Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Amana Klima Hata Kodları

Amana Klima Hata Kodları Klima teknolojisinin herhangi bir parçasında olduğu gibi, Paket Terminal Klimaları muhtemelen bakım sorunlarıyla karşılaşacaktır. Amana Klima ünitenizin yedeklendiğinden ve düzgün çalıştığından emin olmak için uygulayabileceğiniz birkaç sorun giderme adımı vardır. Klima ilgili birçok sorun, hava filtrelerini veya bobinleri basitçe temizleyerek çözülebilirken, diğer sorunlar daha karmaşık olabilir ve bir servis teknisyeni gerektirebilir.

Amana Klima Arıza/Hata Kodu

Neyse ki, Amana Klima, bir kod sistemiyle olası bakım sorunlarını belirlemeye yardımcı olan bir tanılama işleviyle donatılmıştır. Bir Klima teknisyeniyseniz, muhtemelen bu kodlardan bazılarına zaten aşinasınızdır. Ancak, bu sorunlar için mevcut çözümler sizi şaşırtabilir.

Amana Klima Hata Kodları Bu kılavuzda, Amana Klima görüntüleyebileceği tanılama kodları listesinde size yol göstereceğiz ve bazı olası çözümler sunacağız. Ünitenizin düzgün çalıştığından emin olmak için kullanabileceğiniz birkaç sorun giderme adımını ve ipuçlarını da ele alacağız.

Hata Arıza
FP Donmaya Karşı Koruma Devreye Alındı. Kablosuz uzaktan kumanda termostatı veya iç ortam termistörü aktif sensörü tarafından ölçülen oda sıcaklığı 40 ° F’nin altına düşüyor. İşlem gerekmez. Oda sıcaklığı 43 ° F’nin üzerine çıktığında bu ayar devre dışı kalacaktır.
FD Ön Büro anahtarı kapalıdır. Tüm çıkışlar kapatılır. Kullanıcı biriminin çalışmasına izin vermek için ön büro anahtarını açın.
EO Yapılandırılmamış Hizmet Panosu – Yapılandırmayı bekleyen tüm işlemler bekletildi. Konfigürasyon Menüsüne girin ve elektrikli ısıtmalı soğutucular için “C3” ü “C” veya ısı pompaları için “H” olarak ayarlayın.
EH Acil Hidronik Devreye Alındı. EHH anahtarı kapalıdır. Kompresör kapatılır. Kullanıcı biriminin çalışmasına izin vermek için ön acil durum hidronik anahtarını açın.
LS Yük Atma Başladı. LS anahtarı kapalıdır. Kompresör ve Elektrik ısısı kapatılır. Kullanıcı biriminin çalışmasına izin vermek için yük atma anahtarını açın.
ON Kontrol, kablolu bir termostata yanıt verecek şekilde yapılandırılmıştır. Kablolu bir termostat kullanılıyorsa hiçbir işlem yapılmaz. Aksi takdirde, Yapılandırma Ayarları’na bakın.
OP Kapı Kilidini Açın (DS1 ve DS2 açık; kablosuz). Oda Kapısını kapatın. Ünite, kapı açıkken alanı koşullandırmayacaktır.
NP Pencere Anahtarı Kilitleme – (LS ve INN açık). Oda Kapısını veya Penceresini kapatın. Ünite, kapı veya pencere açıkken alanı koşullandırmayacaktır.
HP Isı Gözcüsü – (WIAT> u3). Eylem gerekmez. Oda sıcaklığı düştüğünde bu ayar devre dışı kalacaktır.
UR Kiralanmamış Durum (EHH & INN veya kablosuz). Ön Masanın Kiralık moda ayarlanması gerekir (varsa).
F1 İç Ortam Termistörü, -20 ° F ila 200 ° F aralığının dışını okur ve kablosuz termostat, ünite kontrolüyle veya Kablosuz bir uzaktan termostat olmadan İç Ortam Termistörü (IAT) ile iletişim kurmaz -20 ° F ila 200 ° F aralığının dışında okur . Siyah Kapalı Ortam Termistörünü veya Kablosuz Uzaktan Kumanda Termostatını değiştirin.
F2 Kablosuz Uzaktan Termostat hatası. Kablosuz Termostatı değiştirin.
F3 İç Ortam Termistörü, -20 ° F ila 200 ° F aralığının dışını okur. Siyah Kapalı Ortam Termistörünü değiştirin.
F4 İç Mekan Bobin Termistörü, çalışma toleranslarının üstünde veya altında. Kırmızı İç Mekan Bobin Termistörünü değiştirin.
F5 Kablosuz Termostat hatası. Kablosuz Termostatı yeniden bağlamayı veya Kablosuz Termostatı Değiştirmeyi deneyin.
F6 İç Deşarj Termistörü, çalışma toleranslarının üstünde veya altında. Sarı Kapalı Deşarj Termistörünü değiştirin.
FB Düşük Uzaktan Kumandalı Pil Uyarısı. Kablosuz Cihazlardaki Pilleri Değiştirin.
H1 Yüksek Voltaj Koruması devreye girdi. Güç kaynağı voltajı çok yüksek. Doğru voltajda gelen gücü kontrol edin.
BR Kahverengi Çıkış Koruması devreye girdi. Güç kesildi veya voltaj düşük. Doğru voltajda gelen gücü kontrol edin.
L6 Tahliye Havası Çok Sıcak. Filtreyi Temizleyin veya Hava Tıkanıklığını Giderin.
LC Dış Mekan Bobin Termistörü sıcaklığı yüksek. Kondenser Serpantinlerini Temizleyin, Fanı kontrol edin. Kod temizlendikten sonra sıfırlanacaktır.
C2 İç Ortam Hava Devridaimi. Termostat ve dönüş arasında geniş delta. Filtreyi Temizleyin veya Hava Tıkanıklığını Kaldırın veya Havalandırma Kapısını Kapatın veya İçten dışa sızdırmazlığı iyileştirin.
C5 Dış Ortam Bobini sıcaklığı dış ortam sıcaklığı için çok yüksek. Engellenen Dış Hava veya Temiz Bobini kontrol edin.
C1 İç Mekan Bobini donuyor. Filtreyi temizleyin, Fan ve üfleyicinin çalışmasını kontrol edin, Soğutucu akışkan kaybı veya Kısıtlanmış kılcal boru olup olmadığını kontrol edin.
C3 İç Mekan Bobini donuyor. Filtreyi temizleyin, Fan ve üfleyicinin çalışmasını kontrol edin, Soğutucu akışkan kaybı veya Kısıtlanmış kılcal boru olup olmadığını kontrol edin.
C4 İç Mekan Bobini dondu. Filtreyi temizleyin, Fan ve üfleyicinin çalışmasını kontrol edin, Soğutucu akışkan kaybı veya Kısıtlanmış kılcal boru olup olmadığını kontrol edin.
C6 Zayıf Birim Performansı. Üfleyici motoru, kompresörü veya elektrikli ısıtma işlemini kontrol edin.
C7 İç Mekan Dondurucu Kilitleme (ICT – IAT> 20) +10 Min. Filtreyi temizleyin, Fan ve üfleyicinin çalışmasını kontrol edin, Soğutucu akışkan kaybı veya Kısıtlanmış kılcal boru olup olmadığını kontrol edin.

Sistem Modları

Belirli çalışma durumları veya sistem modları, emniyet, güvenlik veya uyumluluk işlevleri için ünitenizde tasarlanmıştır. Bunların her biri belirli bir kod gösterecektir. Bu modlar mutlaka bakım sorunları olmasa da ünitenizin beklendiği gibi çalışmamasının nedeni olabilirler. Sistem modları genellikle ayarlar doğrudan değiştirilerek veya ünitenin çevresi iyileştirilerek sabitlenebilir.

FP – Donma Koruması

“FP” kodu, sistemin Donma Koruması modunda olduğunu gösterir. Termostat veya termistör 40 stor’nin altındaki sıcaklıkları algıladığında donma koruma modu etkinleştirilir. Bu, temel öğelerin donmasını ve hasara neden olmasını engeller. Termostat veya termistör 43 ℉ üzerinde bir değer okuduğunda ünite Donma koruma modundan çıkacaktır.

Fd – Ön Büro Anahtarı

“Fd” kodu, ön büro anahtarının kapalı olduğu anlamına gelir. Diğer bir deyişle, ünite için tüm çıkışlar kapalıdır. Bunu düzeltmek için, ünitenin normal çalışmasına devam edebilmesi için ön bürodan anahtarı yeniden açmasını istemeniz gerekir.

Eo – Servis Kartı Yapılandırılmadı

“Eo” kodu, ünite üzerindeki servis kartının doğru yapılandırılmadığını gösterir. Bunu düzeltmek için ünite menüsündeki konfigürasyon ayarlarını değiştirmeniz gerekecektir. Ayarda “C3” yazıyorsa, bunu “C” olarak değiştirin. Bunun elektrikli ısıya sahip PTAC üniteleri için geçerli olduğunu unutmayın . Bunun yerine ısı pompaları kullanarak çalışan üniteler için ayarı “H” olarak değiştirin.

EH – Acil Hidronik Modu

“EH” kodu, sistemin Acil Durum Hidronik modunda olduğu anlamına gelir. Bu ayrıca tipik olarak kompresörün kapalı olduğu ve EHH anahtarının kapalı olduğu anlamına gelir. Bu moddan çıkmak için acil durum hidronik anahtarını yeniden açmanız gerekecektir.

LS – Yük Atma Modu

“LS” kodu, ünitenin Yük Atma modunda olduğu anlamına gelir. Bu, kompresörün ve elektrik ısısının her ikisinin de kapalı olduğu anlamına gelir. LS anahtarı da kapalıdır. Üniteyi bu moddan çıkarmak için ünite üzerindeki LS anahtarını tekrar açmanız yeterlidir.

Açık – Kablolu Termostat Yapılandırması

Ünite kablolu bir termostatla (kablosuz termostat yerine) çalışacak şekilde yapılandırıldığında ekranda “Açık” kodu görünür. Üniteyi kablosuz bir termostatla kullanmaya çalışıyorsanız, bu bir yapılandırma hatasına neden olacaktır. Bunu düzeltmek için, konfigürasyon menüsünde konfigürasyon modunu uygun ayara değiştirmeniz gerekecektir.

oP / nP – Açık Kapı Kilitleme Modu

Ünite odada bir kapı veya pencerenin açık olduğunu algılarsa “oP” veya “nP” kodları görünebilir. Bu, ünitenin enerji tasarrufu için tamamen durmasına neden olabilir. Normal çalışmaya devam etmek için kapıyı veya pencereyi kapatmanız yeterlidir.

HP – Isı Nöbetçi Modu

“HP” kodu, ünitenin Isı Koruma moduna girdiğini gösterir. Donma koruma modu gibi, ısı nöbetçi modu da üniteyi aşırı ısınmaya karşı korur. Ayrıca proaktif bir önlem olarak bir soğutma işlevini de tetikleyebilir. Odanın sıcaklığı veya ünitenin kendisi daha güvenli seviyelere döndüğünde ünite bu moddan otomatik olarak çıkmalıdır.

Ur – Kiralanmamış Mod

“Ur” kodu, ünitenin “Kiralanmamış” durumuna sahip olduğunu gösterir. Bu, ünitenin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Üniteyi bu moddan çıkarmak için, durumu “Kiralanmamış” durumundan “Kiralık” olarak değiştirmek üzere ön büro ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bunun tüm birimler için geçerli olmadığını unutmayın.

Başarısızlıklar

Arıza kodları, ünitenin bir parçasının düzgün çalışmayı durdurduğunu veya “başarısız olduğunu” gösterir. Bu kodlarla ilgili sorunları gidermek için genellikle arızalı parçayı değiştirmeniz veya onarmanız gerekir. Bu kodlar, ünitenin tüm bölümlerindeki arızaları tespit etmese de, bazı yaygın arızalarda size yardımcı olabilir.

F1 – Termistör ve Termostat Arızası

“F1” kodu tipik olarak bir çift arızayı gösterir. İlk olarak, İç Ortam Termistörü (siyah) önceden belirlenmiş aralığın (-20 ℉ ila 200 ℉) dışında okuyor. İkincisi, kablosuz termostatın artık ünite kontrolüne sinyal göndermediği anlamına gelir. Bu hatayı düzeltmek için siyah termistörü ve/veya kablosuz termostatı değiştirmeniz gerekir.

F2 – Kablosuz Uzak Termostat Arızası

“F2” kodu, Kablosuz Uzak Termostatın arızalı olduğunu gösterir. Çözüm olarak, değiştirmeniz gerekecek.

F3 – İç Ortam Termistörü (Siyah) Arızası

“F1” gibi, “F3” kodu da ünitedeki siyah İç Ortam Termistörünün önceden belirlenmiş aralığının (-20 ℉ ila 200 ℉) dışında okuma yaptığını gösterir. Çözüm olarak, değiştirilmesi gerekecek.

F4 – İç Bobin Termistör (Kırmızı) Arızası

“F4” kodu, kırmızı İç Mekan Bobin Termistörünün artık çalışmadığı veya çalışma toleransını aştığı anlamına gelir. Bu durumda, değiştirmeniz gerekecektir.

F5 – Kablosuz Termostat Arızası 

“F5” kodu, kablosuz termostatın kendisinin arızalı olduğu anlamına gelir. Bunu düzeltmek için termostatı yeniden bağlamanız veya tamamen değiştirmeniz gerekir.

F6 – İç Deşarj Termistör (Sarı) Arızası

“F6” kodu, sarı İç Boşaltma Termistöründe bir arıza olduğunu gösterir. Bu, çalışma toleransının üstünde veya altında olduğu anlamına gelir. Bu durumda, değiştirilmesi gerekecektir.

Fb – Düşük Uzaktan Kumanda  Pil

“Fb” kodu, PTAC uzaktan kumandadaki pilin çok düşük olduğunu gösterir. Bu durumda cihazın içindeki pili değiştirmeniz gerekecektir.

H1 – Yüksek Gerilim Koruması

“H1” kodu tipik olarak giriş voltajının çok yüksek olduğunu gösterir. Çözüm olarak, üniteye gelen voltajı kontrol edin ve buna göre ayarlayın. Daha yüksek voltajların aşırı şok verebildiğini ve ünitenizin voltajını kontrol ederken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca bir elektrikçiye başvurmanız gerekebilir.

Br – Brown Out Koruması 

“Br” kodu genellikle ünitenin güç kaybettiği veya gelen voltajın çok düşük olduğu anlamına gelir. Kararma koruması, ünitenin elektrik enerjisindeki herhangi bir dalgalanmadan zarar görmesini engeller. Bu durumda üniteye gelen voltajı kontrol etmeniz ve uygun seviyelere ayarlamanız gerekecektir. Bu durumda, yine de dikkatli olun ve güvenlik için bir elektrikçi çağırın.

Hava Akışı Uyarıları

Üniteniz ayrıca çeşitli hava akış sistemleri ve sıcaklıklarla ilgili sorunlar için kodlar görüntüleyebilir. Bunlar genellikle bobinler ve filtreler gibi parçalarda çok genel bakım gerektirir. Amana PTAC’ler için, ünitenizin algılayabileceği hava akışıyla ilgili dört sorun vardır.

L6 – Tahliye Havası Isı Uyarısı

“L6” kodu, üniteden dışarı akan havanın (tahliye veya “kafa” olarak bilinir) normal çalışma için çok sıcak olduğunu gösterir. Tipik olarak bu, hava filtresini temizleyerek düzeltilebilir.

LC- Dış Mekan Bobin Termistör (Kırmızı) Isı Uyarısı

Kırmızı Dış Mekan Bobin Termistörü normal çalışma için çok yüksek sıcaklıklara ulaştığında “LC” kodu görüntülenecektir. Bunu düzeltmek için kondenser serpantinlerini ve hava filtresini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca kondenser fanının düzgün çalıştığından emin olmak isteyeceksiniz.

C2 – İç Mekan Hava Devridaimi 

“C2” kodu, oda içindeki havanın ünite içerisinde yeniden dolaştırıldığı anlamına gelir. Bu hem kondisyonlama hem de tazelik ile ilgili bir sorun yaratır. Bunu düzeltmek için ünitenizin etrafındaki contayı kontrol edin ve iç ve dış hava arasında sağlam bir bariyer oluşturduğundan emin olun. Bu, hava akışının tamamen ünite boyunca şartlandırılmasını sağlar. Ayrıca havalandırma kapağını kapatmanız ve filtreyi temizlemeniz gerekebilir.

C5 – Dış Mekan Batarya Isı Uyarısı

“C5” kodu, dış ortam bobinlerinin sıcaklığının dış ortam okumaları için çok yüksek olduğunu gösterir. Çözüm olarak, muhtemelen bobinleri temizlemeniz ve dış havanın üniteye akmasını engelleyebilecek her şeyi çıkarmanız gerekecektir.

Soğutma Hataları

Üniteniz ayrıca soğutma sistemi ve soğutma sıcaklıkları ile ilgili sorunları teşhis edebilir. Bu hataların çözümleri basit olsa da, bir teknisyenin bazı kusurlu parçaları onarmasını da gerektirebilir.

C1, C3 ve C4 – İç Mekan Bobin Donma Uyarısı

Makineniz “C1”, “C3” veya “C4” kodlarını gösteriyorsa, bu, iç ünite bobininin donmaya başladığını veya zaten donmuş olduğunu gösterir. Bunu düzeltmek için filtreyi temizleyerek ve fanlarda veya üfleyicilerde kusur olup olmadığını kontrol ederek başlamak isteyeceksiniz. Ardından, düşük soğutucu seviyelerini kontrol edin ve olası sızıntıları giderin. Bundan sonra kılcal borunun herhangi bir şekilde kısıtlanmadığından emin olun.

C6 – Zayıf Birim Performansı

“C6” kodu, ünitenin birden fazla parçasının arızalı olduğu veya en azından gerektiği kadar verimli çalışmadığı anlamına gelebilir. Üfleç motorunun, kompresörün ve tüm elektrikli ısı bileşenlerinin çalışmasını kontrol edin. Herhangi bir parçayı gerektiği gibi değiştirin veya temizleyin.

C7 – İç Mekan Dondurucu Kilitleme

“C7” kodu, “C1”, “C3” ve “C4” kodlarındaki aynı donma sorununu gösterir. Ancak bu kod ayrıca sıcaklık ayarlarını ve kontrollerin diğer normal çalışmasını on dakikaya kadar kilitleyecektir. Bunu düzeltmek için İç Mekan Bobin Donma Uyarısı için aynı sorun giderme adımlarını izleyin.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687