik, örneğin bobin muhafazasında düğümlenir. Dolaşan ipliği çıkarın. İplik mekiğe dolanmışsa, yatağı temizleyin.
Dikiş lambası yanmıyor. Dikiş lambası hasar görmüş. Satıcınızla veya en yakın yetkili servis merkeziyle iletişime geçin.
LCD’de hiçbir şey görünmüyor. LCD’nin parlaklığı ya çok açık ya da çok karanlık. LCD’nin parlaklığını ayarlayın.
Karakterlerin konfigürasyonu değiştirilemez. Bu mesaj, çok fazla karakter olduğunda ve eğri karakter yapılandırması mümkün olmadığında görüntülenir.
Seçilen yazı tipine bazı harfler dahil edilmediği için yazı tipi değiştirilemiyor. Bu mesaj, nakış karakter deseninin yazı tipi desende kullanılan karakterleri içermeyen bir yazı tipiyle değiştirildiğinde görünür.
Üst ipliği kontrol edin ve yeniden geçirin. Bu mesaj, üst iplik koptuğunda veya doğru takılmadığında ve “Başlat / Durdur” vb. Düğmesine basıldığında görüntülenir.
Bu model için veri hacmi çok büyük. Bu mesaj, düzenlediğiniz desenler hafızada çok fazla yer kapladığında veya hafıza için çok fazla desen düzenlediğinizde görüntülenir.
İlik kolunu indirin. Bu mesaj, ilik kolu yukarıdayken, bir ilik dikişi seçildiğinde ve “Başlat / Durdur” vb. Düğmesine basıldığında görüntülenir.
Baskı ayağı kolunu indirin. Bu mesaj, baskı ayağı kaldırılırken “Başlat / Durdur” düğmesi gibi bir düğmeye basıldığında görüntülenir.
Bu kombinasyona daha fazla desen eklenemez. Bu mesaj, 70’ten fazla dekoratif dikişi birleştirmeye çalıştığınızda görüntülenir.
Kaydedilecek yeterli bellek yok. Bu mesaj, hafıza dolu olduğunda ve dikiş veya desen kaydedilemediğinde görüntülenir.
Desen, nakış çerçevesinin dışına doğru uzanır. Bu mesaj, [Nakış Çerçevesi Tanımlama Görünümü] [AÇIK] olarak ayarlandığında seçilen nakış deseni seçilen nakış çerçevesinden daha büyük olduğunda görünür.
İlik kolunu kaldırın. Bu mesaj, ilik kolu aşağıdayken, ilik dışında bir dikiş seçildiğinde ve “Başlat / Durdur” vb. Düğmesine basıldığında görüntülenir.
Bu desen kullanılamaz. Bu mesaj, bu makineyle kullanılamayan bir desen almaya çalıştığınızda görünür.
USB medyası kullanılamaz. Uyumsuz medya kullanmaya çalıştığınızda bu mesaj görüntülenir.
USB medyası yüklenmemiş. USB medyası yükleyin. Bu mesaj, USB flash sürücü yüklü değilken veya bir deseni hatırlamaya veya kaydetmeye çalıştığınızda görüntülenir.

İğne ve baskı ayağı bölümü

LCD’de hiçbir şey görünmüyor

Dikiş makinesi açıldığında LCD’de hiçbir şey görünmüyorsa, LCD’nin parlaklığı ya çok açık ya da çok karanlıktır. Bu durumda aşağıdaki işlemi gerçekleştirin.

 1. Dikiş makinesini kapatın.
 2. Çalışma panelinde (İptal / sil) tuşuna basarken dikiş makinesini açın.
 3. <Veya> (Dikiş genişliği tuşları) tuşuna basın. LCD’nin parlaklığını ekranların görülebilmesi için ayarlayın.
 4. Dikiş makinesini kapatın, ardından tekrar açın.

İşlem bip sesi

Bir tuşa her basıldığında veya yanlış bir işlem yapıldığında, bir bip sesi duyulur.

 • Doğru bir işlem için: Bir bip sesi duyulur.
 • Yanlış bir işlem yapılırsa: İki veya dört bip sesi duyulur.
 • Örneğin iplik dolaştığı için makine kilitlenirse: Dikiş makinesi dört saniye boyunca bip sesi çıkarmaya devam eder. Makine otomatik olarak durur. Dikmeye devam etmeden önce hatanın nedenini kontrol ettiğinizden ve düzeltdiğinizden emin olun.

Makine yüzeyinin temizlenmesi

Makinenin yüzeyi kirliyse, bir bezi hafifçe nötr deterjana batırın, sıkıca sıkın ve ardından makinenin yüzeyini silin. Islak bezle bir kez temizledikten sonra kuru bir bezle tekrar silin.

Yarışı temizleme: Masura bölmesinde toz birikirse dikiş performansı düşecektir; bu nedenle periyodik olarak temizlenmelidir.

 1. Dikiş makinesini kapatın.
 2. Güç kablosunu dikiş makinesinin sağ tarafındaki güç kaynağı jakından çıkarın.
 3. Düz yatak ataşmanını çıkarın.
 4. Baskı ayağı tutucu vidasını gevşetin ve baskı ayağı tutucusunu çıkarın ve ardından iğne kelepçesi vidasını gevşetin ve iğneyi çıkarın.
 5. İğne plakası kapağını her iki yanından tutun ve kendinize doğru kaydırın.
 6. Mekiği çıkarın. Mekiği kavrayın ve ardından dışarı çekin.
 7. Mil ve çevresindeki tüm tüyleri ve tozu temizlemek için temizleme fırçası veya elektrikli süpürge kullanın.
 8. Mekiği, mekiğin üzerindeki çıkıntı yay ile aynı hizaya gelecek şekilde yerleştirin.
 9. İğne plakası kapağındaki çıkıntıları iğne plakasına yerleştirin ve ardından kapağı tekrar kaydırın.
 10. Düz yatak ataşmanını orijinal konumuna takın.
Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Yavaş Pişirici Satın Alma Rehberi

Yavaş Pişirici Satın Alma Rehberi

Yavaş Pişirici Satın Alma Rehberi Telaşlı bir hayat yaşıyorsanız ve eve geldiğinizde lezzetli bir yemek ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !