Home / Beyaz Eşya / Gaz ve Elektrikli Fırın Sorun Giderme

Gaz ve Elektrikli Fırın Sorun Giderme

Gaz ve Elektrikli Fırın Sorun Giderme

Gaz ve Elektrikli Fırın Sorunları

Brülörler tamamen ateşlemiyor (gaz modeli); pilot budur.
Brülör ısıtmıyor (elektrikli model).
Tüm brülörler sadece ısıtmak için ya da hiç ısıtmamak için ısınırlar.
Sadece üst veya alt fırın elemanı çalışıyor.
En Muhtemel Sebep

Brülör (tıkalı).
Eleman, kablolama ve priz.
Ev sigortası veya elektrik kablosu (yanmış).
Fırın elemanı.
NOT: Fırınınızda otomatik zamanlayıcı varsa ve kızartma veya fırında ısıtma yapmıyorsa, saati “Manuel” konuma getirdiğinizi kontrol edin.)

Gazlı Elektrikli Fırın Tıkalı brülörler

Gazlı ev aletlerinin tamiratının çoğu, eğitimli bir teknisyene ait uzmanlığa ihtiyaç duyar (ve emniyet açısından da bırakılmalıdır). Bununla birlikte, bu temel kuralın şanslı bir istisnası, belki de tüm gaz aralıklı hastalıkların en yaygın olanıdır: yakıcılar, dökülmüş yiyecekler ve diğer artıkları tıkadı. Çözüm, içerdiği bileşenleri sıcak ve sabunlu suda birkaç saat ıslatarak temizlemektir. (Brülörleri çıkarmak için menfezin menteşeli tepesini kaldırın ve parçaları kaldırın; bazı modellerde önce birkaç sabitleme vidasını geri almanız gerekebilir.) Brülörleri ıslattıktan sonra sert fırçalı bir fırça ile fırçalayın, onları durulayın ve iyice kurumalarını bekleyin. Son olarak, parçaları tekrar monte etmeden önce, her bir brülörün gaz portu deliklerinden bir pim veya iğne takarak artık yağları temizleyin.

Fiş kablo demeti ve priz

Bir parçanın (sargılı ısıtma yüzeyinin) kötü olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu, parçayı çıkarmak ve aynı sobadan düzgün çalışan ikizleri ile değiştirmektir. (Bazı modellerde, elemanı prizden çekip çıkartabilirsiniz, ancak başkaları için önce iki terminal vidasını ve belki bir porselen izolatörü çıkarmalısınız.) Eğer yedek eleman çalışırsa, bunu öğreneceksiniz orijinal kötü gitti ve değiştirilmesi gerekiyor. ikiz de çalışmıyorsa, sorunun kablolarda olması veya (eğer ocağınız varsa) fişli prizde iyi bir şans var demektir. Menfezin menteşeli tavanı kaldırın ve her iki parçaya da iyi bir göz atın. Kablo hatları yanmış veya hasar görmüş gibi görünüyorsa, bir profesyonel aramalısınız. Bununla birlikte, yalnızca hazne yanmış gibi görünüyorsa,

Yanık güç kablosu

Elbette güç kablosu, duvar prizinden sobasına akım taşıyan tak-çıkar kablosudur. Kablonun ocağın arkasına girdiği kapak plakasını çıkartın ve telin ve bağlantısının cihazın ana terminallerine (çoğu durumda hat üç kabloya bölünür ve her biri bir vidayla terminal bloğuna bağlanır) inceleyin. Kablonun herhangi bir kısmı yanmış veya kırık görünüyorsa değiştirilmelidir. . . nitelikli hissederseniz, sizin tarafınızdan veya bir teknisyen tarafından.

Fırın Baglantısı

Bu bölümü arızalı kontrol etmek için, önce elemanı tutan tespit vidalarını (bağlantı fırının arkasında bulunur) çıkarın ve telleri almak için üniteyi kapıya doğru çekin. Yeşil topraklama kablosunun dışındaki iki telin elemana bağlanıp bağlanmadığına dikkat edin: Yalnız biri varsa diğeri yanmış demektir. Gevşek telin neyini bir çift iğneli burunlu pense ile tutun ve kendinize doğru çekin (eğer tel nereden görülebiliyorsa, bir arka paneli çıkarın ve telin kalan kısmını fırına doğru itmeniz gerekir ). Daha sonra yanmış parçaları kesin, biraz yalıtımı alın ve elemanı tekrar birleştirin.

Öte yandan, her iki kablo zaten birbirine bağlıysa, problem muhtemelen unsurun kendisidir. Bir kabloyu ayırın ve elemanın devamlılığını kontrol edin. Gerekirse değiştirin.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi