Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodları Kod kombinasyonları nasıl görüntülenir? İhlal kodları ekranda gösterilir. Ekransız Bosch bulaşık makinesi modellerinde, hata kodu göstergelerin yanıp sönme sayısına kodlanmıştır. Ekran kodu bir alfanümerik diziden oluşur. Başlangıçtaki birçok Bosch modeli E harfini gösterir (HATA, çeviride bir hata) Bazı bulaşık makinesi modelleri, E harfi yerine F’yi gösterir ve ardından belirli bir hatayı belirten bir veya iki sayı kombinasyonu gelir.

Bosch Bulaşık Makinesi Hataları Arızaları

Bosch Bulaşık Makinesi Hata/Arıza Kodu İhlal kodları ekranda gösterilir. Ekransız Bosch bulaşık makinesi modellerinde hata kodu, göstergelerin yanıp sönme sayısına kodlanmıştır. Ekran kodu bir alfanümerik diziden oluşur. Başlangıçta birçok Bosch modeli E harfini gösterir (çeviride bir hata) Bazı bulaşık makinesi modelleri, E harfi yerine F’yi ve ardından belirli bir hatayı gösteren bir veya iki rakamın birleşimini gösterir.

Bosch bulaşık makinesi hatası e01

Bosch bulaşık makineniz E01 hata kodunu görüntülerse panik yapmayın. Kendi kendine teşhis sistemi, kolayca onarılabilecek hasarlı bir ısıtma elemanı hakkında sizi bilgilendirir. Bu, cihazdaki suyun ısınmamasından veya cihazın durup yıkama döngüsüne devam etmemesinden de anlaşılabilir.

Bosch bulaşık makinesinin neden ekranda E01 hatası verdiğini aşağıdaki komutu okuyarak veya aşağıdaki kod çözme işlemini takip ederek öğrenebilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesinde e01 hatasının oluşmasının nedeni nedir? Ne demek istiyor?

Mutfak cihazı hata kodu E01, ısıtma elemanında bir sorun olduğunu gösterir. Büyük olasılıkla kontaklar yanmış ve cihaz, programın yürütülmesi hakkında bir devre kartından bir sinyal almıyor. Bu aynı zamanda, ısıtma elemanı aşırı ısındığında da meydana gelebilir; bu, sert sudan kireç birikintisi oluştuğunda meydana gelir.

Sorunu çözmek için ısıtma elemanını kontrol etmeniz gerekir. Bu biraz karmaşıktır çünkü Bosch bulaşık makinesi, hortumlar, branşman boruları ve ısıtma elemanı bağlantıları ile tek parça halindedir. Sökmek için vida yoksa, tüm cihazı tamamen değiştirmeniz gerekir.

Bosch bulaşık makinesinden “e01” hatasını nasıl kaldırırım?

Öncelikle E01 sistem hatasının tesadüfen oluşmadığından emin olunuz. Bunu yapmak için, simgeleri ekrandan sıfırlamanız gerekir:

 • Bulaşık makinesini 10-15 dakika su kaynağından ayırın;
 • Cihazı açın ve ekranı kontrol edin. Hatayı gösteriyor mu? Ardından radyatörü kontrol etmeniz gerekir.

Önemli! Bosch bulaşık makinesi için bir su ısıtıcısı oldukça pahalıdır. Bu yüzden dikkatlice düşünün ve değiştirmeden önce gerçekten kırıldığından emin olun.

Ne yapmalı ve sorunu nasıl çözebilirim:

 • Cihazı elektrik şebekesinden, sudan ve kanalizasyondan ayırın.
 • Kapıyı açın ve sepetleri çıkarın.
 • Alt braketi çıkarın ve tahliye filtresini dışarı çekin.
 • Branşman borularını ve ısıtma elemanını kenarda tutan helezonu sökün.
 • Bulaşık makinesini ters çevirin.
 • Sabitleme vidalarını sökün ve arka kapağı çıkarın.
 • Kabloyu pompadan ayırın, saat yönünün tersine çevirin ve çıkarın.
 • Elinizi ısıtma bloğunun altına koyun ve lastik montajı çıkarın.
 • Branşman borularını ve kabloları ayırın ve ardından ısıtma elemanını çıkarın.
 • Değişim ters sırada gerçekleşir.

Artık bulaşık makinesinin neden E01 hata kodunu gösterdiğini biliyorsunuz. Doğru ve kesin bir şekilde ilerlerseniz sorunu kendi başınıza çözebilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesi hatası e02

Sıcaklık sensörü (termistör) arızalandığında genellikle Bosch bulaşık makinesinde E02 hatası oluşur. Parça, ısıtıcı elemanın çalışmasından sorumludur. Çoğu durumda, E02 hatası oluştuğunda eleman maksimum güçte çalışır. Termistör, ısıtma elemanı ile bloktadır.

Termistör nasıl test edilir?

Termal sensör veya termostat, çoğu bulaşık makinesindeki zayıf yönlerden biridir. Sorunun tam olarak bu kısımda yattığından gerçekten emin olmalısınız. Bu nedenle, teşhis algoritması aşağıdaki gibi önerilir:

 • Cihazı elektrik ve su kaynaklarından ayırın;
 • Tüm bulaşık sepetlerini çıkarın;
 • alt sprinkleri sökün ve çöp filtresini çıkarın;
 • Cihazı ters çevirin ve yan bağlantı elemanlarını çıkarın.
 • Branşman borusunu yavaşça çekin ve bulaşık makinesinin altını yukarı kaldırın.
 • Termostata erişiminiz olduğunda, onu besleme kablolarından ayırmanız gerekir;
 • Sıcaklık sensörünün kontaklarını temizleyin ve bir test cihazı ile kontrol edin. Biraz direnç görmelisiniz, Parçayı sıcak suya koyarsanız, ısındıkça çalışma sensörünün direnci değişir.
 • Termostat arızalıysa değiştirin ve bulaşık makinesini yeniden monte edin. Termostata giden kabloları önceden kontrol etmeyi unutmayın.

Termistör onarılamayacağı için onarmaya çalışmayın. Eski bir termistörü yenisiyle değiştirmek çok daha kolay ve ucuzdur. Bu nedenle, Bosch bulaşık makinesinden E02 hatası kaybolur.

Bosch bulaşık makinesi hatası E04

Bosch bulaşık makinesi bir ekranda E04 hatası gösteriyorsa ne yapmalı? Bu hata, su akış sensörünün arızalandığını gösterir. Örneğin kabızlık olabilir.

e04 hatası ne anlama geliyor?

Akış sensörü veya enjektörler arızalanırsa bulaşık makinesi E04 hatasını gösterebilir. Tıkanma veya yüksek su sertliği nedeniyle jetler sprinkler kuyusundaki deliklerden gelmez ve cihazın arızalanmasına neden olur. Suya girmek zordur, ancak düzeltmek o kadar da zor değildir, bu yüzden onu kendiniz düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

Sorun nasıl çözülür ?

Her şeyden önce, arızanın gerçekten olup olmadığını veya sadece sistemdeki bir hata olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

E04 hatasını sıfırlamayı deneyin:

 • Bosch bulaşık makinesini güç kaynağından ayırın;
 • 10-15 dakika bekleyin;
 • Cihazı yeniden başlatın.

Simgeler gitmişse, her şey yolunda demektir. Ancak cihaz yine hatayı gösteriyorsa işlem yapmanız gerekir. Ne yapmalıyım? Fıskiyeyi temizlemeye çalışın, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Sprinkler’ı çıkarın.
 • Onları akan su altında durulayın.
 • Memeleri (delikleri) bir kürdan ile temizleyin.

Bulaşık makineleri için özel bir tuz kullanın. Suyun sertliğini azaltmanızı sağlar ve parçalarda kireç oluşumunu engeller.

Parçalar temizlendiyse ancak hata yeniden belirirse ne yapmalı?

Akış sensörünü değiştirin. Nozullara giren su miktarını kontrol etmek için kullanılır. Eleman, normal basınç anahtarı yerine bazı Bosch modellerinde kuruludur. Dur sinyali, sensörden kontrol modülünü bilgilendirir. Sonuç olarak, cihaz su beslemesini durduracak şekilde programlanmıştır.

Yedek parça seçerken bulaşık makinenizin marka ve modeline dikkat etmenizi öneririz. Tüm bileşenlerin orijinal olduğuna dikkat edilmelidir.

Bu tür arızaları önlemek için cihazın bakımını her zaman zamanında yapmalısınız. Filtreleri ve diğer parçaları en az ayda bir kez temizleyin. Hatanın oluşmasını önlemek için araçlar kullanın.

Bosch bulaşık makinesi hatası e07

Bosch E07 bulaşık makinesi ne anlama geliyor? Huniden su pompalamak için tasarlanmış bir delik kapalı veya filtre tıkalı. Bu hata, kapsamlı bir inceleme ve ardından iç mekan temizliğinden sonra hızla giderilir. Filtreyi temizlemek için makinenin su ile bağlantısının kesilmesi ve makinede bulaşık olmaması gerekir, filtrenin bulunduğu yere bağlı olarak filtreye erişmek için her iki paleti de dışarı çekmeniz gerekebilir. Ayrıca, filtreyi sökmeniz ve parçayı tıkayan yiyecek artıklarını temizlemeniz gerekir. Ardından güçlü bir su jeti altında durulayın.

Tahliye deliklerinden veya filtrelerin tıkanmasından dolayı yıkama programlarının sık sık durdurulmasından kaçınılması tavsiye edilir. Bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce tabakları akan suyla durulayın. Bu yöntemi özel deterjanlarla birlikte kullanırsanız bulaşık makinesini temizlemeyi unutacaksınız.

Bazı Bosch bulaşık makinesi modellerinde bulaşıklar düzgün bir şekilde istiflenmediği için E07 hatası oluşabilir. Bulaşıkları doğru şekilde yerleştirin ve E07 hatası kaybolacaktır.

Bosch bulaşık makinesi hatası E09

Bosch bulaşık makineniz bir E09 hatası veriyorsa, bu arıza ciddi olarak sınıflandırıldığından sorunu hemen düzeltmelisiniz.

Bosch bulaşık makinesi e09 hatasının oluşmasının nedeni nedir? Ne demek istiyor?

Tanınmış Alman markası Bosch’un bulaşık makinelerinin E09 hatası, ısıtma elemanının kırılması hakkında bilgi veriyor. Yanmış. Bulaşık makinesi, sirkülasyon pompasına entegre olduğu ve ayrıca değiştirilemeyeceği için çamaşır makinesinden biraz farklıdır. Çoğu zaman pompa ile birlikte değiştirilmesi gerekir.

Önemli! E09 hatası sadece üçüncü nesil makinelerde programlanır. Bu nedenle, uygun bir yedek parça satın almak için cihazınızın modelini tam olarak bilmek önemlidir.

Nadir durumlarda, bu hata, sıcaklık sensörünün veya kontrol kartının arızalanmasının yanı sıra ısıtma elemanından modüle kablolamadaki bir hata nedeniyle ortaya çıkabilir.

Isıtıcı yanmasının 3 nedeni vardır:

 1. Kalpte su vardır. Bu, meydana gelen sızıntılardan radyatöre ulaşabilir. Bunlar çoğunlukla bulaşık makinesi gövdesi ile filtre camı arasına yerleştirilen lastik bir bant üzerindedir.
 2. Tahliye filtresi tıkalı. Tıkanma nedeniyle su yavaş yavaş tanka giriyor ve ısıtma elemanı aşırı ısınıyor. Hızlı aşınmaya yol açar.
 3. Sert su ve kireç. İyon değiştiricide yeterli tuz yoksa su sertleşir. Isıtıldığında, ısıtma elemanı üzerinde ölçek oluşur. Zamanla, çiçeklenme suyun uzun süre ısınmasına ve radyatörün kırılmasına neden olur.

Isıtıcı değiştirilmesi

Bosch bulaşık makinesinin ısıtma elemanını kontrol etmek ve değiştirmek zor değildir. Bunu yapmak için bir Phillips tornavidaya, bir multimetreye ve yeni bir ısıtma elemanına ihtiyacınız olacak. Ana zorluk, ısıtıcının sirkülasyon ünitesine bağlı olması ve ısıtma elemanının çıkarılması için bu ünitenin çıkarılması gerektiğidir. Bu, bulaşık makinesini neredeyse tamamen sökmenin gerekli olduğu anlamına gelir. Bu sizi rahatsız etmiyorsa hemen başlayabilirsiniz.

 1. Bu noktada Bosch bulaşık makinesi kanalizasyona, su kaynağına ve elektriğe bağlanır, bu nedenle öncelikle cihazı belirtilen birimlerden ayırmanız gerekir.
 2. Ardından cihazın kenarlarındaki plastik klipsleri çıkarın ve makinenin ön kısmını sökün.
 3. Ardından bulaşık makinesi kapağının altındaki ince, dar metal plakayı sökün.
 4. Isı yalıtım malzemesini çıkarın ve bir kenara koyun.
 5. 5. Paleti tutan vidaları gevşetin.
 6. Bulaşık makinesinin kapağını açın ve sepetleri çıkarın.
 7. Alt sprinkleri çıkarın ve atık filtre camını sökün. Ayrıca temizleme gövdesinin alt tarafında bulunan metal ızgarayı da çıkarın.
 8. Sirkülasyon ünitesini tutan 4 vidayı gövdenin yanından sökün.
 9. Bulaşık makinesinin arkasındaki zemine emici bir bez koyun ve “Ev Asistanını” arka duvara yerleştirin.
 10. Dolum ağzını sirkülasyon ünitesinden ayırın ve paleti çıkarın.

Paleti çok fazla dışarı çekin, bağlı olduğu parçalara daha serbest erişim sağlamak için biraz dışarı çekmeniz yeterlidir.

Boşaltma pompasını saat yönünde çevirin, çıkarın ve bir kenara koyun. Sirkülasyon ünitesini kancalardan çıkarın, dikkatli olun.

 • Tahliye hortumunu gevşetin ve kablolarla talaşları gevşeterek cihazı dışarı çekin.
 • Isıtma elemanını sirkülasyon ünitesine sabitleyen kelepçeyi çıkarın ve tellerle birlikte talaşları çıkararak bağlantısını kesin. Talaşları çıkarmadan önce, tekrar monte edilirken kafanız karışmaması için makinenin fotoğrafını çekin.
 • Yeni ısıtıcıyı paketinden çıkarın ve tüm çipleri kontaklara bağladıktan sonra eskisinin yerine koyun.

Belki de soruna ısıtma elemanı neden olmuyordu. Bu yüzden içinizi rahatlatmak için yenisini takmadan önce eski parçanın direncini bir multimetre ile ölçün. Son aşamada bulaşık makinesini ters sırada monte edin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Onarım tamamlandı!

Bosch bulaşık makinesi hatası e14

Birçok modern Bosch bulaşık makinesi bir su ısıtıcısı ile donatılmıştır. Disk soğuk su çeker ve ardından gerekli sıcaklığa kadar ısınana kadar küçük bir daire içinde ısıtıcıdan geçirir. Ancak şimdi bir sonraki soru ortaya çıkıyor: Cihaz doğru su miktarını nasıl belirliyor? Otomatik çamaşır makinesi, kontrol modülüne bağlı bir basmalı düğme ile donatılmıştır. Bosch bulaşık makinesi benzer bir sisteme sahiptir, ancak basınç anahtarı bir su akış sensörü ile değiştirilir ve bu hasar görürse, kendi kendine teşhis sistemi E14 hatasını görüntüler.

Arıza nedenleri

Bosch çamaşır makineleri, kullanıcının arızayı tespit etmesini kolaylaştıran bir kendi kendine teşhis sistemi ile donatılmıştır. Cihaz E14 hatası bildirirse, kodun yorumlanması kolaydır: akış sensörü arızalanmıştır. Cihaz, tankta toplanan su miktarından sorumludur ve akış ısıtıcılı bir teknolojide basınç anahtarı yerine kurulur.

Sebep sadece sensörde değil, aynı zamanda kablolamada da olabilir. Bir bağlantı hatası durumunda, eleman kontrol modülünden herhangi bir sinyal almaz.

Aşağıdaki nedenlerle ekranda E14 hata kodu görünebilir:

 • Sistemde basınç yok (veya çok fazla)
 • Giriş valfi arızalı.
 • Elektronik devre kartı yanmış.

Sorunu nasıl çözersiniz? Aşağıda özetlenen adım adım bir kılavuz yapalım.

Hata nasıl düzeltilir ?

Yazdırma sorunlarını çözmek için cihazı birkaç dakika 15-20 derece sola eğin. Bu yöntem yardımcı olmazsa, sistem çökmesinin bazı türevlerini ekarte edin ve ekrandaki simgeleri sıfırlamayı deneyin:

 • Çamaşır makinesini 10-15 dakika fişten çekin;
 • Bir süre sonra tekrar takın.

Hata hala ekranda görünüyor mu? O zaman akış sensörünü kontrol etme zamanı. Bir arıza durumunda tamir edilemez, sadece tam bir değiştirme sorunu çözecektir.

Ayrıca emme hortumunu ve filtresini kontrol edin:

 • Hortumu muhafazadan ayırın.
 • Bunu ve filtre kumaşını akan su altında durulayın.

Doldurma valfini teşhis etmek için yerini bulmanız gerekir. Bosch bulaşık makinelerinde detay genellikle alt kısma takılır ancak üstte veya yan tarafta da olabilir. Konumu belirlemek için çamaşır makinenizin çizimine bakın.

Valfi değiştirmek kolaydır:

 • Kablolamayı ayrıntıdan ayırın;
 • Sabitleme vidasını çıkarın.
 • Parçayı yenisiyle değiştirin.

Cihazı önceden kapatmayı unutmayınız.

Kontrol modülünün teşhisi ve özellikle onarımı bir uzmana emanet etmek daha iyidir. Öğeyi yalnızca görsel olarak inceleyebilir ve yanmış parçaları bulabilirsiniz. Her seferinde bir adım atarak, arızayı bulabilecek ve kendiniz çözebileceksiniz.

Bosch bulaşık makinesi hatası e15

Bosch bulaşık makinesi aniden çalışmayı durdurabilir ve ekranda e15 hatasını görüntüleyebilir. Elbette manuel çalışmaya geri dönmek istemiyoruz. Bu nedenle, düzeltmek ve cihazı çalışır duruma getirmek için hatanın nedenini en kısa sürede öğrenmelisiniz.

Bosch bulaşık makinesinde neden e15 hatası görünüyor? Ne demek istiyor?

E15 hatası, kullanıcıya “Aqua-Stop” sızıntı korumasının çalıştığını bildirir. Bu, makine bölmesine su girdiği veya şamandıranın sıkıştığı anlamına gelir. Su akışının nedenleri aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

 1. Sızıntı sensörü arızalı.
 2. Drenaj sisteminin tıkanması (filtre, hortum, kanalizasyon).
 3. Nozullar aşınmış veya çok az basınç uygulanmış.
 4. Su fıskiyesi arızalı.

E15 hatası, Bosch bulaşık makinelerinin yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Bu konuda forumlarda böyle bir arıza ile karşı karşıya kalan kişiler, hatayı düzeltmek için mutfak cihazının güç kaynağından ayrılmalı ve 45º açıyla eğilmelidir. Bazen makineyi hareket ettirmek yeterlidir. Bu basit eylemler, bobber’ın kabuğa sıkışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ardından, cihazı eğerek ve ardından kurutarak bölmedeki suyu boşaltmanız gerekir. Bunun için genellikle bir gün yeterlidir.

Tabii ki, bu yöntem mutfak eşyalarına bulaşık makinesi yerleştirenler için oldukça elverişsizdir. Ancak öte yandan, uzmanı aramak daha iyidir. Makine ile böyle bir işlemden sonra, E15 hatası genellikle kaybolur ve cihaz düzgün çalışmaya devam eder. Hata tekrar oluşursa, önemli bir hatayı düzeltmeniz gerekir.

Filtre temizliği, tahliye hortumu ve branşman borularının değiştirilmesi

Filtrenin yemek artıkları ile tıkanması da E15 hatasına neden olabilir. Bulaşık makinesinin filtresi alt taraftadır. Bunu elde etmek için makinenin kapağını açmanız, bulaşık tepsisini çıkarmanız ve kapağı alt tarafa koymanız gerekir. Filtre, kapağın altında bulunur. Ağlı bir silindire benziyor. Akan su altında durulanmalıdır. Tahliye hortumuna gelince, temizlemek veya değiştirmek için makinenin gövdesini sökmeniz gerekir.

 1. Cihazın fişini prizden çekin, filtreyi çıkarın ve cihaz için uygun bir yer hazırlayın.
 2. Bir tornavida alın ve kasanın sol ve sağ kapaklarını sökün.
 3. Makineyi ters çevirin.
 4. Ardından, ön plakayı tabanla birlikte sökmek için Phillips tornavidayı kullanın. Bunları sabitleyen vidalar, makinenin sol ve sağ tarafında bulunur.
 5. Panelin altındaki metal çubuğu sökün. Altında da çıkarılması gereken birkaç vida var.
 6. Ardından bulaşık makinesinin arkasındaki vidaları sökün.
 7. Pompayı makinenin altına tutan lastik bantları soyun.
 8. Makinenin yan taraflarındaki iki plastik tapayı çıkarın.
 9. Kapı tutucusunu çıkarın.
 10. Halatı yaydan gevşetin ve kasanın alt kısmını dikkatlice çıkarın.

Makine şimdi sökülmüştür ve iç parçalara erişim garantilidir. Pompaya bağlı tahliye hortumunun ucunu bulun. Boruyu pompadan dikkatlice çıkarmak için bir pense kullanın. Hortumda kusur ve çatlak olup olmadığını kontrol edin, varsa değiştirin. Ayrıca pompaya takmak için bir kelepçeye ihtiyaçları vardır. Bulaşık makinelerini ters sırada monte edin.

Sızıntı sensörü ve sprinkler değişimi

E15 hatasının, sızıntı sensörünün veya sprinkler valfinin arızalı olduğu anlamına geldiği durumlar oldukça nadirdir. Sensör çalışmıyorsa küvette su olmasa bile çalışabilir. Bazen kesinti olduğunda bile açılmıyor. Bu nedenle, bunu düzeltmek gereklidir. Sensör, makinenin altındaki plastik bir kapta bulunur.

Bosch bulaşık makinesinin E15 hatası sıklıkla oluyor ancak göründüğü kadar ciddi değil. Bir uzman çağırmak zorunda değilsiniz. Çoğu durumda, bulaşık makinesi gövdesini sökmeden her şeyi kendiniz çözebilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesi hatası e17

Bulaşık makinenizin ekranında e17 hatasını görürseniz, umutsuzluğa kapılmayın. Bu hata, su şebekesindeki yüksek su basıncını gösterebilir. Cihazın en yüksek verimine ulaşabilmesi için 0,03 ile 1 MPa aralığında bir su basıncı sağlanmalıdır. Bir su besleme vanasını hafifçe kapatarak bu hatayı ortadan kaldırmak kolaydır. Su basıncı sürekli yüksekse, bulaşık makinesinde su basıncını düşürmek için ek cihazlar takarak sorunu çözmek gerekir.

Bazen, belirli modellerde üretici, sisteme hangi tarafa takıldığına bağlı olarak basıncı azaltabilen özel bir conta takar. Parça hortum üzerinde ve giriş valfinin başındadır. Nadir durumlarda, giriş valfi basitçe kırılır. Daha doğrusu, akış sensörü arızalı. Bu durumda, bir yenileme gereklidir.

Bosch bulaşık makinesi hatası e19

Birçok web sitesi bu hatayı “Sirkülasyon pompasının yanlış çalışması. Her şeyden önce, elektrik sargısı hasarlıdır. ” Ancak çoğu durumda, Bosch bulaşık makinelerinin e19 hatası, ısı eşanjöründeki devridaim valfinin arızalı olduğunu gösterir. Drenaj vanası olarak da bilinir. Ve bu hatayla karşılaştığınızda, devridaim valfine özellikle dikkat ederek Bosch bulaşık makinesinin elemanlarını kontrol etmeye değer. Bunu yapmak için ayrıntıyı kaldırmanız ve döngüyü kontrol etmeniz gerekir.

Isı değişim ünitesi, Bosch’un patentli bir teknolojisidir. Temizleme odasının sol duvarının arkasına monte edilir. Ürün yıkama işlemi sırasında soğuk su verir. Sıcak su akımları ile ısı alışverişi yaparak ısınır. Su daha sonra program aşamaları arasında durulama için kullanılır. Bu, sıcaklık şokunu ortadan kaldırır ve enerji tasarrufu sağlar.

Bosch bulaşık makinesinin ısı değişim ünitesindeki tahliye vanası nasıl değiştirilir

İnceleme, tahliye vanasının değiştirilmesi gerektiğini ortaya çıkarırsa, önce su boşaltılmalı veya başka bir şekilde çıkarılmalıdır. Isı eşanjörünün geleneksel olarak sökülmesinin tahliye vanasının çıkarılmasını gerektirmediğine dikkat etmek önemlidir.

Demontaj iki aşamada gerçekleşir:

 1. Valf saat yönünde döndürülür.
 2. Sınır değere ulaşıldığında, ısı eşanjöründen ekstraksiyon gerçekleştirilmelidir. Bu amaçla valf “kendine” çekilir.

Bosch bulaşık makinesi hatası e20

Bosch bulaşık makinelerinde E20 hatası, sirkülasyon pompasıyla ilgili sorunları gösterir. Ayrıca parçaları veya sargıları hasar görebilir.

Bosch bulaşık makinesi e20 hatasının nedenleri

Kural olarak, çok nadir durumlarda sirkülasyon ünitesi arızalanır. Bu nedenle, elemanı sökmeden ve kontrol etmeden önce drenaj sistemini kontrol edin. Filtre tıkanmış olabilir. Pompa çarkı da bloke olabilir. Bu nedenlerle sistem ekranda E20 kodunu gösterir.

Bu, sirkülasyon pompasının arızasını etkilemiş olabilir:

 1. Ağdaki voltaj tepe noktaları sargıya zarar verebilir.
 2. Elektronik parçalara su girdi.
 3. Isıtma elemanı süreklidir

Sorunu çözmek için her şeyi tutarlı bir şekilde kontrol etmeniz gerekir.

Hasarı kendiniz nasıl giderirsiniz ?

İlk önce, hatayı sıfırlamayı deneyin. Basit bir sistem çökmesi olabilir. Bunu yapmak için şu talimatları izleyin:

 • Cihazı güç kaynağından ayırın;
 • 10-15 dakika bekleyin;
 • Bulaşık makinesini çalıştırın ve ekrana bakın.

Sembol tekrar görünüyor mu? Ardından filtreyi temizlemeye başlayın. Gerek:

 1. Cihazın kapısını açın.
 2. Kaldır
 3. Cihazın altında bulunan tahliye filtresini sökün.
 4. Su basıncı altında durulayın veya bir fırça ile temizleyin.
 5. Kapağı çıkarın ve bir kenara koyun.
 6. Filtrenin arkasında bir tahliye pompası bulunur.
 7. Suyu bir süngerle delikten çıkarın.
 8. Sabitleme vidalarını çıkarın.
 9. Pervaneyi tıkanıklık açısından kontrol edin.

Sirkülasyon pompasının neden çalışmadığını nasıl anlarsınız? Bulaşık yıkarken cihazın vızıltısını duymazsınız. Parçayı kontrol etmek veya değiştirmek için Bosch bulaşık makinelerini sökmeniz gerekir:

 1. Tüm sepetleri cihazdan dışarı çekin.
 2. Cihazı şebekeden ayırın ve fişini prizden çekin.
 3. Cihazı “arkasında” çevirin.
 4. Vidaları gevşetin veya taban plakasındaki kilitleri serbest bırakın.
 5. Kabloları yanıklara karşı dikkatlice inceleyin.
 6. Drenaj pompasını ve ısıtma elemanını çıkarın. Bu parçaların iyi olup olmadığını kontrol edin.

Parçaların teşhisi ve bloğun sarılması multimetre test cihazı tarafından gerçekleştirilir. Bu amaçla, problar elemanların kontaklarına uygulanır. Ardından direnci ölçün.

Bosch bulaşık makinesi hatası e21

E21 hatası göründükten sonra, hatanın doğası farklı olsa da, pompayla ilgili sorunlar olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Hata neden oluşur?

Bosch bulaşık makinesinin ekranında beliren E21 hatası tüm işlemleri anında durduruyor. Yıkama programı durur ve kullanıcı yıkanmamış bulaşıklara ve tahliyesi mümkün olmayan kirli sulara katlanmak zorunda kalır.

Bu kod neden görünüyor?

 1. Pompa alanında sert bir tıkanıklık yumru oluştu. Tıkanma, bu parçanın çalışmasını felce uğratır ve boşaltmayı imkansız veya en azından zorlaştırır.
 2. Pompa çarkı hasarlı veya aşınmış. Ayrıca, çark büyük kalıntılarla tıkanırsa E21 kodu görünebilir.

Çoğu zaman, dönen bir çarkla ilgili zorluk, saç veya dişler parçanın önüne geçtiğinde ortaya çıkar.

 1. Rotorda sorunlar var. Sonuç olarak, dönmeyi durdurur veya önemli ölçüde hız kaybeder. Bu genellikle parça aşındığında ve uzun süre değiştirilmediğinde olur.

Kontrol modülünün pompayı algılayıp kontrol edebildiği ancak özel bir algoritma nedeniyle bu parçanın düzgün çalışmadığını anladığı durumlarda E21 hatasının oluştuğunu unutmamak önemlidir.

Pompanın tıkanması

Pompanın yanında veya parçanın kendisinde olabilecek tıkanıklıkla başlayalım. Ne yazık ki, çamaşır makinesini sökmeden pompayı açmak mümkün değildir, ancak çöp kutusunu temizlemeyi ve ardından mutfak cihazını yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Temiz bir filtreden tekrar geçen suyun, daha zor tıkanma malzemesine nüfuz etmesi tamamen mümkündür. Bu olmazsa, sirkülasyon modülünün gövdesinde bulunan pompayı çıkarmanız gerekir. Bundan sonra, pompanın kurulu olduğu nişteki kiri temizlemeniz gerekir. Temizledikten ve pompa çarkının nasıl döndüğünü kontrol ettikten sonra bulaşık makinesini yeniden çalıştırabilirsiniz.

Çark arızaları

Pompayı çıkardıktan sonra çarkın çok yıprandığını ve işlevini yerine getiremediğini görebilirsiniz. Bu, en göze çarpan kırılmalardan biridir, çünkü kırık bir pervane, hasarlı kanatları nedeniyle kolayca tespit edilebilir. Bosch bulaşık makinelerinin pompalarındaki çark çıkarılabilir. Yani onu değiştirmek tamamen mümkündür.

Bazen çark kanatları hiç etkilenmez, ancak sıkıştırılmış gıda parçacıklarıyla karıştırılmış bir dizi iplik ve saçla sarılır. Bu koşullar altında çark düzgün çalışamaz ve temizlenmesi gerekir. Temizlik tamamlandıktan sonra bulaşık makinesini tekrar monte edin ve tekrar çalıştırın.

Sıkışmış Motor

Onarım uzmanları, modern pompalarda veya daha doğrusu rotorlarında gres bulunmadığına dikkat çekiyor. Yetersiz yağlanmış bir rotor bir süre sonra sıkışmaya ve dönmeye başlar ve bu da E21 hatasına neden olur.

Bu rahatsızlıktan nasıl kurtulursunuz?

 • Elektrikli pompalar için özel döner gres satın alın.
 • Çarkı pompadan çıkarın.
 • Rotoru tüp üzerindeki talimatlara göre gresleyin.
 • Çarkı monte edin ve dönüşünü kontrol edin.

Artık “canlandırılan” pompayı yerine koyabilir ve bulaşık makinesini tekrar çalıştırabilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesi hatası E22

Çoğu durumda, bir yıkama programı sona ermeden önce Bosch bulaşık makinesinin bir e22 hata kodu belirir.

Bosch bulaşık makinesi hatası e22 neden görünüyor?

Çıkmadan 5-7 dakika önce, makine önce bir programı veya bir program döngüsünü duraklatır ve ardından kapanır ve e22 hatasını görüntüler. Bazen Bosch bulaşık makinesi kapatılıp açıldıktan sonra normal çalışmasına dönebilir, ancak 2-3 programdan sonra cihaz tekrar kapanır. Ekranda hatayı tekrar gösterir. Bazen durum farklıdır.

Çoğu durumda, yıkama programı sona ermeden önce Bosch bulaşık makinesi e22 hatası belirir.

 1. Bosch bulaşık makinesinin sistem hatası e22, bir programın başında veya ortasında görünüyor.
 2. Sorunu kendisi çözmeye çalışan bir kullanıcı, mutfak cihazını kapatır, bir süre bekler, ardından cihazı açar ve yeniden bir program başlatır.
 3. Makine bulaşıkları yıkamaya başlıyor ancak 10-15 dakika sonra duruyor ve başka bir e24 sistem hatası görüntüleniyor.
 4. Bosch bulaşık makinesini tekrar tekrar başlatırsanız, bu iki sistem hatası dönüşümlü olarak veya sadece e22 hatası oluşabilir.

Önemli! Bosch bulaşık makinesini birkaç kez kapatmayın. Bu, onarımı oldukça pahalı olan kontrol ünitesinin kırılmasına neden olabilir.

Bosch bulaşık makinesi e22 hatasının arkasındaki sebep nedir? Ne demek istiyor?

Birkaç Bosch bulaşık makinesinin talimatlarındaki bilgilere göre, e22 hatası “tıkanmış veya kirli filtreler” anlamına gelir. Bu, tabaklardan yıkanan yemek artıklarının bulaşık makinesinin altındaki filtre ağını tıkadığı veya çöp toplayıcıya girdiği ve normal su tahliyesini engellediği anlamına gelir. Genellikle bu ana sorundur. Bir kullanıcı bir talimat okur, sepetleri çıkarır, ağı kontrol eder ve temiz olduğunu bulur. Filtre büküldükten sonra cihaz sahibi orada da kir bulamaz.

Hatanın görünümü tüm kullanıcıların kafasını karıştırır. Aslında, e22 hatası tıkanma anlamına gelir, ancak filtreler temizdir – peki bulaşık makinesinin nesi var? Tüm vakaların yaklaşık yarısında, içinde biriken kiri bulmak için sorunu çözmek için cihazın daha derinlerine inmeniz gerekir.

E22 ve e24 hataları birbirini takip ediyorsa, nedeni daha karmaşık olabilir. Uzmanlar, zamanın yaklaşık %20’sinde bunun tahliye hortumu tıkandığında meydana geldiğini söylüyor, ancak daha sık olarak, hataya neden olan pompadaki bir sorundur. Bosch bulaşık makineleri, çamaşır makinelerinden çok daha zayıf bir pompaya sahiptir. Bulaşık makinesinde neyin düzgün çalışmadığını anlamak biraz zaman alacaktır.

Bosch bulaşık makinesinin çalışmasını felç eden e22 ve e24 hatalarına, çark ile pompa burcu arasına sıkışmış bir diş veya sadece bir parça taze soğan neden olabilir. Nedeni basit ve nasıl yapılacağını biliyorsanız on dakika içinde düzeltebilirsiniz.

Bosch bulaşık makinelerinde E22 hatasını nasıl kaldırırım?

Aslında, e22 hatasının ortaya çıkmasının bir ton nedeni var. Arıza, cihazda daha derine inilmeden giderilebilir. Size kesinlikle yardımcı olacak birkaç ipucu var:

 • Önce mutfak cihazını kapatın ve su bağlantısını kesin.
 • Kapıyı açın ve bulaşık sepetlerini ve çatal bıçak tepsilerini çıkarın.
 • Aşağıda bulunan plastik sprinkleri çıkarın.
 • Çöp toplayıcıyı sökün ve temizleyin.
 • Filtre kumaşını çıkarın ve temizleyin.
 • Sabitleme vidalarını gevşetin ve memeyi dışarı çekin. Ayrıca herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
 • Bulaşık makinesini ters çevirin, plastik tepsi tutucuları sökün ve ünitelerle birlikte paleti yukarı çekin.
 • Paletin ortasında nozullar için çıkışlı büyük bir plastik ünite bulunmaktadır. Isıtma elemanı da kontrol edilmelidir.
 • Pompa, ısıtma bloğuna monte edilmiştir. Sökün ve kabloları çıkarın.
 • Pervane dönüşlerini kontrol edin ve üzerindeki yabancı maddeleri çıkarın. Çark işlemlerinin dönüşü bozulursa, rotor çıkarılmalı ve kontrol edilmelidir.
 • Pompayı yeniden takın ve tahliye hortumunda tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin.
 • Bulaşık makinesi daha sonra yeniden monte edilebilir. Yukarıda açıklanan tüm öğeleri temizlerseniz, e22 hatası ortadan kalkar.

Sonuç olarak, e22 Bosch bulaşık makinesi hatasının arkasındaki nedenden kurtulmak zor değil. Sorunu doğru bir şekilde tanımlamak çok daha karmaşıktır. Ancak endişelenmeyin, en kötü senaryoda bile, bir uzman çağırmadan sorunla başa çıkabilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesi hatası E24

Bosch bulaşık makinesindeki E24 hatasının birçok soruyu gündeme getirmesi nadir değildir. Bu nedenle, E24’ün ne anlama geldiğini anlamak önemlidir.

Bosch bulaşık makinesi e24 hatasının ortaya çıkmasının nedeni nedir? Ne demek istiyor?

Bosch bulaşık makinesinin E24 hatası, su tahliye sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Uygulamanın gösterdiği gibi, hataya yol açabilecek birçok neden vardır. Cihazın kırılma nedenlerinin yaklaşık bir listesini yapmak mümkündür:

 • Sensörlerin arızası;
 • Drenaj pompasının çalışmasıyla ilgili sorunlar;
 • Elektronik kontrolde hata;
 • Olağan kabızlık;
 • Bükülmüş drenaj hortumları vb.

Mutfak cihazı ekranda E24 hatası gösterdiğinde, genellikle tahliye sisteminin temizlenmesi veya hortumun düzeltilmesi önerilir. Ne yazık ki, bazen o kadar kolay değil.

Bosch bulaşık makinesi e24 hatasının ortaya çıkmasının nedeni nedir?

Bulaşık makinesi düz bir yüzeyde normal durumda olduğundan, arızanın nedeninin hortum bükülmesi olduğuna inanmak zordur , bu nedenle herhangi bir şeyin bu tür sonuçlara yol açması olası değildir. Bir diğer önemli nokta, Bosch cihazının E24 hatasının zaten bir yıkama döngüsünün başlangıcında meydana gelmesidir. Birkaç dakika içinde su almak için zaman tükeniyor, bu sorun lavabo ile ilgili değil.

Bazı durumlarda, bu hata filtrelerin tıkalı olduğunu gösteren başka bir e22 kesintisiyle birleştirilir. Ekrana sırayla geçebilirsiniz. Sorun muhtemelen kabızlıktan kaynaklandığı için not edilmelidir.

Bosch bulaşık makinesi E24 hatası nasıl kaldırılır?

E24 hatası oluşur oluşmaz, herhangi bir tıkanıklık için önce drenaj sisteminin kontrol edilmesi önerilir. Uzmanlar şu şekilde ilerlemenizi önerir:

 1. Tahliye hortumunu kontrol edin;
 2. Ünitenin altında bulunan tahliye filtresinin temizlenmesi;
 3. Pompa dişlisi vb. altındaki katı kirlerin temizlenmesi.

Bu önlemler, bulaşık makinesinin işlevselliğini garanti eden önleyici bakım çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Cihaz, filtrenin altında, mekanizmalara daha iyi erişim için çıkarılması gereken plastik bir tapaya sahiptir.

Uzmanlar, tahliye hortumu ile tahliye arasındaki bağlantıda kir olup olmadığını kontrol etmenizi önerir. Gerekirse tıkanıklığı özel bir fırça ile temizlemelisiniz.

Bosch bulaşık makinesi pompasının tıkanması nasıl giderilir?

Daha karmaşık durumlarda, sorun pompanın tıkanmasıyla ilgilidir. Zamanla, sadece suyu boşaltmayı durdurur. Döngünün başında bulaşık makinesinde E24 hatası görüntülenir. Tıkanıklıktan kurtulmak için çeşitli araçlar kullanarak cihazın daha derinlerine inmeniz gerekir.

Problem çözme süreci birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 • Alt pompaya ulaşmak için mutfak gereçlerini ters çevirin;
 • Yan ve arka panelleri sökün;
 • Cihazın altını çıkarın ve muhafazanın alt ön panelini sökün;
 • Cihazın iç elemanlarına erişmek için tüm sabitlemelere ve braketlere dikkat edin.

Yukarıda özetlenen prosedürler, doğrudan tahliye pompasına gitmenizi sağlar. Nozulların bağlı olduğu özel çıkışları olan bir agregadır. Pompa doğru şekilde döndürülmeli ve yana çekilmelidir. Plastik gövde içerisinde ısıtma elemanı bulunmaktadır. Elbette bu tip tüm işlemler sadece ayrı kablolar ve sensörler ile yapılmalıdır.

Bosch bulaşık makinesi çok uzun süre kullanılmışsa, pompa çarkında saç ve diğer yabancı cisimler birikmiş olabilir. Çok nadir durumlarda, bunlar arızanın ana nedeni haline gelir ve önemli yıkama işlemlerine müdahale eder. Her şeyi önceden temizlemek daha iyidir. Temizliği daha kolay hale getirmek için mili çıkarmanız gerekir.

E24 hatası nasıl düzeltilir: Bosh bulaşık makinesi sahiplerinin deneyimi

Bosch bulaşık makinesi sahiplerinin uygulama ve gerçek deneyimlerinin gösterdiği gibi, aşağıdaki yollar her zaman yardımcı olmaz. Bazı durumlarda pompa düzgün çalışmayı reddedecektir. Sorunu çözmek için rotorları, dönen çarkları ve diğer birçok ayrıntıyı kontrol etmeniz gerekir. Belki sadece basit bir mobil makine yağına ihtiyacınız vardır.

Bazen aşağıdaki yöntem yardımcı olacaktır:

 • Bulaşık makinesini açın;
 • 1-2 dakika bekleyin (bu süre içinde pompa çalışacaktır);
 • sonra bir tık sesi duymalısınız, ardından su pompalanır;
 • 30 saniye sonra kapıyı açın.

Bu, Bosch bulaşık makinesindeki E24 hatasını ortadan kaldırabilir. Ardından yıkama döngüsüne devam etmek için kapağı kapatabilirsiniz. Bu nedenle, bazı kullanıcılar sorunun süreçten çok kapı kilidiyle ilgili olduğundan şüpheleniyor.

Bosch bulaşık makinesi hatası e25

Bulaşık makineniz ekranda E25 hatası mı gösteriyor? Kullanıcıyı tıkanmış bir sistem hakkında bilgilendirir. Böyle bir hatanın nedenini nasıl bulur ve sorunu ortadan kaldırırsınız?

Bosch bulaşık makinesinde e25 hatasının görünmesinin nedeni nedir? Ne demek istiyor?

E25 kodu, kullanıcıya bulaşık makinesinde çöp olduğunu bildirir. Bu, aşağıdakilere neden olur: Drenaj pompasıyla ilgili sorunlar veya drenaj borusunun tıkanması. Her bulaşık makinesine, belirli bir modelin tüm hatalarının tam değerinin belirtildiği bir talimat eşlik eder.

Pompadaki sorun, yıkama sırasında gidere giren yabancı cisimlerin neden olduğu pervane kilitlenmesiyle ilgili olabilir. Örneğin:

 • Kemik;
 • Meyve veya sebzelerin kabuğu;
 • Peçete parçaları;
 • Kürdan;
 • Kırık bulaşıklar.

Plakaları dikkatlice temizleseniz bile yağ filtreleri tıkanabilir. Bulaşık makinesi uygun şekilde temizlenmezse, makineden gelen gres drenaj sisteminde birikecektir. Sonuç olarak drenaj filtresini, hortumları ve branşman borularını tıkar.

Sorunu kendiniz nasıl düzeltirsiniz? Cihazı temizlemek gereklidir.

Bosch bulaşık makinelerinde e25 hatasını nasıl düzeltirsiniz?

Onarıma başlamadan önce bir sistem hatasını ortadan kaldırın. Bu durumda, cihaz yanlışlıkla bir hata görüntüler. Simgeleri sıfırlamak için talimatları izleyin:

 • Bulaşık makinesini güç kaynağından ayırın;
 • 10-15 dakika bekleyin
 • Cihazı yeniden başlatın.

Kod yeniden görünürse, bir arıza vardır. Şimdi ne yapmalısınız? Önce makineyi güç kaynağından ayırın ve su kaynağını kapatın. O zaman sen-meli:

 1. Boşaltma hortumunu bulaşık makinesi gövdesinden ayırın ve kalan suyu boşaltmak için kaba yerleştirin.
 2. Fazla köpüğü bir süngerle çıkarın.
 3. Alt sepeti dışarı çekin.
 4. Tahliye filtresine eriştikten sonra, onu ve arkasındaki metal ızgarayı sökün.
 5. Filtreyi akan su altında durulayın. Ağ, eski bir diş fırçası kullanılarak temizleme jeli ile temizlenebilir.
 6. Filtrenin arkasında bir tahliye pompası bulunur.
 7. Sabitleme vidalarını gevşetin, kanadı yana ve yukarı doğru çekin.
 8. Pompa kapağını çıkarın ve çarkı kontrol edin.
 9. Bunu yapmak için eldiven giyin ve yabancı nesneleri çıkarın.

Sorun giderilemiyorsa sirkülasyon pompasına bağlı tahliye hortumu ve branşman borusu temizlenmelidir.

 1. Tüm bulaşık sepetlerini çıkarın.
 2. Paletten beş vidayı çıkarın; bunlar pompa tertibatını sabitleyecektir.
 3. Bulaşık makinesini sırt üstü çevirin.
 4. Kenardaki vidaları sökerek alt kapağı çıkarın.
 5. Sirkülasyon ünitesi önünüzde.
 6. Hortumun ucunu cihazdan ayırın. Akan su altında durulayın. Temizlemek için küçük bir fırça kullanabilirsiniz.

Kelepçelerle de takılabilen nozul ile işlemi tekrarlayın. Plastik ise, bunları kesmeniz ve yenilerini takmanız gerekir. Metalden yapılmışsa, bağlantı elemanlarını bırakabilirsiniz.

Ekranda bir hata görür görmez beklemeyin, cihazı kontrol etmeye başlayın. Bir sorunu kendiniz belirleyemiyorsanız, servis merkeziyle iletişime geçin.

Bosch bulaşık makinesi hatası e27

Her ev aleti dengesiz olabilir. Bazen Bosch bulaşık makinesinde E27 hatasının neden oluştuğunu anlamak zor.

Bosch bulaşık makinesi e27 hatasının ortaya çıkmasının nedeni nedir? Ne demek istiyor?

Bosch bulaşık makinelerinin farklı modelleri için talimatlarda, e27 hatası, elektrik şebekesinde yetersiz voltaj olarak tanımlanmaktadır. Bu, şebeke voltajı 220 V (veya bazı ülkelerde 110 V) altına düşerse, bulaşık makinesinin artık çalışmayacağı ve E27 hata kodunun görüneceği anlamına gelir. En yaygın hata, ağ yükünün maksimum olduğu akşam saatlerinde meydana gelir. Bu nedenle bazı mutfak cihazı sahipleri “gecikmeli başlatma” işlevini kullanır. Cihazı akşam şarj ettikten sonra, gece üç saat sonra cihaz otomatik olarak çalışmaya başlar ve sabahları temiz bulaşıklar alırsınız. Bosch bulaşık makinesi E27 hatasını düzeltmenin ikinci yolu, bir voltaj regülatörü kullanarak şebekeye bağlamaktır.

Bir voltaj regülatörü takın

En zor kısım, bulaşık makinesi için doğru stabilizatörü seçmektir. Uygulama, örneğin bulaşık makinesi, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi çeşitli cihazlara bir dengeleyici koymanın daha iyi olduğunu göstermektedir. Sonuncusu, bu arada, voltaj düşüşü hatasını da gösterebilir. Mümkünse, ana dengeleyiciyi evin veya dairenin tüm elektrik şebekesine yerleştirin. Kuşkusuz, ikinci seçenek çok daha pahalıdır, ancak tüm cihazları aşırı gerilimden ve arızadan korur.

Örneğin, Bosch bulaşık makinesindeki E27 hatası, şebeke voltajında ​​​​düşüş konusunda uyarır. Böyle bir hata bir kez meydana gelirse, buna dikkat etmeli ve şebeke voltajını stabilize etmelisiniz. Bazen dengeleyiciye harcanan para, mutfak cihazını pahalı onarımlardan ve ailenizi ek endişelerden kurtarabilir.

Bosch SMS Serisi Bulaşık Makinesi Hata/Arıza Kodlarını Tanımlama

Bosch SMS serisi bulaşık makineleri için bu hata kodları, yalnızca ne anlama geldiklerini biliyorsanız kullanışlıdır, daha fazla uzatmadan buradalar. (Lütfen unutmayın, kodları art arda numara sırasına göre görüntüledik, ancak bazı numaralar kullanılmadığı için bunları gözden kaçırdık.)

Önce güvenlik! Herhangi bir onarıma başlamadan önce lütfen cihazınızı kapattığınızdan ve elektrik bağlantısını kestiğinizden emin olun.

E01 – E05: Tüm bu kodlar (E01, E02, E03, E04 ve E05) bir güç modülü arızasını gösterir

Muhtemelen modülü değiştirmeniz gerekecek ve belirli bir şekilde yapılandırılması gerekebilir.

E06: Kapı anahtarı hatası

Bir kapı anahtarı arızası, kırılmış bir kilitten kaynaklanabilir ve makinenizi incelerken durumun bu olup olmadığını görebileceksiniz. Sadece yedek kapı kilidinizi sitemizde bulun.

E07: Kurutucu fanı arızalı

Bazı modellerde bulunan kurutma fanı, bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra kurutur, bu nedenle onsuz bulaşıklarınızın kurumasını beklemek zorunda kalırsınız. Arızalıysa, bulaşık makinenizi tekrar tam çalışır duruma getirmek için yeni bir fan takabilirsiniz.

E08: Makine, küvette çok düşük su seviyesi tespit etti

Makinenin doğru şekilde dolup dolmadığını kontrol edin ve çalışırken makineyi durdurursanız, su seviyesi filtre ızgarasının üzerinde, ancak kapı contasının altında olmalıdır. Düşükse, giriş valfinin yanındaki akış sensörünü kontrol edin.

E09: Isıtma devresi arızası

Bu hataya büyük olasılıkla arızalı bir ısıtma elemanı neden olmuştur, ancak kontrol panosu olabilir.

E10: Isı pompası büyütüldü

Sert su alanlarında, çamaşır ve bulaşık makinelerinde olduğu gibi suyla temas eden ısıtma elemanları kireçle kaplanabilir. Kireç birikmesi bulaşık makinenizin daha az verimli çalışmasına neden olur ve sonunda ısıtma elemanının tıkanmasına neden olabilir. Kireç birikimini gideren bir bulaşık makinesi temizleyicisinin aylık kullanımıyla gelecekte kireç oluşumunu önleyebilirsiniz.

E11: NTC termistör hatası

Arızalı termistör veya termistör kablolaması bu sıcaklık sensörüdür ve genellikle makinenin karterine takılır. Başka bir sorun bulunmazsa sensörden şüphelenin.

E13: Sıcak su giriş sıcaklığı çok yüksek, 75°C’den fazla

Diğer pazarların çoğunda sıcak su girişi bulunmadığından, bu genellikle yalnızca Amerika Kıtasındaki makineler için geçerlidir. Makineniz sıcak su kaynağınıza bağlı ise sıcak suyunuzun sıcaklığını düşürün. Değilse, bulaşık makinenizde bu sensörle ilgili bir sorun olabilir.

E14: Manyetik anahtar akış sensörü hatası

Bu, makineye giren su miktarını ölçen su giriş vanasına yakın sensördür. Yapışırsa veya arızalanırsa, makine ne kadar su ile doldurulduğunu belirleyemez ve değiştirmeniz gerekecektir.

E15: Tabanda su

Bulaşık makinesinin tabanındaki su, bir yerde bir sızıntı olduğunu veya makinenin köpürdüğünü ve köpük sıçrama contasının üzerinden cihazınızın tabanına sızdığını gösterir. Bu sorunun tekrarlanmasını önlemek için hem suyu boşaltmanız hem de sızıntıları gidermeniz gerekir.

E16: Giriş valfi hatası

Bulaşık makinenize yeterince su gelmiyorsa, büyük olasılıkla su kaynağında veya suyun içeri girmesine izin veren giriş valfinde bir arıza vardır. Bu parça değiştirilebilir, ancak valfler modelden modele değişir, bu nedenle doğru olanı aldığınızdan emin olun.

E17: Su seviyesi çok yüksek – akış sensörü

Yukarıdakinin tam tersi problem, makinede çok fazla su olduğunu gösterir. Arızalı bir giriş valfi olabilir veya hatanın açıklamasından da anlaşılacağı gibi arızalı olan akış sensörü olabilir.

E18: Su seviyesi çok düşük

Bu, su sağlayan su vanasının arızalanmış olabileceğinin bir başka göstergesidir. Ancak nedenden emin değilseniz, bulaşık makinesindeki doldurma ve dağıtıcı sorunlarını teşhis etmeye yönelik videomuz yardımcı olabilir.

E20: Sirkülasyon pompası hatasının sargı direnci

Bu arıza, bulaşık makinesinin sirkülasyon pompasında veya motorunda kısa devre veya elektrik kesintisi olduğunu gösterir. Bu hatanın nedenini doğrulamak için makinenin sökülmesi ve pompa motorunun bir multimetre ile test edilmesi gerekecektir.

E21: Sirkülasyon pompası tıkanması

Tıkanmış borular veya püskürtme jetleri veya muhtemelen yıkama motorunda arızalı bir kapasitör dahil olmak üzere bu arızanın birkaç olası nedeni vardır.

E23: Drenaj pompası hatasının sargı direnci

Drenaj pompası tıkanırsa veya bozulursa değiştirilmesi gerekecektir. Yedek parçanızı burada bulabilirsiniz .

E24: Drenaj filtreleri engellendi

Tahliye filtreleriniz tıkalıysa, bunları çıkarmanız ve temizlemeniz gerekir. Filtrelerin makinenizin neresinde olduğundan emin değilseniz veya filtreler değiştirilmeleri gerektiği için tıkanmışsa, Helen’in burada açıklamasını izleyin:

E25: Drenaj pompası bloke olmuş veya pompa kapağı eksik

Tahliye pompanız tıkalıysa, araştırmanız gerekir. Herhangi bir yedek parça satın almaya gerek kalmadan tıkanıklığı giderebilirsiniz, ancak pompayı veya pompa kapağını değiştirmeniz gerekebilir.

E26: Su anahtarı hatası

Bunun makineye su akışını izleyen makinenin solundaki anahtar olduğuna inanıyoruz. Su birikirse, bu düğmeyi çalıştıran bir şamandıra kaldıracak ve doldurmayı durduracak ve boşaltmaya başlayacaktır. Bu, kartere giden hortumda gres birikmesinden kaynaklanabilir, ancak anahtar arızalanırsa veya yapışırsa değiştirilmesi gerekir.

E28: Bulanıklık sensörü hatası

Bulanıklık sensörü, durulama suyunun ne kadar “temiz” olduğunu belirler. Bulutluysa, bulaşıkların temiz durulandığından emin olmak için makine ekstra bir durulama yapar. Bu hatayı görürseniz, sensördeki biraz gres veya diğer kalıntılardan kaynaklanabileceğinden, bir makine temizleyicisi çalıştırarak başlayın. Bu sorunu çözmezse, sensörün kendisinden şüphelenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi