Home / İpuçları / Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ?

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ?

  1. Fırının metal arka duvarını sökün
  2. Pervaneyi sökün
  3. Fan motorunu çıkar
  4. Yeni motoru yükle
  5. Pervaneyi tekrar takın
  6. Arka duvarı değiştirin

Bozuk sıcak hava fanı nasıl anlaşılır

Doğal bir konveksiyon fırınının aksine, bir sıcak hava veya “konveksiyon” fırın koruyucu bir metal plaka altında ek bir pervane ile donatılmıştır. Bu, gerçek fırının arka tarafında bulunan küçük bir motora bağlanır. Bu fan, alt (fırın tabanı) ve üst (fırın tavanı) ısıtma elemanı tarafından üretilen sıcak havayı dolaştırır. Bu nedenle fırın daha çabuk ön ısıtmaya tabi tutulabilir ve ısı dağılımı sayesinde yiyecekler derinlikte bile daha iyi pişirilebilir. Bu fan başarısız olursa, pervanenin dönmeyi durdurduğunu göreceksiniz. Yeni bir fanı kolayca sipariş edebilir ve teknik uzmanlık olmadan kendiniz kurabilirsiniz.
Bunu biliyor muydun?
Bazı sıcak hava fırınları “sirkülasyonlu hava” sistemi ile donatılmıştır: bu durumda, pervanenin önünde dairesel bir direnç vardır, daha sonra sıcak havayı doğrudan pişirilecek çanak üzerine üfler.

Fırının metal arka duvarını sökün

Fan motoruna erişmek için, fırının arkasındaki bileşenleri gizleyen fırının metal arka duvarını çıkarmalısınız.
Arka panel montaj vidalarının türüne bağlı olarak bir tornavida veya Torx anahtarına (altı köşeli bir yıldız şeklinde TORX anahtarı) ihtiyacınız olacaktır.
Pratik ipuçları
Maalesef, en iyileri bile çok geç düşünürler! Farklı vida türlerine sahip bir cihazı tekrar takmanız gerektiğinde takip etmek için, tüm çıkarılmış bileşenlerin yanında uygun vidaları yerleştirmeyi unutmayın. Böylece zaman kazanır ve herhangi bir vida kaybetmezsiniz.

Pervaneyi sökün

Şimdi sobanın önünde devam ediyor. Sobanın arkasında, fanı görebileceğiniz delikli bir plaka var. Bu plakayı sökün.
O zaman bir boru anahtarına ihtiyacın var. Araç kutunuzda mutlaka bir tane bulacaksınız! Boş bir ucu olan metal bir araçtır. Normalde, 10 nolu bir boyuta ihtiyacınız olacak , pervaneyi motor aksına sabitleyen somunu sökünüz. Pervaneyi sökün ve bir kenara koyun.
Pratik ipuçları  Pervaneyi temizleme fırsatı yakalayın. Yağ ve meyve suyu sıçraması üzerine yerleşebilir ve dönüşü etkileyebilir.

Fan motorunu çıkar

Fırının arkasına dön. Fan motorunu tanımak kolaydır. Birkaç güç kablosuna bağlanır. Kurulum sırasında daha sonra bir kayıp hissetmemeniz için, düzenlemeyi çıkarmadan önce fotoğraflamanız önerilir. Motora bağlı tüm bağlantı parçalarını elle veya pense ile dikkatlice çıkarın ve herhangi bir şeye zarar vermemeye dikkat edin. Şimdi motoru sobadan sökmeniz gerekiyor.
Pratik Bilgiler  Genel olarak, iki tür fırın fanı vardır: bir sıcak hava fanı ve fırını soğutmak için bir fan. Bunlar birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilir. İkincisi en üstte.

Yeni motoru yükle

Şimdi yeni motoru yerine eski motoru takın. Dikkatle sıkıştır. Elbette, aynı motor modelini sipariş etmeye dikkat ettiniz ve fotoğraf yeteneğinizi de kullandınız. Yani hiçbir şey farklı bağlantıların doğru şekilde bağlanma biçiminde durmuyor.

Pervaneyi tekrar takın

Şimdi, pırıl pırıl, iyi kurutulmuş pervaneyi kendi ekseni üzerine geri takın ve boru anahtarınızla vidalayın. Daha sonra delikli pervane koruma plakasını da sökün. Sadece cesaret, neredeyse bitti.

Fırın arka panelini değiştirin

Metal plakayı fırının arkasına takın ve vidalayın. Bir vida kaybetmedin mi? Tebrik ediyoruz! Artık fırını elektriğe yeniden bağlayabilir ve yeni sıcak hava fanınızı test edebilirsiniz. Tadı güzel olsun!

Dikkatinizi Çekebilir

Kapatırken Neden Dondurucu Kapısı Açılıyor ?

Buzdolabı Kapısını Kapatırken Neden Dondurucu Kapısı Açılıyor ? Birçok ev sahibinin yüz yüze gelmesi gereken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi