• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Bosch Ankastre Fırın Hata Kodları Bu bölümdeki bilgiler, fırının normal çalışmasını etkileyen arızaları ve diğer sorunları giderirken, teşhis ederken ve çözerken yardımcı olacaktır. Bosch Ankastre Fırın Hata Kodları Ek hata kodu bilgileri ve önerilen onarım eylemleri aşağıdaki tabloda bulunabilir.

Bosch Ankastre Fırın/Arıza Hata Kodu

Bosch Ankastre Duvar Fırınları, 800 Serisi, HBL8442UC Modeli:

Hata KoduÇözümler
F31Üst veya tek fırın sıcaklık sensörü arızası.
F32Alt fırın sıcaklık sensörü arızası.
F41Üst veya tek fırın mandalı kilitlenmiyor.
F42Alt fırın mandalı kilitlenmiyor.
F43Üst veya tek fırın mandalının kilidi açılmayacaktır.
F44Alt fırın mandalının kilidi açılmaz.
F45Üst veya tek fırın mandalı hem kilitli hem de kilidi açılmıştır.
F46Alt fırın mandalını hem kilitli hem de kilidi açın.
F111Üst veya tek fırın 650 ° f kaçak durumu.
F112Alt fırın 650 ° f kaçak koşulu.
F113Üst veya tek fırın 950 ° f kaçak durumu.
F114Alt fırın 950 ° f kaçak koşulu.
F121Klavye tuşu sıkışmış.
F123Klavye bağlantısı kesildi.
F125Üst veya tek iptal anahtar devresi sorunu.
F126Alt iptal anahtarı devresi sorunu.
F127Anahtar yedekli iade problemini iptal edin.
F141Bağımlı mikro çalışmıyor.
F143Slave mikro üzerinde VCC açık devre.
F145Sıcaklık sensörü girişleri birbirine kısa devre yaptı (çift fırın). Güç kartını değiştirin.
F147Slave’de GND açık devre.
F151EEPROM hatası veya iletişim devresi hatası.
F153Kontrol kalibrasyon değerleri aralık dışında.
F155Bozuk EEPROM.
E000Yanlış modül kodu (E100 / E400 dahili hataları E000 olarak rapor edildi). Kontrol modülü ve kullanıcı arayüzü uyumsuz. Hiçbir işlem mümkün değildir.
E302Kontrol modülü çok sıcak. Kontrol modülündeki sıcaklık sensörü, sınır değerin üzerinde bir sıcaklık tespit ediyor. Kontrol, ısıtma elemanlarını kapatır ve fan varsayılanları yüksek hıza geçer. Kavite sıcaklığı 212 ° F / 100 ° C’ye düştüğünde, ısıtma devam edecek ve hata giderilecektir. (Selfclean çalışıyorsa, bir kontrol sıfırlaması gerçekleştirilene kadar devre dışı bırakılacaktır.)
E005İletişim hatası. Kullanıcı arayüzü ile kontrol modülü arasındaki iletişim kaybı.
E305İletişim hatası. TCM ile kontrol modülü veya TCM ve kullanıcı arayüzü arasındaki iletişim kaybı.
E009Kullanıcı arayüzünde ROM-kontrol hatası. Sıfırlamada gerçekleştirilen ROM-kontrolü başarısız olur. Tüm ısıtma elemanları devre dışı bırakıldı. Bir sonraki ROM denetimi başarılı olursa, hata başlangıçta iptal edilecektir. Kullanıcı arayüzünü değiştirin.
E309Kullanıcı arayüzünde ROM-kontrol hatası. Sıfırlamada gerçekleştirilen ROM-kontrolü başarısız olur. Tüm ısıtma elemanları devre dışı bırakıldı. Bir sonraki ROM denetimi başarılı olursa, hata başlangıçta iptal edilecektir. Kontrol modülünü değiştirin.
E010Kullanıcı arayüzünde veri belleği hatası. Bellek içeriğinin döngüsel kontrolü veya belleğe yazma başarısız oldu. Tüm ısıtma elemanları devre dışı bırakılacaktır. Başlangıçta hata iptal edilecektir. Kullanıcı arayüzünü değiştirin.
E310Kullanıcı arayüzünde veri belleği hatası. Bellek içeriğinin döngüsel kontrolü veya belleğe yazma başarısız oldu. Tüm ısıtma elemanları devre dışı bırakılacaktır. Başlangıçta hata iptal edilecektir. Kontrol modülünü değiştirin.
E011Tek bir tuşa sürekli basma (E411 dahili hatası E011 olarak rapor edilir). Tuşa 10 saniye boyunca sürekli basılmış veya dokunmatik yüzey aksamında bozuk bir tuş var. Isıtma durdurulacak ve tuşuna artık basılmadığında devam edecektir.
E312Arızalı kontrol modülü sıcaklık sensörü. Tüm fırın işlemleri, kontrol sıfırlanana kadar askıya alındı. Kontrol modülünü değiştirin.
E314İptal / Kapama tuşu hatası. Fırının çalışması durdurulacak. Hata yalnızca sistem sıfırlamasıyla iptal edildi. Dokunmatik yüzey tertibatını kontrol edin.
E414İptal / Kapama tuşu hatası. Fırının çalışması durdurulacak. Hata yalnızca sistem sıfırlamasıyla iptal edildi. Kullanıcı arayüzü PCB’sini inceleyin.
E032Birden fazla tuşa sürekli olarak basılması (E432 dahili hatası E032 olarak rapor edildi.) İki veya daha fazla tuşa 10 saniye boyunca sürekli olarak basıldı veya dokunmatik yüzey aksamında birden fazla bozuk tuş var. Temel eylemler askıya alınır ve ısıtma duraklatılır. Dokunmatik yüzeylerden hiçbirine basılmadığında hata giderilecek ve normal çalışma devam edecektir.
E044Dokunmatik kontrol modülü (TCM) seçenek kodu hatası. TCM kartı veya TCM’ye bağlantılar bozuk. Başlatma sırasında, kontrol modülü TCM opsiyon kodunu ayarlayamaz. Hatayı temizlemek için sıfırlama gerekiyor.
E050Döner kodlayıcı anahtarı Vcc’ye kısa (yalnızca 500 serisi). Bir kodlayıcı anahtarda 10 saniyeden uzun bir süre Vcc’ye bir kısa devre algılandı. Döner kodlayıcı anahtarını değiştirin.
E101-E201Kavite 1 / Kavite 2 sıcaklık sensörü açık. Sıcaklık sensörünün bağlantısı kesildi veya hatalı bir bağlantıya sahip. Soğutma fanı yüksek hızda çalışacak ve ısıtma duracaktır. Art arda iki sıcaklık okuması başarıyla yapıldıktan sonra, ısıtma devam edecek ve hata giderilecektir. Bkz. İletişim Şeması.
E104-E204Kavite 1 / Kavite 2 sıcaklık sensörü kısa devre yaptı. Sıcaklık sensörü toprağa kısa devre yaptı. Soğutma fanı yüksek hızda çalışacak ve ısıtma duracaktır. Art arda iki sıcaklık okuması başarıyla yapıldıktan sonra, ısıtma devam edecek ve hata giderilecektir. Bkz. İletişim Şeması.
E106-E206Boşluk 1 / Boşluk 2 kapı mandalı kilitlenmiyor. Mandalın çalışması kontrol modülü tarafından belirlenmedi. Kapı mandalı 1 dakika sonra kilitlenmez ve sonraki denemeler durur. Kilitli bir kapı artık gerekli değilse, hata iptal edilecek ve normal çalışmaya devam edilecektir. Bkz. Boşluk 1 (üst) Küçük Yük Şeması.
E107-E207Boşluk 1 / Boşluk 2 kapı mandalının kilidi açılmıyor. Boşluktaki sıcaklık çok yüksek veya mandal çalışması beklendiği gibi değil. Kapı mandalı 1 dakika sonra açılmaz ve sonraki denemeler durur. Mandal, 10 saniyeden daha uzun süre açık durumda algılanırsa, hata giderilir ve normal çalışma devam eder. Bkz. Boşluk 1 (üst) Küçük Yük Şeması.
E115-E215Kilitlenmemiş boşluktaki Kavite 1 / Kavite 2 sıcaklığı çok yüksek. Kilitlenmemiş boşluktaki sıcaklık izin verilen sıcaklığı aşıyor. Fırın ısıtmayı durduracak ve kapak kilitlenecektir. Sıcaklık izin verilen aralığa ulaştığında, kapı kilidi açılır, hata giderilir ve fırın ısıtmaya devam eder.
E116-E216Boşluk 1 / Boşluk 2 et probu hatası. “Sıcak” tel toprağa kısa devre yaptı. Prob bağlantısı, birden çok kez bağlı durumdan bağlantısı kesilmiş olarak değişir. Sonda devre dışı bırakıldı, ancak fırın çalışmaya devam ediyor. Kontrol sıfırlamasından sonra hata silinecek ve prob etkinleştirilecektir. Standart prob tertibatı, kontrol modülünün bir parçasıdır; bkz. İletişim Şeması.
E122-E222Kavite 1 / Kavite 2 et sondası sensörü sıcaklığı çok yüksek. Et sondası veya priz arızası. Ölçülen prob sıcaklığı izin verilen sınırdan yüksek. Fırın, prob çıkarılana kadar ısıtmayı durduracaktır.
E123-E223Kavite 1 / Kavite 2 et sondası sensörü sıcaklığı çok düşük. Et sondası veya priz arızası. Ölçülen prob sıcaklığı izin verilen sınırın altında. Fırın, prob çıkarılana kadar ısıtmayı durduracaktır.
E126-E226Boşluk 1 / Boşluk 2 kapı mandalı hatası. Mandal konum anahtarı tarafından kaybedilen sinyalleri değiştirin. Kilitli veya kilitli olmayan bir sinyal hatası meydana gelirse, tüm ısıtma elemanları devre dışı bırakılacaktır. Hata yalnızca bir yazılım sıfırlamasıyla giderilebilir. Bkz. Boşluk 1 (üst) Küçük Yük Şeması.
E303Elektronik Delta sıcaklığı çok yüksek. Kontrol modülündeki sıcaklık sensörü, zamanla sınır değerin üzerinde olan sıcaklık değişikliklerini algılar. Kontrol, ısıtma elemanlarını kapatır ve fan varsayılanları yüksek hıza geçer. Kavite sıcaklığı 212 ° F / 100 ° C’ye ulaştığında, ısıtma devam edecek ve hata giderilecektir. (Kendi kendini temizleme çalışıyorsa, bir kontrol sıfırlaması gerçekleştirilene kadar devre dışı bırakılacaktır.)

Ekrandaki hata mesajları

Bosch Ankastre Fırın Hata Kodları Ekranda ” E ” ile bir hata mesajı görüntülenirse, örneğin E05-32 , ” zamanlayıcı ” düğmesine dokunun . Bu, hata mesajını sıfırlayacaktır. Gerekirse zamanı sıfırlayın . Arıza bir defaya mahsus ise, cihazınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Hata mesajı tekrar görünürse, satış sonrası servisimizi arayın ve hata mesajını ve E no. cihazınızın.

Maksimum çalışma süresi

Cihazınızın ayarlarını birkaç saat değiştirmezseniz, cihaz otomatik olarak ısıtmayı durdurur. Bu, istenmeyen sürekli çalışmayı önler. Maksimum çalışma süresine ne zaman ulaşıldığı, cihazda yapılandırılmış olan çeşitli farklı ayarlara bağlıdır.

Maksimum çalışma süresine ulaşıldı: Ekranda F8 görüntülenir. İşlev seçiciyi “Kapalı” konuma çevirin. Gerekirse yeni ayarları yapılandırabilirsiniz.

Bosch Ankastre Fırın Temel Ayarı

Cihazınızı etkili ve basit bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz çeşitli ayarlar vardır. Bu ayarları gerektiği gibi değiştirebilirsiniz. Cihazınızın özelliklerine bağlı olarak, tüm temel ayarlar kullanılamayabilir.

Temel AyarlarSeçenekler
C01Bir pişirme süresi veya zamanlayıcı süresi tamamlandıktan sonra sesli sinyal süresi. 1: yaklaşık 10 saniye 2: yaklaşık 30 saniye 3: yaklaşık 2 dakika
C02Bir ayar uygulanana kadar geçen süre. 1: yaklaşık 3 saniye 2: yaklaşık 6 saniye 3: yaklaşık saniye.
C03Bir düğmeye dokunulduğunda çıkan düğme tonu. 0: kapalı 1: açık
C04Ekran aydınlatmasının parlaklığı. 1: koyu 2: orta 3: parlak
C05Günün saatini görüntüleyin. 0: zamanı gizle 1: zamanı göster
C06Çocuk kilidi etkinleştirmesi etkinleştirilsin mi? 0: hayır 1: evet 2: evet, kapı kilitli.
C07Cihaz çalışırken iç aydınlatma açık mı? 0: hayır 1: evet
C08Soğutma fanının çalışma süresi. 1: kısa 2: orta 3: uzun 4: çok uzun
C09Teleskopik raylar yenilenmiş mi? 0: hayır 1: evet
C10Şabat modu mevcut mu? 0: hayır 1: evet
C12Tüm değerler fabrika ayarlarına sıfırlansın mı? 0: hayır 1: evet

Bosch Fırın Sorun Giderme

Bir arıza meydana gelirse, genellikle basit bir açıklaması vardır. Satış sonrası servisi aramadan önce, lütfen arıza tablosuna bakın ve arızayı kendiniz gidermeye çalışın. Teknik arızaları çoğu zaman cihazla kendiniz kolayca giderebilirsiniz.

SorunOlası Neden-Çözüm
Cihazdaki ayarlar yapılandırılamaz. Ekranda veya SAFE’de bir anahtar sembolü yanıyor.Çocuk emniyeti etkinleştirildi. Anahtar sembolü olan tuşa yakl. 4 saniye.
Cihaz kapağı açılmıyor. Ekranda bir anahtar sembolü yanıyor.Cihaz kapısı çocuk emniyeti ile kilitlenmiştir. Anahtar sembolü olan tuşa yakl. 4 saniye. Kilit, temel ayarlarda kapatılabilir.
Bir çalışma modu açıldıktan sonra, ekranda h yanıp söner.Cihaz yeterince soğumadı. Cihazı kapatın, soğumasını bekleyin ve tekrar çalıştırma modunu açın.
Cihaz ısınmıyor. İki nokta ekranda yanıp sönüyor. Bazı cihazlarda, ekranda ayrıca bir ‘d’ görünecektir.Demo modu etkinleştirildi. Cihazı kısa bir süre için şebekeden ayırın (sigorta kutusundaki devre kesiciyi kapatın) ve ardından demo modunu yakl. Temel ayar c13 veya cb’yi 0’a değiştirerek 5 dakika.
Cihaz kapağı açılmıyor. Ekranda bir kilit simgesi ‘LOCK’ yanıyor.Cihaz kapısı, temizleme fonksiyonu tarafından kilitlenir. Pişirme alanı soğuyana ve ‘KİLİTLİ’ kilit sembolü sönene kadar bekleyin.
Ekranda zaman yanıp sönüyor.Güç kesintisi. Saati sıfırlayın.
Cihaz çalışmıyor.Arızalı devre kesici. Sigorta kutusundaki devre kesiciyi kontrol edin.
Güç kesintisi. Mutfak lambasının veya diğer mutfak aletlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Ekranda F8 belirir.Otomatik kapanma etkinleştirildi. İşlev seçiciyi kapalı konuma çevirin.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687